Ферма Кларксона, 1 сезон (2021)

Watch Clarkson's Farm – Season 1 | Prime Video

Розповідаючи історії про дауншифтинг, втечу від цивілізації чи повернення до простішого, традиційного життя, завжди існує великий ризик зірватися в антицивілізаційний пафос. Подібні сюжети часто пов'язані з вихвалянням природи, демонізацією технічного прогресу та іншими банальними риторичними прийомами. «Ферма Кларксона» - шоу від стрімінгу Amazon, на щастя позбавлена таких недоліків, хоча розповідає про те, як багатий і знаменитий чоловік похилого віку, зовсім непристосований до сільського життя, вирішує керувати фермою протягом цілого року.

І тут варто звернутися до центральної постаті цієї історії. Джеремі Кларксон насамперед відомий на весь світ як один із ведучих програми «Top Gear» та його справжнього спадкоємця «Grand Tour», але насправді масштаб фігури Кларксона більший і вагоміший, особливо у Великій Британії. Крім кар'єри ведучого він давно прославився як талановитий автомобільний журналіст, а після цього і як письменник. Але суть Джеремі Кларксона навіть не в цьому – разом зі своїми колегами Джеймсом Меєм та Річардом Гаммондом він був і залишається прикладом старомодного британського духу авантюризму.

Безглуздо перераховувати різноманітні пригоди трійці, і країни, які вони відвідали — список буде занадто довгим (і Україна в ньому також є). Але хоча б заради прикладу — Кларксон та Мей перші люди, які дісталися північного магнітного полюса на автомобілі. Ну і звичайно не можна згадати дотепність і дотепність Джеремі — за свою кар'єру ведучого він встиг тим образити купу різних соціальних груп і окремих персонажів. Іноді йому навіть прилітало за таку уїдливість, але Кларксон завжди випливав, навіть після найзнаменитішого скандалу, коли він врізав по обличчю одному з продюсерів Топ Гіра. І навіть після того, як політкоректний телеканал BBC звільнив Джеремі, той, як ні в чому не бувало, відродився вже на Амазоні з новим шоу «Гранд Тур», куди за ним пішли і його друзі Хаммонд і Мей.

Netflix: Top Gear trio 'not worth the money' - BBC News
Джеймс Мей, Джеремі Кларксон та Річард Гаммонд

Загалом, Кларксон – постать досить важлива, непотоплювана та суперечлива, хоча чи буває з талановитими людьми по-іншому? Але про Джеремі треба ще обов’язково знати, що він дуже незграбний в побутових справах, ручній праці, і навіть у ремонті авто він часто керується божевільним принципом «SPEEEEED AND POOOOOOWER». Там де треба попрацювати викруткою, Кларксон працюватиме кувалдою і саме тому думка, що така людина вирішує керувати величезною фермою, здається одночасно неймовірно захоплюючою та смішною. І це лише на папері. Насправді «Ферма Кларксона» не лише виправдовує очікування, а й багато в чому пропонує своєму глядачеві більше, ніж він міг би попросити.

Prime Video: Clarkson's Farm – Season 1

По-перше, це восьмисерійне шоу від Амазона не скочується до згаданого вище антицивілізаційного пафосу, і в першу чергу це заслуга Кларксона, який не соромиться жартувати як над фермерами, глобальним потеплінням Брекзітом та пандемією. І загальний іронічний настрій шоу допомагає перейнятися сільським життям набагато краще, будь-якого поетичного пафосу про велич і красу природи. По-друге, «Ферма Кларксона» має дуже багату фактуру, адже в серіалі показується та частина Британії, яку рідко побачиш у масовій культурі, а саме про фермерів. Кларксона постійно оточують різноманітні сільські диваки.

Один з таких, наприклад – Калеб, хлопчина, який постійно змінює безглузді стрижки, зате в 21 рік знає про фермерство в десятки разів більше за відомого телеведучого. До того ж Калеб не виїжджає за межі рідної округи та не читає книг. Загалом, його взагалі можна назвати другим головним героєм, бо саме їхня хімія з Джеремі та жартівливі підколи додають серіалу левову частку гумору. Але крім Калеба в серіалі є й інші цікаві особи на зразок сімдесятирічного Джеральда, англійську якого розібрати не може навіть сам Кларксон, відповідно і глядач залишається без субтитрів. Або, наприклад, зовсім вже епізодична поява українського бджоляра на ім'я Віктор, який вчить Джеремі, як правильно розводити бджіл – жарт, породжений життям начебто спеціально для української аудиторії.

A breath of fresh air: Robert Goodwill reviews 'Clarkson's Farm: Season 2'
Джеремі та Калеб

Крім цього «Ферма Кларксона» вражає і просто як переконлива демонстрація всіх тягарів фермерства. Чого тут тільки не показують: розведення бджіл, овець, курей, форелі; проблеми обробки зернових культур; нескінченна бюрократія; відносини між місцевими, готовність один одному прийти на допомогу та багато іншого. І все це через призму дитячого підходу Джеремі, який вважає себе генієм та інноватором. Зрештою, це ще й історія про те, що фермерська робота просто до біса важка, тільки тут показано все наочно.

Можливо, саме завдяки цьому «Фермі Кларксона» вдається досягти потрібної щирості, а зірковість ключового персонажа не тільки не відштовхує, а й навпаки допомагає відчути необізнаному глядачеві тягар фермерського буття. Не дарма одна з ключових цитат, яку Кларксон вимовляє ближче до фіналу, звучить так: «Наступного разу, коли фермер почне жалітись через погоду, обійміть його і купіть пінту пива, адже він ниє не тому, що під дощем незручно працювати, а тому що це дуже важка праця». І мабуть краще за фразу, яка описує це шоу, просто не знайти.

Jeremy Clarkson confirms Clarkson's Farm season 3 with three words -  Nottinghamshire Live
Поділись своїми ідеями в новій публікації.
Ми чекаємо саме на твій довгочит!
Кирило Пищиков
Кирило Пищиков@kpyshchykov

Кінокритик

1.9KПрочитань
8Автори
44Читачі
Підтримати
На Друкарні з 16 квітня

Більше від автора

Вам також сподобається

Коментарі (2)

Чудова рецензія, аж захотілося загуглити про Кларксона, непересічний дядько

Вам також сподобається