В оповіданні «Родинна справа» я писав про упирів або, як їх називали в деяких етнографічних регіонах — відьмаків. Я надихався чудовою книжкою «Українська міфологія» Володимира Галайчука, згідно з якою різниці між упирем та відьмаком, як мінімум спочатку, не було. В книзі зібрані цитати з народу щодо відомих міфологічних персонажів: відьом, домовиків, русалок тощо. Дуже цікавий формат з мінімумом авторських пояснень і максимумом прямих слів звичайних селян зі збереженням діалектизмів та суржика.
Там було багато про упирів, як певного відповідника відьмі. Вони займалися чародійництвом та володіли силою, яку отримали при народженні, навчилися з Чорної книги або їм передав перед смертю інший упир. Мають два серця — одне від Бога, інше від нечистого, сплять ногами до образів і не їдять солоного (придивіться до ваших знайомих).
Помирав упир важко, тому для полегшення відходу душі люди могли проламати в стелі дірку. Перед смертю упир міг передати свою силу іншому, взявши за руку чи сказавши потрібні слова, а відразу після цього псувалася погода та налітав шквальний вітер.
Після смерті упир міг являтися іншим, в тому числі пити кров і робити інші капості (все ж таки в нього ще одне серце є). Щоб запобігти цьому, небіжчику зв’язували ноги й руки ожиною, клали під язик гачки з дроту, забивали в п’яти голки або бите скло, одним словом, перестраховувалися, як могли. Якщо це не допомагало, треба було відкопати могилу, відрізати упирю голову і покласти її між ніг, а тіло, перевернувши грудьми вниз, прибити до землі старим добрим осиковим кілком. Мені сподобалася історія, коли люди розкопали могилу чоловіка, запідозреного в відьмацтві, а той лежав в труні на боку і курив люльку.
За народними віруваннями, упирі здатні насилати зливу, посуху та чуму. Є свідчення, що в Карпатах у 1831 році під час епідемії сільська громада палила на терновому вогнищі запідозрених в упирстві. Я знайшов текст Франка, де він виклав розповідь сільських жителів про ці події, і скажу вам, який там Салем, такі жахіття відбувалися.
Долучайтеся до мого телеграм-каналу https://t.me/blacklibrarybooks