Тест Бекдел

Авторка: айна

Редакторка: Віка

Тест Бекдел (правило, закон Бехдель; Сама Бекдел надавала перевагу варіанту Бекдел-Уоллес) – тест художнього твору на гендерну дискримінацію, метод оцінки видимості жінок у художній літературі та кінематографі, створений американською коміксисткою Елісон Бекдел і названий на її честь. У червні 2018 тест Бекдел увійшов до Оксфордського словника англійської мови.

У 1985 році одна з героїнь її коміксу "Dykes to Watch Out For" озвучила ідею, яку Бекдел приписує своїй подрузі та карате-партнерці Ліз Воллес, чиє ім’я фігурує в коміксі, та працям Вірджинії Вулф, апелюючи до есе "Своя кімната".

На запрошення піти в кіно героїня коміксу відповіла, що з певного часу ходить тільки на ті фільми, де:

1. є принаймні дві жіночі персонажки (пізніше уточнено: "з іменами"),

2. які розмовляють між собою (у сучасному варіанті додають: "більше 60-ти секунд"),

3. про щось, крім чоловіка/чоловіків

Але важливо зазначити, що цей тест не є компетентним інструментом для аналізу кінострічок на наявність сексизму в них. Навіть при проходженні всіх трьох пунктів тесту, фільм може містити сексизм. Але тест дає можливість виявити видимість жінок у кінострічці.

З моменту винайдення тесту минає майже 40 років, а його вимогам відповідає лише половина стрічок світової кіноіндустрії. У 2010 році журналіст "Entertainment Weekly" Марк Харріс пише, що половина номінантів на "Оскар" за кращий фільм провалила б тест. На момент 2015 року 40% фільмів не проходять цей тест.

Ось лише маленька частина блокбастерів, котрі не пройшли тест: Володар пестнів (вся трилогія), Зоряні війни (класична трилогія), Аватар, Гаррі Поттер і Дари Смерті (частина 2).

У 2020-х роках ситуація не сильно покращується. Найпопулярніші фільми, зняті за останні кілька років: Спайдергед (2022), All of Us Are Dead (2022), Morbius (2022), The King's Man (2021), Nightmare Alley (2021), Jumanji: The Next Level (2019).

Тест Бекдел надихнув інших, особливо феміністських та антирасистських критикинь та фанатську спільноту формулювати критерії для оцінки художніх творів, мистецтва та текстів, почасти через обмеження тесту Бекдел.

Коміксистка Келлі Сью ДеКоннік запропонувала "тест сексуального торшера" (sexy lamp test):

"Якщо Ви можете замінити Вашу героїню сексуальним торшером і історія в основному все ще працюватиме, можливо, Вам потрібна інша чернетка".

У 2013 акторка Джина Девіс написала колонку, відому пізніше як "тест Джини Девіс". Художні твори перевірялись на сексизм методом підрахунку кількості жінок у масових сценах, на головних та на другорядних ролях. У випадку якщо не застосовувати квоту на жінок у масових сценах, то на знімальному майданчику виявляється біля 17 % жінок.

СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ:

  1. https://bechdeltest.com/?list=all

  2. https://books.google.com/books/about/Media_Margins_and_Popular_Culture.html?hl=uk&id=Er2hCgAAQBAJ#v=onepage&q&f=false

  3. http://sequart.org/magazine/34150/the-bechdel-test-and-a-sexy-lamp-detecting-gender-bias-and-stereotypes-in-mainstream-comics/

Поділись своїми ідеями в новій публікації.
Ми чекаємо саме на твій довгочит!
ЖІНОЦТВО
ЖІНОЦТВО@jinotstvo

286Прочитань
0Автори
11Читачі
На Друкарні з 5 травня

Більше від автора

  • Сексуальність жінки: як суспільство формує наше тіло і бажання

    Що взагалі означає “ сексуальність”? Сексуальність – це слово, яке ми використовуємо, аби говорити про те, як ми розуміємо наше тіло та стосунки, стосунки як з собою, так і з іншими. Це розуміння включає всі аспекти того, ким ми є.

    Теми цього довгочиту:

    Фемінізм
  • "Male" or "female" gaze?

    Ми бачимо жінок у фільмах, читаємо про них в книжках, захоплюємось ними, коли бачимо у соцмережах. Ми рівняємось на них. Але хто і як створює ці жіночі образи? На чий погляд ми рівняємось? 🤔 Розказуємо про те, що таке male gaze (чоловічий погляд)

    Теми цього довгочиту:

    Фемінізм
  • Жінки в мистецтві

    Чи можете ви назвати свою улюблену художницю або мисткиню XIX століття? Невже ніхто не спадає на думку? Чому ми знаємо лише чоловічі імена у мистецтві? Відповідь доволі очевидна: бо в більшості жінкам заборонялося брати участь у творенні "високого" мистецтва в ті часи.

    Теми цього довгочиту:

    Фемінізм

Вам також сподобається

Коментарі (0)

Підтримайте автора першим.
Напишіть коментар!

Вам також сподобається