Випили ліки, а ефекту нема? можливо ви випили склянку грейпфрутового соку? Який це має наслідок на наш організм поговримо сьогодні
Грейпфрут вважається дуже корисним продуктом, оскільки є джерелом клітковини, вітамінів А та С, калію та антиоксидантів — але є часи, коли людям слід уникати кислого цитруса. Якщо людина приймає певні ліки, то вживання цілого грейпфрута або пиття соку грейпфрута може призвести до серйозних побічних ефектів або зменшити ефективність ліків.
Але чому грейпфрут взаємодіє з певними ліками, і які приклади ліків, які не слід приймати з грейпфрутом?
Основним винуватцем цих взаємодій є група хімічних речовин у грейпфруті, які називаються фуранокумаринами. Фуранокумарини — це особлива група органічних сполук, які належать до класу хімічних речовин, відомих як кумарини. Ці речовини містять у своїй структурі фуранове кільце, звідки й походить їхня назва. Фуранокумарини зустрічаються в природі, зокрема в деяких видів рослин, таких як цитрусові, фіги та селера. Вони відіграють роль у захисті рослин від різних видів грибків та інших патогенів, завдяки своїм антимікробним властивостям.
Фуранокумарини також відомі своєю здатністю поглинати ультрафіолетове світло, що може сприяти утворенню темних плям на шкірі під впливом сонячних променів. Ця властивість робить їх важливими у дослідженнях, пов'язаних з лікуванням шкірних захворювань, таких як псоріаз, але також вимагає обережності при використанні продуктів, що містять фуранокумарини, для уникнення фоточутливих реакцій.
Чи шкодять вони нам?
Фуранокумарини можуть впливати на деякі молекули та ферменти — білки, які виконують хімічні реакції в організмі — у тонкому кишечнику.Ці молекули та ферменти відповідають за розщеплення багатьох ліків і перенесення їх у кровотік, але фуранокумарини виводять їх з ладу. У деяких випадках фуранокумарини можуть ефективно збільшити дозу ліків у організмі, що призводить до небажаних ефектів. Коли ліки ковтають, вони розщеплюються, або метаболізуються, ферментами у тонкому кишечнику. Один ключовий фермент — цитохром P450 3A4, або CYP3A4. Коли фуранокумарини в грейпфруті розщеплюються в організмі, їхні похідні можуть блокувати дію CYP3A4. Таким чином, замість звичайного розщеплення, більше ліків потрапляє в кров і залишається в організмі довше, потенційно призводячи до небажаних ефектів. Це може статися з певними ліками від високого кров'яного тиску.
Ці ліки працюють, розслабляючи кровоносні судини для зниження кров'яного тиску, але вживання грейпфрута може збільшити кількість ліків у організмі, що призводить до занадто низького кров'яного тиску. Цей ланцюг подій також може призвести до занадто повільного серцебиття, або брадикардії. Грейпфрут також може мати такий ефект на деякі статини, що знижують рівень холестерину. Занадто високі дози цих статинів можуть призвести до болю в м'язах і пошкодження. Також грейпфрут також може підвищувати рівень певних кортикостероїдів, які використовуються для лікування запальних захворювань кишечника, таких як хвороба Крона. Грейпфрут також може підвищувати рівень імуносупресантів, таких як циклоспорин (Neoral), що може потенційно зашкодити ниркам. Подібний ефект на ліки від тривоги, включаючи бензодіазепіни, такі як діазепам, може призвести до надмірної сонливості. Залежно від дози бензодіазепінів, які прийняла людина, можуть бути більш серйозні наслідки, такі як утруднення дихання.
Може і навпаки
Грейпфрут не завжди посилює ефект усіх ліків, з якими він взаємодіє — у деяких випадках він може насправді зменшити кількість ліків, які потрапляють у кров. Це стосується антигістамінного препарату фексофенадину (Allegra). Ліки, подібні до фексофенадину, переміщуються в клітини за допомогою білків, які називаються транспортерами, які переносять речовини з одного боку мембрани клітини на інший. Деякі з цих транспортерів допомагають переміщати ліки з кишечника в кров. Фуранокумарини, що містяться в грейпфруті, блокують певні транспортні білки, тим самим зменшуючи кількість ліків, які потрапляють у кров.Навіть один грейпфрут або склянка соку грейпфрута об'ємом 8 унцій [236 мілілітрів] може змінити спосіб, яким ваш організм обробляє певні ліки, особливо ті, які залежать від CYP3A4 для розщеплення.
Не лише одним єдиним грейпфрутом
Є й інші фрукти, які взаємодіють з ліками, "але жоден з них не є настільки драматичним, як це спостерігається з соком грейпфрута". Це, ймовірно, тому, що грейпфрут містить вищу концентрацію фуранокумаринів порівняно з іншими фруктами. Але інші фрукти, що містять фуранокумарини — такі як севільські апельсини, танжело та помело — також слід обережно вживати, згідно з Harvard Health. Крім фуранокумаринів, лимонна кислота в фруктах може становити свої проблеми. Ліки від остеопорозу алендронат взаємодіють з різними цитрусовими соками, включаючи апельсиновий і грейпфрутовий. Якщо приймати їх одночасно, лимонна кислота в соках знижує всмоктування ліків, роблячи їх менш ефективними.