Публікація містить описи/фото насилля, еротики або іншого чутливого контенту.

Нейробіологія сабспейсу в БДСМ: ендорфіни, норадреналін та серотонін (переклад статті Hermes Solenzol)

Цей бажаний стан блаженства та ейфорії у БДСМ-сесіях насправді може бути різними психічними станами

Nucleus raphe magnus щура, показано нейрони, що містять норадреналін (зелений) і серотонін (червоний)


У БДСМ-спільноті сабспейс - це особливий стан блаженства, якого досягає сабмісив або нижній партнер під час сесії домінування/підкорення (DS) або садомазохістської гри (SM). Цей психічний стан досягається за допомогою болю, спричиненого ударною грою (спанкінґ/шльопання, флоґінґ тощо) або бондажем. Також існує сабспейс спричинений не болем, а емоціями та маніпуляціями свідомістю, що виникають внаслідок майстерного домінування та непохитного підкорення.

Зазвичай вважається, що сабспейс - це стан, опосередкований вивільненням саме ендорфінів та їхнім опіоїдним ефектом у мозку. Однак той факт, що його можна досягти різними способами, має сигналізувати нам, що це не просто один стан, а сукупність різних змінених станів свідомості, ймовірно, спричиненими різними нейротрансмітерами і ділянками мозку. У попередніх статтях (прим.перекл. - їх переклад буде в майбутньому) я вказував на те, що деякі з стереотипів про сабспейс підтримуються більше міфами, ніж реальними науковими доказами.

На жаль, за сабспейсом часто слідує сабдроп, його дзеркальне відображення. Сабдроп - це негативний емоційний стан дисфорії, смутку, абстиненції, фізичного занепокоєння і навіть депресії, що виникає одразу після БДСМ-сесії або через кілька днів після неї.

У цій статті я припускаю, що існує не один вид сабспейса, а кілька, з різними характеристиками. Я повинен підкреслити, однак, що майже не існує наукових досліджень, присвячених мазохістам. Існує також дуже мало досліджень про високий рівень ендорфінів та інші змінені стани свідомості, викликані екстремальними фізичними вправами або болем. Тому викладена в статті інформація теоретична. Воно ґрунтується на моїх знаннях нейрофізіології болю та емоцій. Я також проводжу паралелі між дією наркотиків та поведінкою нижніх під час БДСМ-сесій.

Норадреналіновий сабспейс

Основною природною реакцією на біль є реакція " бий або тікай". Вона полягає в активації осі гіпоталамус-гіпофіз-наднирники (ГГН): гіпоталамус - це частина мозку, яка виділяє кортикотропін-рилізинг-фактор (CRF або CRH) в гіпофіз, розташований під мозком, який, у свою чергу, вивільняє адренокортикотропний гормон (АКТГ) в кров, запускаючи викид гормонів стресу кортизолу та адреналіну з наднирників, розташованих над нирками. Адреналін активує симпатичну систему, збільшуючи частоту серцевих скорочень, перемикаючи кровообіг з спинного мозку на периферію і стимулюючи м'язову активність.

Водночас у центральній нервовій системі відбувається паралельна активація шляхів, які використовують норадреналін як нейромедіатор. Норадреналін (або норепінефрин) є подібною сполукою до адреналіну (або епінефрин), тільки йому бракує метильної групи (-CH3), приєднаної до аміногрупи (-NH2) адреналіну. Якщо адреналін - це гормон у крові, то норадреналін - це нейромедіатор у деяких синапсах мозку. Один з важливих нейронних шляхів, який використовує норадреналін (норадреналіновий шлях), йде від трьох норадренергічних ядер стовбура мозку (А5, А7 і блакитна пляма або А6) вниз до спинного мозку. Там норадреналін активує альфа-2 адренергічні рецептори, спричиняючи гальмівну дію, яка пригнічує вхідні больові сигнали в чутливих нервах. Це зменшує біль (аналгезія). Інші норадреналінові шляхи в мозку йдуть від стовбура мозку до кори головного мозку, активуючи її для підвищення пильності. Ще один норадреналіновий шлях йде до гіпоталамуса, активуючи вісь HPA. Таким чином, норадренолінова активація в мозку пов'язана з симпатичною активацією організму, реакцією на стрес.

У БДСМ, коли Нижній/Нижня впадає в цей норадренергічний стан, він/вона кричить, бореться, тупотить і сміється. У той же час його/її больові пороги підвищуються, і він/вона стає більш терпимою до шльопання та інших форм болю. Тому цей сабспейс характеризується знеболенням, легкою ейфорією, спрямованою назовні увагою і високою взаємодією з Верхнім/Верхньою.

Важливо зазначити, що хоча реакція боротьби/втечі вважається реакцією на стрес, це не обов'язково погано. Деякі форми стресу(еустрес або хороший стрес) є корисними для здоров'я, і багато людей шукають їх. Згадайте американські гірки, фільми жахів або небезпечні види спорту. Певна кількість еустресу може бути необхідною для доброго здоров'я і може протистояти згубним наслідкам дистресу (поганого стресу). Я думаю, що БДСМ - це форма еустресу.

Норадреналіновий сабспейс схожий на дію стимуляторів, таких як кокаїн і амфетаміни. Ці препарати діють, збільшуючи доступність норадреналіну і дофаміну в деяких ключових ділянках мозку, зокрема, на шляху, що з'єднує вентральну тегментальну область (VTA) з ядром. Цей шлях відомий як мезолімбічний шлях або шлях задоволення, але насправді він регулює мотивацію та бажання.

Ендорфіновий сабспейс

Цей сабспейс також викликає аналгезію (зменшення болю), але майже в усіх інших аспектах є протилежним до норадреналінового сабспейсу. У ньому знижується частота серцевих скорочень, зменшується активність і пильність.

Викид ендорфінів, що призводить до ейфорії та знеболення, відбувається не в кров, а в певних ділянках мозку. Пригнічення болю відбувається через шлях, що з'єднує периакведуктальну сіру зону в середині мозку з великим ядром шва (Nucleus raphe magnus) в стовбурі головного мозку, а потім спускається до спинного мозку, блокуючи вхідні больові сигнали.

У стовбурі мозку існують взаємні гальмівні зв'язки між великим ядром шва (nucleus raphe magnus) (яке керує вивільненням ендорфіну) і норадреналіновими ядрами (A5, A7 і nucleus coeruleus), так що коли ендорфінова система активується, норадренолінова система пригнічується, і навпаки.

У той час як норадренолінова система регулює боротьбу/втечу, ендорфінова система пов'язана з поведінкою завмирання.

Завмирання - це реакція на неминучу небезпеку, яка є альтернативою боротьбі або втечі. Неподвижність допомагає здобичі врятуватися від хижаків, покладаючись на камуфляж.

Однак завмирання також трапляється, коли тварина не може сформувати успішну поведінку - вона не знає, що робити. Це "орел - я виграю, решка - ти програєш". Це не дуже приємний стан. Він не супроводжується ейфорією, яку ми зазвичай асоціюємо з викидом ендорфінів. Повторювальна поведінка завмирання у відповідь на нездоланний стрес призводить до вивченої безпорадності- дисфункціонального стану, який погіршує здатність до навчання, знижує імунну активність і викликає низку інших негативних реакцій. Однак, я не думаю, що вивчена безпорадність є проблемою в БДСМ, тому що підпорядкована сторона насправді контролює ситуацію, тому що він/вона вирішив/вирішила брати участь у сесії і може зупинити її, використовуючи захисне слово або інші засоби безпеки. Вивчена безпорадність є справжньою проблемою в ситуаціях насильства, коли контроль забирають у жертви без її згоди. Поки БДСМ-сесії відбувається за згодою, стан поразки Низа є ілюзорним.

Ендорфіновий сабспейс подібний до ефекту опіоїдних наркотиків - таких як морфін або героїн - тому що ендорфіни активують ті ж самі рецептори, що й ці наркотики: мю- і дельта-опіоїдні рецептори. Ендорфіни також спричиняють вивільнення дофаміну в ядрах ядер на шляху задоволення, який активується наркотиками, що викликають залежність. Тому може виникнути питання, чи не схоже постійне перебування в ендорфіновому стані на вживання опіоїдних наркотиків. Однак, на відміну від морфіну, ендорфіни швидко руйнуються ферментами пептидази в мозку. Таким чином, організм має власні механізми безпеки, які роблять ендорфіновий кайф менш небезпечним, ніж прийом опіоїдних наркотиків.

Низ у ендорфіновому сабспейсі стає мрійливим/ою, зі спокійною формою ейфорії. Він/вона перебуває в емоційному тумані, перестає кричати і боротися, стає менш уважним до того, що його/її оточує. Відсутність реакцій у Низа в цьому стані може бути ризикованою. Багато людей стають невербальними. Верх повинен/повинна знати про це і не покладатися виключно на безпечні слова, щоб зменшити або зупинити біль. Часто Нижній/Нижня буде благати, щоб побиття продовжувалося. Він/Вона не хоче виходити з цього психічного стану - саме тому деякі люди називають його місцем вічності (the forever place).

Серотоніновий сабспейс

Це сабспейс, який викликається підпорядкуванням, а не болем.

Покора, послух, дисципліна, служіння та інші сильні інтимні взаємодії з Домінантом, ймовірно, призводять до вивільнення в мозку окситоцину і вазопресину - нейропептидів, що забезпечують прив’язаність. Цей стан подібний до того, який викликає наркотик МДМА (екстазі або молі), що посилює прив’язаність, близькість і прихильність. Оскільки МДМА підвищує рівень серотоніну і дофаміну в синапсах мозку, що активує деякі серотонінові рецептори, цей сабспейс може бути зумовлений вивільненням серотоніну в мозку. Існують також докази того, що зв'язуючі ефекти МДМА зумовлені вивільненням окситоцину в мозку.

Серотонін створює позитивний настрій і протидіє депресії. Однак він має неоднозначний вплив на біль, оскільки деякі рецептори серотоніну в спинному мозку збільшують, а інші зменшують біль. Те саме стосується дофаміну, який може посилювати або послаблювати біль залежно від емоційного стану людини.

Хоча норадренергічний та ендорфіновий сабспейси є взаємовиключними, можливо, що серотоніновий сабспейс може поєднуватися з ними, створюючи змішані ефекти.

Зрозуміло також, що норадреналінові, дофамінергічні та серотонінергічні нейромедіаторні системи сильно відрізняються у різних людей. Саме тому так складно точно підібрати антидепресанти для кожної людини. Тому сабспейси будуть сильно відрізнятися від одної людини до іншої.

Сабдроп

Існує два типи сабдропу.

Перший тип сабдропу трапляється одразу після БДСМ-сесії. Ймовірно, це наслідок норадреналінової реакції, що виникає при заспокоєнні після реакції бий/біжи. Після сильної активації симпатичної системи (тієї, що викидає адреналін у кров) вмикається парасимпатична система, зменшуючи частоту серцевих скорочень і припиняючи циркуляцію крові до периферії. В результаті Нижній/Нижня відчуває холод, втому та емоційне виснаження. Ковдра, багато обіймів та емоційна підтримка - найкраще рішення.

Другий тип сабдропу відбувається приблизно через два дні після БДСМ-сесії. Він схожий на синдром відміни від МДМА. Це може бути результатом серотонінового або ендорфінового сабспейсу. З ним набагато складніше боротися, тому що він підкрадається через тривалий час після завершення сцени, коли Верх більше не доступний для емоційної підтримки. Це може тривати навіть кілька днів. Найкращий спосіб впоратися з ним - бути готовим до нього і мати систему емоційної підтримки (друзі, шоколад, хороший фільм тощо).

Наостанок

БДСМ-сесії - це не просто увійти у сабспейс та вийти щасливою людиною. Людський мозок неймовірно складно влаштований, і ми тільки починаємо його розуміти. Ми ставимо наш мозок перед екстремальними випробуваннями, коли заподіюємо багато болю або зачіпаючи сильні емоції, такі як сором, провина і підкорення. Важко передбачити, що з цього вийде. Найкращий спосіб - не поспішати, приділяти багато уваги своєму тілу і знайти шлях, який найкраще підходить саме вам.

Досконалий Верх - це не той, хто відточив техніку до досконалості, щоб вона працювала з будь-ким, а той/та, хто навчився точно читати мову тіла Низу і знає, як налаштувати сесію відповідно до неї.

Особлива подяка GlassHummingbird з Fetlife, яка навчила мене деяким речам, про які я написав у цій статті.

Copyright 2022 Hermes Solenzol. Несанкціоноване копіювання заборонено. Якщо ви цитуєте частини цієї статті, будь ласка, розміщуйте посилання.

Посилання на оригінал статті: https://www.hermessolenzol.com/en/post/the-neuroscience-of-sub-space-in-bdsm-endorphins-noradrenaline-and-serotonin

Поділись своїми ідеями в новій публікації.
Ми чекаємо саме на твій довгочит!
пані Тетяна
пані Тетяна@Berry.rope.hugs

661Прочитань
1Автори
10Читачі
На Друкарні з 28 квітня

Більше від автора

Вам також сподобається

Коментарі (0)

Підтримайте автора першим.
Напишіть коментар!

Вам також сподобається