Ну, що ж… Вже зовсім скоро Новий рік. Не знаю як у вас, а у мене, щось зовсім настрою потрібного немає… І тому вирішила щось з цим зробити. Я вже якось робила схожу добірку, але з приводу Геловіну. Тобто, не щось конкретне (типу фільми, музика, ігри, тощо), а всього потроху. Цей допис буде побудовано схожим чином.
Невеличкий відступ перед початком. Скоріш за все це останній матеріал в цьому році. Тому хочу відразу сказати декілька слів – це був божевільний рік. Сказати, що нас очікує попереду, важко та і не гадалка я. Але впевнена, що 2025 буде не менш насиченим. Хочу подякувати усім, хто слідкував за проєктом UKR story та підтримував мене, хто читав мої тексти на будь-яких платформах та коментував їх, хто підписався на YouTube канал проєкту (там вже майже 500 підписників за короткий період і для мене це неймовірне досягнення), хто спонукав продовжувати цим займатися. Усі ви – найкращі! І в майбутньому році я хочу вам побажати здоров’я, щастя та успіхів у всіх сферах життя. Звісно ж, мирного неба над головою. І ПЕРЕМОГИ: перемоги України, перемоги над страхами та негараздами, особистих перемог в роботі та просто в житті. З наступаючим святом!
Тепер переходимо до основної теми. Текст буде поділений на категорії: «Що подивитися» (фільми), «Що послухати» (музика), «В що пограти» (ігри) та «Що почитати» (книги). Звісно, все буде «Made in Ukraine». Поїхали!
Що подивитися?
«Пекельна Хоругва, або Різдво Козацьке» (2019). Анотація. Батьки відправляють свого сина, молодого козака Семена Семирукого, на війну. В той же час із них збиткується Домовик. Козаки готуються до бою з кочовиками та маскуються чарами характерників. Несподівана поява Семена провокує бій, через який гинуть кілька козаків. Невидимі янголи забирають їхні душі на небо. Там святий Петро відправляє душі в Рай, а Чорт — у Пекло. Душі козаків не можуть увійти в Пекло, бо за захист рідної землі та вірність обіцянкам їм прощаються гріхи. Чорт б'ється об заклад зі святим Петром, що якщо зуміє утримати хоча б єдиного козака в Пеклі до Різдва, то козакам прийде кінець. Якщо ж ні, то козацький рід вестиметься вічно, а сам Чорт житиме з жінкою та тещею. Заручившись допомогою ворожки Мірели, Чорт обирає своєю ціллю Семена.
Відразу скажу, що фільм з розряду «такий поганий, що аж цікавий». Тут логіка шкутильгає на обидві ноги, є незрозумілі й недоречні фрази та жарти, графіка інколи ріже око. Але атмосфера – дай Боже! Хороші декорації, непогана музика і казковість подій. Це різдвяна казка про козака, яка може сподобатися як дітям, так і дорослим (просто з різних причин).
«Мій Дідусь — Дід Мороз» (2020). Анотація. Хлопчик Максим вирушає до Києва, на головну ялинку, щоб знайти Діда Мороза і загадати тільки одне найголовніше бажання. Він мріє, щоб тато, який знаходиться на секретному завданні, захищає Батьківщину і від якого вже давно не було новин, повернувся додому до Нового року. Дорогою Максим потрапляє в різні пригоди, знаходить багато друзів, яким допомагає своєю дитячою безпосередністю та простими, але водночас влучними порадами, змінює долі людей і навіть зустрічається зі справжнім чаклунством. Максим не здається, навіть після не справжніх Дідів Морозів, так само як і його мама, яка одразу ж кинулась на його пошуки.
Це мила історія, яка знята не без гумору. Хоча саме до цього аспекту в мене були деякі питання.
«Украдений місяць. КУМ» (2022). Анотація. Сюжет починається з далекого минулого. Відьма у вигляді ворони спокушає козака багатствами та панством. Він за це повинен вбити своїх та вкрасти місяць. Це їй вдається. І лихий козак (імені у нього нема) зраджує своїх, але при цьому помирає. Козака Кума, який теж помер, захищаючи інших, оживили духи і наказали берегти місяць від зла.
Більш детально ви можете почитати тут . Я робила огляд на цю короткометражку. Мультфільм дуже атмосферний з прикольним візуалом. І його легко знайти в YouTube.
Що послухати?
Ну, тут дозвольте трохи самореклами. На каналі UKR story вийшла музична добірка - Українські пісні, які можуть навіяти вайб зимовий свят - https://youtu.be/-p5kbpK_FKo
Але окрім цього хочу порекомендувати ще отакі пісні:
Mad Heads XL – Новий рік. Це така ностальгія. Пам’ятаю, коли вперше почула її по телевізору і побачила анімаційний кліп. Потім довго співала приспів: «Свято, де ти? Прийде на поріг. Вся планета кличе Новий рік»…
Скрябін – А під Новий рік. Куди ж без легенди української музику? Трохи сумна пісня, але з глибоким сенсом і важливим наративом.
Щедрик у будь-якому виконанні. Це класика. І варіантів пісні – дуже багато. Кожен точно знайде свій улюблений. Для мене ця пісня, в принципі, є символом зими і чогось дуже теплого та приємного за атмосферою. До речі, якось писала цікаві факти про створення цієї композиції і в телеграм каналі є багато варіантів, які можна послухати та скачати.
DZIDZIO – Старий рік минає. Основа – це однойменна народна колядка. Хочу ще значити, що кліп на пісню мені сподобався. Історія про медичних працівників швидкої допомоги у новорічну ніч – це дуже близько до правди. Не без гумору показали, але все ж…
В що пограти?
Відверто лізу на «чужу мені територію», бо ніколи не вміла знаходити чим зайнятися на святі (типу конкурси тощо). Але ось що знайшла і ділюся з вами.
Різдвяне «Бінго». Це власне «Бінго», але зроблене власними руками. Випишіть кілька новорічних фільмів, які ви плануєте подивитися. Розподіліть їх по клітинках, як у грі «Бінго» розподілені цифри. Також випишіть ці ж фільми на папірцях. Папірці закиньте у мішок та діставайте по черзі. Хто перший закриє усі назви новорічних фільмів на своєму «бінго», той і переміг. Я так розумію, що можна, насправді, будь-яку тематику використовувати для гри, що дає змогу для реіграбельності.
Гра «Асоціації». Все доволі просто і зрозуміло з самої назви. Напишіть на листку кілька букв та поставте їх в загальну коробку. Це можуть бути «н», «к», «р» або слово «Різдво», де кожна літера буде написана на окремому листку. Людина, яка витягує з мішечка папірець з літерою, має назвати якомога більше новорічних слів, що починаються з неї. Це можуть бути новорічні герої, страви з новорічного столу, атрибутика Нового року та й взагалі все, що так чи інакше асоціюється з цим святом. Переміг той, хто назвав найбільше слів на одну літеру.
Гра «Вгадай персонажа». Це «Крокодил». Сенс той же. Придумайте 5-10 новорічних персонажів, які відомі багатьом. Це можуть бути ельфи, Святий Миколай, герої з улюблених фільмів. Напишіть на листочку та закиньте в спільну коробку. Кожен має витягти звідти персонажа та показати його лише жестами, без слів.
Що почитати?
«Крампус. Темний адвент», Валерія Гайвальд. Анотація. Це історія про Крампуса. Легенда про людську байдужість та її наслідки - появу Крампуса, злого різдвяного духа, що карає неслухняних дітей (і не тільки). Цю історію розповідає підліток, який пізнав справжній страх і познайомився з монстром. Атмосфера зимової ночі, пізнього середньовіччя, гріхів, жорстокості та містичних полотен Босха.
Мене заціпила концепція. Авторка викладала глави кожного дня протягом грудня, що і робить книгу тим самим «темним адвентом». Історія повністю дописана і ви вже маєте змогу ознайомитися з нею.
«Новорічні ворожіння», Тамамуші. Анотація. Це історія з щоденнику, який веде пухнастий білий кіт з помаранчевими очима. До його господарки приходять подруги, щоб поворожити і дізнатися те, що їх очікує в новому році.
Це дуже миле оповідання з новорічним вайбом. Рекомендую почитати.
Ось така в мене вийшла добірка. Сподіваюся, що ви щось знайдете для себе і веселого Нового року!
Матеріал підготовлений для проєкту UKR story