Візуальне оформлення тексту важливе для легкості сприйняття написаної інформації, але нажаль, я часто бачу, що іноді автори зовсім з цим не заморочуються. Чому? Байдужість, лінь, незнання?
Причин може бути безліч, але задумайтеся, як часто ви беретеся читати книгу, яка надрукована мілким та ще й якимсь дивним шрифтом?
Ага, ви скажете, що розмір та тип шрифта не залежать від автора, тільки від видавництва. І, думаю, ви матимете рацію. Втім, сьогодні говоримо про електронні книжки, які ви самі оформлюєте та даєте для ознайомлення іншим людям.
Деякі моменти, про які я скажу нижче, працюватимуть навіть на літературних сайтах. Однак заздалегідь хочу залишити дисклеймер: щось з порад спирається на правила правопису, щось — моя суб’єктивна думка. Прислухатися чи ні — вибір за вами.
Найпоширеніші помилки при оформленні тексту та як їх виправити
Візьмемо за базу те, що більшість письменників пишуть в Word. Це зручно, можна правити текст, змінювати колір, шрифт, його розмір, проставляти нумерацію сторінок, створювати колонтитули і навіть вставляти зображення. Тощо.
Одна з проблем авторів — використання дефісу замість тире.
Навіть вікіпедія каже, не варто плутати дефіс та тире, бо дефіс — орфографічний знак, а тире — пунктуаційний. І тире в українській типографіці, виділяють пробілами, коли ж дефіс слугує для зв’язки двох схожих за змістом слів.
Однак не на всіх комп’ютерах легко поставити тире (насправді легко, зараз розповім). Інколи достатньо поставити дефіс та пробіл, щоб ворд сам перетворив його на тире, але це не завжди працює. Хтось користується вставкою через символи, але то довго і не дуже зручно. Простіше спиратися на м'язову пам’ять. Запам’ятайте комбінацію alt і 0151 на додатковій клавіатурі та буде вам щастя.
Також благаю, забудьте в художньому тексті про такі лапки “приклад”.
Залиште їх для рукописного тексту. В електронних книжках (оповіданнях тощо) використовуйте лапки-ялинки, бо вони й призначені саме для цього. Про це наголошують правила правопису. Детальніше можна почитати тут.
Знайти лапки-ялинки теж допоможе додаткова клавіатура.
Alt і 0171 = «
Alt і 0187 = »
Лише на перший погляд може скластися враження, що це складно та довго, але насправді ні. Я вже кілька років користуюся таким способом й навіть не дивлюся на клавіатуру, коли вводжу комбінацію.
Не зносьте текст на нову сторінку за допомогою багаторазового натискання Enter.
Краще клацніть курсором після останнього слова на сторінці та, затиснувши Ctrl натисніть Enter один раз.
Утвориться розрив сторінки. І якщо ви надумаєте в попередньому розділі щось дописати, то наступний розділ все одно залишиться на новій сторінці й нікуди не поповзе.
Ще декілька порад
Встановлюйте абзаци та вирівнювання по ширині сторінки.
Використовуйте читабельний шрифт. Наприклад я дуже люблю Cambria. З ним наводилися всі приклади вище.
Розмір має значення.
Рекомендую писати 11-13 кеглем, якщо для себе, однак це вже не принципово. Але якщо ви хочете дати почитати свою книгу комусь, то врахуйте те, що в форматі пдф може бути незручно читати, якщо шрифт надто мілкий або надто великий.
Видавництва, наприклад, наголошують, що текст, який надсилається на розгляд, має бути написаний 12 кеглем з міжрядковім інтервалом 1,5.
Те, що непомітно покращить ваш текст
Інколи автори грішать (я також) двійними пробілами. Знайти та видалити їх просто.
Натисніть CTRL+H. В полі «Знайти» двічі натисніть пробіл, а в полі «Замінити на» поставте один пробіл. Клацніть «Замінити все» і готово.
На сьогодні все. Дякую, що дочитали до кінця. Дайте знати, якщо знайшли для себе щось корисне ❤️