Прискорення переходу на чисту енергію

Перехід на чисті джерела енергії – це не лише світова тенденція, але й тренд, який, схоже, прискорюється. Існує три основні причини, чому це відбувається зараз:

Енергетична незалежність: Війна проти України та її вплив на енергопостачання Європи підкреслили ризик залежності від інших країн у забезпеченні енергетичних потреб.

• Зміна клімату: Посилюється відчуття нагальності проблеми зміни клімату – хвилі спеки влітку по всьому світу є ще одним нагадуванням про це.

• Економіка: До 2020 року сонячна фотоелектрична енергія та наземна вітроенергетика стали дешевшими видами енергії, які можна фінансувати. Щоб досягти цього, знадобилося багато субсидій, але зараз відновлювана енергетика має певний сенс з точки зору бізнесу.

Витрати на енергію за джерелами з 2009 по 2020 рік. Зображення: Visual Capitalist

Деякі аналітики вважають, що 2022 рік був переломним і, можливо, ознаменував пік попиту на нафту. У минулому такі прогнози були помилковими, тому не варто приділяти цьому занадто багато уваги.

Що ми точно знаємо, так це те, що структура генеруючих потужностей швидко зміщується в бік відновлюваних джерел енергії.

Ми також знаємо, що попереду ще довгий шлях, перш ніж світ перестане покладатися на викопне паливо, але ключове слово тут – "перехід".

Якщо ми зможемо досягти поєднання відновлюваних і викопних видів палива, яке буде стійким у довгостроковій перспективі, то це буде гарним початком до того, як відбудеться повна енергетична трансформація.

На графіку нижче від JP Morgan Asset Management показано, скільки потрібно буде інвестувати до 2030 року, щоб залишатися на рівні сценарію "чистого нуля до 2050 року". Це може здатися нездійсненною мрією, але якщо нагальність питання зросте, це може статися раніше, ніж ми очікуємо.

Глобальні інвестиції в чисту енергетику та генерацію

Як інвестори, ми хочемо знайти компанії, які можуть генерувати прибутки вище середнього рівня і які мають можливість реінвестувати прибутки на роки і десятиліття вперед.

Енергетичний перехід є ідеальним середовищем для пошуку таких можливостей – і є багато галузей, які варто дослідити. Загалом їх можна поділити на три категорії:

• Електрифікація

• Генерація

• Зберігання

Електрифікація (та електромобілі)

Якщо світ збирається використовувати електроенергію з відновлюваних джерел, необхідно електрифікувати попит на неї. Більшість енергії, що використовується для транспорту, обробної промисловості, опалення та охолодження будівель, все ще надходить з нафти, газу та вугілля. Це споживання має бути перетворене на електроенергію, перш ніж пропозиція зможе надходити з відновлюваних джерел, таких як вітер і сонце.

Електромобілі є добре відомим обличчям цього переходу завдяки стрімкому успіху Tesla та інших виробників електромобілів.

Tesla і BYD є світовими лідерами у сфері електромобілів і значно випереджають менших конкурентів, таких як Nio, Li Auto і Rivian. Але більшість старих світових автовиробників зараз також конкурують на ринку електромобілів.

Індустрія електромобілів опинилася між двома конкуруючими наративами.

Ведмежа перспектива полягає в тому, що, хоча зростання є безсумнівним, конкуренція призведе до зниження маржі до низьких однозначних цифр для тих, хто конкурує в цьому секторі. Як нещодавно сказав Уоррен Баффет, коли його запитали про електромобілі: "Автомобільна промисловість занадто жорстка".

Більш "бичачий" наратив полягає в тому, що електромобілі (на чолі з Tesla) відкривають світ автономних транспортних засобів і, зокрема, автономних сервісів виклику автомобілів. Якщо це станеться, транспортні засоби стануть активами, що приносять дохід. Це також може означати, що попит буде випереджати пропозицію протягом багатьох років, а маржа залишиться на нинішньому рівні.

Інвесторам потрібно буде зважити ці два сценарії та ймовірні часові рамки, але є й інші способи опосередкованого інвестування. Один з них – через індустрію літієвих батарей (про яку буде незабаром), а інший – через інвестиції в компанії, які постачають інші компоненти. Виробники мікросхем, такі як NXP, STMicroelectronics, Onsemi та AMD, є ключовими постачальниками для індустрії електромобілів.

BorgWarner Inc (тикер: BWA) – цікава і менш відома компанія. Історично компанія постачала продукцію, що використовується виробниками старих, гібридних та електричних автомобілів. Зараз вона відмовляється від застарілих активів, щоб зосередитися на продуктах, пов'язаних з електромобілями.

Генерація

Сонячна та вітрова

У 2022 році вітрова та сонячна генерація забезпечила 22% електроенергії в ЄС, витіснивши газ та вугілля. Багато країн зараз мають амбітні цілі щодо збільшення частки енергії, виробленої за допомогою сонячних і вітрових проєктів. Наприклад, Закон про зниження інфляції в США передбачає виділення 369 мільярдів доларів на розвиток відновлюваної енергетики.

Виробництво електроенергії в ЄС за джерелами. Зображення: Morningstar

Вітроенергетика, як правило, включає в себе промислові проекти (а не житлові) з великими початковими капіталовкладеннями. Перевага вітру полягає в тому, що він не обмежується світловим днем. Зрештою, більшість урядів розвивають обидва напрямки.

З точки зору інвесторів, обидві галузі можуть запропонувати можливості для інвестування. Вітроенергетична галузь різноманітна і включає в себе багатонаціональних операторів, незалежних виробників електроенергії, а також компанії, які проектують, виробляють, встановлюють і обслуговують турбіни.

Вітрові турбіни також стають більшими, найбільша у світі має діаметр 259 метрів! Тож логістика стає все більш важливою частиною ланцюжка створення вартості.

Автори зібрали кілька вітроенергетичних компаній, що працюють у всіх ланках вітроенергетичного виробничо-збутового ланцюга, серед них: TPI Composites (TPIC), Brookfield Renewable Partners (BEP), Northland Power (NPI), General Electric (GE), Siemens Energy (ENR) та Ørsted (ORSTED), які цікаві для персонального більш детального аналізу.

Зберігання

Зберігання енергії, виробленої з відновлюваних джерел, залишається найбільшою проблемою.

Як сонячна, так і вітрова енергія є непостійною, а це означає, що електроенергію потрібно зберігати для подальшого використання. Поки ця проблема не буде вирішена за прийнятною ціною, необхідні альтернативи для забезпечення базового навантаження.

Ця проблема також пропонує найбільший потенціал для інновацій, і в її вирішення інвестуються мільярди.

Революція електромобілів стимулює попит на літій-іонні акумулятори, що, в свою чергу, стимулює попит на літій, кобальт, нікель і графіт. Ці батареї стають дуже ефективними, і деякі електромобілі зараз мають запас ходу понад 500 км. Недоліком є те, що вони дуже дорогі. Якщо вас цікавить цей аспект розповіді, у добірці Simply Wall St акумуляторних батарей висвітлено шість ключових компаній-виробників акумуляторів та літію, можна її знайти за посиланням.

Наразі найкращою альтернативою є водень, який має застосування за межами транспорту та побутових установок. Водень виробляється за допомогою енергії з будь-якого іншого джерела, а потім знову перетворюється на електроенергію шляхом поєднання з киснем у паливному елементі. Зелений водень виробляється з відновлюваних джерел, тоді як "блакитний" водень виробляється з природного газу, при цьому CO2, що виділяється, уловлюється і зберігається.

Водень відносно легкий, але займає більше місця, ніж літій-іонні батареї.

Це означає, що він краще підходить для вантажівок і потенційно для промислового застосування. Недоліком водню є те, що він відносно неефективний, оскільки енергія втрачається під час його виробництва і знову ж таки при перетворенні в електрику.

Незважаючи на свої недоліки, водень можна використовувати для зберігання енергії для генерації базового навантаження і для промислового використання. Компанія Equinor наразі будує водневий трубопровід з Норвегії до Німеччини для постачання блакитного, а згодом і зеленого водню.

У США Air Products, Bloom Energy і Plug Power є ключовими гравцями у водневій галузі.

Насправді існує багато способів зберігання енергії. Поточні експерименти включають гарячий пісок, рідке повітря і гравітаційні системи в занедбаних шахтах. Проблема полягає в тому, щоб зробити їх економічно ефективними і практичними.

Ми не змогли охопити все, тому в наступних текстах розглянемо гідроенергетику та гідроакумулюючі електростанції, вуглецеві кредити та торгівлю ними, а також уловлювання вуглекислого газу.

Переклад статті з циклу Річарда Боумена The Big Trends, будемо продовжувати перекладати статті.

Поділись своїми ідеями в новій публікації.
Ми чекаємо саме на твій довгочит!
Останній Капіталіст
Останній Капіталіст@OstanniyCapitalist

Українська націонал-буржуазія

151.1KПрочитань
0Автори
806Читачі
Підтримати
На Друкарні з 7 серпня

Більше від автора

  • Нова ідея-фікс українських урядовців

    У вівторок головний фіскалізатор країни Данило Гетманцев виступив з доволі неочікуваною заявою: а давайте спрямуємо частину доходу українців у ОВДП, а не просто в податки. Ну і підкріпив цю пропозицію подібним ізраїльським досвідом та апеляцією до інших прикладів з історії.

    Теми цього довгочиту:

    Економіка
  • Якою була зовнішня політика президента Дональда Трампа?

    Трамп міг одночасно погрожувати Північній Кореї “вогнем і люттю” і провести три дружні саміти з Кім Чен Ином. Міг бомбардувати крилатими ракетами сирійський військовий аеродром, а пізніше оголосити про виведення з Сирії 2000 американських військовослужбовців.

    Теми цього довгочиту:

    Трамп
  • Чим Байден запам'ятався світу

    Президентство Байдена стало знаковим під час глобальних криз, таких як пандемія COVID-19 та війна в Україні. У цій статті ми розглянемо, чим він запам'ятався світові.

    Теми цього довгочиту:

    Сша

Вам також сподобається

Коментарі (1)

Я б до недоліків водню додав ще дуже високу вибухонебезпечність, здатність водню проникати в метали роблячи їх крихкими і, схоже, зовсім не досліждене питання впливу масових викидів водяної пари на клімат.

Вам також сподобається