Для кожного автора, який публікує свої твори в інтернеті, наступає момент, коли потрібно створити обкладинку для своєї книжки. Гарна обкладинка привертає увагу читачів, коротко, але образно розповідає про жанр книги та підштовхує до прочитання.

Так вже вийшло, що за фахом я дизайнер і ця навичка стала в пригоді, коли треба було зробити обкладинку чи картинку для соцмереж. То ж я вирішив поділитися власним досвідом, в першу чергу для новачків, а загалом для всіх, кому це може бути корисним.

Правильний розмір

Спершу треба створити робочу область правильного розміру. Я буду писати на прикладі платформи Аркуш, який рекомендує розмір 512x800px. Я збільшую його вдвічі, щоб на різних екранах картинка виглядала чіткою і якісною, та й працювати з більшим розміром зручніше. То ж мій фінальний розмір 1024x1600px.

Я використовую для цього програму Figma, і вам рекомендую, хоча так само можна взяти Photoshop чи Canva. У Figma є безплатний акаунт, його можливостей вам вистачить з головою, до того ж можна працювати в ній прям в браузері.

Вибір ілюстрації

Тут все залежить від вашого смаку та теми твору (покинутий будинок в темному лісі навряд чи асоціюватиметься в читачів з любовною тематикою). Найпростіший спосіб це звантажити з інтернету готову фотографію чи ілюстрацію і розташувати на робочій області.

Важливий момент — кожне зображення має автора та підпадає під дію авторських прав. Тому будь-яку картинку з інтернету не можна використовувати, може прилетіти. Краще брати на сайтах, де зображення викладені у вільний доступ: unsplash.com, pixabay.com, pexel.com. Там повно чудових фотографій великого розміру (це важливо для якісної обкладинки), які можна спокійно використовувати для особистих та комерційних проєктів.

Якщо скачана картинка менша за робочу область 1024x1600px, її доведеться розтягувати, а через це вона стане розмитою і неякісною. Тому варто брати зображення розміром як робоча область або більше, на щастя на тих сервісах, що я виклав вище, проблем з цим немає.

Якщо не знайшли підхожого зображення, можна скористатися сервісом Midjourney. Справжнє диво — описуєте програмі, що вам треба, і вона досить добре це намалює. Я обкладинки для “Гупун” та “Що ховає темрява” робив саме в ній, результат мені дуже сподобався. Безплатний акаунт дозволяє 25 генерацій, далі треба платити.

Якщо є знайомі ілюстратори, можна замовити їм картинку, а то й всю обкладинку. Тоді ви отримаєте унікальну авторську ілюстрацію, якої більше ні в кого не буде. Якщо добре володієте фотошопом, можна зробити чудовий колаж. Але якщо ні, краще не робіть цього, скористайтеся простішими методами. Гарні уміння фотошопа практикуються місцями та роками, щоб отримати якісний результат, тому краще не ризикуйте.

Вибір шрифту

На обкладинці має бути два важливих текстових елементи: ваше ім’я чи творчий псевдонім та назва твору. Шрифт відіграє надзвичайну роль в передачі тематики твору і формуванні першого враження. Важливо, щоб шрифт відповідав жанру та щоб був читабельним, особливо коли обкладинка буде невеликого розміру, як на сайті. Є шрифти з засічками, без засічок, декоративні й рукописні (це я дещо спростив, але в цьому випадку це неважливо).

Шрифти з засічками більш класичні, вони підходять для історичних, романтичних, драматичних творів, фентезі тощо. Шрифти без засічок більш модерні, вони підійдуть для нон-фікшина, трилерів, детективів, фантастики. Це дві найпопулярніші категорії шрифтів, які чудово працюватимуть в 99% випадків.

Рукописні шрифти гарні та витончені, але треба стежити, щоб вони добре читалися. Пам'ятайте, що читач витратить на сприйняття обкладинки долі секунди, він не має вчитуватися, що там написано.

Декоративні шрифти дуже різноманітні. Серед них є шрифти у формі кривавих патьоків, які пасуватимуть жахам, футуристичні, які чудово підійдуть до фантастики тощо.

Шрифти можна комбінувати між собою — з засічками для імені і без засічок чи декоративний для назви; брати для трилерів рукописний і без засічок для Любовних романів тощо. Тут правил немає, але пам’ятайте, що шрифти мають власний стиль, який має підкреслювати (на схожості чи протиставлені) стиль вашого твору. Для початку я б радив використати один шрифт і бути впевненим у гарантованому результаті. Звісно, це стандартні практики і ви можете робити по-іншому, тут ніхто до вас не прийде і не насварить. Але варто почати з класичних варіантів і, здобувши практику, експериментувати.

Я обираю шрифти на fonts.google.com, тільки треба спочатку відфільтрувати їх по мові Cyrillic, щоб шрифти підтримували українську мову. Там можна вписати для прикладу назву вашого твору і подивитися на результати: що вам резонує, що подобається, що впадає в око. Так само можна відфільтрувати шрифти за типом — з засічками, декоративні тощо. Шрифт з Google Fonts можна спокійно завантажити й використовувати у ваших проєктах, вони доступні для всіх. На інших сайтах скоріш за все будуть викладені вкрадені шрифти, але пам’ятайте, що у шрифтів теж є автори та копірайт. Якщо працюєте у Figma, то гугл шрифти качати не треба, вони вже там доступні. Просто знаходите потрібний і готово.

Якщо текст поверх ілюстрації погано видно, можна трохи затемнити зображення, як я зробив для картатої обкладинки для трилеру “Моя цифрова тінь”, або додати дуже акуратної темної тіні до тексту. Якщо текст вгори чи знизу обкладинки, можна додати підложку з напівпрозорим темним градієнтом.

Розмістіть текст

Текст має поєднуватися з картинкою, не затуляти важливу частину зображення та добре читатися. Класичний варіант: ім’я автора вгорі, назва книги внизу або посередині. Можна зробити навпаки, головне, щоб читач міг миттю побачити, чия це книжка і як називається. Тому тут важливо дотримуватися простоти, щоб не перетворити обкладинку на ребус. Є такий чудовий дизайнерський вислів щодо потреб користувачів: “Не змушуйте мене думати”, тримайте його в голові, поки створюватимете обкладинку.

Перевірте обкладинку

Мій особистий лайфхак, щоб перевірити результат. Я роблю скріншот головної сторінки Аркуша, закидаю у Figma, поверх чиєїсь книжки накладаю власну обкладинку, роблю масштаб 100% і дивлюся. Наскільки читабельний текст? Наскільки зрозуміло, що зображено на картинці? Наскільки виділяється обкладинка серед інших, чи впадає в око? Можна відразу допрацювати обкладинку і перевірити ще раз, поки результат вас почне влаштовувати.

Надихайтеся

Якщо немає ідей щодо обкладинки, я заходжу на Goodreads, фільтрую книги за потрібним жанром і дивлюся, які зараз є тренди, цікаві підходи, поєднання шрифтів, розташування тексту. Не обов’язково копіювати один в один, але можна добре надихнутися. Зараз є купа талановитих українських книжкових ілюстраторів, на твори яких теж рекомендую звернути увагу.

І остання порада — не примножуйте сутності. Гарний дизайн це не коли всього багато, а коли всього достатньо. Якщо не впевнені в чомусь, підіть простішим шляхом, викиньте зайве, залишивши найголовніше. На цьому начебто все, творіть, та діліться власними лайфхаками.

Поділись своїми ідеями в новій публікації.
Ми чекаємо саме на твій довгочит!
Віталій Дуленко
Віталій Дуленко@atko

421Прочитань
20Автори
31Читачі
На Друкарні з 17 квітня

Більше від автора

Вам також сподобається

Коментарі (7)

Дуже корисний довгочит, давно шукав щось на цю тему де детально та зрозуміло пояснюють

Вам також сподобається