Гроші "Газпрому" через Німеччину йшли компанії, пов'язаній із сином екс-голови спецслужб Узбекистану. Розслідування про фейковий екофонд, створений за гроші з РФ на допомогу "Північному потоку - 2".
Мануеле Швезіг (Manuela Schwesig) пророкували швидкий підйом кар'єрними сходами аж до лідера соціал-демократів і навіть, не виключено, нового канцлера після приголомшливих успіхів у 2021 році на виборах у Мекленбурзі - Передній Померанії. Але Швезіг, ймовірно, завадила сама собі, коли у січні 2021 року ініціювала створення фонду "Захист клімату та екології" ("Klima- und Umweltschutz MV").
За назвою не вгадати, але фонд створювався за власний кошт російського "Газпрому" і екологія, кажучи прямо, не була його пріоритетом. Якщо формулювати спрощено, фонд мав два "гаманці
". Перший, маленький, на 20 мільйонів євро, був подарунком "Газпрому" і призначався для екологічних проєктів. А другий - значно важливіший, з нього було витрачено до 174 мільйонів євро. Це були гроші, які надходили від газпромівської "доньки" Nord Stream 2 AG і через німецький екофонд йшли на завершення будівництва "Північного потоку - 2". "Газпром", а разом із ним влада регіону таким чином збиралася обійти санкції США, що загрожують проєкту.
Син колишнього "сірого кардинала" Узбекистану також у клієнтах фонду
З другого "гаманця" фонд "Захист клімату та екології" переказав мільйонні суми компанії, пов'язаної з сім'єю Рустама Іноятова, колишнього голови Служби національної безпеки та колишнього радника президента Узбекистану. Такого висновку дійшли журналісти німецького видання t-online після вивчення списків замовлень, договорів і реєстраційних документів фонду, що потрапили до них, у статті, опублікованій 11 травня у статті під назвою "Фонд "Газпрому" і клан спецслужбиста".
Іноятов став впливовою політичною фігурою ще за першого президента Узбекистану Іслама Каримова і вважався сірим кардиналом республіки
, а також одним із відповідальних за розстріл демонстрантів у місті Андіжан у травні 2005 року, через який деякий час перебував під санкціями ЄС. Тільки за офіційними даними, кількість убитих цивільних осіб в Андіжані склала 187 осіб, неофіційні оцінки виходять із кількох сотень жертв. Син Іноятова Шариф є фігурантом як мінімум двох різних інших розслідувань. Одне пов'язане з виведенням грошей з Росії, а друге пов’язане з вивченням впливу конгломерату фірм з РФ за участю клану Іноятова у торгівлі узбецьким газом.
Компанії, названі у розслідуванні t-online, а також сам фонд "Захист клімату та екології"
не відповіли на запити видання. У них було прохання уточнити суми угод, пояснити, чи було відомо німецькому фонду про участь сім'ї Іноятова в компанії, яка отримала від фонду замовлення.
"Наполегливе мовчання фонду примітне",
- пише t-online, нагадуючи, що раніше фонд довгий час намагався відмовчатися від запитів інших видань, спочатку навіть заплатив штраф за мовчання, але в результаті видав необхідну журналістами інформацію. Там журналісти t-online знайшли частину відповіді на питання, що їх цікавило: 3,46 мільйона заплатив німецький фонд, останній платіж пішов до Росії в серпні 2022 року, вже після початку повномасштабної війни РФ проти України, зазначило видання.
Факти та підозри щодо Швезіг
Публікація здатна посилити політичний тиск на прем'єра Мануелу Швезіг, якого їй через фонд не вдається позбутися протягом останніх двох років. Досі найгучнішим скандальним епізодом у цій історії було те, що податкову декларацію фонду спалила в каміні одна з фінансових інспекторів. Це вкрай дивна подія – дивнішим можна вважати лише те, як ця фінінспектор пояснила своє посадове правопорушення: мовляв, випадково виявивши у себе цей документ, вона нібито "впала в паніку".
Спалена податкова декларація могла б пролити більше світла ось на яку підозру - а чи не дав "Газпром" уряду Мекленбурга - Передній Померанії прихований хабар
? Справа в тому, що, подарувавши фонду 20 мільйонів євро, дарувальник має заплатити податок з дарування у розмірі 50 відсотків, загалом - 10 мільйонів євро у скарбницю землі, де править Швезіг, - саме у виборний рік. Навколо цієї суми в Німеччині триває судовий позов.
Скандал зі спаленою податковою декларацією дійшов до бундестагу, де обговорювався трохи більше року тому, але Швезіг вдалося його вистояти, як і інші скандальні розслідування ЗМІ. Так, журналісти виявили, що фонд "Захист клімату та екології" укладав контракти на роботи з компанією, яка належить братові колишнього керуючого справами цього фонду. Втім, брат звинувачення в кумівстві не визнає, заявляючи, що був єдиним, хто не злякався ризику санкцій і погодився провести подібні роботи.
Під диктовку "Газпрому"
Політично найбільш проблематичним стало для Швезіг розслідування журналістів газети Welt am Sonntag, яке з'явилося ще у квітні 2022 року. До рук журналістів потрапили майже тисяча сторінок документів фонду та його листування з головним спонсором, Nord Stream 2 AG – стовідсотковою дочірньою компанією "Газпрому". У результаті з'ясувалося, що Швезіг доручила двом довіреним особам зі свого найближчого політичного оточення організувати цей фонд і ці політики буквально отримували вказівки від співробітників Nord Stream 2 AG
. Більше того, сама Швезіг прямо попросила надіслати їй методичку дочірньої компанії "Газпрому" із відповідями на питання ЗМІ, написала Welt am Sonntag. Але наслідків Швезіг поки що вдалося уникнути. На регіональному рівні розслідування ще не завершено.
Тим часом уряд Мекленбурга - Передньої Померанії намагався вже протягом двох років ліквідувати злощасний фонд. Але Швезіг зазнала поразки: місцевий парламент у квітні 2024 року ухвалив, що юридично зробити це неможливо, оскільки, мовляв, заявлена функція фонду – захист клімату, тож нехай фонд "Захист клімату та екології" буде відповідати своїй назві.
Джерело — DW
Друзі, допоможіть нам забезпечити подальшу роботу каналу!
Ваша підтримка надзвичайно важлива для нас. Будемо вдячні за ваші ДОНАТИ, які допоможуть нам розвиватися та надавати вам ще більше цікавого контенту.
Дякуємо за вашу підтримку!