Президент Дональд Трамп робить новий рішучий крок у своїй політиці щодо війни Росії проти України: він виступає з жорсткішими заявами щодо Володимира Путіна, розглядає можливість введення жорстких санкцій і відновлює поставки зброї, які були призупинені.

Деякі союзники Трампа вважають це частиною його переговорного плану, а не конкретної зміни позиції президента щодо України. Але російські яструби переконані, що Трамп змінює свою позицію на їхню користь після багатьох років підтримки більш неінтервенціоністських сил як у своїй адміністрації, так і в Республіканській партії.
«Президент став трохи активніше протистояти Володимиру Путіну. І я дуже рада цьому, бо вважаю, що Путін просто тягне час» — сказала сенаторка Джоні Ернст, республіканка з Айови, в інтерв'ю Semafor.
«Путін грає зі Сполученими Штатами. І президент Трамп це розуміє», – додала Ернст.
Республіканці з табору Ернст доклали зусиль, щоб переконати Трампа, що Путін не хоче миру з Україною і йому не можна довіряти. Зараз, коли президент розглядає можливість більш рішучих дій проти Росії, його партія аналізує сигнали щодо його майбутнього курсу — навіть попри те, що Трамп дотримується аксіоми, що зовнішня політика президентів рідко відповідає єдиній ідентичності.
Наприклад, бомбардування Трампом іранських ядерних об'єктів порадувало найзапекліших критиків Тегерана, але не призвело до зміни режиму. А що стосується Росії, Трамп ще не підтримав відкрито і публічно законопроєкт про санкції, ініційований сенатором Ліндсі Гремом (республіканець від Південної Кароліни), хоча він каже, що думає над цим, а Грем переконаний, що Трамп зрештою підтримає його.
Одна людина, близька до президента, описала останній поворот Трампа в бік жорсткої політики як своєрідне зашифроване повідомлення обом сторонам конфлікту:
«Важливо, щоб і Путін, і Зеленський знали: все можливо, якщо вони не поступляться».
Тим не менш, такий результат здається нереалістичним навіть республіканцям, які підтримують допомогу Україні — вони не вірять, що його поворот проти Путіна означає, що Трамп збирається схвалити нову допомогу Києву.
Сенаторка Шеллі Мур Капіто, республіканка з Західної Вірджинії, сказала, що більшість республіканців вважають, що торішній пакет допомоги на суму 61 мільярд доларів «був, ймовірно, останнім великим», і що коментарі Трампа цього тижня показують, що він «втомився від брехні Путіна... він чітко визначив, хто тут поганий».
Надання Трампом затриманої зброї для України є його найконкретнішим кроком на сьогодні, який ігнорує заклик міністра оборони Піта Хегсета призупинити її постачання. CNN першим повідомило, що Хегсет виступив із цим повідомленням минулого тижня, не проінформувавши про це Білий дім, що розлютило прихильників України в Капітолії.
«Це найгірше, що можна було зробити для України. Це була просто адміністративна помилка. Я радий, що президент не згоден з Хегсетом у цьому питанні. Сподіваюся, він вирішить цю ситуацію», – сказав сенатор Том Тілліс, республіканець з Північної Кароліни, в інтерв'ю Semafor.
Прес-секретар Пентагону Кінгслі Вілсон відповів, що «прикро, що сенатор Тілліс підживлює неправдиву інформацію, яку поширює запеклий брехун», маючи на увазі одного з репортерів CNN, який опублікував цю історію.
«Бажаємо йому всього найкращого у зв'язку з майбутнім виходом на пенсію», – додав Вілсон про Тілліса.
Один із чиновників Пентагону заявив, що розбіжності в адміністрації щодо призупинення поставок зброї пов'язані з «атмосферою в Пентагоні», стверджуючи, що незрозуміло, наскільки тісно Хегсет співпрацює з Елбріджем Колбі, керівником відділу політики Міністерства оборони.
Хоча Хегсет і Колбі, здається, мають схожі неінтервенціоністські погляди щодо України, процес прийняття рішень за адміністрації Трампа «в значній мірі ігнорує встановлені процедури», зазначив представник, що призводить до швидших рішень і «випадкових» ситуацій.
«Навіть дуже високопоставлені особи просто виконують те, що їм кажуть, і дають поради лише тоді, коли їх про це прямо запитують», – додав чиновник, натякаючи, що «ніхто не сказав» Хегсету, що він повинен узгодити призупинену поставку з Білим домом.
Трамп також підтвердив, що Україна просить ще одну систему протиповітряної оборони Patriot і що його адміністрація розглядає це питання.
Крім того, він ухилився від питань про те, хто наказав призупинити поставки боєприпасів, після того як на початку тижня він заявив, що не знає, хто прийняв це рішення.
«Я б знав, якби таке рішення було прийнято. Я буду першим, хто про це дізнається. Насправді, найімовірніше, я б віддав такий наказ, але я цього ще не зробив», – сказав Трамп.
Ситуація привертає ще більше уваги до Колбі, якого деякі в адміністрації вважають ініціатором призупинення поставок в Україну. Він давно стверджує, що США повинні відмовитися від своїх зобов'язань щодо безпеки в Європі, щоб зосередитися на загрозі з боку Китаю.
Колбі має «великий вплив на формулювання» рекомендацій для Трампа, сказав представник Пентагону, додавши, що він «стає впливовішим, ніж будь-який заступник міністра з питань політики за останні роки».
Він також має критиків як всередині, так і поза адміністрацією. Європейські чиновники не є прихильниками Колбі, а проізраїльські яструби негативно ставляться до його призначення. Тим не менш, він має значну підтримку з боку віцепрезидента Джей Ді Венса та інших прихильників зовнішньої політики, зосередженої на MAGA.
Погляд з Європи
Нова критика Путіна з боку Трампа викликає стриманий оптимізм в Україні, де чиновники неодноразово повідомляли президенту США, що російський лідер несерйозно ставиться до переговорів про закінчення війни, яка триває вже три з половиною роки.
Європейці також задоволені тим, що Трамп відновив поставки зброї.
«Я завжди готовий до приємних сюрпризів!» — сказав Томаш Пояр, радник з національної безпеки Чехії.
Але є й привід для занепокоєння.
Європейські чиновники побоюються, що погляди таких політиків, як Венс і Колбі, свідчать про остаточний відхід Республіканської партії від Європи.
«Виженіть його звідти», — сказав інший європейський чиновник про Колбі в інтерв'ю Semafor.
Погляд демократів
Демократи повинні схвалити зміни, запропоновані Гремом, щоб затвердити законодавство. В інтерв'ю сенатор Марк Келлі, демократ з Арізони, сказав, що він може зрозуміти вигоди від певної гнучкості у накладенні цих санкцій, як для Трампа, так і для майбутнього президента.
Він був менш вражений рішенням про призупинення поставок зброї.
«Хто керує процесом? Білий дім повинен приймати ці рішення. Дональд Трамп, здається, не знає, чим займається його міністр оборони», – сказав Келлі.
Привід для розбіжностей
Хоча Трамп публічно дистанціюється від Путіна, він ніколи конкретно не висловлював гнів з приводу призупинення поставок зброї Україні.
І навіть якщо він зрештою підтримає суворі санкції, які Конгрес хоче накласти, не ясно, як він буде їх використовувати проти Путіна.
«Я ніколи не бачив, щоб Колбі робив щось інше, крім як намагався втілити в життя ідеї президента і міністра», — сказав Алекс Грей, який обіймав посаду глави адміністрації Ради національної безпеки під час першого терміну Трампа.
«Він — не фрілансер. Хоча він може мати тверді переконання, він насамперед є лояльним виконавцем програми ”Америка понад усе”».
Цього тижня на Капітолійському пагорбі панує атмосфера, схожа на фільм «День бабака», оскільки Грем і лідери Республіканської партії знову запропонували затвердити санкції проти Росії цього місяця — так само, як вони зробили це місяць тому.
Однак Грем каже, що завдяки додатковим виняткам, які дають йому більше повноважень щодо застосування жорстких санкцій проти торговельних партнерів Росії, він зміг зацікавити Трампа у підписанні законопроєкту.
Джерело — Semafor