Коли ви востаннє дивилися поганий фільм у кінотеатрі і не могли зрозуміти, що ж не так? Ніби все як треба: зачин основна частина, кінцівка, але…щось не те і хочеться закинути історію на середині. Дуже часто це свідчить про проблеми в 3-актній структурі.
Трьохактна структура – це універсальна формула, якою користуються сценаристи та письменники для того, щоб розповідь захоплювала увагу та була зрозумілою водночас. Фактично, її принципи використовувалися навіть у міфах стародавньої Греції, тільки назви не було, бо вже тоді люди розуміли, що захоплює подих, а що – ні. Цей прийом поширений як у практиці закордонних митців, так і серед вітчизняних. Доволі детально троьхактну структуру описав Блейк Снайдер у своїй книзі «Врятуйте кицьку». Трьохактна структура може навести ясність, коли автор губиться у своїй історії, коли здається, що чогось бракує. Однак її формула не є єдиноправильною: автори можуть від неї відходити, однак для цього варто знати, від чого саме йти.
Щоб краще зрозуміти принципи трьохактної структури, її принципи можна дослідити за культовим фільмом «Сам удома», режисер якої послуговувався нею. Чи є, хто про нього не чув? Стрічка вийшла у далеких 90-х, але популярності не втрачає і досі, саме завдяки чарівному «блейковому» плану.
1. Вступний кадр (1) Будинок Маккалістерів, де велика родина збирається у різдвяну подорож – те, що треба на зимові свята до гори мандарин і теплого пледу.
Така сцена, яка створює перше враження про фільм: про його атмосферу, настрій, тон історії і масштабність подій. Вона дає зрозуміти глядачу, що цей будинок та родина будуть головними елементами історії.
2. Ставимо тему (5) Та ось Кевіна підставили, мама відводить його від усіх і вони сваряться:
– Якщо завтра твоя родина зникне, ти про це дуже шкодуватимеш.
– Аж ніяк!
Декларація теми може бути оформлена як простий діалог, або настанова другорядного персонажа ненароком кинута головному герою. І тільки пізніше стає зрозуміло, що ті слова є тематичною основою картини, випробуванням хлопчика.
3. Зав’язка(1-12) Ці перші 12 хвилин фільму від першого кадру до каталізатору мають увести глядача в курс подій, пояснити що й до чого: які персонажі діють, які в них примхи, інтереси, чого їм бракує у житті, яка мета історії.
4. Каталізатор змін (12) Наступного ранку Кевін прокидається, гукає дорослих, але нікого нема – його бажання здійснилося.
Нарешті зміни, починає відбуватися щось важливе! У цікавих фільмах каталізатор стоїть приблизно після 1/10 його частини, аби не втратити увагу глядача, у посередніх – автори часто захоплюються деталями зав’язки.
5. Роздуми (12-25) Спершу хлопець робить усе, що йому забороняли родичі. Тут він тримається своєї першої позиції: він не шкодує, що родина зникла і відповідальність за дім нема сенсу брати, якщо можна розважатись.
Але потім стає свідком того, як у його дім вдираються бандити. Це його шанс сказати: «та це жах», вирішити, що з родиною йому було би безпечніше, пошкодувати, що залишився сам. Але головний герой, вірний своїм принципам, вирішує сам боротися з бандитами і через це…
6. Перехід у ІІ акт (25) …вв’язується у неприємності з нападниками сам. Саме з переходу у ІІ акт починаються пригоди, заради яких ви йшли у кіно. У гарних історіях після цього моменту відступити без серйозних наслідків стає неможливо.
7. Другорядна сюжетна лінія (30…) А тим часом родина Маккалістерів в аеропорту помічають пропажу і намагаються додзвонитися до нього, знайти шлях назад, вважаючи що малий в небезпеці сам.
Цей елемент потрібен, щоб розбавляти динамічний сюжет. У більшості історій цю роль відіграє любовна лінія, але творці «Сам удома» виявилися оригінальнішими.
8. Ігри й забавки (25-55) Кевін бореться з бандитами виготовленням пасток, щоб їх налякати і спровадити від помешкання.
Зазвичай, це ті самі сцени, які поклали скелет оповіді, з яких потім розвинули цілий повний метр і відбувається те, що обіцяли в трейлері: розумний хлопчик успішно робить пастки для лиходіїв із всякої всячини під рукою.
9. Центральний момент (55) Спрацювала пастка: фільм, де гангстер розстрілює опонента, і каструля, яку підриває Кевін у той же час. Тоді бандити тікають, а Кевін думає, що вони відступають назавжди.
Цей момент ще називають «фальшивою перемогою». Бо герой, здається, на вершині: зло відступило, а він може спокійно святкувати сам. Але…
10. Поганці наступають (55-75) …бандити вирішують поспостерігати за будинком і, бачачи там тільки Кевіна, котрий наряджає ялинку, роблять висновок, що «їх дурить дошкільня» і планують пограбування ввечері.
Ось тепер у героя справжні проблеми: ставки зростають, а часу мало – завдяки цим ускладненням героя, глядач перебуває в напрузі. Вони надзвичайно потрібні, особливо у другій половині фільму.
11. Усе пропало (75) Тепер вже Кевін підслуховує поганців і дізнається, яка небезпека на нього чекає в кінці дня. Ця частина сюжету – протилежність до центрального моменту, тобто «фальшива поразка», коли і глядачу, і самому герою здається, що ситуація безвихідна.
12. Темна ніч душі (75-85) Того вечора хлопець зустрічає чоловіка, що грає Санту і каже тому, що цього року замість усіх подарунків він хоче повернення родичів додому. Далі йде сцена зі Старим Марлі у церкві, де Кевін радить тому помиритися зі своїм сином. Обидві сцени мають спільну рису: у хлопця під тиском подій змінюються погляди на сім’ю, він засвоює свій урок і його арка персонажа набуває «вигнутої форми». Завдяки своїм пригодам, він розуміє, що йому насправді завжди була потрібна його родина.
Тоді він, знаючи заради кого захищати дім, виготовляє купу ще більш складних пасток, аби зустрітися з грабіжниками, а не ховатися від них.
13. Перехід у ІІІ акт (85) Бандити заходять у дім Маккалістерів – доволі напружений момент. Однак герой знайшов вихід із ситуації, завдяки своїй кмітливості. А тим часом мамі хлопця вдається знайти достроковий шлях повернення до сина. Саме в цій сюжетній точці головна і другорядна лінії сплітаються в єдину.
14. Фінал (85-110) Грабіжники потрапляють на пастки Кевіна, майже ловлять його, але Марлі оглушує їх лопатою. Поганців заарештовує поліція.
Ця частина історії має бути найвидовишнішою, у багатьох супергеройських фільмах тут відбувається фінальна битва, в детективах – герой розкриває вбивцю, а у шкільній програмі (нудній) її називають просто закінченням.
15. Фінальний кадр (110) Наступного ранку додому повертається мама, та й решта родини іншим рейсом. Сім’я Маккалістерів в зборі, а Кевін нарешті отримав, що йому потрібно.
Подібний план може бути вам за макет оповіді, але не строгі закони, від яких ні на рядок не можна відійти. Такі частинки і їх приблизні пропорції допомагають послідовно викладати оповідь, не затягуючи сюжет, як кота за хвіст, і дозовано забезпечувати глядачу періодичні викиди дофаміну у головний мозок, що змусить любити фільм.
(числа в дужках позначають орієнтовні сторінки сценарію або ж хвилини фільму)