ЄС і Америка повинні припинити тішити себе ілюзіями, що самопроголошені китайські та індійські миротворці, відстоюючи власні національні інтереси, можуть схилити агресивну Росію до миру.
Після того, як президент Володимир Путін оголосив, що російська армія збільшить свою чисельність до 1,5 мільйона осіб і стане другою за величиною армією у світі - після китайської - до кінця цього року, Америка і Європейський Союз (ЄС) повинні позбутися ілюзій щодо того, що Індія і Китай можуть вплинути на Москву, щоб вона «швидко» уклала мир з Україною, як порадив прем'єр-міністр Індії Нарендра Моді президенту Володимиру Путіну в ході нещодавнього саміту БРІКС у Казані:
«Вони не можуть цього зробити, і вони цього не зроблять».
З одного боку, Путін сказав Моді, що важко встановити часові рамки закінчення війни. Крім того, у вересні рішення Москви витратити 6,3% ВВП на національну оборону - що зробить фінансування оборони третиною всіх витрат, що є найвищим показником для Росії з часів закінчення холодної війни - підкреслює, що Путін мріє не про мир, а про завоювання України. А повідомлення про присутність щонайменше 3 000 військових з Північної Кореї на російсько-українському кордоні свідчить про навмисну ескалацію війни Москви в Україні, яку Путін захищає як «російську справу».
Китай виступає разом з Росією проти глобальної першості Америки і є сильнішим партнером у їхньому Всеосяжному стратегічному партнерстві. Як і Китай, Індія, яка є членом очолюваної США «четвірки», була одним з найбільших покупців російської нафти відтоді, як Росія вторглася в Україну в лютому 2022 року. І хоча колись Нью-Делі обладнав понад 70 відсотків своїх збройних сил російським озброєнням, він має незначний вплив на Москву. І це не дивно. Європейці повинні пам'ятати, що величезні закупівлі російських енергоносіїв країнами ЄС після того, як Росія відокремила Крим від України в 2014 році, не зупинили Путіна від вторгнення в Україну. Зіткнувшись з цим фактом у 2022 році, колишня канцлерка Німеччини Ангела Меркель нарікала, що не має впливу на Путіна. Якщо купівля і продаж нафти визначають «вплив», то Путін, мабуть, мав чималий контроль над нею. Тепер він може впливати на Індію через її військову та економічну залежність від Москви. Це може пояснити поступки Індії перед Росією під час липневого візиту Моді до Москви: у їхній спільній заяві йшлося про конфлікт «навколо України», а не в самій Україні.
З іншого боку, візити Моді до Росії та України в липні та серпні і твердження Нью-Делі про те, що він доставив Путіну послання від президента Володимира Зеленського, виявилися марними: Москва заперечила отримання таких послань або мирного плану від Нью-Делі, тим самим поставивши під сумнів позицію Індії як посередника у мирному врегулюванні.
З моменту початку давно спланованого нападу на Україну Путін постійно погрожував розширити війну і завдати ядерних ударів по будь-якій країні, яка допомагає Україні. Вторгнення України в Курськ, що триває, можливо, мало на меті надати їй тактичну перевагу на полі бою, а не анексувати російську територію, але воно дало Росії привід продовжувати орудувати своїм мечем, можливо, за допомогою північнокорейських військ.
У той час, як Америка і Великобританія обговорюють надання Україні ракет, які дозволять їй наносити удари вглиб російської території, заступник міністра закордонних справ Росії Сергій Рябков попередив про «жорстоку» відповідь. Очевидно, Москва не вважає свою незавершену війну проти України достатньо жорстокою.
Китай принаймні представив мирний план: Індія навіть цього не зробила, хоча Нью-Делі неодноразово заявляв, що він на боці миру.
Китай запропонував мирний план у 2023 році і ще один з Бразилією у травні минулого року. Індія, яка у 2022 році відійшла на периферію, заявивши, що Україна - це проблема Європи, тепер грає роль глобального посланця миру і наполягає на тому, що Росії та Україні «доведеться домовлятися». Однак вона не може переконати їх це зробити. Це тому, що Індія має слабкий вплив на Росію. Що стосується зброї чи нафти, вона завжди була російським клієнтом. З початком війни Росія припинила більшість поставок зброї до Індії та інших споживачів. Диверсифікуючи своїх продавців зброї, Індія збільшила військові закупівлі у Франції, Ізраїлю та Америки - але щонайменше 60 відсотків її військових платформ залишаються залежними від Росії. Як виробник озброєнь, що зароджується, вона не досягне самостійності щонайменше два десятиліття. Індія сподівається виробляти боєприпаси разом з Росією, тому що інші друзі пропонують їй менше, ніж Москва.
Вражаюче економічне і військове піднесення Китаю і його ворожість до Америки дають йому більший вплив на Росію, ніж Індія. Він може просувати глобальні інтереси Росії більше, ніж відстала Індія. ВВП Китаю на душу населення становить 12 614 доларів; його витрати на оборону - 231 мільярд доларів. ВВП Індії на душу населення становить $2 484,8, її військові витрати - $74 млрд.
Тісні зв'язки тихоокеанського Китаю з євразійською Росією передували купівлі нафти в Росії. Вони розвивали один одного протягом двох десятиліть. У вересні в Японському та Охотському морях відбулися військово-повітряні та військово-морські навчання, як і спільні навчання в Індійському океані у 2019 році, спрямовані на зміцнення їхньої здатності спільно протистояти загрозам безпеці проти їхнього спільного ворога - Америки. Війна Росії в Україні зробила Москву економічно залежною від Пекіна як інвестора і покупця енергоносіїв. Отже, Індія не може налаштувати Росію проти Китаю, купуючи безпрецедентно велику кількість російської нафти.
Миротворці мають бути неупередженими, але утримання Індії та Китаю від резолюцій ООН, що засуджують вторгнення Росії в Україну, і їхні заяви про те, що вони на боці миру, насправді маскують їхню відмову засудити агресію Москви, очікуючи, що Київ піде на поступки. Засудження Зеленським обіймів Моді із загарбником після того, як Росія розбомбила дитячу лікарню в Києві, було гордовито проігноровано Нью-Делі, який викликав посла України, щоб висловити своє невдоволення президентом.
Оплески Путіна на адресу Індії, Китаю та Бразилії як надійних партнерів не відполірують їхній імідж неупереджених миротворців. Китай та Індія по-різному допомагають Росії. У червні обидві країни відкинули мирні пропозиції Зеленського, які закликали до збереження територіальної цілісності України. Моді відповів на це під час свого липневого візиту до Москви, заявивши, що Росія є «другом Індії за будь-якої погоди» і «надійним союзником».
Як і китайський план 2023 року, китайсько-бразильський план виступає проти використання ядерної зброї, не кажучи про те, що Росія кілька разів погрожувала її застосувати.
Тим часом, подвійний експорт технологій з Китаю та Індії до Росії обурив США, ЄС і Японію. Америка і ЄС попередили індійські компанії про санкції, якщо вони нададуть будь-які товари і технології, які можуть допомогти Росії підтримувати свою військову машину.
Загалом, ЄС і Америка повинні припинити тішити себе ілюзіями, що так звані китайські та індійські миротворці, відстоюючи власні національні інтереси, можуть схилити агресивну Росію до укладення миру. Замість цього вони повинні надати зруйнованій війною, але непереможеній Україні допомогу, необхідну їй для перемоги над деструктивною, агресивною Росією.
Джерело — The Wire