В своїх текстах мені однозначно часто доведеться відсилатись до старого канону, Розширеного Всесвіту, Легенд, а також нового чи діснеївського канону. Що це взагалі за набір назв і що за ними приховано? Думаю що варто з цим розібратись, перш ніж поринати в цей світ глибше.

Нещодавно мені на фейсбуці трапився пост, де одного з користувачів збила з пантелику згадка кількості дітей Леі Органи і їх імена на вікіпедії. Цілком вірогідно що і зараз, якщо цей текст читає хтось, хто бачив лише фільми, серіали і мультсеріали по ЗВ задасть питання: “Дітей? Кайло Рен не був єдиним?”. Був і не був одночасно. Як так, а от давайте розбиратись.

Історія

Для початку нам не завадить маленька історична довідка з історії нашого світу. Всередині семидесятих Джордж Лукас створює перший з своїх легендарних фільмів і всилу ряду обставин, включно з низькими очікуваннями, в його руках опиняються права на всю франшизу (студія 20 Сторіччя Фокс ще кусатиме собі лікті, через те, що по суті залишили йому права за безцінь). Початково він розвиває франшизу повністю сам, маючи далекоглядні плани на кілька трилогій і на різноманітний мерч по ній (привіт евокам). Але після “Повернення джедая” справи дещо забуксували і кіно-конвейер призупинився після першої (“оригінальної”, як її прийнято називати) трилогії. Але на той момент франшиза вже вийшла за межі кіноекрану.

Паралельно з фільмами з’являються і перші книжки в цьому всесвіті. Новелізація самого першого фільму насправді була опублікована ще за пів року до виходу самого фільму (Алан Дін Фостер адаптував сценарій Джорджа Лукаса в формі книги). І після цього час від часу почали не дуже системно з’являтись окремі твори, а паралельно видавництво Марвел почало випускати комікси по цьому всесвіту.

В 1985 році вийшов мультсеріал “Дроіди” (13 епізодів), а в 1987 з’явилась настолка “Зоряні Війни. Рольова гра”. Остання викликала потребу в розширенні всесвіту і насиченні оного різними деталями і історіями. Так наприклад з’явилася абетка Зоряних Війн, Ауребеш, в якій систематизували різні символи які до того безконтрольно використовувались в фільмах і супутній продукції:

Ауребеш. Абетка всесвіту ЗВ. Фото з вікіпедії

Цікавий факт: деінде в фільмах можна помітити тексти звичною англійською мовою. Щоб це пояснити, було придумано твіст з наявністю більш ніж однієї абетки. Ауребеш залишається найпоширенішим в цьому всесвіті, а англійська отримала статус такої собі абетки окремих еліт.

Приблизно в цей час відбувається перехід ліцензії на видавництво коміксів по ЗВ від Марвел до видавництва Dark Horse. І якщо марвелівські спроби зробити щось цікаве до того особливого успіху не досягли (існування цих ранніх коміксів Марвел багатьма фанатами ЗВ часто навіть ігнорується), то у “темних конячок” справи пішли значно веселіше. Їх історія “Темна Імперія” за великим рахунком встановила першу вагому точку для канону що народжувався (а ще помітно що автори трилогії сиквелів намагалися щось в ній підгледіти, але зробили це криво).

Цікавий факт: по цьому коміксу пізніше було зроблено радіопостановку (було і таке).

Але головна подія сталася в 1991 році. На полицях з’явився роман “Спадкоємець Імперії” за авторством Тімоті Зана, який відкривав “Трилогію Трауна”. Ця серія книг отримала величезний успіх і прізвисько “сиквелів що ніколи не були зроблені” (побачити екранізацію цих книг це мрія багатьох олд-скульних фанів). Ці книги стали великою подією для фендому. Вони розпалили цікавість до книг по ЗВ, дали паливо для відродження інтересу до всього пов’язаного з всесвітом Лукаса і багатьма вважається моментом справжнього народження так званого “Розширеного Всесвіту”.

Отже що таке Розширений Всесвіт? Це назва, яка використовується для опису всього різноманіття матеріалів (фільмів, книг, коміксів, ігор, довідників і тд) які під контролем сюжетної групи зв’язувались в єдиний неперервний канон, в якому не мало було бути жодних протиріч між його частинками (на практиці уникнути на 100% колізій нереально і час від часу доводилось робити певні “реткони”, але враховуючи розмір всесвіту їх було на диво мало).

Тобто, коли якийсь автор приходив писати книгу, комікс, сценарій до гри і тд, він узгоджував з сюжетною групою часовий проміжок коли це відбувалось, що можна зробити (якщо наприклад про персонажа Х вже написано історію, де він був живий через 3 роки, то очевидно що його не можна вбити), яких персонажів задіяти (умовно якщо Хан Соло якраз був в карбоніті, то про ньому історію між 5 і 6 епізодом складно було б органічно впихнути), які передісторії врахувати і тд.

Так поступово почав розростатись і формуватись великий, складний канон.

Джордж Лукас щоправда відносився до нього не надто серйозно, тож коли він робив трилогію приквелів (епізоди 1-3), він не зважав на те що вже було написано і що автори припускали під назвою “Війни Клонів”. Це не створило якихось радикальних проблем для цілісності, але читаючи ранні книжки можна помітити маленькі нестиковочки. Наприклад, з тим, коли і як довго ці війни відбувались.

Після цього всесвіт почав розростатись ще ширше. Додатковими історіями обростали події навколо обидвох трилогій, а з виходом гри “Лицарі Старої Республіки” (“Knights of the Old Republic”, яку в мережі часто називають просто Котор, від англійської абревіатури) історія почала виходити ну дуже сильно за рамки тих 36 років що чіпляли фільми (саме стільки по канону пройшло від зустрічі Квай-Гона з Енакіном, до смерті Вейдера на борту другої Зірки Смерті). Події тієї гри відбувались майже за 4 тисячі років до того.

До речі, точкою відліку для подій в всесвіті ЗВ обрали вибух першої Зірки Смерті, а точніше битву де це відбулось. Враховуючи, що саме з цього фільму все починалось, логіка вибору тут очевидно. Тож з’явились часові позначки “до битви при Явіні” (ДБЯ) і “після битви при Явіні” (ПБЯ), як аналоги наших звичних “до нашої ери” і “нашої ери”. Наприклад класичні 6 фільмів мали таке датування:

Епізод 1 - 32 ДБЯ
Епізод 2 - 22 ДБЯ
Епізод 3 - 19 ДБЯ
Епізод 4 - 0 ДБЯ
Епізод 5 - 3 ПБЯ
Епізод 6 - 4 ПБЯ

А розрослось все так, що на момент закриття “Розширеного Всесвіту” його історія в різній мірі чіпляла часовий проміжок від 36 000 ДБЯ до 138 ПБЯ.

Але чому його було закрито? А тут вже починають стирчати вуха Міккі Мауса.

В 2012 році компанія Дісней купує Лукасфілмс разом з усіма правами на всесвіт. Маючи бажання робити купу грошей на франшизі, але не бажаючи обмежувати себе наявним всесвітом, вони вирішують зробити м’який перезапуск. Залишити в якості канону тільки епізоди і мультсеріал “Війни Клонів” Дейва Філоні (існує 2 мультсеріала з такою назвою), а решту канону писати з нуля. Було дано певний час щоб завершити вже початі проекти по існуючому всесвіту, і по мірі їх завершення лавочку було прикрито в 2014 році (25 квітня якщо бути точним).

Очевидно що в “мишиному домі” гроші рахувати вміють і повністю відмовлятись від такої купи товарів вони не стали. Старий канон, який фанати знали як “Розширений Всесвіт” було перейменовано в “Легенди” і деякі книги і комікси з нього видаються і досі з відповідно позначкою. Такий собі альтернативний всесвіт.

Позначка яка додається на книги/комікси з Розширеного Всесвіту надруковані після покупки Діснеєм

Тож занотуємо: Розширений Всесвіт = Старий канон = Легенди. Всі 3 назви описують по суті одне й те саме і містять єдину часову лінію з творів випущених до 25 квітня 2014 року (з кількома мінорними виключеннями, що вийшли пізніше).

Перезапущений канон, який часто називають “діснеївським каноном” (хоча в самій студії його іменують просто “каноном”), почався з виходу мультсеріалу “Повстанці”. Пізніше в нього увійшли 3 нових номерних епізоди (останній краще б не входив), інші фільми, серіали, ігри і тд. Його розвиток і наповнення продовжується і донині.

Хронологія і ключові відмінності канонів

Розширений Всесвіт/Легенди

Для певної візуалізації скористаємось отаким графіком.

Кольорами на ному виділені різні періоди в історії всесвіту, а по квадратикам ми можемо оцінити наскільки інтенсивно описано було той чи інший проміжок. Як нескладно помітити найжирніші спалахи активності у нас знаходяться біля вже раніше названих дат епізодів (32, 22, 19 і 0 0ДБЯ + 3 і 4 ПБЯ) і поряд з ними. Це думаю достатньо логічно: описи подій між і перед епізодами доповнено різними передісторіями, додатковими пригодами і тд. Так наприклад серія з 18 книжок про падаванство Обі-Вана Кенобі очевидно що описувала події ще до епізоду 1, а ранні роки навчання ним Енакіна потрапили між 1 і 2. І тд.

Помітна активність після 4 ПБЯ також легко пояснюється: там завершається канон обмежений фільмами і далі автори могли витворяти все що завгодно з персонажами без оглядки на фільми Лукаса (і деякий час у них це виходило дуже добре). Єдиним стримувачем була сюжетна група яка стежила щоб вони не протиречили один одному.

Якщо ж брати значно раніші спалахи, то майже кожен з них пов’язаний з якось однією серією книг чи коміксів, або грою.

В загальних рисах ключові моменти таймлайну з мінімальними спойлерами:

  • Приблизно 36000 ДБЯ - початок активності загадкової і підзабутої раси творців.

  • Приблизно 33000 ДБЯ - початок завоювань раси “раката”, яка використала знання творців (в тому числі по міжзоряному переміщенню) для своїх агресивних цілей.

  • Приблизно 27000 ДБЯ - зустріч раката з орденом Джиаї (предки джедаїв, шанували баланс і карали “падіння на світлу сторону” так само як і на темну) в системі біля ядра галактики, початок занепаду раката і з ними занепаду міжзоряних подорожей

  • Далі довжелезний період який не надто поглиблено описано. З ключового: віднаходження гіпердвигуна, початок експансії на нові планети, період домінації хаттів, формування Республіки, приєднання до республіки джедаїв, а також серія розколів серед джедаїв, один з яких призводить до появи ордену ситів (як результат об’єднання джедаів-вигнанців і раси ситів, які пізніше отримали назву “чистокровних ситів”).

  • Близько 5000 ДБЯ - Велика Гіперпросторова Війна між Республікою і Імперією Ситів. Храми Масассі на Явіні 4 які ми бачили в 4му епізоді були створені якраз в цей період. Після війни почалось відродження Імперії Ситів потайки в відрізаних від Республіки частинах космосу.

  • Близько 4000 ДБЯ - досягає піку загроза кочівників-мандалорців (ранні мандалорці в старому каноні дуже нагадують Золоту Орду). Відбувається ряд конфліктів навколо і всередині Республіки. Ключові події: лицар-джедай Реван і його учень Алек (пізніше відомий як Малак) збирають прихильників в ордені і, попри волю Ради Джедаїв, йдуть на війну з мандалорцями. Після війни лише один з цих джедаїв (Мітра Сурік) повертається добровільно в орден. Загадкові пошуки Ревана і його прибічників призводять до того, що вони повертаються в Республіку у вигляді чергової інкарнації ордену Ситів з тепер вже Дартом Реваном на чолі, якого майже одразу замінює Дарт Малак. Через 10 років після завершення цієї кризи відбувається наступна: сили Тріумвірату Ситів (Дарт Трея, Дарт Ніхілус і Дарт Сіон) винищують майже весь орден джедаів, який доводиться відроджувати майже з нуля після перемоги вигнанниці Сурік над ними. Всі ці події описані в двох іграх “Лицарі Старої Республіки” і серії однойменних коміксів, події яких відбуваються незадовго до ігор.

  • Приблизно 3700 ДБЯ - повернення Імперії Ситів. Війна з Республікою. Знищення храму Джедаїв на Корусанті. Хитке перемир’я між двома державами і подальші конфлікти. Події здебільшого відбуваються в рамках онлайн-гри “Стара Республіка” (“The Old Republic”).

  • Приблизно 1000 ДБЯ - серія битв при Руусані. Загибель старого ордену Ситів разом зі значною частиною ордену Джедаїв в останній, сьомій битві за Руусан. Дарт Бейн формує новий орден Ситів з “правилом двох”. Сити йдуть в тінь (за наступну майже тисячу років джедаї лише раз помітять їх присутність і попутно дізнаються про правило двох). Джедаї починають демілітаризацію ордену і відмовляються від посад і титулів в Республіці (до того були і канцлери-джедаї і лорди-джедаї і купа інших цікавих аналогій до лицарства з нашої реальної історії).

  • 65 ДБЯ - юний Палпатін зустрічає Дарта Плегаса і починає навчання на сита і велику політичну кар’єру.

  • 32 ДБЯ - криза на Набу. Палпатін стає канцлером.

  • 27 ДБЯ - Сверхдальній Переліт. Експериментальна колонізаційна програма, що завершилась катастрофою. Перший контакт Трауна з представниками Республіки.

  • 22 ДБЯ - початок Війн Клонів.

  • 19 ДБЯ - завершення Війн Клонів. Наказ 66 і початок великої чистки джедаїв.

  • 2 ДБЯ - активність Галена Марека/Старкіллера (гра “The Force Unleashed”), формування альянсу повстанців.

  • 0 ДБЯ - битва при Явіні, знищення Зірки Смерті.

  • 3 ПБЯ - битва на Хоті, Люк починає навчання під керівництвом Йоди і дізнається про свій зв’язок з Вейдером.

  • 4 ПБЯ - битва при Ендорі. Знищення другої Зірки Смерті. Смерть Імператора Палпатіна і Дарта Вейдера.

  • 5 ПБЯ - Створення Нової Республіки.

  • 6 ПБЯ - Нова Республіка захоплює столичну планету Корусант.

  • 9 ПБЯ - кампанія гранд-адмірала Трауна.

  • 11 ПБЯ - кампанія клона Палпатіна (так, в 9му епізоді криво стирили ідею ще з старого канону).

  • 13 ПБЯ - відродження ордену джедаїв.

  • 19 ПБЯ - завершення війни між Республікою і уламками Імперії. підписання мирного договору Пеллаеона-Гаврісома.

  • 22 ПБЯ - початок війни з йужань-вонгами, кочівниками-біоактивістами з іншої галактики

  • 29 ПБЯ - завершення війни. Формування Галактичного Альянсу замість Республіки

  • 35 ПБЯ - криза Темного Вулика

  • 40 ПБЯ - друге Кореліанське повстання, великий розкол в сім’ї Соло, перехід Галактичного Альянсу під владу сита Дарта Каездуса

  • 44 ПБЯ - поява імперії Фела на теренах уламків Імперії

  • 47 ПБЯ - смерть Дарта Каездуса, вигнання Люка Скайуокера і його сина (так, в старому каноні він не притримувався целібату на Силою забутій планеті, а мав куди цікавіше життя)

  • 127 ПБЯ - початок 3-стороннього конфлікту між Імперією Фела, Новим Орденом Ситів і Галактичним Альянсом

  • 130 ПБЯ - падіння Нового Ордену Джедаїв

  • 137 ПБЯ - завершення 3-стороннього конфлікту

Дуже суб’єктивна примітка: як на мене починаючи з 20 ПБЯ авторів почало заносити кудись не туди. Єдиний період після 20 ПБЯ який я б міг щиро рекомендувати це 122-138 ПБЯ (серія коміксів “Спадок”).

Я зумисно мінімізував явні згадки про сімейства Скайуокерів і Соло в таймлайні, але очевидно що без них мало який шухер обходився. Уникаючи зайвих спойлерів все ж відмічу що сімейства ці в старому каноні були куди обширніші ніж в новому. Кайло Рен з нового канону тим не менш отримав для своєї історії чимало насмиканого у онуків Енакіна Скайуокера зі старого канону.

Діючий/діснеївський канон

Тут для візуалізації скористаємось оцим зображенням:

r/StarWars - Quick Reference SW Timeline (must click link to see interactive version)

В тому що стосується ранніх часів (тисячі років ДБЯ) вцілому наразі за орієнтир можна брати старий канон. Здебільшого новий поки базується на використанні багажу звідти.

На відміну від Легенд тут були обрані нові точки підвищеної уваги у вигляді так званої Вищої Республіки (382-230 ДБЯ, наразі активно освоюється новими творами), а очікуваний серіал “Аколіт” розкриє нам події в 132 ДБЯ, рівно за сто років до першого епізоду.

Ще з інновацій те, що в цьому каноні Нова Республіка впоралась з Імперією за рік після смерті Палпатіна з фінальною битвою на Джакку (для порівняння в старому каноні перемир’я було підписано тільки через 15 років, хоча більша частина з цих 15 років це був радше заморожений конфлікт).

Поки в новому каноні у нас прогалин більше ніж в Швейцарському сирі, але вони цілеспрямовано поступово заповнюються.

Де який канон?

На завершення підсумую деякі підказки по тому як визначити де який канон по окремим творам.

Епізоди: 1-6 в обох, 7-9 тільки в новому

Мультсеріал “Війни Клонів”: перші 6 сезонів актуальні для обох канонів, 7й вийшов в часи нового канону (хоча і старому не протиречить, тож можна і там його враховувати).

Гра The Old Republic була створена як частина старого канону і продовжує отримувати оновлення як все ще частина оного. Наразі це єдиний фрагмент старого канону де можуть бути якісь оновлення.

Решта мультсеріалів, ігор, книг, коміксів що вийшли до 25 квітня 2014 року - старий канон. Після - новий. Сюжетна група залишила за собою право вводити окремі твори з старого канону і в новий, якщо вони в нього вписуються (що створює додаткову потенційно плутанину).

Якщо є примітка “Легенди” на обкладинці - старий.

Якщо комікс від видавництва Dark Horse - старий. Якщо Марвел, треба дивитись дати. 1977-1990 - старий. Домінуюча більшість - новий.

Так, дещо виходить заплутано і треба час щоб в усьому цьому розібратись. А уж якщо пробувати ще і все перечитати… В одному Розширеному Всесвіті назбиралось більше тисячі тільки книжок і оповідань. Але там реально було чимало цікавого, хоча і не без невдалих творів.

Думаю на цьому варто завершити, бо текст і так вже вийшов чималеньким. Да прибуде з вами Сила і побачимось в наступних текстах.

Поділись своїми ідеями в новій публікації.
Ми чекаємо саме на твій довгочит!
Waldo Netwalker
Waldo Netwalker@Waldo_Netwalker

Блог про всесвіт Зоряних Війн

576Прочитань
0Автори
3Читачі
На Друкарні з 4 травня

Більше від автора

  • Зоряні Війни. Зейн Керрік - улюблена іграшка долі чи герой нашого часу

    Сьогодні хочеться розповісти історію одного з моїх улюблених персонажів до-діснеївського канону ЗВ. Недо-джедай, недо-солдат, недо-мандалорець, двічі мобілізований, а до того раз “бусифікований”. Вся історія цього персонажу це один суцільний казус. І… в цьому є особливий шарм.

    Теми цього довгочиту:

    Зоряні Війни
  • Зоряні Війни. Рідкісні прояви Сили

    Всі ми бачили легендарні сцени як Обі-Ван впливає на розум штурмовика, Люк притягує до себе меч, або Палпатін кидається блискавками. Є певний набір прийомів які ми звикли асоціювати з ситами і джедаями і які доступні по суті майже кожному з них. Але є і доволі екзотичні прояви.

    Теми цього довгочиту:

    Зоряні Війни
  • Зоряні Війни. Суперзброя в історії далекої галактики

    Пошуки чудо-зброї і гігантоманія це тенденції які перекочували в Зоряні Війни з реального світу. Всі ми памятаємо Зірки Смерті. Але чи обмежувались пошуки вундерваффе місцевих кулібіних і набуанських художників тіки кількома найвідомішими сферичними обєктами?

    Теми цього довгочиту:

    Зоряні Війни

Вам також сподобається

Коментарі (0)

Підтримайте автора першим.
Напишіть коментар!

Вам також сподобається