Чи можна сказати, що кримськотатарський прапор з'явився у 1917 році, чи був він колись державним, та чому ми відзначаємо його день 26 червня — на ці питання спробую відповісти у цьому тексті.
Історичний екскурс
Прапор кримських татар в основі має блакитний колір, що є традиційним для тюркських народів, та золоту тарак-тамґу — родовий герб Ґераїв, кримських ханів.
Цей прапор народився під час кримськотатарської революції 1917-1921 років, що пройшла різні етапи.
Коротко нагадаю: вона розпочалася з всеросійської лютневої революції та зародження Курултаю, і дійшла до проголошення Кримської Демократичної Республіки. Після цього сталася перша більшовицька окупація, під час якої багато кримських татар, зокрема політиків, переслідувалися і були вимушені покинути півострів, а національний лідер Номан Челебіджіхан був розстріляний більшовиками.
За цим сталося визволення Криму українською та німецькою арміями за підтримки місцевих повстанців, першій Крайовий уряд, де кримські татари грали велику роль, другий Крайовий уряд, де вже тотально переважали росіяни, і друга більшовицька окупація.
Під час останньої, частина політиків з кримськотатарської партії Мілій-Фирка намагалася витримувати нейтральність відносно більшовиків, для того, щоб легалізуватись. До окупаційного уряду Криму увійшли її представники, але зрештою і така співпраця привела до переслідувань і страт. Після цього була окупація російською білою армією: коли в ній при владі був Дєнікін, кримськотатарський національний рух переслідувався, але Вранґєль, що його замінив, намагався співпрацювати з кримськими татарами.
І зрештою третя, остаточна, більшовицька окупація, після якої була створена Кримська АРСР, що була національно-територіальною автономією кримських татар і караїмів.
Знайома ситуація, чи не так? У нас теж під час революції були різні уряди, окупації, і різні союзники, чого вартує лише перехід Галицько-Української армії у 1919 спочатку на бік білих росіян, а потім на бік більшовиків, та й про наших націонал-комуністів ви теж, мабуть, в курсі.
Так от, до чого тут прапор
Він теж не з'явився одразу таким, яким ми його знаємо.
Під час першого етапу, становлення Курултаю, використовувалися два прапори — червоний революційний та блакитний національний, але ще без тамґи. Нагадую, це 1917 рік, ще нема жовтневого перевороту, всі національні революції починаються з всеросійської лютневої революції, символом якої й був червоний прапор.

І навіть після жовтневого перевороту наряду з блакитним продовжує використовуватися червоний революційний прапор. Так, 9 грудня 1917 року, під час відкриття національних установчих зборів у бахчисарайському палаці, над його входом майоріли блакитний і червоний прапори.

Вважається, що саме блакитний прапор став державним прапором проголошеної 13 грудня Кримської Демократичної (Народної) Республіки. Також існує версія блакитного прапора з жовтою горизонтальною смугою посередині, але ця версія, наскільки я знаю, взагалі не має підтверджень, і скоріш за все є чиєюсь фантазією. Але точно ми не знаємо.
В ухвалених 26 грудня 1917 року Кримськотатарських Основних Законах також немає затвердженого державного прапора.
І тільки у лютому 1919 року, під час правління другого Крайового уряду, кримськотатарське Парламентське бюро, що було в опозиції, затвердило "Положення про культурно-національну автономію мусульман Криму". Там вперше національним гербом визнавали зображення тарак-тамґи, а прапором — полотнище сіро-блакитного кольору із зображенням національного герба у лівому верхньому куті. Нагадаю, що кримськотатарське kök означає як блакитний, так і сірий, хоча друге значення вже є застарілим.

Це перше документальне свідчення про національний герб і прапор кримських татар в наближеному до сучасного вигляді.
Зрозуміло, за більшовиків ні про який національний прапор не могло бути мови.
І остаточно кримськотатарський прапор затвердив Другий Курултай кримськотатарського народу, який проходив у Акмєсджиті (Сімферополі) 26-30 червня 1991 року. Він ухвалив постанову "Про національний прапор і національний гімн кримськотатарського народу", якою затвердив блакитний стяг у пропорції ширини до довжини 1:2 із золотою тамґою у верхньому лівому куті як національний прапор.
А з 26 червня 2010 року кримські татари, а згодом і вся Україна, почали відзначати День кримськотатарського прапора.
Щодо підсумків
Чи можна сказати, що кримськотатарський прапор з'явився у 1917 році? Так, але варто розуміти, що не в сучасному вигляді.
Чи був він державним прапором КДР? Можна так сказати, але є нюанси. Але вже у 1919 він був офіційно затверджений як національний прапор кримських татар.
Чому день прапору відзначається 26 червня? Бо в цей день у 1991 році почав свою роботу другий Курултай.
***
Дякую за увагу! Підписуйтесь на мій канал у тґ або у вотсапі, а підтримати мене копійчиною ви можете на donatello.