Іран готовий до діалогу - The Atlantic

Не розраховуйте на броманс - але верховний лідер написав листа Дональду Трампу.

Diptych with black-and-white photos of Ali Khamenei and Donald Trump

Дональд Трамп любить листи. Ми дізналися про це з його першого терміну, коли він впродовж 16 місяців обмінявся 27 листами з лідером Північної Кореї Кім Чен Ином і написав особливо пам'ятне послання президенту Туреччини Реджепу Тайїпу Ердогану. Під час свого другого терміну він вже знайшов собі нового приятеля для листування: Верховного лідера Ірану аятолу Алі Хаменеї.

На початку березня високопоставлений дипломат з Еміратів передав Хаменеї листа від Трампа. Тепер Іран надіслав відповідь Хаменеї за допомогою свого улюбленого посередника - Султанату Оман.

Як повідомило джерело, близьке до іранського істеблішменту, на умовах анонімності, оскільки воно не було уповноважене говорити з пресою, лист Ірану є детальним і відкриває можливість для переговорів. Окрім офіційної відповіді, іранці використовували численні канали, в тому числі приватні бізнес-канали, щоб надіслати сигнали Трампу та його команді, додало джерело.

Близько двох місяців тому Хаменеї заявив, що розмови зі США «не є ані раціональними, ані розумними, ані благородними». Це було схоже на його позицію під час першого терміну Трампа: У 2018 році він заявив, що Іран «ніколи» не розмовлятиме, зокрема, з адміністрацією Трампа. У червні 2019 року, коли прем'єр-міністр Японії Сіндзо Абе привіз до Тегерана листа від Трампа, Хаменеї дорікнув йому перед камерами і сказав, що президент США «не гідний» відповіді. Через кілька місяців Еммануель Макрон доклав зусиль, щоб організувати відеоконференцію між Трампом та його іранським колегою, тодішнім президентом Хасаном Роухані. Організаційні заходи були проведені, але врешті-решт Рухані не взяв участь у зустрічі.

Проте верховний лідер, як відомо, прогинається під тиском і називає це стратегічним відступом. Десятиліття тому він придумав вислів «героїчна гнучкість», вихваляючи шиїтського імама, який уклав мир із запеклим ворогом. Він використав цей термін у 2013 році, щоб виправдати переговори Ірану з адміністрацією Обами (переговори, які почалися з обміну листами між Бараком Обамою і Хаменеї).

Хаменеї не збирається відмовлятися від свого довічного антиамериканізму зараз, у віці майже 86 років. Тим не менш, Іран перебуває у важкому економічному становищі, а внутрішній тиск зростає. Повідомлення Трампа Ірану, натомість, було постійним і чітким:

«Поговоріть зі мною, погодьтеся на угоду, в якій ви припините розробку ядерної зброї і озброєння регіональних ополченців, і я дозволю вам процвітати».

Якщо Іран відмовиться, Ізраїль, розбивши іранських союзників, ХАМАС і Хезболлу, зможе нарешті завдати удару по іранській ядерній програмі. Але навіть якщо цього не станеться, політика Трампа - його попередня адміністрація називала її «максимальним тиском» - може смертельно зашкодити і без того ослабленій іранській економіці. США погрожують серйозно обмежити іранську торгівлю нафтою з Китаєм, що коштуватиме Ірану найважливішого джерела іноземної валюти. Ринки вже відреагували: Долар США зараз коштує понад 1 мільйон ріалів, що майже на 75 відсотків більше, ніж кілька місяців тому, що робить іранську валюту однією з найбільш знецінених у світі (у 2015 році, коли Іран востаннє підписував угоду з США, долар коштував лише 29 500 ріалів).

Це пояснює, чому Іран сідає за стіл переговорів. Але знаючи, наскільки він слабкий, Хаменеї намагається здаватися жорстким. У своїй промові з нагоди Ід аль-Фітр у понеділок він підтвердив, що позиції Ірану не змінилися, «так само як і ворожість Америки та сіоністського режиму, які продовжують погрожувати нам своїми злими справами». Далі він пригрозив США і Ізраїлю «рішучим ударом у відповідь», якщо вони нападуть на Іран - що, за його словами, «не дуже ймовірно». Як завжди, він пригрозив Ізраїлю знищенням:

«Кожен зобов'язаний працювати над усуненням цього зла і кримінального утворення з регіону», - сказав він.

Це не єдина заява з Тегерана. Нещодавно іранські військові лідери погрожували американським базам в регіоні. Алі Ларіджані, центристський політик і радник Хаменеї, заявив, що Іран не має наміру створювати ядерну зброю, але може бути змушений до цього, якщо на нього нападуть США або Ізраїль.

Це може звучати рішуче, але насправді це тактика ведення переговорів. Сам Ларіджані заявив, що сподівається на «відчутний результат» від дипломатії з Америкою, і похвалив Трампа як «талановитого бізнесмена». Інші іранські посадовці робили подібні заяви, навіть коли скаржилися на «знущання» Трампа і його погрози бомбити країну. Іран «завжди готовий до переговорів на рівних», заявив у понеділок міністр закордонних справ Аббас Арагчі. Іран не проти переговорів, і «м'яч на полі США», - заявив напередодні високопоставлений чиновник з питань комунікацій в офісі президента Масуд Пезешкян.

Якщо повідомлення здаються неоднозначними, то це тому, що Іран «підготувався як до переговорів, так і до конфронтації», - сказав мені Мостафа Наджафі, тегеранський експерт з питань іранського безпекового істеблішменту. Він сказав, що іранська влада зв'язалася з командою Трампа ще до інавгурації президента США, оскільки дипломатія є їхнім пріоритетним курсом, але вони також підготували оборону країни на випадок, якщо ці зусилля не матимуть успіху.

За словами Наджафі, Іран хоче двоетапного процесу, з прямими переговорами після нинішніх непрямих контактів. Тегеран вважає за краще, щоб ці переговори проходили таємно, а питання ракетного потенціалу Ірану і його безпілотних літальних апаратів не було предметом обговорення, додав він. Але він був би радий поговорити про «зменшення напруженості в регіоні». Наджафі продовжив:

«Це не означає укладання угод щодо груп Осі Опору, але, якщо Іран вважає це необхідним, він може узгодити їх з новим порядком денним».

Цей поштовх до переговорів має в Ірані чіткий інтерес. Колонки в ділових і політичних газетах стверджують, що країна не має іншого вибору, окрім як укласти угоду із Заходом. Онлайн-опитування на одному з найбільших новинних сайтів показало, що 82% респондентів виступають за прямі переговори зі США, 7% - за непрямі переговори і лише 11% виступають проти будь-яких переговорів. Мохаммад Алі Собхані, колишній посол Ірану в Лівані, Йорданії та Катарі, навіть припустив, що Іран повинен запропонувати американським компаніям бізнес-можливості для укладення угод з адміністрацією Трампа.

Якщо Іран і Америка знову почнуть переговори, багато зовнішніх сил намагатимуться вплинути на результат. Ізраїль може відштовхнути Трампа від переговорів на користь атак, які можуть послабити і дестабілізувати Іран. І Трамп цілком може віддати перевагу такому результату. Але авторитетні голоси в таборі Трампа, схоже, закликають до більш дипломатичного підходу. Ведучий ток-шоу Такер Карлсон, відомий своїми тісними зв'язками з президентом, рішуче виступає проти нападу на Іран. Його інтерв'ю з посланцем Трампа на Близькому Сході Стівом Віткоффом, в якому останній виглядав відкритим до дискусій щодо Ірану, уважно відстежували в Ірані. Очевидну прихильність Віткоффа до переговорів регіональні джерела в розмові з ізраїльською газетою назвали однією з причин, чому Хаменеї вирішив змінити свою позицію і написав відповідь Трампу. І ось учора з’явився коментар X, який пролунав на півсвіту, але незабаром зник: Арагчі написав довгий пост із закликом до «дипломатичної взаємодії», стверджуючи, що «за визначенням не існує такого поняття, як “військовий шлях”, не кажучи вже про “військове рішення”». Віткофф відповів: «Чудово», а потім видалив коментар. Однак, судячи зі шквалу постів у соціальних мережах і публіцистичних статей, його повідомлення, схоже, було почуте в Тегерані.

Лідери арабських союзників Америки в Перській затоці, ймовірно, також відмовлятимуть Трампа від подальшого розпалювання ситуації в регіоні шляхом нападу на Іран - це різко контрастує з їхньою позицією за часів Обами, коли вони побоювалися, що ядерна угода з Тегераном позбавить їх можливості брати в ній участь.

Епістолярні стосунки Трампа з Хаменеї навряд чи переростуть у броманс, який він мав з Кімом, і навіть особисті переговори зазнали краху, бо не супроводжувалися необхідними технічними домовленостями. Але зараз Іран робить все можливе, щоб підтвердити, що він дотримався своїх зобов'язань за старою ядерною угодою і відмовився від розробки ядерної зброї. Здається, іранці також знають, що якщо вони хочуть укласти нову угоду з Америкою, їм доведеться перейняти стиль Трампа, а це включає в себе любов президента до листів.

Джерело — The Atlantic

Поділись своїми ідеями в новій публікації.
Ми чекаємо саме на твій довгочит!
Космос Політики
Космос Політики@politikosmos

Світова політика

77.6KПрочитань
5Автори
315Читачі
На Друкарні з 1 травня

Більше від автора

Вам також сподобається

Коментарі (0)

Підтримайте автора першим.
Напишіть коментар!

Вам також сподобається