Європа виходить із зони комфорту. Що було за лаштунками саміту ЄС, який сказав Україні "так" — ВВС

Десь за годину після того, як стали відомі перші висновки саміту ЄС, я вибіг на швидку каву зі своїм давнім брюссельським знайомим, дуже далеким від політики.

Як і більшість пересічних мешканців столиці ЄС, він нечасто буває у кварталі європейської бюрократії – великі споруди зі скла і бетону тут мало кого вражають. А от закрита через саміт станція метро і перекриті колючим дротом тротуари лише підкреслювали незатишність району. 

"Перейдемо через дорогу, тут якось лячно!"

Коли я поділився новиною про те, що політики дали зелене світло переговорам про вступ до ЄС України та Молдови, мій знайомий раптом зупинився, він виглядав стривоженим: "Це ж нічого не означає, правда?"

То що ж означає рішення, яке вже багато хто назвав історичним, - і для України, і для ЄС?

Історичний саміт

Брюсель

З одного боку, дійсно, ЄС не бере на себе зобовʼязань щодо майбутнього вступу України та Молдови. А переговори про вступ можна вести нескінченно довго. 

З іншого боку, це геополітичний зсув.

Окрім України та Молдови, на крок ближче до вступу в ЄС стала також Грузія, вона отримала статус кандидата, і Боснія і Герцеговина — переговори про її членство почнуться, коли будуть виконані передумови. Історія з БіГ тягнеться не перший рік, і в Європі завжди бракувало політичної волі дати їй хід.

Європа виходить зі своєї зони комфорту, щоб у майбутньому стати сильнішою. Це, напевно, найгостріше відчуття, що цими днями панує у Європейському кварталі Брюсселю.

Президент Європейської ради Шарль Мішель, що головує на самітах, назвав перший день саміту “історичним”, коли о третій ночі посміхаючись виходив із зали засідання.

Підпис до фото,Шарль Мішель назвав перший день саміту історичним
Шарль Мішель назвав перший день саміту історичним

Кава для Орбана

"Ми здивували усіх. Ми змогли у рекордний час ухвалити дуже потужне рішення про розширення у цілому, особливо щодо України", - говорив Шарль Мішель.

Рішення саміту дійсно багатьох заскочило зненацька. Перед початком угорський премʼєр Віктор Орбан продовжував наполягати – він не підтримає рішення про відкриття переговорів з Україною. Журналісти готувалися до безсонної ночі.

Політики, що почали з’їжджатися ще зранку, тільки підживлювали загальні настрої. Естонська прем’єрка Кая Каллас жартувала: якщо треба, залишиться в Брюсселі до Різдва; фінський політик Петтері Орпо – що спакував багато сорочок. 

Коли в мережі Х з’явилося повідомлення Шарля Мішеля про те, що Європейська рада вирішила почати переговори про вступ з Україною та Молдовою, більшість журналістів в Будинку Європи відверто нудьгували. Один взагалі поїхав на футбол: "До опівночі нічого не буде".

За кілька хвилин сталася друга сенсація — виявилося, під час голосування Віктор Орбан вийшов із зали у, як пізніше описали чиновники в Брюсселі, "заздалегідь узгодженій і конструктивній манері".

Як саме вдалося узгодити таку незвичну політичну хореографію, залишається секретом. За однією з версій, канцлер Німеччини Шольц запропонував Орбану піти випити кави.

Hungary's Prime Minister Viktor Orban walks as he attends a European Union leaders summit, in Brussels, Belgium December
АВТОР ФОТО,REUTERS/YVES HERMAN/FILE PHOTO

Відкривши шлях до переговорів про розширення ЄС, Орбан все-таки заблокував виділення п’ятдесяти мільярдів євро допомоги для України.

Але, здається, це уже нікого не турбувало: одночасно політики вирішили зібратися на екстрений саміт у січні, і переконували – там знайдуть спосіб погодити також і це питання.

Не порожні слова

У Брюсселі наголошують: переговори про розширення – це не порожня обіцянка. Хоча країни мають бути готовими втілити повністю усі реформи, необхідні для вступу в ЄС.

Питання, яке зараз часто ставлять одне одному присутні на саміті журналісти – "Думаєш, це дійсно станеться?" – у мене раптом викликало відчуття дежавю. Я памʼятаю, якою нескінченно довгою здавалася історія про "безвізовий режим" для України.

"Черговий важливий крок до скасування віз" — мені доводилося "включатися" в новини із таким заголовком приблизно раз на місяць протягом двох років. Навіть коли до фінального рішення залишався тиждень, я регулярно чув від українських колег — "та ні, зараз точно щось ще вигадають".

Цього разу шлях, скоріше за все, буде довший. Наступний крок — переговорна рамка, яку треба ухвалити. А ще наступного року вибори в Європейський парламент, який може суттєво оновити склад брюссельських чиновників.

Але одну річ Брюссель уже встиг неодноразово продемонструвати у відносинах з Україною: зусилля неодмінно винагороджуються результатом.

Джерело — ВВС

Поділись своїми ідеями в новій публікації.
Ми чекаємо саме на твій довгочит!
Космос Політики
Космос Політики@politikosmos

Світова політика

74.5KПрочитань
4Автори
283Читачі
На Друкарні з 1 травня

Більше від автора

Вам також сподобається

Коментарі (2)

Хто автор тексту? Адже, роблячи РЕПОСТ, мені потрібно вказати авторство.

Вам також сподобається