Вступ
Sifu — комп'ютерна гра в жанрі beat 'em up від французької студії Sloclap, видана Kepler Interactive для всіх актуальних платформ на початку 2022 року. Для Sloclap це лише другий проєкт після Absolver, а для видавця — перший. Сама Kepler створена сімома незалежними студіями: A44, Alpha Channel, Awaceb, Ebb Software, Shapefarm, Sloclap і Timberline Studio. Кожна з команд має рівне право голосу в ухваленні рішень лейблу, не втручаючись у розробку інших команд, що дозволяє всім студіям зберігати незалежність. Тож гру можна назвати – інді. Тому не чекайте на масштабність, та купу катсцен. Це невеличкий, але дуже хардкорний beat 'em up, який у складності може позмагатися з соулсами.
Сюжет
Сюжет починається з убивства батька головного героя чи героїні (на вибір гравця), що стає приводом для особистої помсти. Історія здається простою, але має кілька цікавих моментів. Перший — це несподіваний твіст у пролозі, який по-справжньому дивує. Другий — подвійна кінцівка: гравець може вибрати вбивати всіх босів; у такому разі, після перемоги над головним антагоністом, герой повернеться до хабу без фінальних титрів. Вони з'являться лише в тому разі, якщо ви пощадите всіх босів.
Не зважаючи на те, що гру створено французами, вона чудово передає атмосферу та філософію азійської культури. Це помітно, зокрема, в ставленні головного героя до помсти. У більшості голлівудських фільмів, як-от Джон Вік, помста реалізується майже миттєво. Тут же, від моменту смерті батька до початку відплати проходить близько 15 років, що більше відповідає азійському підходу. Так само і з кінцівкою: у західній культурі головний герой зазвичай просто знищує всіх ворогів, проте в Sifu, як зазначалося раніше, для істинної кінцівки потрібно пощадити босів. Тому що конфуціанство, наприклад, навчає відповідальності та моральних зобов'язань, які можуть стримувати мстивість заради збереження гармонії. Також в азіатських культурах, особливо у буддизмі та даосизмі, є концепція карми: будь-яка дія, зокрема й мстива, має наслідки, які впливають на людину та її життєвий шлях. Це нерідко спонукає героїв утримуватися від помсти або шукати альтернативний шлях до справедливості.
Структура гри
Гра складається з прологу та п'яти рівнів: Трущоби, Нічний клуб, Музей сучасного мистецтва, Вежа та Притулок. У кінці кожного з них на гравця чекає бос. Після кожного рівня гравець переміщується до локації-хабу, де можна трохи потренуватися та дізнатися про деякі сюжетні деталі та супротивників, з якими доведеться зіштовхнутися на шляху до головного вбивці. Самі рівні невеликі, але з достатньою кількістю заблокованих проходів які відкриваються, якщо знайти ключі від дверей, або перепустки, зроблено це для того аби покращити реіграбельність. Перші три локації захоплюють атмосферою і деталізацією, однак останні дві на їхньому фоні здаються менш цікавими й дещо одноманітними. Втім, друга фаза кожного боса — це справжній витвір мистецтва (особливо вразила третя битва), незважаючи на просту графіку виглядають вони неймовірно. Гру варто пройти хоча б для того, щоб побачити їх. Нагадали вони мені про перший Assassin's creed, де після цілі Альтаїр розмовляв з померлим на пустому фоні Анімуса, в Sifu після першої фази де ми добиваємо шкалу здоров'я боса до нуля вся локація змінюється й приймає трохи психологічний вигляд, де нам знову доводиться битися.
Геймплей
Гра є класичним представником жанру beat 'em up, де нам потрібно рухатися вперед і бити ворогів. У нашому арсеналі є широкий вибір різноманітних комбо та прийомів, а також можливість використовувати підручні предмети, щоб ефективніше знищувати ворогів. Відчувається все прекрасно, кожен удар має приємну віддачу, та анімацію, особливо виділяється те як зроблені добивання, натискаючи одночасно на дві кнопки запускається крута анімація, яка кожного разу справляє враження та відновлює здоров'я персонажу (якщо вкачати необхідний навик). Все це виглядає видовищно і нагадує комбінацію фільмів із Джекі Чаном та Рейдом в одній обгортці. У грі є також кілька сцен, де головний герой заходить у коридор і починається бійка, подібна до легендарної сцени в коридорі з Олдбоя або Шибайголови.
Головна фішка полягає в процесі старіння головного героя: після кожного вбивства він знову з'являється на рівні, але на один рік старшим. При цьому з віком поступово змінюються його зовнішній вигляд та характеристики. Здоров'я зменшується, але сила збільшується, що досить цікаво змінює баланс гри та змушує гравця адаптувати свою тактику. Однак старіти вічно не можна, тому при досягненні максимального віку головний герой помирає назавжди, і нам доводиться розпочинати гру з початку. Це вводить певні елементи roguelike.
Будьте готові до того, що якщо ви гратимете на мінімальному рівні складності, то зможете пройти гру приблизно за 3 години. Але якщо ви фанат серії Souls або просто хочете випробувати свої сили, то будьте готові до того, що починати вам доведеться не один раз.
Висновок
Sifu – це унікальна гра, яка вдало поєднує традиційні елементи жанру beat 'em up із оригінальною механікою старіння персонажа. Завдяки продуманій сюжетній лінії, що досліджує тему помсти, а також яскравій атмосфері, натхненній азійською культурою, гра пропонує не лише динамічний бойовий процес, але й змушує задуматися. Кожен рівень, хоча й невеликий, вражає своєю деталізацією та унікальними босами, які забезпечують захопливі битви. Механіка старіння додає гри додатковий рівень складності, змушуючи гравців постійно адаптувати свої стратегії. Попри деякі недоліки в дизайні останніх рівнів, "Sifu" лишається незабутнім досвідом, який вартує уваги.
В Стімі вона коштує 569 гривень, сьогодні останній день знижки на неї, тому якщо встигнете, то зможете придбати за 284 гривні, що для такої більш ніж вигідна ціна. Або якщо у вас є підписка на Game Pass, то можете пограти в неї безкоштовно.