Постачання зброї більше не є головним недоліком України, кажуть американські військові чиновники.
Американські військові та представники розвідки дійшли висновку, що війна в Україні більше не є патовою, оскільки Росія здобуває стабільні перемоги, а відчуття песимізму в Києві та Вашингтоні поглиблюється.
Падіння морального духу і питання про те, чи продовжуватиметься американська підтримка, становлять власну загрозу для військових зусиль України. Україна втрачає території на сході, а її війська на території Росії частково відкинуті назад.
Українські військові намагаються набирати солдатів і оснащувати нові підрозділи. Кількість загиблих українських солдатів становить половину від російських втрат, але все ще є значною для набагато меншої країни.
За словами західних чиновників та інших експертів, нестача солдатів і припасів у Росії також посилилася. А її перемоги у війні дістається їй дуже дорогою ціною.
Якщо підтримка України з боку США залишиться сильною до наступного літа, Київ може отримати можливість скористатися слабкістю Росії і очікуваною нестачею солдатів і танків, кажуть американські чиновники.
Цього літа американські урядові аналітики дійшли висновку, що Росія навряд чи досягне значних успіхів в Україні в найближчі місяці, оскільки її погано підготовлені війська намагатимуться прорвати українську оборону. Але ця оцінка виявилася помилковою.
Російські війська просунулися вперед на Донбасі на сході України. Вони відвоювали більше третини території, яку українські війська захопили під час несподіваного наступу в Курській області на заході Росії цього року. Кількість ударів російських безпілотників по Україні зросла з 350 у липні до 750 у серпні і 1500 у вересні.
«Ситуація напружена», - сказав український майор, який дислокується на українському боці кордону під Курськом і має позивний “Грізлі”. «Ми постійно втрачаємо раніше зайняті позиції, ворог має перевагу в людях і артилерії, а ми намагаємося утримувати оборону».
Російські війська, які неодноразово спотикалися під час вторгнення в Україну у 2022 році, вже не ті, що раніше. Російські військові, за словами високопоставленого американського військового чиновника, еволюціонували і перебувають «на марші».
Як наслідок, деякі американські розвідувальні служби та військові песимістично налаштовані щодо здатності України зупинити російський наступ, оскільки Київ намагається знайти шляхи для нарощування сил, виснажених майже трирічною війною.
Тим не менш, Росія не досягла своїх цілей. Зокрема, вона не змогла взяти місто Покровськ, логістичний центр для українських військ. А незалежні експерти кажуть, що наступного року Росія відчує дефіцит радарів, бронетехніки і, що найбільш критично, війська.
Однак найважливіші події для України найближчим часом відбуватимуться не на полі бою, а біля виборчих урн у Сполучених Штатах. Колишній президент Дональд Трамп і віце-президент Камала Гарріс виклали дуже різні бачення щодо майбутньої американської підтримки.
Пан Трамп пообіцяв швидко покласти край війні, а його віцепрем'єр на виборах, сенатор Джей Ді Венс, виклав мирний план, який дуже схожий на план, запропонований президентом Росії Володимиром Путіним.
Пані Гарріс, з іншого боку, пообіцяла боротися далі, попередивши, що якщо Росію не зупинити в Україні, її сили можуть напасти на НАТО.
Вибори та їхній невизначений результат лягли важким тягарем на плечі українців.
Після зустрічі з президентом Володимиром Зеленським у Києві минулого тижня американські офіційні особи заявили, що український лідер виглядав втомленим і напруженим, стурбованим невдачами своїх військ на полі бою, а також виборами в США.
«Це дуже важка боротьба, і це важкий шлях», - сказав міністр оборони США Ллойд Дж. Остін III журналістам, які разом з ним відвідали Україну минулого тижня.
Моральний дух в Україні падає перед обличчям російської агресії і страху, що західна підтримка і потік поставок добігає кінця.
«На фронті зараз дуже важко, - сказав Євген Строкань, старший лейтенант і командир взводу бойових безпілотників у 206-му батальйоні територіальної оборони. «Не вистачає всього, людей мало, росіян більше, а зброї у них більше».
Песимізм поширюється і на західні столиці.
«Всі почуваються погано, - сказав Фредерік В. Каган, науковець з Американського інституту підприємництва, який консультував американських військових. «Це був дуже довгий і важкий рік, а росіяни все ще просуваються вперед».
Але Росія, за словами д-ра Кагана, намагається показати, що її перемога є такою ж неминучою, як і у Другій світовій війні.
«Росіяни хотіли б, щоб ви повірили, що на східному фронті зараз 1944 рік», - сказав він. «Але це не так».
Проблеми України
На початку цього року українські війська боролися з нестачею боєприпасів на тлі затримок у наданні допомоги з боку США.
Навіть після того, як у квітні Конгрес схвалив збільшення допомоги, українські чиновники скаржилися, що зброя надходить надто повільно, що ускладнює поповнення запасів на передовій.
«Такими є правила війни, - заявив цього тижня пан Зеленський. «Тому що ви повинні розраховувати на дуже конкретні речі в дуже конкретний час, інакше ви не зможете керувати цією ситуацією, ви не зможете керувати лініями оборони, ви не зможете захистити людей, ви не зможете підготуватися до зими».
У вівторок Джейк Салліван, радник президента Байдена з питань національної безпеки, та Андрій Єрмак, головний радник пана Зеленського, провели двогодинну зустріч у Вашингтоні. Вони обговорили плани адміністрації Байдена прискорити постачання артилерійських систем, бронетехніки та боєприпасів для протиповітряної оборони в Україну до кінця року.
Але американські військові кажуть, що постачання зброї більше не є головним недоліком України.
За словами американських чиновників, Україна різко звузила артилерійську перевагу Росії, а українські солдати використовують безпілотники з вибуховими пристроями для знищення російської бронетехніки.
За словами американських чиновників, найбільшим недоліком України зараз є війська.
Українські урядовці намагаються запровадити військовий призов, який би забезпечив залучення достатньої кількості військовослужбовців. Країна не наважується знизити призовний вік, побоюючись довгострокових демографічних наслідків. Україна обмежилася тим, що один чиновник назвав більш «демократичною і виваженою» відповіддю на нестачу військ, але в результаті їй не вистачає солдатів.
Україна використовувала номери мобільних телефонів, адреси електронної пошти та інші електронні засоби, щоб змусити додатково людей зареєструватися для проходження військової служби, заявили американські чиновники. Вона також використовувала більш примусові методи, такі як витягування людей з концертних залів, щоб знайти і зарахувати людей, які мають право на призов до армії.
Хоча багато хто записався на військову службу з патріотичних міркувань, до армії пішло недостатньо людей. А нездатність України надати своїм солдатам реальні перерви у бойових діях відбила у людей бажання служити.
За оцінками Пентагону, Україна має достатньо солдатів, щоб воювати ще від шести до 12 місяців, сказав один чиновник. Після цього, за його словами, вона зіткнеться з гострою нестачею.
За словами представників Пентагону, Україна перенаправила деякі зі своїх новостворених бригад на підтримку вторгнення в Курську замість того, щоб використовувати їх, як планувалося спочатку, для захисту східної і південної України або для створення резервів для очікуваного контрнаступу в 2025 році.
«Вони наполегливо працюють над тим, щоб залучити більше людей», - сказав пан Остін журналістам, які подорожували з ним, коли його запитали про нестачу військ. - »Вони повинні навчити тих, хто буде залучений, якнайшвидше. «Вони повинні навчити цих людей. Вони повинні відновити боєздатність».
Під час зустрічі з паном Зеленським у Києві пан Остін наголосив на важливості не лише оборони Покровська і Курська, а й «відновлення сил і набору», повідомив високопоставлений представник Пентагону.
На окремій зустрічі з українськими колегами пан Остін, Крістофер Г. Каволі, головний американський генерал в Європі, та інші командири обговорили військове планування на зиму, а також види озброєнь і боєприпасів, які Сполучені Штати можуть надіслати протягом наступних п'яти місяців, повідомив високопоставлений представник Пентагону на умовах анонімності, щоб обговорити конфіденційність дискусії.
У своїй палкій промові в Києві пан Остін засудив скептиків, які прагнуть завершити конфлікт на умовах Москви. Він сказав, що не існує «срібної кулі», яка б переламала хід війни на користь України.
«Важливо те, як Україна дає відсіч, - сказав пан Остін. «І важливо зосередитися на тому, що працює».
Він додав: «Москва ніколи не переможе в Україні».
Приголомшливі втрати
Можливим відкриттям для України може стати низький рівень постачання бронетехніки з Росії.
Щоб компенсувати втрату новітніх танків, Росія використовує величезні запаси набагато старіших танків. Але українські безпілотники знищили багато російської бронетехніки, особливо старих моделей.
Як наслідок, кажуть американські військові, Росія покладається на невеликі піхотні підрозділи для просування на сході України. Але американські чиновники вважають, що багато полів битв стали «м'ясорубкою» для російських солдатів.
Марк Рютте, новий генеральний секретар НАТО, заявив у понеділок, що понад 600 000 російських солдатів були вбиті або поранені з початку війни. За словами американських офіційних осіб, ці втрати стоять за розгортанням Північною Кореєю близько 10 000 військовослужбовців в Росії - сил, які Москва хоче використати для того, щоб допомогти витіснити Україну з Курська.
Високопоставлений американський військовий чиновник заявив, що рішення про введення цих сил було «непродуманим і відчайдушним».
Інші західні дипломати заперечують, що такий розвиток подій є ознакою відчаю, і кажуть, що це крок, спрямований на те, щоб налякати Захід. Якою б не була мотивація, американські офіційні особи визнають, що Росія знаходить все більше військ і продовжує підписувати від 25 000 до 30 000 нових контрактників щомісяця.
За словами американських чиновників, успіх Росії частково є наслідком зміни вербувального меседжу, оскільки тепер вона невпинно переконує потенційних солдатів, що війна в Україні - це насправді боротьба проти НАТО. Російські бонуси також різко зросли.
Поєднуючи ці стратегії, Путіну, можливо, не доведеться віддавати наказ про політично непопулярний загальний призов, кажуть американські військові і розвідники.
Але ресурси Росії «обмежені, і Путін не може рахуватися з цими витратами нескінченно», - йдеться в доповіді Інституту вивчення війни, опублікованій в неділю.
Інтенсивний набір російських військовослужбовців спричинив і інші проблеми. У своєму короткому виступі в понеділок Путін визнав дефіцит робочої сили. Інститут дослідження війни неодноразово звертав увагу на повідомлення про те, що промисловим підприємствам доводиться конкурувати з армією, яка пропонує значні бонуси потенційним новобранцям.
Росія збільшила виробництво ракет, але в інших сферах її оборонна промисловість зазнає труднощів, зокрема, у створенні нових радіолокаційних систем. І незважаючи на російські досягнення цього року, українці продовжують перешкоджати деяким великим планам Москви.
Україна відвернула російський наступ на Покровськ, відтіснивши війська на південний захід від міста.
Олександр Ширшин, 30-річний командир батальйону, сказав, що складається враження, ніби партнери України втратили інтерес до війни і більше переймаються відносинами з Москвою, «ніж правосуддям».
Але, незважаючи на це, багато українців не здаються. «Боротьба - це наш єдиний вихід», - сказав він.