“Вниз з мосту”, частина 7

8-ий клас. 1935 рік

Як завжди наприкінці серпня Маруся повертається із села від дідуся з бабусею. Спала на сіннику. Плаття одне. У чому спала, у тому й поїхала. Уже неподалік від дому зустрічає сусідку — п'ятнадцятирічну Ліду Колєснікову. Ах, яка вона чистенька та охайна! Маруся раптом вражена. Дивиться на себе. Потім на сусідку. Порівнює. Така відмінність! Їй навіть соломинки в себе на подолі приверзлися. «Ні-ні, більше так не хочу! Прийду додому та буду прати!»

Брат Павло закінчив сім класів та вступив до школи ФЗУ*. Планує закінчити та працювати разом із батьком на заводі.

* Школи ФЗУ — школи заводського учнівства, предок ПТУ. Там навчалися підлітки 14–18 років. Здобували робочу спеціальність.

9-ий клас. 1936 рік

Дуже важко з матерією. Мати — професійна швачка. Цілі дні проводить за «Зінгером». Шиє для всієї великої родини. Крім власного чоловіка та дітей, ще обшиває сім'ї сестер. Бере замовлення в знайомих.

Часто перешиває одну річ в іншу. У Марусі два плаття із сорочок Павла. А зі старого батькового піджака з протертими ліктями та таких же ненових штанів матуся пошила гарненький зимовий жакет.

Маруся забігла в хату. Дідусь чомусь стоїть перед мамою на колінах і плаче:

— Доню, який же я старий дурень! Все-все вкрали…

Діда з ночі відправили за ситцем стояти в черзі. Там у нього вкрали всі картки й гроші.

Танці проходять у парку біля будинку культури «Металіст». Парк огороджений. Вхід на танці платний, але парубки часто перелазять через огорожу. Кілька років тому Маруся з подругами бігали підглядати за танцювальниками. Але цього року Маруся вже сама приєднується до дорослих.

Заарештовано сусіда, який робив морозиво. У його будинок в'їхала сім'я, що жила поряд.

10-ий клас. 1937 рік

— Маруся, хоч ти мене виручи… — сусідка Марія Минівна прийшла з білетами на оперу «Пікова дама». Ніхто йти не хоче, а Маруся музикою живе. Вона часто буває в опері. Переслухала весь репертуар. Ось нещодавно Маруся з подружкою ходила на «Ріголетто». Туди й назад добиралися під зливою.

Батько часто приносить білети до Музкомедії. Сюди Маруся ходить разом з братом. Уже подивилися «Веселу вдову», «Периколу», «Летючу мишу», «Сільву», «Маріцу».

А ось однокласниця Мурка Царьова — поклонниця кінематографа. Дванадцять разів ходила на музичну комедію «Петер». Вона обожнює Франческу Гааль (https://www.imdb.com/name/nm0299898/bio/)*. Навіть зробила коротку зачіску, як в улюбленої акторки. Так само безліч разів подивилася «Маленьку маму». В 10-му класі Мурка залишається на другий рік.

* Франческа Гааль — «зірка» кіно 20–30 років 20 ст. Знімалася в Австрії та США.

«Забрали» батьків усіх тих, хто був за кордоном (https://www.bbc.com/ukrainian/blog-history-40827474). Про це не говорять. Передають один одному пошепки.

Нещодавно батько розповідав, як на одному заводському зібранні небезпечна ситуація виникла. Треба було обрати представника робітничого колективу. Хтось запропонував кандидатуру. На нього всі зашикали: «Ти що! Газету сьогоднішню не читав? Він же «ворог народу» (https://localhistory.org.ua/texts/kolonki/zvichainii-vorog-narodu-tipova-istoriia-ukrayintsia-v-srsr/)!»

У 10 класі призначили нового вчителя з історії. Він сліпий. Учні сидять тихо, але ніхто його не слухає, не записує, хоча підручника немає. Мабуть, про це дізналося керівництво. Вчителя невдовзі зняли з роботи. Через деякий час Маруся бачить, як той жебракує.

Брат уже працює. Він розмітник. Тобто робить крій деталей на залізі. Скоро він піде до армії. Думок про консерваторію вже немає. Маруся планує поступати на хіміко-технологічний факультет Політехнічного інституту.

А зараз дівчата (в класі залишилося 18 дівчат і один хлопець) планують, як святкуватимуть закінчення школи. Поки більшість схиляється до пікніка в передмісті.

Поділись своїми ідеями в новій публікації.
Ми чекаємо саме на твій довгочит!
анна Kash
анна Kash@annakash

173Прочитань
0Автори
2Читачі
На Друкарні з 6 грудня

Більше від автора

Вам також сподобається

Коментарі (0)

Підтримайте автора першим.
Напишіть коментар!

Вам також сподобається