Японія — приємніший друг Південно-Східної Азії, ніж Америка чи Китай — The Economist

Відносини між Японією та АСЕАН переходять на новий рівень.

Ілюстрація великого присідаючого японського борця сумо, який тримає на руках групу маленьких людей, які представляють десять країн АСЕАН.
Зображення: Ганна Барчик


Азійську геополітику часто описують у термінах двох гігантів: Америки, чинної наддержави, та Китаю, що зростає, який стоїть на вершині у регіоні та змагається, щоб залучити менші країни до своїх сторони, включаючи десять членів АСЕАН. Але це завдає багато шкоди. Китай позбавляє волі менших країн і надто спрощує те, що рідко є маніхейським поділом. Він також ігнорує ключову роль іншої багатої держави з міцними зв’язками: Японії.

Для багатьох країн Південно-Східної Азії - Японія пропонує життєво важливий захист від конкуруючих держав як джерело капіталу, технологій і допомоги. За останнє десятиліття прямі іноземні інвестиції Японії в країни АСЕАН склали 198 мільярдів доларів США, поступаючись 209 мільярдам доларів США, але перевищуючи показник Китаю (106 мільярдів доларів).

Японські фірми прагнуть зростаючих ринків Південно-Східної Азії, а політики бачать у цьому регіоні оплот проти китайського експансіонізму. Постійна участь, від посередництва в регіональних конфліктах до побудови регіональних інституцій, допомогла Японії накопичити значний вплив.

Відповідно до опитування дослідників, бізнесменів і політиків Південно-Східної Азії, проведеного Інститутом Юсофа Ішака в Сінгапурі, Японія є найбільш надійним зовнішнім партнером регіону .

зображення: the economist
зображення: the economist

Ця довіра буде продемонстрована в Токіо 16-18 грудня, коли прем’єр-міністр Японії Кішіда Фуміо прийме лідерів дев’яти членів АСЕАН та Східний Тимор. Зустріч відзначатиме 50-ту річницю діалогу між Японією та АСЕАН, який розпочався зі суперечливих переговорів щодо синтетичного каучуку. Це також буде момент для перегляду відносин, оскільки динаміка влади між Японією та членами асеан зміщується, конкуренція за вплив зростає, а побоювання щодо безпеки посилюються.

Теплі зв'язки між Японією та Південно-Східною Азією навряд чи були неминучими. Імперська Японія поширювала смерть і руйнування по всьому регіону. Після закінчення Другої світової війни недоброзичливість затрималася. На початку 1970-х років у Бангкоку та Джакарті спалахнули антияпонські заворушення. У 1977 році прем’єр-міністр Японії Фукуда Такео закликав до побудови рівноправних партнерських відносин із Південно-Східною Азією на основі зв’язків «серце до серця». М’яка «доктрина Фукуда» стала характеризувати відносини Японії з регіоном. Джон Сіорчіарі з Мічиганського університету та Кіотеру Цуцуі зі Стенфордського університету називають Японію «ввічливою державою». Як каже пан Цуцуї:

«Справа не в тому, що Японія хороша — Японії довелося це зробити через спадщину війни».

Японська дипломатія має тенденцію бути шанобливою там, де Америка і Китай можуть бути проповідницькими або настирливими. Японія відносно мовчить про порушення прав людини та розмовляє з автократами, сподіваючись, що вони зміняться. Часом здавалося, що це окупається, як, наприклад, коли військове правління закінчилося в М’янмі в 2011 році; в інших – ні, як, наприклад, коли хунта повернулася туди десятиліттям пізніше.

Останні три прем'єр-міністри Японії відвідали Південно-Східну Азію протягом чотирьох місяців після вступу на посаду. Америка «сидить на хвилі Японії» в Південно-Східній Азії, каже Емма Чанлетт-Ейвері з Інституту політики азіатського суспільства, американського мозкового центру.

Японські приватні інвестиції та державна допомога допомогли створити зростання та доброзичливість. Японське агентство з міжнародного співробітництва, японський відділ розвитку за кордоном, десятиліттями надає навчання, надає експертизу та фінансує.

Ключ до довіри, якою користується Японія, — це «довгострокова послідовність», — каже Танака Акіхіко, президент JICA. Розташований у Манілі Азіатський банк розвитку, найбільшим акціонером якого є Японія, відіграє важливу роль у фінансуванні регіонального розвитку. Японія займає центральне місце в двох найбільших регіональних торговельних угодах останніх років, cptpp та rcep< a i=8>(Америка відсутня в обох, Китай є лише членом другого). Японська м’яка сила, від аніме до рамену, допомогла створити японофілів у південно-східній азії.

Але присутність Японії в Південно-Східній Азії найбільш помітна в інфраструктурі, від доріг до каналізаційних систем і електростанцій. Навіть у період розквіту ініціативи «Один пояс, один шлях» японські інвестиції в інфраструктуру в багатьох країнах Південно-Східної Азії випереджали інвестиції Китаю. На початку цього року японського імператора тепло зустріли в Джакарті, де він відвідав залізницю, яку підтримує Японія. Приблизно на 30 метрах від затоплених вулиць Маніли японські інженери бурять перше метро філіппінської столиці, проект, який значною мірою фінансується JICA.

зображення: the economist
зображення: the economist

Однак, із зростанням Південно-Східної Азії відносини змінюються. У 2000 році сумарний ВВП десяти членів АСЕАН еквівалентний 30% Японії в реальному вираженні; до минулого року – 72% (див. графік).

«Зараз ми співпрацюємо як рівні», — каже один японський дипломат.

І Японія стикається з конкуренцією за допомогу. Південна Корея стала активним донором. У Таїланді та Індонезії є власні агенції з надання допомоги.

Китай перевершив Японію в торгівлі. У 2010 році двостороння торгівля товарами між Китаєм і АСЕАН та АСЕАН і Японія склала 236 і 219 мільярдів доларів відповідно. До 2022 року Китай зріс до 722 мільярдів доларів, а Японії – 269 мільярдів доларів. Японські компанії надто обережні, говорить індонезійський бізнесмен:

«Китайці дбають про повернення капіталу та якнайшвидше отримання прибутку, тому все не має бути ідеальним».


Зростання Китаю також підштовхнуло Японію до більш активної ролі в регіональній безпеці. За Абе Сіндзо, прем’єр-міністра з 2012 по 2020 рік, Японія послабила юридичні кайдани зі своїх збройних сил і оборонної промисловості. Відтоді вона уклала угоди про передачу оборонного обладнання з Філіппінами, Малайзією, В’єтнамом, Таїландом, Сінгапуром та Індонезією; Японія будує човни для берегової охорони на Філіппінах і у В'єтнамі. Така допомога допомагає у відповідь на китайські вторгнення, каже Джей Батонгбакал з Університету Філіппін. Японські стратеги також бачать нарощування потенціалу в Південно-Східній Азії як спосіб протистояти самовпевненості Китаю в Індо-Тихоокеанському регіоні. Як сказав представник служби безпеки Японії, «театри пов’язані».

Цей зв'язок свідчить про те, куди рухаються відносини між Японією та Південно-Східною Азією. Безпекові зв’язки з державами, стурбованими китайським експансіонізмом, зміцняться.

У листопаді пан Кішіда відвідав Манілу та розпочав переговори щодо угоди про сприяння тіснішій співпраці у сфері оборони; Філіппіни стануть частиною першої групи в новій японській програмі допомоги, зосередженій на комплекті безпеки, разом із Малайзією, Бангладеш і Фіджі. Наприкінці листопада президент В’єтнаму відвідав Токіо та підняв Японію до першого рівня дипломатичних партнерів В’єтнаму;

Ймовірно, В'єтнам стане частиною другої групи, яка отримає японську допомогу. Діяльність Японії до Південно-Східної Азії завжди включатиме дороги, рамен і ввічливість. Але з’являється складніша грань.


Джерело — The Economist

Поділись своїми ідеями в новій публікації.
Ми чекаємо саме на твій довгочит!
Космос Політики
Космос Політики@politikosmos

Світова політика

74.5KПрочитань
4Автори
283Читачі
На Друкарні з 1 травня

Більше від автора

Вам також сподобається

Коментарі (0)

Підтримайте автора першим.
Напишіть коментар!

Вам також сподобається