‼️‼️‼️ШОКУЮЧА ПРАВДА!!! ЗАНЯТТЯ СПОРТОМ ЗУПИНЯЄ РІСТ У ДІТЕЙ!!! АХТУНГ!!!⚠️⚠️⚠️
Насправді ні. Це я практикуюсь в клікбейтах. Що, не дуже? Так і з цим горором для мам. Не дуже.
Почну для тих, хто не любить багато читати, бо тексту трохи набралось.
Станом на момент написання, немає жодного дослідження, котре б довело цей міф. Жодного.
✅Адекватна теза звучить так: правильне виконання вправ з вагою НЕ сповільнює і НЕ зупиняє ріст у дітей. Все, тицяйте свої вподобайки і геть звідси.
Для тих, кого одним реченням я не переконав, давайте розберемось по пунктах.
1. Звідки пішло це мракобісся⁉️
✅ Одна з версій наступна. У 1842 році вийшла стаття, мовляв діти, котрі працюють (так, дитяча праця колись процвітала) в шахтах з видобутку вугілля нижче за однолітків на інших видах робіт.
Суспільство приписало це до факту, що вони там важко фізично працюють, тому зупиняється ріст. Про те, що низьким хлопцям там було легше працювати, бо тунелі в шахтах великим простором не відрізняються — ніхто не подумав. Фактор стресу, недоїдання, перевтому, відсутність нормальних умов праці (1842 рік, як-не-як) ніхто теж не враховував. Навіщо? Ось воно, просте рішення, хоч і дещо хибне.
Нагадаю, жодних інших доказів не було. Люди додумали самі.
Зараз це приписують тиску на хребцеві диски та пошкодження зон росту в кістках (кому цікаво: гугліть growth plates). Якщо дуже коротко та поверхнево: зони росту це помʼякшені хрящеві відділи на довгих кістках у дітей та підлітків, завдяки котрим і ростуть самі кістки. В дорослих цього вже немає.
Чи може вплинути травма зон росту на сам ріст? Серйозна, гадаю, може. Але травма може бути від: падінь, дтп, перевтоми, переохолодження, удару, тощо. Список способів заробити травму насправді великий. Силові навантаження тут навіть не в топ 10.
Стосовно хребців: сидячий спосіб життя теж посилює тиск на хребці. І гравітація. І що тепер? Не сідай бо не виростеш?
❌2. Порівняння з професійними спортсменами.
❌ Часто з материнсько-бабківських вуст лунає: а ото він павєрліхтєр, штанги тягає ось і не виріс. Сюди ж про борців та гімнастів. І навпаки: он баскетболісти високі треба цього гоббіта на баскетбол, і нічого, що він метр в стрибку. На перекладині хай висить, витягується.
✅ Читав порівняльну статистику ІМТ спортсменів, тому можу спокійно сказати, що це твердження висосано з пальця. Проте цим я нікого не переконаю, тому...
✅ Давайте з перекладини. Вправа без сумніву прекрасна для укріплення спини та плечового поясу. Але від висіння на ній ти не виростеш. Укріпити м‘язовий корсет? Так, звісно. Вирости? Забудь.
✅ Тепер про професійний спорт і погані причинно наслідкові зв‘язки. Ліфтер з нижчим ростом підніматиме більше, бо коротші кінцівки = менша амплітуда = менша відстань для штанги = менше зусиль. Те саме з борцями. Менший ріст = легше проходити в ноги. І з баскетболістами: вищий ріст = більша перевага для гравця. Гнучкість суглобів від природи: варто глянути в бік гімнастики.
✅ Тобто: в професійному спорті кожний атлет використовує свої генетичні переваги задля кращого результату. В кого відповідних генетичних переваг для конкретного виду спорту немає – просто не затримується, або займається для себе.
Але чемпіоном не стає.
Так, є винятки, але винятки якраз підтверджують основні правила.
Як це дізнатись в дитинстві? На певних етапах тренери ДЮСШ різних напрямків відсіюють багато дітей і закривають їм дорогу в професійний спорт, зосереджуючи зусилля на тих, хто (на їхню думку) матиме більший потенціал.
Жорстоко, але правда. Вигнати не виганяють, але уваги приділяють вже менше. Ще раз: професійний спортсмен не виріс не тому, що він прийшов у цей вид спорту. Він не виріс і знайшов, як це використати у цьому виді спорту. І навпаки.
✅ Так, генетика таки вирішує, але про це іншим разом.
❌ 3. Треба займатись спортом, котрий допомагає рости.
✅ Ніби благородно, але не вірно. Ріст дитини закладається генетично. Тобто: мама, тато, дідусі і бабусі, найближчі родичі. Все. Немає прямих доказів, що заняття спортом впливатимуть на ріст.
Якщо коротко: не гальмують і не прискорюють ріст. Ось так. Якщо ви два маленькі гоббіта, то є всі шанси, що і чадо ваше може бути третім. Беріть його з собою до Ородруїну рятувати Середзем‘я.
Проте, оптимістично скажу, що протягом останніх років спостерігається тенденція до вищого росту в майбутіх поколінь. Наукових досліджень стосовно підтвердження чи заперечення такої тенденції не читав, тому інфа не сотка.
Короткі висновкі наступні.
✅ Жодного наукового доказу, що силові навантаження впливають (тим більше: гальмують) на ріст дитини – немає.
✅ З правильною технікою виконання та хорошим підходом до тренувального процесу шкоди (тим більше росту) не буде. А користі вагон, але й то іншим разом.
Тепер вже звернення до турботливих батьків.
Я в жодному випадку не агітую тягнути дітей на кросфіт, боротьбу, легку чи важку атлетику. Хай ваше чадо спробує якомога більше і зупиниться на тому, що до душі.
Тобто ви, дорогі батьки (чи опікуни) повинні керуватись не дурними стереотипами, а прислухатись до бажань ваших дітей. Не подобається цей вид спорту, ведіть в іншу секцію.
✅ І бонус вам. Коли таки не бажано займатись силовими видами спорту?
⚠️ Якщо є протипоказання відносно здоров‘я (діагностовані лікарем, а не гороскопами).
⚠️ Якщо ваша дитина має проблеми з дисципліною та виконуванням елементарних вказівок тренера.
Тоді не раджу, бо травм ніхто не хоче.
В іншому випадку, прививайте вашим дітям любов до спорту та дослухайтесь до його/її вподобань.