Китай стає ізольованим через параною Сі Цзіньпіна — The Economist

Транскордонний обмін скорочується, починаючи з його особистих планів поїздок та закінчуючи потоками капіталу.

Travellers at Hongqiao International Airport in Shanghai, Chin

"Ніхао, Китай" - це назва останньої спроби країни залучити іноземних гостей. На логотипі, що супроводжує фразу (що означає «привіт, Китай»), можна побачити панду — зображення, яке завжди зручне, коли Китай хоче здатися милим. Китайські офіційні особи здійснюють поїздку Заходом для просування кампанії, чому сприяє відео, в якому щасливі на вигляд іноземці вимовляють китайське привітання. Ті, хто глибше володіє мовою, можуть відчути інший настрій, включаючи рекламні щити на міських вулицях, які попереджають людей остерігатися іноземних шпигунів, та урядову пропаганду в соціальних мережах, що закликає до пильності щодо загроз національній безпеці. Комуністична партія часто каже китайцям, що туристи, журналісти та бізнесмени можуть полювати за секретами країни.

Більш ніж через рік після того, як Китай скасував свою політику «нульового зараження COVID-19», яка тримала його закритим від більшості іноземних відвідувачів з початку 2020 року до кінця 2022 року, тепер країна рухається у двох протилежних напрямках. Деякі частини уряду, здається, прагнуть залицятися до іноземців. Минулого місяця Китай направив велику делегацію на Всесвітній економічний форум у Давосі, Швейцарія. Лі Цян, прем’єр-міністр, сказав, що «незалежно від того, як зміниться світ, Китай відкриє свої двері світу ще ширше».

Принаймні в одному ключовому відношенні це правда: торгівля Китаю в доларовому еквіваленті на 31% вище, ніж у 2019 році. Але The Economist розглянув ряд інших показників, від відвідин Китаю іноземними туристами та кількості авіарейсів до рівнів академічного обміну, інвестиційних потоків та навіть особистий графік поїздок лідера Китаю Сі Цзіньпіна закордон. Вони припускають, що країна затьмарена кардинальними змінами у відносинах із Заходом. Китай став більш орієнтованим на себе, а Захід обережнішим.

Китайська криза

На найпростішому рівні значно менше сторонніх осіб перетинають кордон Китаю. Минулого року країна зафіксувала приблизно на 62 мільйони менше в’їздів і виїздів іноземців, ніж у 2019 році, до початку пандемії — це падіння на понад 63%. За цими цифрами ховаються глибші тенденції. Візьмемо геополітичне середовище. Протягом трьох років, Китай закривав свої кордони, щоб запобігти поширенню ковіду, а його лідери сиділи вдома. Захід під керівництвом Америки був залучений у широкомасштабне переосмислення того, як впоратися зі зростанням Китаю як глобальної влади.

Президент Дональд Трамп зосередився на спробі скоротити дефіцит торгівлі Америки з Китаєм, але його адміністрація намагалася відштовхуватися на інших фронтах, включаючи зусилля зі стримування військової активності Китаю. У 2022 році вторгнення Росії в Україну ще глибше вбило клин між Заходом і Китаєм. Китай назвав себе «безмежним» партнером Росії. Пан Байден посилив контроль над експортом передових напівпровідників до Китаю.

Вторгнення створило несподівану перешкоду для відновлення нормального потоку людей між Китаєм і Америкою. У відповідь на агресію Росії, Америка та її союзники заборонили російським авіакомпаніям використовувати свій повітряний простір. Це завадило відновленню авіаційних маршрутів між Америкою та Китаєм, які були розірвані під час пандемії: Америка не хоче віддавати перевагу китайським авіакомпаніям.

зображення: the economist
зображення: the economist

На зустрічі в листопаді пан Байден і пан Сі домовилися «працювати над подальшим збільшенням регулярних пасажирських рейсів». Але до кінця 2023 року між двома країнами все ще буде здійснюватися лише 63 прямі рейси на тиждень, що набагато менше, ніж ті, які діяли до пандемії —приблизно 300 рейсів. За даними американського веб-сайту FlightAware, китайські авіакомпанії уникають Росії на нещодавно затверджених маршрутах.

Частково Америка винна в скороченні контактів між двома країнами, які раніше вважалися рутиною. У 2022 році завершилась кампанія Міністерства юстиції епохи Трампа, відома як Китайська ініціатива, метою якої було виявлення китайських шпигунів в американських наукових колах і бізнесі. Але відмова від цього не заспокоїла вчених.

зображення: the economist
зображення: the economist

Стурбовані тим, що їх звинувачують у допомозі Китаю, американські дослідники дедалі обережніше ставляться до співпраці зі своїми китайськими колегами. У 2020 році кількість наукових робіт, створених спільно китайськими та американськими дослідниками, почала падати. «Це, безперечно, наслідок політичної ситуації», каже Джонатан Адамс з аналітичної фірми Clarivate. За даними компанії, частка міжнародних спільних досліджень Китаю впала з піку у 2013 році в 47% до 32% у 2022 році.

На американських кордонах офіцери почали нервувати з приводу приїзду китайців на навчання. Китайські дипломати скаржаться, що деяких студентів із дійсними візами піддають тривалим допитам, часто про те, що уряд Китаю підтримує їхні проєкти. Кажуть, кількох із них повернули назад. Дебора Селігсон з Університету Вілланова в Пенсільванії, яка вивчала китайсько-американські обміни, каже, що знає китайських вчених, чиї дослідження є «повністю безперечними», які також пройшли таке опитування.

Серед іноземців, які обмірковують поїздки до Китаю, повільно зникають спогади про інколи жорстоке застосування Китаєм заходів щодо нульової боротьби з COVID-19. Зараз Китай майже ігнорує ковід (у листопаді він скасував останній залишок контролю над пандемією, відмінивши необхідність заповнювати форму медичної декларації після прибуття). Але потенційні відвідувачі «досі в глибині розуму бояться можливого карантину», — каже Джон Грант з компанії oag, що надає дані про подорожі. — «Знаєте, жахливі історії, про які ми всі чули… все це впливає на сприйняття ринку споживачами».

Подорож на Захід

Контрольовані ЗМІ Китаю люблять висвітлювати приклади поганого поводження американців з китайцями. Такі випадки служать пропагандистській кампанії, яка зображує Захід расистом і будівником бар’єрів та загрозливих мереж безпеки, спрямованих на те, щоб утримати невинний Китай на своєму місці. Можливо, таке зображення Заходу може стримувати деяких китайських студентів від поїздки до Америки: у 2022-2023 навчальному році їх було близько 290 000, порівняно з піком понад 370 000 у 2019-20.

Пан Сі любить представляти свою власну країну як поборника глобальної взаємодії (у світі, переповненому сумнівами щодо глобалізації, він описує її з вражаючою впевненістю як «незворотну тенденцію часу»). Насправді він виглядає менш схильним до подорожей за кордон. У 2023 році, після трьох років, як він востаннє виїжджав за кордон, він провів лише 13 днів за межами країни порівняно з більш типовими 28 днями у 2019 році. У вересні минулого року він уникав щорічної зустрічі лідерів G-20 в Індії, незважаючи на те, що мав відвідувати попередні подібні заходи особисто або онлайн. Однак у листопаді він побував у Сан-Франциско на саміті форуму Азіатсько-Тихоокеанського економічного співробітництва. Там, під час своєї першої особистої зустрічі з паном Байденом за рік, він наполягав на тому, що для Америки та Китаю «повернутися спиною один до одного — це не варіант».

Багато китайських чиновників досліджують свою економіку, що переживає труднощі через фірми нерухомості, що руйнуються, і горами боргів, але вони все ще бачать користь від західних ринків, капіталу та технологій. Пан Сі підтримує військовий тиск на Тайвань, але, здається, не готовий до повної сутички із Заходом. У грудні Китай відновив міжвійськові зв'язки з Америкою, після призупинення їх більше ніж на рік в знак протесту проти контакту Америки та Тайваню. Двері ледве відчинені: збройні сили Китаю мало беруть участь у такому діалозі. Але повідомлення полягає в тому, що пан Сі хоче стабільних відносин із Заходом.

Це очевидно в кампанії «Ніхао, Китай». З грудня туристам із Франції, Німеччини, Італії, Нідерландів, Іспанії та Швейцарії, а також Малайзії дозволено відвідувати Китай без віз на 15 днів. Росіяни можуть бути близькими друзями, але їм не подобається така поступка.

зображення: the economist
зображення: the economist

Багато західних бізнесменів, однак, дивляться на хитку економіку Китаю та важку руку уряду над нею, і хвилюються. Прямі іноземні інвестиції в нові проєкти в Китаї скоротилися з понад 87 мільярдів доларів у 2013 році до менш ніж 18 мільярдів доларів у 2022 році. Потоки портфельних інвестицій у Китай були негативними протягом останніх чотирьох кварталів, оскільки глобальні фонди скидають китайські акції. Іноземні бізнесмени стурбовані зростаючою наполегливістю китайської таємної поліції: минулорічні рейди на іноземні консалтингові фірми в Китаї викликали тривогу.

1 лютого Американська торгова палата в Китаї опублікувала щорічне дослідження настроїв компаній-членів. Майже 40% сказали, що вважають, що іноземні фірми менш бажані в Китаї, ніж у 2022 році, коли багато компаній постраждали від карантину, пов’язаного з COVID.

Пан Сі «живе у своєму власному світі, оточений співробітниками служби безпеки», — каже відомий західний бізнесмен у Пекіні.

зображення: the economist
зображення: the economist

Пан Сі продовжує критикувати те, що він вважає «ідеологічним проникненням» Заходу, і говорить про необхідність зробити економіку Китаю «самостійною». Підвищена рішучість Заходу протидіяти шкідливій поведінці Китаю за кордоном зміцнила його м’язи. У відповідь на американську війну чіпів, його уряд вкладає гроші в китайські компанії, щоб допомогти їм виробляти передові технології самостійно.

Схід - це хліб

За правління Сі частка зовнішньої торгівлі Китаю з провідними багатими економіками світу падала. В останні роки торгівля з Асоціацією держав Південно-Східної Азії, що складається з десяти членів та іншими країнами БРІКС, а саме з Бразилією, Росією, Індією та Південною Африкою, зростала швидше, ніж її торгівля з Європою та Америкою.

зображення: the economist
зображення: the economist

Для пана Сі, хоча Америка залишається важливою, «співпраця Південь-Південь» швидко зростає як стратегічний та економічний пріоритет. Під цим він має на увазі створення альтернативного центру світової сили — центру, який обертається навколо Китаю із Заходом на безпечній відстані. Китай нарощує зусилля, щоб залучити країни «Глобального Півдня», як це називає пан Сі, намагаючись закріпити їх на орбіті Китаю неявними обіцянками економічної вигоди в обмін на їхню мовчазну згоду на світогляд Китаю. Китай відкриває нові двері. Цього разу він встановлює умови для тих, кому дозволено в’їзд.  ■

Джерело — The Economist

Поділись своїми ідеями в новій публікації.
Ми чекаємо саме на твій довгочит!
Космос Політики
Космос Політики@politikosmos

Світова політика

73.7KПрочитань
4Автори
278Читачі
На Друкарні з 1 травня

Більше від автора

Вам також сподобається

Коментарі (0)

Підтримайте автора першим.
Напишіть коментар!

Вам також сподобається