Добре, давайте із самого початку. Я (автор цього тексту) прям лютий фанат Людини-Павука. Мені подобаються комікси з ним, фільми з ним, мультфільми з ним, до речі, обов’язково подивіться “Крізь всесвіт”, а особливо до вподоби мені відеоігри про цього крутезного персонажа! Бо вони дійсно дають вам хоча б на якусь частинку відчути – як це, бути швидким та спритним героєм, що мчить на черговий злочин крізь місто на своєму павутинні; як це – падати від ударів лиходіїв, та все одно, через силу, через не можу, підніматися на ноги та стискати свої кулаки; та найголовніше – як це, бути доброзичливим сусідом Людиною-Павуком!
Але досить цих прелюдій, час переходити до суті. Вже в цьому році виходить новий ігровий блокбастер від Insomniac Games – “Marvel’s Spider-Man 2”. Якщо ви хочете скоротити очікування до релізу цього шедевру, можете пограти в інші круті ігри про червоно-синього стінолаза.
Які саме? А от дізнаєтеся в цьому тексті, бо сьогодні я розповім вам про найкращі ігри про цього персонажа в які особисто я грав. Кажу одразу – це буде не якийсь там Топ 5, а просто розповідь про ігри по хронології їхнього релізу – від старих до сучасних.
Spider-Man (2000)
Першою в цьому списку знаходиться легендарна та неповторна “Spider-Man 2000” від студії Neversoft, яка окрім гри про Спайді подарувала світу крутезну серію симуляторів скейтбордингу “Tony Hawk’s Pro Skater”.
Їхня ж гра про марвелівського супергероя вийшла, як зрозуміло з назви, в 2000 році, на консолі PlayStation та Nintendo 64, а в наступному – вже на більш технологічні Dreamcast та ПК.
“Spider-Man” представляє з себе action-adventure гру від третьої особи з елементами beat-em-up’у та платформеру. Коротше кажучи, щось схоже на те, що із себе представляють вже нові ігри про Павучка. Проте у цій грі, на відміну від сучасників, немає відкритого світу, а саме переміщення на павутині між будівлями на рівнях, де можна по ним стрибати, є лінійним. Але це не є мінусом “Spider-Man” 2000-го року, бо вона не про це.
По факту її вплив на ігрову індустрію можна порівняти із впливом першого “Людини-Павука” від Сема Реймі та “Месників” від братів Руссо на кінематограф. Тобто гра від Neversoft показала усьому світу, що можуть існувати дійсно круті ігри про супергероїв, та й до того ж, присутній там може бути не лише один персонаж, а ціла їх купа, через що ця гра відчувається частиною чогось більшого та масштабнішого.
Ну і найголовніше, про що варто сказати — це дійсно хороший проєкт, який навіть зараз грається майже… прийнятно.
Чому майже? Бо “Spider-Man” (2000) входить в епоху перших трьовимірних ігор, коли розробники експерементували над жанром та намагалися зробити його іграбельним. Через це в грі Neversoft випливають такі поширені в той час проблеми як танкове керування та незручна камера.
Проте, якщо пристосуватися, можна навіть отримувати від усього цього дійства кайф, особливо якщо ви фанат Павучка, і разом із цим не приховуєте своєї любові до мультисеріалу 1994 року, бо гра за атмосферою прям дуже схожа на нього, а також на комікси про стінолаза тих років.
За сюжетом “Spider-Man” (2000) на науковій виставці Отто Октавіуса, на яку Пітер Паркер прибуває в якості кореспондента, Доктор Восьминіг презентує свій новий мега-технологічний пристрій, та його перериває ніхто інший як сам Людина-Павук!
Ну, не зовсім Людина-Павук, а якийсь самозванець у його костюмі, який викрадає цей пристрій Октавіуса. Едді Брок та за сумісництвом симбіотичний качок Веном, думає, що цей самозванець є справжнім Павучком. Разом з ним так думають і звичайні люди, які були присутні на виставці, що дуже на руку головному редактору “Daily Bugle” Джею Джону Джеймсону. Окрім цього відбувається ще одна подія — хтось випускає на вулиці Нью-Йорка токсичний зелений газ! Пітеру Паркеру, або ж справжньому Людині-Павуку доведеться розрулити усі негаразди та знайти винуватців цих подій.
Честно сказати, сюжет у “Spider-Man” зірок з неба не хапає — він доволі простий та примітивний. Та й це не дивно, бо гра якраз і орієнтується на дитячу аудиторію. Але це не означає те, що вона погана, це дійсно класний проєкт, який вперше показав усю величність ігрових адаптацій історій про Людину-Павука.
Особисто я повністю пройшов цю гру досить нещодавно, і вона мені сподобалася. Що ще мені сподобалося, то це перша гра про Людину-Павука вже у відкритому світі — “Spider-Man 2” від Treyarch.
Spider-Man 2 (2004)
Кажу одразу — розповідь у цьому блоці піде не про ПК версію “Spider-Man 2” від студії Fizz Factor, яка, до речі, була першою грою про Спайді, яку я пройшов до кінця у дитинстві.
Давайте краще забудемо про цю гру, бо це не справжній другий “Spider-Man”, він не здійснив ніякої революції в серії ігор про цього персонажа. А ось тією грою, що якраз і зробила це є версія «Spider-Man 2» від ігрової студії Treyarch (вам вона може бути відомою по серії ігор “Call of Duty”), що релізнулася в 2004 році на консолі PlayStation 2, XBOX та Gamecube та по-справжньому здійснила революцію в жанрі та в підсумку створила формулу ідеальної гри про Людину-Павука, якої розробники дотримуються до сьогоднішніх днів.
Коротше кажучи, це перша гра про Спайді у відкритому світі та перша гра, де з'явилися ті самі реалістичні польоти на павутині, яка тут реально чіпляється за будівлі ігрового Нью-Йорку, що на той рік просто підривало голови фанатам супергероя!
Окрім польотів я хочу відмітити круту бойовку та саундтрек цієї гри. Щодо першої, то у вас тут відчувається нефіговий такий імпакт від ударів — саме через це бити тутешніх бандитів — одне задоволення. Що ж до музики, то за химерними назвами типу “Spider Eggs”, “Kaboom” або ж “Karacho” тут ховаються справжні шедеври електронної музики, які навіть зараз непогано так качають.
І не забуваємо про головний мемний трек гри, який, я впевнений, ви точно десь чули!
Ну і, звичайно ж, не слід забувати також і про тутешній сюжет з ігроладом. Перший, в цілому, слідує сюжету кінострічки Сема Реймі, проте дещо розширює його та змінює окремі моменти. Тут є і Доктор Октавіус, і його сонячна установка…
Проте й додані інші міні-сюжети з конкретними лиходіями — Шокером, Містеріо та Носорогом.
Через очевидні причини розробники вирішили змінити арку з втратою Пітером своїх павучих здібностей, бо кому цікаво буде грати за звичайну людину у грі про Людину-Павука? Тому цю сюжетну арку замінили іншою — з Чорною Кішкою та проблемою суміщення звичайного та супергеройського життя Паркером.
Найголовнішим плюсом сюжету гри є той факт, що більшість головних персонажів озвучені тими ж акторами, що грали їх у фільмі — це Тобі Магвайр, Кірстен Данст та Альфред Моліна.
Що ж до ігроладу — тут також все дуже круто. У нас наявні головні сюжетні місії, між якими вам треба виконувати побічні завдання та прокачувати Павучка. Так-так, у цій грі наявна справжня прокачка — ви можете покращувати як наявні здібності, так і відкривати абсолютно нові. Побічні квести у “Spider-Man 2” з себе представляють вирішення злочинів, рятування нью-йоркців та доставка піци (все як у фільмі). Що ж до сюжетних квестів, то вони різноманітні: частина з них відбувається на вулицях Нью-Йорку (один з них навіть на статуї Свободи!), інша — у будівлях: на складах, музеях, театрі тощо.
Навіть зараз другий “Spider-Man” від Treyarch грається досить бадьоро. Найголовніша складність у вас може виникнути із польотами на павутині — бо вони тут доволі різкі, швидкі та трохи складні в керуванні. Та це й не дивно, бо як я раніше сказав, це перша гра про Людину-Павука у відкритому світі та з таким способом переміщення по ньому! Переходимо далі.
Ultimate Spider-Man (2005)
Наступним проєктом про Людину-Павука після гри по другому фільму є “Ultimate Spider-Man” від тієї ж Treyarch, який релізнувся в 2005 році на ПК, PlayStation 2, XBOX й Gamecube та є ігровізацією однойменної коміксної серії, а точніше чи то її сиквелом, чи то сюжетним спін-офом. Коротше, це ще одна сюжетна арка Павучка із цього всесвіту.
До речі, коміксна серія “Ultimate Spider-Man” віднедавна почала виходити офіційно й у нас, в такому шикарнючому форматі великих та об’ємних томів. Все завдяки видавництву Mimir Media, яке на момент виходу першого тому «Абсолютної Людини-Павука» ще називалося Northern Lights. Якщо що, то це не реклама!
Але давайте вже про саму гру. В цілому “Ultimate Spider-Man” схожа на попереднього представника, і це не дивно, бо розробляла їх одна студія – Treyarch. Це я кажу саме про ігроладну частину: тут схожі побічні завдання, бойовка, польоти на павутині.
Ну так, деякі аспекти цих механік покращенні, як наприклад ці ж самі польоти, які тут відчуваються більш приємними та одночасно з цим й трохи повільнішими, або ж нові побічки – це в основному різні челенджі на швидкість.
Але якщо все ж таки казати про відмінності, то найголовніші з них – це можливість грати за симбіотного улюбленця Венома та візуал. Щодо другого, то ви й самі все прекрасно бачите: оформлення персонажів, кат. сцен та тутешнього ігрового Нью-Йорку – це просто щось.
Складається таке відчуття, що це не просто гра, а натурально комікс, що ожив!
І, знаєте, я б сказав, що “Ultimate Spider-Man” від Treyarch можна вважати чимось типу “Людини-Павука: Навколо всесвіту” від Sony Pictures Animation, тільки вже для ігрової індустрії.
Тобто “Ultimate Spider-Man” показав, як би міг виглядати комікс у форматі відеогри. І саме в цьому особливість цієї гри: у її офігезній стилізації під комікс, по якому вона й зроблена. Ну і в непоганому сюжеті.
Гра розповідає історію двох персонажів – Людини-Павука (Пітера Паркера) та Венома (Едді Брока), про їхнє протистояння, а також, якщо так можна сказати, їхню буденність.
Тут, так само як і в “Spider-Man” (2000), головні герої на своєму шляху зустрічають багато персонажів із всесвіту Ultimate – Росомаху, Срібну Шаблю (або ж Срібну Соболь), Людину-Факела, Зеленого Гобліна тощо. І ця гра, так само як і знову ж “Spider-Man” від Neversoft, дійсно відчувається частиною чогось більшого. І на мою думку, її можна проходити як окрему історію між прочитанням томів “Абсолютної Людини-Павука”.
Я вам навіть так скажу, сюжет цієї гри був реально адаптований у цій серії коміксів – в форматі арки “Війна Симбіотів”, довжиною у шість випусків (зі 123 по 128). Шкода, правда, що її малював не Марк Баглі (художник оригінальної серії коміксів), але то таке.
“Ultimate Spider-Man” навіть зараз виглядає досить достойно. Все через її стилізацію під комікси, яка була зроблена за допомогою технології Cel-Shading (стилізації трьовимірного об’єкту під мальований-двовимірний). Ну й в плані ігроладу тут також все добре. Грати можна, і навіть треба!
Spider-Man: Shattered Dimensions (2010)
Напевно першою грою про Людину-Павука, яка відчувалася як справжній ААА проєкт є перший ігровий Спайдерверс – “Spider-Man: Shattered Dimensions” від Beenox, який релізнувся у 2010 році на Xbox 360, PlayStation 3 та ПК.
“Shattered Dimensions” має багато спільного із “Spider-Man” 2000-го року. Це така само лінійна гра, яка у своїй ігроладній основі має елементи beat-em-up’у та платформера. Тут наявний і крутий сюжет (воно й не дивно, бо писав його сценарист коміксів про Павука – Ден Слотт), а також цікавий ігровий процес.
А найбільша фішка “Spider-Man: Shattered Dimensions” – це те, що у ній вам потрібно грати аж за чотири версії Людини-Павука із різних світів. До крутих фішок можна додати й той факт, що цих персонажів у грі озвучують дійсно культові актори.
Ніл Патрік Гаріс у ролі класичного Павука із Землі 616 (також він озвучував цього персонажа в тому самому CGI-йному мульті 2003 року).
Крістофер Деніел Барнс у ролі темного Нуарного Павука (він відомий своїм озвученням Людини-Павука у іконічному мультфільмі 1994 року).
Деніел Джон Гілвезан у ролі Мігеля О’Хари із 2099 року (він відомий своїм озвученням Людини-Павука у мультфільмі “Spider-Man and his Amazing Friends” 1981 року).
Та Джош Кітон у ролі Алтимейтівського Павука (він відомий своїм озвученням “Spectacular” Людини-Павука, Людини-Павука у мультсеріалі 2017-го року, Електро у грі “Marvel`s Spider-Man”... Коротше кажучи – мужик тісно пов’язаний зі Спайдерменом).
Кожний із головних персонажів гри має свої ігроладні та левел-дизайнерські особливості. Наприклад Нуарний Павук повинен проходити рівні по стелсу, прям як Бетмен (одразу видно, що розробники надихалися грою “Batman: Arkham Asylum”), Мігелю О’Харі ж треба використовувати здібність зупиняти час для бою з ворогами, а Алтимейтному Павучку – взагалі користуватися усіма перевагами Симбіотичного костюму. Коротше кажучи, гра дуже різноманітна, через що в неї не набридає грати.
За сюжетом “Spider-Man: Shattered Dimensions” на Землі 616 один з ворогів Людини-Павука Містеріо викрадає з музею Скрижаль Порядку і Хаосу. Під час сутички із Павучком скрижаль розбивається на 17 частин, які розлітаються по різним всесвітам. Зі Спайді зв’язується Мадам Павутина (вона може бути вам відома по мульту 94 року) та просить його допомогти повернути та зібрати артефакт. Окрім Пітера вона вербує й Павуків з інших всесвітів.
Сюжет тут дійсно хороший та цікавий. Діалоги прикольні, озвучка – якісна. Разом з цим якісним вийшов й сам ігролад: боївка приємна, рівні різноманітні, наявна навіть прокачка та можливість одягати інші костюми. Коротше кажучи, однозначно рекомендую цю гру до проходження усім фанатам Спайдермена. Переходимо далі!
Marvel’s Spider-Man (2018)
Напевно найвисокобюджетнішою грою про Людину-Павука станом на сьогодні є “Marvel`s Spider-Man” від Insomniac Games, що вийшла у 2018 році на PlayStation 4, а в 2022 – вже на ПК. Це справжній ігровий блокбастер, який за своїм сюжетом та розмахом є не гіршим за кінострічки з Тобі Магвайром, Ендрю Гарфілдом та Томом Голландом разом узяті.
Та що там казати, ви самі все прекрасно знаєте, якщо грали у “Спайдермена” від Insomniac Games. Це дійсно велика гра з дуже високим пропрацюванням усіх аспектів ігрового дизайну – ігроладу, саундтреку та сюжету. Особливо я хочу виділити саме боївку та польоти на павутині – вони реально динамічні та приємні.
Мені майже не хотілося юзати швидке переміщення, бо літати по тутешньому Нью-Йорку – це одне задоволення. Також немало кайфу ви отримуєте й від побиття ворогів та використання павучих гаджетів – все зроблено точно не гірше головного натхненника – трилогії “Batman Arkham” від Rocksteady.
Особисто я зміг пограти у цей шедевр лише нещодавно – коли він релізнувся на ПК. І, знаєте, тепер для мене це напевно найулюбленіша гра про Спайді, бо на відміну від попередників – вона відшліфована майже ідеально, і зайде навіть тим, хто не фанатіє від червоно-синього стінолаза. Ігролад тут – ну настільки крутий, що я навіть зробив окреме відео із його розбором.
Що ж до сюжету, то історія “Marvel’s Spider-Man” розповідає нам про вже дорослого Пітера Паркера, якому 23, і який вже як 8 років ховається під маскою Людини-Павука. За сюжетом гри йому доведеться зустрітися з Містером Негативом (один із антагоністів Павука у коміксах) та побороти його, а також непогано так отримати по морді від Зловісної Шістки (канонічна команда суперзлодіїв у коміксах про Спайді) майже в повному складі.
Чесно сказати, не хочу спойлерити тутешній сюжет, бо він дійсно кінематографічний, як і в інших ексклюзивах на консоль від Sony. За час проходження ви побачите багато цікавих історій, зустрінете купу колоритних персонажів та відчуєте на собі – як це бути Людиною-Павуком.
З усіх перечислених представників ігрового всесвіту Павучка я рекомендую вам пограти саме в “Marvel’s Spider-Man”, бо вона реально якісна саме як гра. І після її проходження ви, можливо станете, фанатом цього персонажа.
Що ж до інших ігор, то частину з них можна пройти на емуляторах другої PlayStation, іншу ж – на ПК.
Ігри, про які я не згадав
За час прочитання цього тексту, можливо, у деяких з вас у голові з‘явилися певні питання — “чому він не згадав про “Spider-Man: Web of Shadows” за авторством Treyarch”, або “про перший “The Amazing Spider-Man” від Beenox”?
Чесно сказати я грав у ці ігри, і навіть пройшов ту саму «Павутину Тіней» до кінця.
Але по-перше, першого “The Amazing`а” я так нормально і не проходив, а ось «Web of Shadows» я не вважаю хорошою грою. Так, в ній крута бойова система, прикольні фішки з симбіотичним костюмом, нормальний сюжет та непогані польоти. Але, нажаль, тут немає того, що скріплює усі ці аспекти разом — хорошого ігроладу. Місії у цій грі, як би це сказати, — ну ніякі. У них тупо не цікаво грати, бо вони по-максимуму насичені гріндом та однотипністю. І я здається знаю через що так сталося — через видавця. Activision квапили розробників доробити гру, через що ті нормально не встигли пропрацювати ігролад.
Час підсумувати усе сказане. Про Людину-Павука вийшло доволі багато ігор, але не всі з них вийшли дійсно хорошими. Про найкращі я згадав у цьому тексті. Що ж до інших, то, в принципі, вони не прям вже й погані. Просто середні. Тому, якщо у вас є юажання, у них ви також можете пограти. Особливо якщо ви такий відбитий фанат Павука як я :)
На цьому все.
Хоча, може й не все… бо ще я грав у ігри про Людину-Павука на портативні консолі від Nintendo та Sony. Тому, можливо, в майбутньому ви щось побачите/прочитаєте і по цим іграм. Нічого не можу обіцяти, подивимось, як воно вийде :)