Українські музичні 00-і, #006. Андрій Підлужний та Нічлава, 2007.

Можливо, ви навіть не знаєте, що ці хіти написав саме він.

Stream ukrmusic7 | Listen to Нічлава-Блюз - Вставай, сонце playlist online  for free on SoundCloud
Обкладинка першого альбому Нічлави “Вставай, Сонце”

Червона Рута та хіт всіх квартирників

От за що мені дійсно прикро, так за те, що Андрій Підлужний не став одним із провідних музикантів (та й авторів) нашої української сцени. Це людина з великим талантом!

На початку 90-их, а якщо бути точним, у 1993 році, Андрій у Тернополі дебютує з колективом Нічлава-Блюз. І як дебютував! На “Червоній Руті-93” у Донецьку, одною з пісень гурт привіз романс “Ой по горі роман цвіте”. На слова Тараса Григоровича Шевченка. А от музику до романсу придумав… майбутня легенда телебачення і найкращий друг Підлужного — Ігор Пелих. Якщо пам’ятаєте “Галопом по Європах” та “Лабіринт” на ICTV чи “Не всі вдома” на 1+1 — то з цих проєктів починалась легенда… Але мова сьогодні про іншого героя.

Окрім “Ой по горі роман цвіте”, також гурт заспівав зі сцени у Донецьку пісню “Вставай, Сонце”. І це був вибух! Хоча й “Червона рута” не принесла призових місць Нічлаві, як мінімум, про гурт заговорили не тільки на рідній Тернопільщині… А після виходу однойменного альбому у 1997-ому році — “Вставай, Сонце”, вже й зовсім про Нічлаву почались обговорення, як про феномен українського масштабу.

Нічлава-Блюз — Вставай, Сонце

Які тоді були хіти на альбомі! Окрім вже вищеперерахованих “Ой по горі роман цвіте” та візитівки “Вставай, Сонце”, у доробку з’явились сильні композиції “Зоряний Ангел”, “Коли настане вечір”, “Гей-я, не біда”, “Мавка” та інші. Це при тому, що матеріал був записаний в домашніх умовах і без тодішнього професійного мастерингу та купи інструментів. Мінімалістичний меланхолійний блюз та ноти поп-року. От що значить — дійсно феномен української музичної сцени!

Давай виключим світло і будем мовчати…

Після такого сильного альбому, здавалось, ще трохи, і гурт стане відомим у рамках всеукраїнського масштабу. І навіть були нові пісні… Але у кінці 90-их Андрій неочікувано починає співпрацювати з гуртом, який вже тоді гримів на всю Україну — звичайно ж, мова йде про Скрябін.

На той момент Кузьма і увесь “нью-вейвовий” склад вже потроху відходили від свого оригінального звучання та й загалом, гурт переживав не дуже легкі часи. Зі Скрябіним Підлужний записує досить цікавий спліт “Еутерпа” — нестандартний синтез холодного синт-попу, на який накладене етновиконання — гурт збирав деякі унікальні пісні та співанки, подорожуючи Україною.

Але дійсно велика робота почнеться з контроверсійного альбому “Озимі люди”, а закінчиться все на “Натурі”, де Підлужний знову покаже себе, як хітмейкер — на цьому альбомі вийдуть культові роботи Скрябіна “Мовчати” та “Спи собі сама”

Скрябін та Ірина Білик — Мовчати
Скрябін — Спи собі сама

Що сталось далі, важко навіть і пояснити. Андрія (Кузьми) вже давно немає з нами та й у кожного з Андріїв була своя правда. Але факт залишився фактом: вже на релізі “Натури”, гурт покинули не тільки Домішевський з Герою, але й сам Підлужний. Потрібно було починати все з нуля.

Абсолютно немузична Нічлава

Разом з цим, Підлужний став працювати на М1. Він приніс образ Діда Андрона, який десь майже років з 5 радував глядачів першого загальнонаціонального музичного каналу у передачах “Новиє рускіє горкі”, “Guten Morgen” та “Молочні брати”. Особисто я вважаю, що дарма Андрій взагалі придумав цього персонажа та пішов на поп-канал веселити глядачів. Не корелювався інтелігентний та досить глибокий образ тернопільського музиканта з відверто трешовим персонажем, ще й у відверто вульгарних та пошлих передачах, а-ля “Молочні брати”…

Підлужний у Молочних Братах

Ще більше я не розумів, навіщо потім Андрій влаштував сильну драму, після того, як у кінці 00-их, з подачі Кузьми, з’явився на українській сцені усіма відомий зараз DZIDZIO, який скопіював велику частину образу Діда Андрона… Як на мене, воно того не вартувало, та й дід Андрон — не головний образ у Підлужного…

Хіт, який обігнав час

Щодо Нічлави — у 2007-ому році з’являється ще одний гучний хіт у гурта. На цей раз, разом з Сашком Положинським і Тартаком. Це був “Не кажучи нікому”. Пісня стала справжнім гімном серед патріотичної української молоді… Хоча й ставили дуже через силу, ставили пізно вночі. А все через зміст пісні. “Не кажучи нікому” випередив двічі час: спочатку на 7 років, а потім і на цілих 15. Просто вчитайтесь у ці строки:

Коли війна вривається у двері,
Не захистять слова й печатки на папері.
Потрібно йти, потрібно брати зброю
І право на життя відстояти в горнилі бою…
Одна біда пішла на захід, інша прийшла зі сходу.
І знову сльози, знову страх, знову страждання для народу.
Знову за спинами визволителів
Прийшли нові карателі та мучителі…
Поплач за мною мамо, коли я загину.
За свою землю, за Україну
Поплач за мною сестро, не кажучи нікому,
Що я вже ніколи не вернусь додому.

Зрозуміло, що підтекст цієї пісні не подобався зросійщеним масмедійним масам, які дуже боялись того, а що ж скажуть “большиє дяді” по східний бік українського кордону. І хоча пісня більше розповсюджувалась мережою Інтернет, інколи — в нічних етерах М1, а також регіональними радіомережами, багато людей знаходили і скачували кліп через тодішні повільні укртелекомівські мережи, а також — співали її у тісних колах квартирників на гітарі…

Тартак та Андрій Підлужний — Не кажучи нікому

Страшним же збігом обставин було і те, що Віктор Гурняк, який зіграв роль повстанця, який загинув зі зброєю в руках у кліпі, потім встане на захист України у 2014-ому році… і, на жаль, загине у бою з російськими бойовиками та сепаратистами у Луганській області…

Та як там не було, ось у Підлужного пішов новий виток слави. Тут би і продовжити, і закріпити його, але… Андрій знову чомусь йде у тінь, на телебачення. Тут тобі й проекти на СІТІ, й робота з Плюсами, і знову М1, і знову ICTV… Про Нічлаву знову забувають, а її витісняє купа різних українських і не дуже проектів на українській сцені.

Ви навіть не знали, що це теж його хіти

Навіть працюючи поза музичною сценою, Підлужний робить хіти. Точніше, як це відбувалось. Деякі пісні, які він записав у середині 00-их, він… передає Тіні Кароль. І що цікаво, спрацювало! На той час у Кароль з українськомовних хітів була лише одна з перших її робіт — “Намалюю тобі зорі”. Коли я вперше чув в її виконанні “Не дощ”, “Ніжно” та “Закрили твої очі”, я був у легкому шоці — наскільки ці пісні вигідно відрізнялись від усієї попередньої російськомовної творчості співачки! Це потім, прислухавшись до пісні “Не дощ”, стало зрозумілим: пісня у першому варіанті виконувалась від обличчя чоловіка. Всі три композиції стають залізними хітами, без яких не обходиться жоден концерт Кароль!

Тіна Кароль — Не дощ
Тіна Кароль — Ніжно
Тіна Кароль — Закрили твої очі

Потім Підлужний стає автором для Тоні Матвієнко — і “А може ти” теж вистрілює!

Тоня Матвієнко — А може ти

То ж чому так все сталось?

Але, на жаль, Підлужний все ще залишається тіньовою персоною української сцени. Як так сталось? Інтелігентний, талановитий, з впізнаваємою ноткою у своїх роботах, з неймовірним чуттям на хіти автор майже нікому виявився не потрібним. Моя думка: дуже позитивний та меланхолійний Андрій просто не вписався у цей жорстокий світ шоубізнесу, де грають за своїми правилами. Плюс багато часу Підлужний витратив, на жаль, зовсім не на музичні справи. Якби після “Вставай, Сонце” у 1997-ому році, він продовжив працювати, хоча б як сольний виконавець та знайшов би ресурси на старт своєї кар’єри, хтозна, як би склалась доля в майбутньому, і чи не чули ми зараз один із стовпів української сцени. А так, на жаль, Підлужний — жива легенда. Але з неймовірно нерозкритим потенціалом.

З часів Революції Гідності та й початку російсько-української війни, й зовсім замість музичної та навіть теледвіжухи й загалом Андрій більше почав займатись громадянською активністю та організаторством. У рідному Тернополі автор та виконавець багатьох хітів й зовсім — справжня зірка. Зі справжньою зіркою на Алеї слави.

А з початку повномасштабного вторгнення країни-агресора, Андрій Борисович — воїн 44-ої окремої артилерійської бригади ім. гетьмана Данила Апостола.

І все ж таки, спадщина Андрія безмежна. Як і його “Вставай, Сонце”.

Поділись своїми ідеями в новій публікації.
Ми чекаємо саме на твій довгочит!
Eugene Bondarev
Eugene Bondarev@Vigilante1834

2.8KПрочитань
4Автори
28Читачі
На Друкарні з 14 квітня

Більше від автора

Вам також сподобається

Коментарі (0)

Підтримайте автора першим.
Напишіть коментар!

Вам також сподобається