Створення атмосфери. Візуалізація місця подій

https://t.me/bureviy_channel

Сьогодні розпочнемо з вами невеликий цикл постів про створення атмосфери у творі. Будемо вчитися передавати настрій, налаштовувати читача на потрібні емоції та й загалом покращувати свій текст.

Розпочнемо з такої теми, як візуалізація місця подій. Добре підібрані описи місця, де відбувається сюжетна подія, можуть значно покращити враження від твору, і навпаки: невдало описане місце вибиватиме читача з потоку і дратуватиме.

Тож розглянемо декілька простих методів, що допоможуть створити незабутні описи.

Використовуйте всі п'ять чуттів.

Описуйте не лише те, що видно, а й те, що можна відчути, почути, вдихнути та посмакувати на язиці. Чи свіже тут повітря? Чи холодно? Чи смачно пахне, аж слинка тече? Чи гудить натовп, кондиціонери? Вітер шелестить у деревах? Ставте собі найрізноманішніші питання, що стосуються запахів, смаків, звуків та відчуттів. Це дозволить читачам глибше зануритися в атмосферу.

Конкретні деталі.

Замість загальних описів намагайтеся включити конкретні деталі, такі як кольори, рельєф, форми та розміри предметів. Існує таке поняття, як “перцептивний гачок”. Це може бути предмет, стан чи вигляд якого говорить більше, ніж купа точних словесних описів. Не пишіть, що людина, що сидить перед героєм, неохайна – краще “підмітьте”, що одяг на ньому зім’ятий і недбало натягнутий на брезкле тіло, що крихти їжі залишаються на його губах та в кутиках рота, поки він говорить, що він недбало витирає масні пальці об футболку. Багато не треба – часто достатньо одного єдиного вдалого перцептивного гачка, аби дати читачу зрозуміти, якого штибу персонаж перед ним.

Використовуйте метафори та порівняння.

Порівнюйте місце з чимось відомим читачу, використовуючи метафори та порівняння, щоб підкреслити його особливості. Тут багато пояснювати не буду, концепція метафор зрозуміла нам з дитинства. Як почати, якщо ніколи не писали з метафорами? Спробуйте порівнювати. З чим би ви порівняли погляд, яким вас нагородила вчителька у школі, де вчиться ваша дитина? Які асоціації цей погляд у вас викликав? Ніби вас холодним душем облили? Ніби нічого гіршого вона в житті не бачила? Ніби перед нею – наймогутніша істота у світі? Порівнюйте, не стримуйтеся, і з часом ваші метафори ставатимуть глибшими, тоншими, більш подібними до гострого професійного інструменту.

Зверніть увагу на освітлення.

Освітлення може значно впливати на відчуття місця. Опишіть, як саме лягає світло на предмети навколо, яке дарує відчуття – огорнуло вас теплими обіймами, або ж так сяє білизною, ніби ви розіп’яті на столі для розтину? Користуйтеся метафорами ;)

Передайте емоції.

Опис місця дії може впливати на емоційний стан персонажів. Поділіться їхніми враженнями та емоціями, які вони відчувають, перебуваючи там. Чи звичне це для них середовище? Чи там комфортно? Чи відволікає воно від мети, заради якої вони сюди прийшли? Чи хочеться скоріше піти звідти, чи навпаки, залишитися тут довше?

Враховуйте точку зору персонажа.

Розгляньте, як точка зору персонажа може вплинути на сприйняття місця. Чи є відмінності у сприйнятті цього місця різними персонажами? Можливо, один почувається, як удома, а інший розуміє, що втрапив у чистісіньке пекло?

Використовуйте активні конструкції.

Замість пасивних конструкцій використовуйте активні дієслова, щоб зробити описи більш живими та енергійними. Не “дерево, осяяне світлом сонця”, а “сонце осяює вершину дерева”, не “телефон, взятий дівчиною”, а “дівчина взяла телефон”. Це додає сценам динаміки.

Практика і спостереження.

Як я вже писала раніше, не цурайтеся спостерігати, слухати, підмічати нюанси. Вивчайте, як відомі автори будують атмосферу в їхніх творах, а також спостерігайте за навколишнім світом. Підмічайте деталі – як люди поводяться зі своїми речами, з тваринами, іншими людьми. Пам’ятайте, що одна деталь може сказати більше за сотню описів. Практикуйтеся в описах, щоб вдосконалювати своє мистецтво.

Сподіваюся, ці методи стануть вам у нагоді, і з їх допомогою ви зможете створити мальовничі описи місць подій, що захоплюватимуть увагу читачів і заглиблюватимуть їх у вашу історію.

У телеграм-каналі “Буревій історій” традиційно додам вправу, якою можна буде закріпити щойно вивчене. Підписуйтеся та долучайтеся!

У наступному довгочиті обговоримо, як за допомогою описів можна підкреслити особливості та характер персонажів.

У наступному довгочиті про атмосферу говоритимемо про те, як за допомогою описів проявити характери та особливості персонажів. Читайте тут!

Щиро ваша,

Олекса Буревій

Поділись своїми ідеями в новій публікації.
Ми чекаємо саме на твій довгочит!
Олександра Буревій
Олександра Буревій@o.bureviy

Моя базова травма — Україна(с)

8.9KПрочитань
2Автори
56Читачі
На Друкарні з 22 вересня

Більше від автора

  • Таємниці жанру: Жахи

    Жахи — літературний жанр, мета якого викликати в читача різноманітні емоції на спектрі від тривоги до захоплення. Це подорож у світ страхів, де реальність переплітається з фантазією, а звичайні речі набувають моторошних відтінків.

    Теми цього довгочиту:

    Жанри
  • Як обрати ідеальну книгу в подарунок?

    Вибір книги в подарунок — це завжди особливе завдання. Адже крім того, щоб просто порадувати близьку людину, хочеться підібрати саме ту історію, яка їй запам'ятається надовго. Давайте разом розберемося, як зробити цей вибір вдалим.

    Теми цього довгочиту:

    Подарунки
  • «Обожнюю те переживання за героїв, яке не дає о третій ночі піти спати» — Уляна Дадак. Інтерв’ю з авторкою

    Сьогодні в гостях у каналу «Буревій історій» Уляна Дадак — авторка фентезі, що дебютує аж з двома книгами: «За межами реальності» у видавництві «Богдан» та «Каррайк. Переродження» у видавництві «БукБанда»!

    Теми цього довгочиту:

    Інтерв'ю

Вам також сподобається

  • Новорічний івент.Частина перша

    Як щодо маленької авантюри? Цікавіше отримувати подарунки, коли вони не лежать готові під ялинкою. Звучить інтригуюче. Але, не пропустіть момент. Коли правила гри стануть серйознішими.

    Теми цього довгочиту:

    Жахи

Коментарі (4)

О. Може я так навіть писати навчуся колись:)))

Дякую, за хорошу статтю! Ти молодчинка.

Вам також сподобається

  • Новорічний івент.Частина перша

    Як щодо маленької авантюри? Цікавіше отримувати подарунки, коли вони не лежать готові під ялинкою. Звучить інтригуюче. Але, не пропустіть момент. Коли правила гри стануть серйознішими.

    Теми цього довгочиту:

    Жахи