Як люди стають атеїстами?

Релігія відноситься до універсальної риси людства, вона є в усіх культурах і виникла навіть ще до появи гомосапіенсів. І хоча релігії між собою всі різні у різних культурах, нерелігійних культур досі не існувало.

Але атеїзм виник, існує, зберігає і навіть збільшує свій вплив у сучасному світі.


Психолог Вілл Джарвіс з Університету Брюнел в Лондоні давно вивчає питання звідки беруться атеїсти.

Безумовно, схильність до аналітичного мислення сприяє розвитку атеїзму. Джарвіс із своєю колегою Араю Норензаян встановив причинно наслідковий зв’язок – аналітичне мислення веде до атеїзму. Але, як виявилося, не тільки воно. Бо далеко не тільки одні атеїсти мають аналітичне мислення, насправді більшість людей із навичками такого мислення схоже що не тільки не є атеїстами зараз, але, можливо, й не стануть атеїстами ніколи.

Велике дослідження на вибірці з 1400 американців вказало на інший фактор, що є більшим предиктором атеїзму: дитячий досвід.

Якщо сім’я не була особливо релігійною та в людини є навички аналітичного мислення, вона напевно не шукатиме собі бога чи церкву у дорослому віці. Що дійсно здивувало дослідників, так це те, що втручання чи невтручання держави у релігійні справи на індивідуальну віру чи атеїзм особливо не вплинуло. На думку дослідників важливіше те, як держава порається із забезпеченням якості життя своїх громадян. Імовірно більш ефективні державні інституції, що надають громадянам безпеку, підтримку і можливості у якійсь мірі сприяють поширенню атеїзму, бо люди із аналітичним мисленням частіше перестають шукати заспокоєння та прихистку у церкві. Але сім’я в цьому питанні набагато важливіша.


Все це дослідження на великих вибірках із статистичними методами та моделями, але треба розуміти вони не дають насправді остаточної відповіді на те, чому люді обирають життя без релігії, лише вираховують певні фактори.

Дослідники бачать це як еволюційний шлях – атеїзм навіть однієї людини може зробити менш релігійною сім’ю, нерелігійна сім’я сприятиме атеїзму нащадків – успішна стратегія особистості передається далі у популяції і частка релігійних людей у суспільстві меншає. Можливо колись це призведе до появи культури, що буде принципово відрізнятися від усіх культур, що створювало людство раніше.

https://psyarxiv.com/e29rt/

https://www.psychologytoday.com/us/blog/talking-apes/202104/how-people-become-atheists

Поділись своїми ідеями в новій публікації.
Ми чекаємо саме на твій довгочит!
Леонід Гукалов
Леонід Гукалов@leonidas2006

Психолог, соціолог

2.1KПрочитань
11Автори
14Читачі
Підтримати
На Друкарні з 26 червня

Більше від автора

Вам також сподобається

Коментарі (5)

Особисто я вважаю, що більш правильно ставити питання довгочиту: Як люди стають віруючими? Коли людина народжується, то вона точно не має ніякої віри, та за замовчуванням може рахуватися атеїстом.

Вам також сподобається