Усі знають, що якщо ви письменник і вашу роботу хтось вкраде, то ви зможете засудити винуватця і отримати грошову компенсацію. Якщо не в Україні, то в США — точно.
А що, як це не зовсім так?
Безумовно, якщо плагіатор — нікому невідомий шахрай, то у вас гарні шанси на перемогу. В 2018 році письменниця Рейчел Енн Нунес виграла справу проти крадія, який виставляв її книгу під виглядом своєї на Амазоні. Щоправда, суд тривав чотири роки.
Але все стає набагато, набагато гірше, якщо плоди вашої праці краде велика корпорація.
Блогер Hbomberguy нещодавно зробив відео на тему плагіату . Зокрема він шукав приклади випадків, коли б письменнику вдалося домогтися справедливості в суді у справі проти великої компанії.
(До речі, відео Hbomberguy чудове, якщо знаєте англійську, рекомендуємо до перегляду: https://www.youtube.com/watch?v=yDp3cB5fHXQ)
Останній такий раз стався в 1980-тих. Два письменники, Харлан Елісон та Бен Бова, написали оповідання про робота поліцейського “Брілло” і зробили з нього сценарій для телевізійного шоу. Вони спробували продати свій твір кільком телеканалам, але їм всюди відмовили. А через півроку вони з подивом побачили своє шоу під назвою “Коп Майбутнього”, реалізоване на телеканалі ABC, при чому автором був той самий менеджер, який читав їх сценарій і відмовляв їм в екранізації.
Елісон і Бова не були ані найпершими, хто дійшов до ідеї робота-поліцейського, ані найвідомішими. Першим був Айзек Азімов в книзі “Сталеві Печери” і відповідач на суді намагався аргументувати що Брілло також був плагіатом на них. Але Азімов був другом авторів і відкинув це звинувачення.
А найвідоміший, звісно, Робокоп.
Справа була очевидною. Менеджер відверто брехав, що ніколи не бачив їх сценарію, і його брехню було легко спростувати діловим листуванням. Навіть так суд протривав чотири роки. Зрештою письменники отримали 337 тисяч доларів компенсації, що в перекладі на сучасні гроші складає приблизно 1,2 мільйони.
Але вони не були пересічними людьми. Харлан Елісон 8 разів ставав лауреатом премії Гʼюґо, а його співавтор був літературним редактором, що відкрив світу Джорджа Мартіна.
І з того часу більше жодному автору не вдалося перемогти в подібній справі. За твердженням юристів, звинувачення в плагіаті надто вже легко обійти, якщо трохи змінити вкрадений текст, а також мати достатньо грошей та адвокатів, аби суди тягнулися роками.