Насіння для зеленої трансформації України висаджено сьогодні — EURACTIV

ТРЦ Retroville після ракетного удару російської армії. Реконструкційні роботи по відновленню торгового центру.

Відбудова та відновлення України є величезним викликом для уряду Києва та міжнародної спільноти, але це — можливість відбудувати краще, - пишуть Андрій Єрмак та Гайді Гаутала.

Жорстока загарбницька війна Росії, поряд із трагічною втратою життів і невимовними людськими стражданнями, завдала величезної шкоди природному середовищу та інфраструктурі України, засіяла країну мінами та викликала значне занепокоєння щодо ядерної безпеки в окупованих регіонах. Війна залишила глибокі сліди в Україні, і їх виправлення потребуватиме безпрецедентних міжнародних зусиль.

До повномасштабного вторгнення Росії, Україна зробила крок у напрямку чистішої та екологічнішої економіки. Після Революції Гідності 2014 року, а також під впливом “Угоди про асоціацію з ЄС”, уряди, що змінювали один одного, працювали над перетворенням однієї з найбільш вуглецевих країн у Європі: енергоефективність значно підвищилася, відновлювані джерела енергії набули поширення та були додані нові природоохоронні території. Війна різко призупинила цю роботу.

Хоча, реконструкція та відновлення становлять величезний виклик для України та міжнародної спільноти, це також можливість відбудувати краще. Необхідно рішуче скористатися шансом і перевести Україну до зеленої економіки з нульовим чистим виходом, яка є корисною для людей і планети. За належної підтримки, Україна може випередити зелені технології, модернізувати свою промисловість і забезпечити конкурентоспроможність на європейському та світовому ринках. Маючи значний невикористаний потенціал відновлюваної енергетики, Україна, також, має потенціал відігравати роль важливого європейського центру зеленої енергії та, у довгостроковій перспективі, сприяти пом’якшенню занепокоєння Європи, щодо енергетичної безпеки. 

Тверді зобов’язання щодо сталого відновлення визначені в Національному плані відновлення України та разом з міжнародними партнерами в Луганській декларації. Вони повинні слугувати центральними принципами планування всіх реставраційних робіт. Хоча, сама політика не змінить ситуацію на місцях для України та її народу. Необхідно суворе виконання

Ефективне управління, прозорість і підзвітність є критично важливими для успішного зеленого відновлення України. У зв’язку з цим необхідно продовжити реформи, спрямовані на зміцнення національної безпеки та остаточне викорінення олігархічного та корупційного впливу. Децентралізація та розширення повноважень місцевих органів влади та забезпечення більшої участі громадськості, також покращать процес прийняття рішень. Україна вже продемонструвала вражаючий потенціал для цифрових інновацій, який можна використати для підвищення прозорості зусиль з відновлення.

Група, призначена Президентом Зеленським, до складу якої входять українські високопосадовці та відомі міжнародні діячі, допоможе Україні намітити зелене, чисте відновлення з нульовим показником і сприяти потужній міжнародній підтримці.

Новий механізм ЄС, для України, вартістю 50 мільярдів євро, може задати тон тому, як міжнародні партнери можуть найкращим чином обґрунтувати зусилля з відновлення на принципах сталого розвитку, належного управління та прозорості. Метою Фонду є забезпечення стабільного довгострокового фінансування, для відновлення України з прицілом на вступ до ЄС. ЄС має переваги, спираючись на досвід нещодавніх програм відновлення, після пандемії COVID, наприклад, на принцип « Не завдай суттєвої шкоди », який спрямований на зусилля з відновлення, відповідно екологічній політиці.

Незважаючи на те, що це може бути вражаючим, навіть запропонований Український фонд стискається перед обличчям виклику. У березні, за оцінками Світового банку, поточні витрати на реконструкцію та відновлення становлять майже 400 мільярдів євро. Проте, ця цифра з тих пір зросла і продовжує зростати з кожним днем, поки триває війна, і жахливі людські та екологічні втрати зростають. 

Фінансування приватного сектора має бути мобілізований разом із державними інвестиціями, для підтримки відновлення України. Подібні рамки сталості, прозорості, підзвітності та управління повинні застосовуватися до всіх форм фінансування. Не можна дозволяти приватному сектору приватизувати прибутки та усуспільнювати ризики в зусиллях з реконструкції. 

Політика та механізми управління, запроваджені в найближчі місяці міжнародними партнерами України, значною мірою визначатимуть успіх зеленої трансформації України. Відбудова України має встановити новий золотий стандарт у спрямуванні державних і приватних інвестицій, для успішного відновлення екології після війни.

Стійке відновлення та реконструкція можуть повністю розпочатися, коли буде забезпечено мир, але основу закладено сьогодні. У зв’язку з цим, «Формула миру з 10 пунктів», президента Зеленського, пропонує комплексний підхід до досягнення справедливого і міцного миру в Україні, зокрема в частині екологічної безпеки.

Процвітаюча і трансформована Україна — стане відмовою, на європейському шляху, від імперіалістичних фантазій Володимира Путіна та маяком надії в регіоні.

Джерело: EURACTIV

Поділись своїми ідеями в новій публікації.
Ми чекаємо саме на твій довгочит!
Космос Політики
Космос Політики@politikosmos

Світова політика

74.5KПрочитань
4Автори
283Читачі
На Друкарні з 1 травня

Більше від автора

Вам також сподобається

Коментарі (0)

Підтримайте автора першим.
Напишіть коментар!

Вам також сподобається