“Губка Боб Квадратні Штани” – це один з найкультовіших мультсеріалів за усі часи. Тут наявні яскраві та унікальні персонажі та дійсно класний, і головне цікавий сеттінг.
Популярність цього квадратного героя вилилася у кілька повнометражних фільмів, дуже поганих спін-офів, та величезну кількість різноманітних іграшок, мерчу й звичайно ж наших улюблених відеоігор. Якість їх варіювалася, проте однією з найкращих вважається “SpongeBob: Battle for Bikini Bottom” 2003-го року випуску, яка настільки сподобалася гравцям, що стала одним з найбільш продаваних тайтлів на PlayStation 2.
“Битва за Бікіні Боттом” пройшла непогану перевірку часом, доказом якої є нещодавній римейк, про який я й хочу сьогодні розповісти. У плані ігроладу він майже один в один повторює оригінальну гру, яка у свій час була лише консольним ексклюзивом.
Проте візуально римейк та оригінал конкретно відрізняються. Які ж саме ці відмінності та зміни – зараз дізнаєтеся. Поїхали! А, точніше, попливли!
Основна інформація та зав’язка сюжету
“SpongeBob: Battle For Bikini Bottom - Rehydrated” релізнувся 2020 року на усі актуальні платформи та був розроблений студією Purple Lamp. Оригінал ж робили Heavy Iron Studios.
Це досить якісна гра, навіть у відриві від франшизи про Губку Боба, де фігурує багато іконічних локацій та персонажів з оригінального мультсеріалу і більшість з них озвучена тими ж самими акторами.
А візуально все це діло виглядає дуже яскраво та барвисто, що лише дивлячись на відео або скріншоти з гри, особисто на моє обличчя налазить усмішка. І, хочу зізнатися, для мене саме “Battle for Bikini Bottom” стала одним з найбільших джерел гарного настрою за останній час у житті. Тому сьогодні я спробую переконати й вас зацінити цей шедевр! Шедевр у квадраті!
Сюжетна зав’язка “Битви за Бікіні Боттом” максимально проста та банальна: Планктон придумає черговий план по викраденню секретного рецепту Крабових Петті, створюючи Дублікатотрон 3000: пристрій який виготовляє та копіює цілу армію роботів, яку поганець хоче використати для захопленння ресторану Красті Крабс.
Проте на моменті увімкнення машини Планктон припускається критичної помилки – він забуває перевести один з важелів у положення – “коритися”, через що роботи захоплюють Помийне Відро та викидують Планктона за його межі.
Паралельно з цими подіями Губка Боб та Патрік граються у конячок та роботів. Друзі мріють – от би вони грали зі справжніми, а не іграшковими роботами. У цей момент Патрік згадує, що в нього виявляється є чарівна мушля бажань, поклавши у яку свої іграшки, друзі загадують відповідне бажання, а після цього розходяться по хатам спати.
Вже на ранок Губка Боб, у передчутті найбільш імбового дня у своєму житті, стикається з безладом у будинку та всьому місті загалом, яке вже встигли захопити некеровані роботи Планктона. І тепер нашому квадратному герою та його друзям доведеться все розрулити в цій епічній Битві за Бікіні Боттом.
Про ігролад
“SpongeBob: Battle for Bikini Bottom” – це трьовимірний платформер з досить таки різноманітним ігроладом. Чим ж нам тут доведеться займатися? Перш за все та досить таки очевидно – багато стрибати по різним виступам, дахам, частинам рівнів, платформам та навіть деяким ворогам – коротше кажучи займатися основним ґеймплейними елементом у жанрі ігор, до якого відноситься “Битва за Бікіні Боттом”.
Також значною частиною її ігрового процесу – є бойова система, бо вам за весь час проходження доведеться побити не одну сотню роботів Планктона, які тут є кількох видів, які окрім візуальним виглядом відрізняються одне від одного й мувсетом, тактикою та кількістю очків здоров’я.
Ну і звичайно ж, бігаючи рівнями ви будете постійно збирати певні collectables’и – без яких, напевно, не обходиться жоден подібний платформер і які необхідні для відкриття нових рівнів та вибивання платини.
Рівні у “Битві за Бікіні Боттом” є дійсно різноманітними як по левел-дизайну, ігроладу та самому візуальному стилю. Наприклад: це іконічні зелені Медузові Поля, де при боротьбі з роботам вам доведеться балансувати й поміж синіх та рожевих жалячих створінь.
Також згадати можна й В’язку Лагуну – найпопулярніший пляж Бікіні Боттома, де під пекучим сонечком вам доведеться стрибати по надувним колам та рятувати відпочиваючих від залізних недругів.
Ну і звичайно ж не слід забувати про моторошне кладовище Летючого Голландця, який є ідеальною локацією для проходження у період геловінських свят.
На відміну від візуалу, ігролад у “Battle for Bikini Bottom – Rehydrated” майже не змінився з часу свого релізу на PlayStation 2. Без сумнівів, розробники з Purple Lamp намагалися поліпшити, а також у деяких моментах полегшити ігровий процес: це наприклад індикація у ворогів коли вони збираються атакувати; зручніше керування та злегка полегшені битви з босами (які тут наявні, але про них пізніше).
Але все одно, ігрові рівні тут майже що один в один видерті з оригіналу, тому під час проходження гравці будуть періодично стикатися з певними моментами, які відверто застаріли на сьогодні. І з ними проблеми можуть виникнути навіть не у казуалів.
Для мене одним з таких моментів є чекпойнти, а точніше той факт, що на останніх локаціях вони знаходяться досить далеко одне від одного. З прикладів можу згадати рівні, дія яких відбувається у сні Губки Боба та інших персонажів.
Там мені довелося багато падати в безодню через платформи з шипами або ворогів, які відштовхували мене своїми атаками. Та й взагалі, ця локація для мене була проблемною як під час платформінгу, так і секцій катання.
Останні, до речі, непогано розбавляють ігровий процес на більшості рівнів: під час таких відрізків вам доведеться скочуватися вниз або вперед на спеціальних жолобах, під час яких Губка Боб перетворюється на якогось Freak Bob’а.
І з цими секціями у мене пов'язаний не дуже позитивний досвід на локації Піщані Гори, де вам доведеться пройти три спуски для завершення рівня. Діло в тому, що на одному зі спусків у вас є побічне завдання, для якого вам треба збити певну кількість пісковиків (сніговиків з піску, ну ви зрозуміли). І прогрес цього завдання скидається після падіння з жолобу, а за один спуск усіх пісковиків ви не зіб'єте. Тому мені довелося трохи попсувати собі нервів задля виконання цього довбаного завдання.
При катанні і не тільки ви можете розбивати статуї Тікі, з яких випадає тутешня валюта – Shiny Objects або ж Блискітки. За них ви зможете відкривати спеціальні мушлі, що надають вам доступ до шорткатів або можливість дістатися до інших колекційних предметів: Золотих Лопаток та Шкарпеток Патріка.
За перші ви відкриваєте доступ до нових рівнів у головному хабі гри – вулиці Губки Боба, яка пізніше розширюється до нормальної такої частини Бікіні Боттома. Золоті Лопатки ви також можете отримувати й за обмін Блискіток у Містера Крабса або знайдених Шкарпеток у Патріка.
Блискітки фармити не дуже й важко, а от інші предмети – ще й як, бо вони надійно заховані по куточках рівнів, особливо Шкарпетки. Також Золоті Лопатки можна отримувати й за міні-квести на рівнях від персонажів: перемогти Королівську Медузу на Медузових Полях, або знайти загублених дітей у Лісі Водоростей, чи наприклад прокласти шлях до наступного рівня у печерах Рок Боттома.
І моя вам порада – не забувайте, після виконання умов, повторно спілкуватися з квестовими персонажами, бо без цього ви не отримаєте усі Золоті Лопатки в “Battle for Bikini Bottom”.
Скоріш за все через обмеження старих консолей, великі локації тут поділені на кілька менших рівнів, між якими після проходженння можна зручно перемикатися у відповідному меню.
І хочу знову ж таки підкреслити той факт, що ближче до кінця “Битви за Бікіні Боттом” локації будуть ставати дійсно важчими та більш челенджовими. Серед них можу згадати Ліс Водоростей, який у плані побудови - ну прям пипець який заплутаний.
Особливо сильно мене бісить рівень у печері, де вам треба допомогти супергерою Сліпарику зібрати спеціальні енергетичні кристали. Тут присутньо дуже багато бектрекінгу, бо для прогресії вперед вам доведеться постійно переключатися між Губкою Бобом та Патріком. І, так, граєте тут ви не лише за Боба, а й за двох його друзів – Патріка та Сенді. І це не банальні рескіни, а окремі герої з власним набором умінь та атак.
Цілих три персонажі!
Перший за кого нам дають пограти – це звичайно ж пан Квадратні Штани. Увесь його мувсет та здібності зав’язані на надуванні мильних бульбашок: базова атака – це кручення на 360 градусів…
…також тут є атаки за напрямами вгору й вниз; пізніше ж головний герой навчиться пускати бульбашкові кулі для боулінгу та навіть формувати з них керовану торпеду. Усі ці прийоми ми використовуємо як для вирішення головоломок, так і, звичайно ж, боротьби з роботами.
Окрім цього Губка Боб може скрадатися, що допомагає нам не бути поміченим деякими ворогами та конкретним типом статуй Тікі, а також у певних місцях перетворюватися у Кульку Боба та швидко котитися з однієї точки в іншу за обмежений час (до речі, у римейку, на відміну від оригіналу, ми можемо стрибати в цій формі)
Наступним персонажем є найкращий друг Губки Боба – Патрік Зірко. Його атаки – це удар животом уперед та падіння усім тілом вниз. Останнім приймом він може елімінувати чи станити одразу кілька ворогів, що дуже корисно.
Ну і насамкінець Патрік має можливість підіймати та кидати спеціальні фрукти, ворогів без свідомості та Тікі. Фрукти є двох типів – метальний та заморожуючий. Перший вам потрібно кидати у різні кнопки та ворогів, а другим ви можете заморожувати тутешню воду та ходити по ній обмежений час.
Ну і третім ігровим героєм є білка Сенді. Її головна атака представляє з себе потужний карате удар.
Також, за допомогою свого ковбойського ласо, вона може ваншотити ворогів та розкачуватися на спеціальних точках з прапором Техасу.
До речі, у римейку в цьому плані ми маємо деякі Quality of Life покращення. Порівняно з собою із оригінальної гри, Сенді почала набагато швидше розкачуватися на ласо, а також навчилася хапати ним ворогів прямо під час стрибку або падіння, що відчувається дуже органічно (дивно, що цього не було в оригінальній грі).
Змінюєте персонажів ви на спеціальних зупинках. Під час цього відбувається такий перехід з червоним автобусом, прямо як в оригінальному мульті.
Схожий ефект маємо й при переміщенні локаціями, тільки їдемо ми вже на таксі. І, знаєте, хоч Губка Боб й має найбільший мувсет у “Battle for Bikini Bottom”, моїм улюбленим персонажем для гри все одно залишиться Сенді. Бо вона найбільш динамічна з усіх, а її ласо – це тупо імба, як у плані атак по ворогам, так і переміщення рівнями.
До речі, поповнювати життя усіх трьох персонажів ми будемо за допомогою квадратних трусів Губки Боба.
Можливо це є відсилкою на момент в одній з серій, де Боб каже, що має на собі три пари трусів, бо стартуємо ми якраз з такою їх кількістю.
Уміння героїв нам знадобляться й при боротьбі з босами, більша частина яких представляє з себе роботизовані версії головних героїв. На особисто мою думку, боси у “Битві за Бікіні Боттом” зроблені класно, і кожен з них має по-декілька повноцінних фаз, що підкидають дров у багаття челенджовості під час файтів.
Під кінець гра взагалі буде перетворюватися на якийсь квадратний Дарк Соулс, де не вистачає лише перекатів (які до речі, були додані у духовному нащадку “SpongeBob: Cosmic Shake”).
Про візуал та саундтрек
Ну добре, ігролад ми наче як розглянули, тому плавно можна переходити до того що ми бачимо та чуємо при грі. Щодо візуалу – то ви самі все прекрасно бачите.
Усе прям дуже яскраве та барвисте, та контрастує з іншими сучасними іграми. Усі текстури з оригінальної “Battle for Bikini Bottom” були перероблені та перемальовані під сучасні мірки.
Те саме можна сказати й про моделі героїв: вони стали більш деталізованими та тепер наближені до своїх версій саме з останніх сезонів мультсеріалу.
Моделі роботів також переробили й додали їм більше особливостей та унікальностей саме у візуальному плані. Деякі з них взагалі майже не схожі на себе з оригінальної гри. Анімації усього і вся стали більш плавними та приємними оку. Також можу згадати про те, що у римейку набагато зручнішим та візуально приємним стало меню з вибором ігрових локацій.
Але у плані графіки я, все одно не назвав би цю гру тайтлом ери PS4 або XBOX One, хоч вона і зроблена на четвертому Unreal Engine. На особисто мою думку, “Battle for Bikini Bottom Rehydrated” виглядає як останні ігри попереднього покоління (тобто сьомого), коли розробники навчилися витискати з них максимум потужності та графіки.
Технічний стан гри, чесно кажучи, також не ідеальний, бо на її релізі було присутньо багацько багів, які навіть софтлочили деяким гравцям стовідсоткове проходження. Деякі з цих багів залишилися не виправленими навіть по сьогоднішній день. Особисто мені пощастило, і я майже з ними не зустрічався.
Про великодки
Ну і продовжуючи тему візуалу, можна з повною впевненістю сказати, що “Battle for Bikini Bottom Rehydrated” має величезну кількість різноманітних посилань та великодок як до оригінального мульстеріалу, так і мемів по ньому, які зустрічаються у потаємних закутках ігрових рівнів, досить очевидних й відкритих місцях на локаціях, під час діалогів з персонажами, а також випливають безспосередньо під час ігроладу.
Без сумнівів, такі великодки були ще в оригінальній версії гри, проте у її римейку їх стало ще більше. Тут ви часто будете зустрічати відсилки до популярних сцен та приколів з Губкою Бобом та іншими персонажами мульту. Це наприклад:
автопортрет красунчика Сквідварда у будинку цього персонажа, або ж оцей його малюнок вже у музеї Рок Боттома;
також можна згадати наскельний живопис з доісторичним Губкою у Медузових печерах; головні герої у айдл-позах (яких прям реально багато) тут починають копіювати мемні кадри з собою з мультсеріалу.
Ну і також можна згадати прийняту мною спочатку за баг, сцену з автобусом у Рок Боттомі, який постійно проїжджає повз Губку Боба, що є відсилкою на відповідний момент у одній з серій перших сезонів.
Перелічувати всі великодки я не буду, бо їх тут дуже багато, про що вам каже велика кількість відповідних відео на ютубі.
Тобто одразу видно, що розробники як оригінальної гри, так і римейку дійсно усім серцем люблять Губку Боба та цінують його вплив на масову культуру, що, нажаль, я не можу сказати про Nickelodeon, які в останні роки роблять з цією франшизою казна що. Це дуже добре видно по оцінках останніх серій, повнометражок та спін-офів на IMDb.
Але давайте повернемося до теми цього відео, де насамкінець я хочу похвалити ремастернуту версію ігрового саундтреку, який що в оригіналі, що тут – зроблений, ну просто офігезно, і дуже схожий на той тип музики, який ми могли почути в оригінальному мультсеріалі. Ну і звичайно ж усе це діло грає на фоні цього відео. Озвучка ж персонажів, наскільки я зрозумів, є повністю взятою з оригінальної гри, але з покращеною якістю звуку. І, блін, розробники могли хоча б попросити Кленсі Брауна переозвучити Містера Крабса у цій грі, що вони нарешті зробили у “Cosmic Shake”.
І підсумувавши усе сказане в цьому відео, я з повною впевненістю можу сказати, що “SpongeBob Battle for Bikini Bottom Rehydrated” – це хороша, хоч і дещо застаріла в плані ґеймплею гра, а також прекрасний приклад хорошого римейку. Тобто ігролад тут майже не змінений, а в деяких моментах й нормально покращений. А візуально все це діло, звичайно ж доведено до сучасних стандартів. Оновлена версія “Битви за Бікіні Боттом” – це просто ідеальний подарунок для фанатів Губки Боба, бо щось в останній час їх обділили якісними продуктами у цьому всесвіті. І я дуже рекомендую пограти в цю гру й вам, навіть якщо ви знайомі з мультсеріалом поверхнево.
Думаю, що ще більше зацінити “Битву за Бікіні Боттом” вас змотивує наявність повної текстової української локалізації від нашої перекладацької спілки “Муркотливі перекладачі”, де ми намагалися наблизитися до легендарного українського перекладу мультсеріалу, поєднавши все це діло з адаптацією імен вже з сучасного дубляжу.
Ну і вже по класиці такі питання – а ви грали у “Battle for Bikini Bottom”? Що думаєте про неї? Або можливо серед читачів та глядачів навіть зустрінуться гравці в оригінальну версію 2003-го року? Не соромтеся, пишіть про це у коментарях!