Шість способів для США повернути демократію до глобального порядку денного у 2024 році — Atlantic Council

Оскільки Сполучені Штати вступають у рік виборів на тлі низки глибоких глобальних криз, політичні дебати, безсумнівно, в якийсь момент звернуться до зовнішньополітичної діяльності адміністрації Байдена. Однак однією з найважливіших сфер, яка, ймовірно, залишиться недостатньо проаналізованою, є діяльність президента США Джо Байдена з питань глобальної демократії.

Хоча Байден вступив на посаду, підтверджуючи важливість підтримки демократії за кордоном як основного національного інтересу, такі обіцянки часто не були підкріплені діями. Два саміти високого рівня з питань демократії, проведені Білим домом у грудні 2021 року та березні 2023 року, підкреслили важливість належного врядування. Але саміти не дорівнюють стратегії. У той час, коли антидемократичні сили спричиняють глобальну нестабільність, це сфера політики, яку Сполучені Штати не можуть собі дозволити ігнорувати. Американське лідерство і, перш за все, дії мають вирішальне значення.

В умовах суперечливих виборів, за які треба боротися, і численних зовнішньополітичних викликів, з якими треба боротися, може виникнути спокуса відсунути роботу з просування демократії на другий план у зовнішньополітичному порядку денному Вашингтона. Проте посилення демократичної стійкості є важливим для загальних зусиль зі зміцнення глобальної безпеки та захисту ключових інтересів США.

Забігаючи наперед на цей рік, адміністрація Байдена повинна продовжувати протидіяти авторитарному впливу Комуністичної партії Китаю за кордоном і пов’язаному з ним підриву демократії у стратегічно важливих сферах – і вона повинна виділяти на це більше ресурсів. Крім того, ось шість стратегічних сфер, на яких Білий дім повинен зосередитися в рамках більш сміливого демократичного порядку денного. Подальше лідерство США в цих сферах необхідне для вирішення критичних викликів у світі, які зачіпають ключові інтереси США.

  1. Підготувати учасників опору до постконфліктного переходу в Бірмі. Демократичні сили опору в Бірмі набирають обертів, в той час як хунта продовжує слабшати, що вказує на те, що революція, яка триває, може перейти в нову і, можливо, завершальну фазу. В умовах, коли країна наводнена зброєю, кишить історичними і невирішеними претензіями, не має центральної влади для підтримки порядку, а очікування від неї завищені, постреволюційний перехідний період може стати найнебезпечнішим періодом в історії Бірми. Сполучені Штати повинні терміново посилити підтримку тимчасового уряду та етнічних організацій опору, приділяючи особливу увагу розбудові спроможності у плануванні перехідного періоду. Підтримка США може також сприяти роззброєнню, демобілізації та реінтеграції, а також припиненню вогню і мирним переговорам. Ця робота може допомогти створити місцеві інституції для впровадження федеральної демократії в країні.

  2. Підтримувати демократичних лідерів по всій Азії, які зберігають демократичний простір у закритих суспільствах (Бірма, Камбоджа, Китай, Північна Корея) та в укорінених антидемократичних системах (Таїланд і Бангладеш). Демократичні активісти в цих складних умовах часто є єдиною надією на збереження громадянського простору і прав. Сполучені Штати можуть допомогти зберегти їхню справу, надаючи моральну, технічну та фінансову підтримку тим, хто бореться за демократію та фундаментальні свободи. Пріоритетом цієї допомоги має стати налагодження зв’язків між активістами в усьому регіоні, щоб сприяти обміну успішними тактиками та розбудові мереж підтримки між активістами – мереж, які активісти зазвичай називають вирішальними для зміцнення своєї справи.

  3. Підтримувати умови для демократичних реформ у Гватемалі, інвестуючи в розвиток політичних партій та досягнення консенсусу. Нова адміністрація Аревало зіткнеться з перешкодами на шляху реформ з боку корумпованої судової системи, законодавчого органу, в якому її партія перебуває в меншості, а також приватного сектору, відносини з яким характеризуються підозрілістю і недовірою. Новий уряд потребуватиме постійної підтримки у вигляді захисту ЗМІ та нагляду з боку громадянського суспільства, щоб зберегти стабільність і довіру до себе перед обличчям цих перешкод. Рух “Семілья”, який привів Аревало до перемоги, також потребуватиме допомоги у зміцненні власної партійної структури і досягненні консенсусу щодо пріоритетів реформ з іншими політичними партіями, приватним сектором, а також громадянами і протестувальниками, включно з рухами корінних народів, які захищали результати останніх виборів.

  4. Підтримувати демократичні структури управління в Газі після звільнення від ХАМАСу. Формування стратегії управління Газою після звільнення від ХАМАСу є, мабуть, найскладнішим політичним і безпековим викликом, що стоїть перед адміністрацією Байдена. Дехто розглядає Палестинську адміністрацію (ПА) на Західному березі річки Йордан як частину рішення. Проте вже більше десяти років увага до управління та громадянських свобод у ПА вислизає зі списків пріоритетів Заходу, а разом з ними і фінансування та підтримка інституційної розбудови та верховенства права. Якщо Ізраїль, Сполучені Штати та інші держави вирішать, що Палестинська автономія має найкращі можливості для допомоги в управлінні Газою, то Вашингтон повинен запропонувати потужний пакет допомоги у зміцненні демократії та прав людини, а також взаємодію, спрямовану на забезпечення того, щоб демократичні результати посідали високе місце в списку пріоритетів Заходу. Необхідно також запровадити суворі гарантії для запобігання неправомірному привласненню цих ресурсів, наданих Сполученими Штатами.

  5. Вимагати вільних і чесних виборів в Африці, щоб виправити недоліки 2023 року. Від Нігерії до Есватіні, недосконалі вибори 2023 року завдали шкоди демократії в усій Африці на південь від Сахари. Увага та ресурси США можуть допомогти змінити цю тенденцію у 2024 році, коли виборці підуть на вибори в Південній Африці, Гвінеї, Гані та Сенегалі. Підтримка має розпочатися задовго до дня виборів, щоб зміцнити умови для проведення вільних і чесних виборів. Допомога має включати посилений фокус на зміцненні критично важливих компонентів успішних виборів, включаючи реєстрацію виборців, фінансування виборчих кампаній, спостереження за виборами, спроможність членів виборчих комісій та паралельне підбиття підсумків голосування.

  6. Активно протидіяти російському політичному впливу в Європі, зокрема в Боснії і Герцеговині (БіГ). Розгул корупції та політичного клієнтелізму підриває довіру до демократії та змушує молодих і освічених людей емігрувати з БіГ. Сепаратистські сили в Республіці Сербській, за повідомленнями, вступають у змову з Росією і підривають перспективи подальшої інтеграції із Заходом. Сполучені Штати повинні рішуче підтримувати продемократичні сили і зосередити допомогу на подальшому зміцненні політичних партій, тим самим надаючи цим суб’єктам повноваження для усунення першопричин корупції. За допомогою США та європейських країн БіГ може запровадити реформи, необхідні для євроатлантичної інтеграції, і допомогти відновити довіру громадян до політичного процесу. Більша підтримка з боку партнерів має бути спрямована на допомогу демократичним акторам серед боснійського, хорватського та сербського населення, а також на пріоритетність довгострокових інвестицій у перспективних лідерів – особливо молодь і жінок – у політиці та громадянському суспільстві.


Байден зобов’язаний і політично зацікавлений продемонструвати, що Сполучені Штати залишаються лідером вільного світу – з усіма обов’язками і перевагами, які випливають з цього титулу. З початком 2024 року його адміністрація повинна вжити термінових заходів, щоб втілити свою продемократичну риторику в дії на ключових театрах по всьому світу.

Джерело — Atlantic Council

Поділись своїми ідеями в новій публікації.
Ми чекаємо саме на твій довгочит!
Космос Політики
Космос Політики@politikosmos

Світова політика

73.3KПрочитань
4Автори
275Читачі
На Друкарні з 1 травня

Більше від автора

Вам також сподобається

Коментарі (0)

Підтримайте автора першим.
Напишіть коментар!

Вам також сподобається