Більше матеріалів у телеграмі — NGO Media Bober
Автор тексту: Олексій Хандельди
Редагували: Софія Грушанська, Владислав Остроухов, Анастасія Носальська
Дизайн обкладинки: Владислав Остроухов
Вступ
Теорії походження людей на території Скандинавії є важливим аспектом вивчення не лише історії цього регіону, але й розвитку ранніх культур та їхнього впливу на формування пізніших племен і держав. Археологічні та антропологічні дані свідчать про кілька можливих шляхів заселення цієї частини Північної Європи в різні часи після завершення льодовикового періоду.
Як і коли в Скандинавії з'явилися люди?
Одна з теорій стверджує: перші люди з'явилися на території Скандинавії після відступу льодовика, що сталося близько 12 тисяч років тому. У її основі лежить гіпотеза про те, що кліматичні зміни й поступове підвищення температури зробили регіон придатним для життя. Це дозволило людям мігрувати на північ уздовж узбережжя, яке відкрилося після танення крижаного щита. Вважається, що ранні мисливці-збирачі переміщалися з територій Центральної Європи та Східної Балтії. Вони слідували за великими стадами оленів та іншої дичини, яка рухалася на північ у пошуках нових пасовищ у зв'язку зі зміною екосистем.
Інша теорія підтримує ідею так званої "східної міграції". Ця концепція передбачає, що частина первісних жителів Скандинавії прийшла з території сучасної Фінляндії, Карелії та північної частини Росії. Дослідження вказують на можливі зв'язки між ранніми культурами Скандинавії та фіно-угорськими племенами, які могли мігрувати через північно-східні регіони. Такі зв'язки підтримуються археологічними знахідками, зокрема схожими знаряддями праці та зразками кераміки, а також лінгвістичними паралелями.
Є також теорія, що пов'язує заселення Скандинавії з ранніми індоєвропейськими племенами, які пересувалися з території Південної та Центральної Європи. Прибічники такої думки вказують на можливу міграцію до Скандинавії через Данію й інші регіони, пов’язуючи ці процеси з розширенням індоєвропейської культури на північ Європи. Ця гіпотеза базується на порівняльному аналізі мовних, культурних і релігійних аспектів, що демонструють спільність між ранніми скандинавськими племенами й іншими індоєвропейськими народами.
Ще одна теорія, яку можна назвати "морською гіпотезою", передбачає, що Скандинавія була заселена також завдяки міграціям уздовж узбережжя Північного та Балтійського морів. Люди могли переміщатися на човнах, поступово заселяючи прибережні регіони. Це узгоджується з археологічними даними, які свідчать про наявність у скандинавів високорозвинених мореплавних навичок уже на ранніх етапах розвитку їхньої цивілізації. Така форма міграції була зумовлена необхідністю знайти нові риболовні та мисливські території, а також природною схильністю перших на території Скандинавії людей до дослідження морських шляхів.
Як часто ви думаєте про Римську Імперію?
У часи Римської імперії Скандинавія залишалася територією, де панували германські племена, які підтримували слабкі контакти з римським світом. Скандинавія, розташована на північ від кордонів імперії, не була предметом постійної її уваги через свою віддаленість і холодний клімат. Однак римські письменники та історики, такі як Тацит (помер у 120 р. н.е.), згадували про германські племена, що мешкали на території сучасної Скандинавії: включно зі свевами, готами, герулами та саксами.
Племінні структури Скандинавії складалися з великих родів: останні об'єднувалися навколо вождів або королів, які мали владу над конкретними регіонами. Найвідомішими племенами того періоду були свеви, яких часто згадують римські джерела. Також значну роль відігравали готи, які, ймовірно, мігрували з території Скандинавії на південь, до Чорного моря, де зіткнулися з Римською імперією в IV столітті. На території Швеції й понині є регіон на ім’я Геталанд (Götaland) та острів Готланд (Gotland), що в перекладі означають “земля готів”.
Вожді цих племен не мали однорідної системи управління. Їхня влада ґрунтувалася на здатності організувати воєнні походи та забезпечити ресурси для племені. Відомо, що ранньоскандинавські племена вели активну торгівлю з римськими провінціями: зокрема амфорами, бронзою та виробами з неї. На це вказують монети та інші римські товари, які археологи знаходили в похованнях на території сучасної Скандинавії. Так, це свідчить про певний культурний та економічний обмін між північними племенами та Римською імперією, хоча ці контакти були фрагментарними.
Скандинавські племена не здійснювали масштабних завоювань римських територій під час існування імперії. Навпаки, північні воїни час від часу виступали найманцями у римських арміях. А от деякі германські племена, які мали більш тісні контакти з Римом, як-от готи, пізніше стали важливою частиною військово-політичної арени Європи.
Велике переселення народів
У період Великого переселення народів (IV-VII ст.) Скандинавія залишалася важливим регіоном, з якого походили деякі племена, що брали участь у цьому масштабному процесі міграцій і вторгнень. Готи, яких можна назвати однією з основних причин початку Великого переселення народів, почали свою міграцію через демографічне зростання та перенаселення на їх первинній території. Природні ресурси, особливо в умовах холодного клімату Скандинавії, були обмежені, тож підвищена кількість населення спричинила великий тиск на ці ресурси та змусила готів шукати нове місце для свого племені. Саме тому сприятливе середовище на півдні, зокрема можливість отримати доступ до родючих ґрунтів та нових торгових маршрутів, спонукало готів до пошуків нових земель. Розширення готських територій почалося з Балтії та запустило процес руху інших племен.
Одними з найвідоміших учасників Переселення, що мали скандинавське походження, були сакси, англи та юти, які зіграли ключову роль у завоюванні Британії в V–VI століттях. Ці племена (спершу мешканці територій сучасної Данії та північної Німеччини) почали просуватися на захід під тиском інших германських народів та, шукаючи нові землі, врешті-решт осіли у сьогоденній Англії. Її завоювання цими племенами стало ключовою подією в історії як Британських островів, так і самої Скандинавії. Причиною цьому було те, що сакси, англи та юти поступово витіснили місцеві кельтські племена, започаткувавши так звану Гептархію – епоху семи королівств. Ними стали: Вессекс (західне королівство саксів); Сассекс (південне королівство саксів); Ессекс (східне королівство саксів); Східна Англія (східне королівство англів); Мерсія (західне королівство англів); Нортумбрія (північне королівство англів); Кент (королівство ютів).
У самій Скандинавії IV-VII століття також були часами змін і перетворень. Хоча частина населення і мігрувала на південь та захід, залишки племен продовжували вести насичене політичне життя. Наприклад, дани та свеї зберігали відносну стабільність на своїх землях, зосереджуючись переважно на внутрішніх політичних процесах та боротьбі за владу між різними кланами. Водночас вони також активно розвивали свої морські навички, що дозволило їм відіграти важливу роль у пізніших скандинавських походах на схід та захід. Їхні контакти з іншими народами, зокрема з фінськими та балтійськими племенами, сприяли розвитку культурного і торговельного обміну. Усі ці фактори призвели до виникнення перших централізованих владних структур, які згодом стали основою для королівств Данії, Норвегії та Швеції.
Поява скандинавського пантеону
Якраз у VI ст. н.е. на території сучасної Данії розпочалося зародження культу Одіна та самого скандинавського язичництва, які поступово сформувалися в окрему ідентичність. Вона відрізнялася від загальногерманської релігії тим, що концентрувалася на постаті вищезгаданого Одіна, а також Тора та Фрейра. Відокремлення скандинавського язичництва від загальногерманських вірувань також відбувалося через розвиток власне скандинавських міфологічних наративів та культури передачі цих міфів. Так, мешканці регіону розвинули свої власні релігійні традиції, які були тісно інтегровані у їхнє соціальне та політичне життя. Ці міфи, зокрема розповіді про Асґард (місто, де живуть боги), Вальгаллу (велика зала Одіна в Асґарді), нашестя гігантів та прийдешній Раґнарьок (битва наприкінці світу), згодом стали основою для релігійної та культурної ідентичності вікінгів.
Культ Одіна набував особливого значення під час війн, що були частими в цьому регіоні через боротьбу за ресурси та владу між конкурентними кланами. Отже, уявлення про те, що смерть у бою є не кінцем, а лише початком нового існування й бенкетування з Одіном та іншими богами, стимулювало скандинавів до відважних і навіть безрозсудних воєнних дій. Так, загибель у славетному поєдинку давала кожному воїну можливість взяти участь разом з богами в останній битві цього світу – Раґнарьоці. Скандинавські язичники вірили, що найбільш почесною смертю є та, яка трапилася на полі бою, тому участь у воєнних експедиціях і набігах на чужі землі ставала не лише необхідністю, а й способом здобуття вічної слави. Ба більше, будь-яка інша смерть вважалася безчесною і прирікала людину до мук у Гельгеймі, царстві мертвих. Закінченням цих страждань, згідно з увіруваннями скандинавів, також був Рагнарок, але в ньому такі люди, поневолені і знівечені, вже боролися на стороні зла, а не в альянсі зі своїми богами. Таким чином, культ Одіна не просто надавав релігійного значення війні, а й робив її невід'ємною частиною життя скандинавів та спричинив появу епохи безстрашних вікінгів.
Більше від Олексія:
Геноцид — історія трьох маловідомих геноцидів.