Буває складно згадати про що була книга яку прочитав, що там корисного або цікавого саме для себе. В однієї англомовної ютуберки я підглянув систему книжкових нотаток, переклав її українською та адаптував під свої потреби.
На аркуші паперу або в цифровій системі нотаток для кожної книги виписуйте наступні розділи:
Враження (під час читання)
Дієві витяги (до 10)
Цитати
Додатково
Враження (під час читання)
Тут я виписую свої враження від книги під час читання. Можливо, виникли якісь асоціації або роздуми. Можливо, я читав паралельно з якимось реальними подіями що перекликаються. Можливо, цей розділ книги нагадує мені щось з іншої книги.
Дієві витяги (до 10)
Якщо книга — нон-фікшн, може виникнути бажання просто переписати всі поради звідти собі у нотатки. Авжеж, це не спрацює: я їх просто не перечитуватиму. Тому в цьому розділі має бути до 10 пунктів, кожен з них індивідуальний:
Я маю пити воду постійно протягом дня, поставити собі графін та стакан на стіл.
Я маю відслідковувати свої калорії. Встановити собі додаток для цього на телефон.
Я маю…
Таким чином я витискаю з книги те що стосується саме мене в об’ємі який я можу осягнути.
Цитати
Сюди я додаю всі цитати що мені сподобалися у книзі.
Додатково
Сюди можна перемальовувати схеми що побачив в книзі та до яких хочеш повертатися, шаблони саморозвитку тощо — для нон-фікшн. Або мапи вигаданого світу, нотатки про технічну побудову сюжету, словник діалектних слів — для художньої літератури.
Таким чином, нотатки виходять компактні, індивідуальні та такі, до яких можна легко повертатися потім — тобто корисні.
Бонус
Якщо вести такі нотатки у електронній системі нотаток, наприклад, Logseq, та додавати розмітку, згодом вони утворюють граф асоціацій. Завдяки графу можна зрозуміти щось додатково: наприклад, що ви багато читали книжок де згадувалася Кобилянська, хоча самі цього не помітили. Отже, вам буде цікаво прочитати щось з її творів.