Затягування війни в Україні гра з ядерною катастрофою - Responsible Statecraft

Імовірність атомної катастрофи невелика, але вона не дорівнює нулю.

Бойові дії в Україні тривають вже третій рік, забравши сотні тисяч життів з обох сторін.

Протягом більше двох років Захід підігрівав надії України, надаючи фінансування, військові поради та дедалі більш сучасну зброю, що вона зможе витіснити Росію до кордонів 2013 року. Це уявний результат, якого не досягнути жодними словами.

Так само помилковим є твердження західних лідерів про те, що якщо Путін не зазнає поразки в Україні, він поглинатиме все більше і більше Європи, починаючи з Польщі та країн Балтії. Не тільки немає жодних доказів, що підтверджують це твердження, а й уявлення про те, що Росія, якій важко перемогти Україну, піде війною проти НАТО, просто не піддається логіці.

Однак ці події змушують Вашингтон витрачати більше на "оборону," що збагачує виробників зброї. На початку цього місяця Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг оголосив про 18-відсоткове збільшення військових витрат у Європі та Канаді в 2024 році, "найбільше збільшення за десятиліття", дві третини з яких йдуть американським виробникам.

Тим часом, Міжнародна кампанія за відміну ядерної зброї оголосила, що глобальні витрати на ядерну зброю зросли на 13 відсотків у 2023 році, причому США знову лідирують. І це відбувається незважаючи на те, що США вже витрачають майже вп'ятеро більше, ніж Китай, їхній конкурент. Витрати США на ядерну зброю за останні п'ять років зросли на 45 відсотків, за ними йдуть витрати Великої Британії, які збільшилися на 43 відсотки.

Оголошення про витрати збігаються з новинами про те, що на планеті стає спекотно і мало що робиться для боротьби з глобальним потеплінням. Очевидно, що ми надто зайняті боротьбою між собою і витрачанням грошей на те, щоб покласти край людству набагато швидше, ніж це зробить глобальне потепління.

Оскільки лідери НАТО усвідомлюють, що одних лише фінансових вливань в Україну недостатньо для зміни все більш відчайдушної ситуації на полі бою, вони останніми тижнями знаходять інші, більш небезпечні способи ескалації. Вони не лише дозволили Україні атакувати об'єкти на території Росії з використанням передової зброї НАТО, але також допомогли в цих атаках і відкрито обговорювали відправку військ НАТО та інструкторів на українську землю. Нещодавні напади на два російські радари попередження про ядерний напад були особливо безвідповідальними, наближаючи нас не лише до повномасштабної війни, а й до ядерної війни. І якщо цього недостатньо, Столтенберг нещодавно повідомив газеті Telegraph, що НАТО обговорює виведення додаткової ядерної зброї зі сховища та переведення її в режим очікування, щоб підготуватися до всіх непередбачених обставин.

Росія відреагувала на цю ескалацію серією явних попереджень про неминучість ширшої війни та проведенням провокаційних тактичних навчань з ядерної війни на своїй території, що межує з Україною, за участю Білорусії. Міністерство закордонних справ заявило, що навчання пошлють «протверезний сигнал», який «охолодить гарячі голови в західних столицях», змусивши їх зрозуміти «потенційні катастрофічні наслідки стратегічних ризиків, які вони створюють».

Потім Росія направила на Кубу військові кораблі, у тому числі атомний підводний човен, що західні коментатори назвали «блефом», хоча США та Канада теж негайно направили до регіону військові кораблі. Потім Путін відвідав Пхеньян і підписав пакт про «взаємну безпеку» з Північною Кореєю, який зобов'язує обидві країни, які мають ядерну зброю, прийти на захист один одного у разі нападу.

Ці події посилюють актуальність пошуку політичного врегулювання війни в Україні.

У своїй книзі "Ядерна війна: Сценарій", авторка Енні Джейкобсен розповідає про події, що відбуваються протягом 72 хвилин після того, як США виявляють запуск міжконтинентальної балістичної ракети з Північної Кореї, яка направляється до Вашингтону, округ Колумбія, до кінця світу, як ми його знаємо. Передбачуваний напад Північної Кореї швидко переростає в ядерну війну між США та Росією, ймовірність якої стала ще вищою завдяки угоді Путіна та Кім Чен Ина. У книзі Енні дві країни продовжують використовувати тисячу або більше боєголовок, щоб зрівняти рахунок. Ця перспектива лякала мільйони людей упродовж усієї холодної війни, але останнім часом зникла з суспільної свідомості.

Ядерна війна між США та Росією сьогодні мало схожа на американські атомні бомбардування Японії. Замість того, щоб убити пару сотень тисяч людей, як це зробили Товстун та Маленький Хлопчик у 1945 році, сьогоднішня зброя може вбити та поранити мільйони людей, а можливо, й сотні мільйонів. Додайте до цього мільярди людей, які помруть від голоду внаслідок ядерної зими та подальшого неврожаю, і ви отримаєте рецепт кінця людської цивілізації.

Занепокоєння тим, що Росія може вирішити застосувати ядерну зброю, якщо їй загрожуватиме поразка на Донбасі чи Криму або пряма війна з НАТО, не слід легковажно відкидати. Хоча США з меншою ймовірністю розпочнуть ядерну війну з огляду на перевагу НАТО у звичайних озброєннях, вони можуть відповісти тим самим на використання Росією тактичної ядерної зброї. Альтернативно, звичайна війна між Росією та НАТО може перерости в ядерну.

Можна сказати, що ще більш ймовірніший сценарій, ніж навмисний початок ядерної війни, це помилкове занурення в забуттявипадковий або неправильно розрахований удар, коли одна зі сторін помилково вважає, що вже або незабаром стане під ядерним нападом. Це легко може виникнути через політику «запуску попередження», що проводиться обома країнами. Ні США, ні Росія не мають «політики незастосування першими», яка б відмовилася від застосування ядерної зброї першими у разі кризи, що робить прорахунок більш ймовірним.

Професор МІТ Тед Постол, колишній науковий радник начальника оперативного управління ВМС США, попередив, що можливості Росії з виявлення ракет не настільки розвинені, як у Сполучених Штатах, що він охарактеризував як "жахливий і небезпечний технологічний недолік." Зокрема, попереджає він, якщо ядерні радари зазнають атак, як це було нещодавно, Росія може помилково припустити, що вона є ціллю ядерної зброї, і може розкрити всю міць свого арсеналу, що налічує понад 5500 боєголовок. Нехай навіть частково, цього все одно достатньо, щоб знищити не тільки Сполучені Штати, а й увесь світ.

Михайло Горбачов та Рональд Рейган спільно заявили у 1985 році, що «ядерну війну неможливо виграти і її ніколи не можна вести». Незважаючи на те, що лідери п'яти перших держав, які володіють ядерною зброєю, відкрито підтвердили це в січні 2022 року, перед вторгненням Росії в Україну, багато з цих лідерів, схоже, забули ці мудрі слова і поставили світ на межу ядерної війни.

Як заявив колишній радянський лідер Микита Хрущов після найбільшої ядерної кризи минулого:

“Мир – найважливіша мета у світі. Якщо ми не матимемо миру і почнуть падати ядерні бомби, яка різниця, чи будемо ми комуністами, католиками, капіталістами, китайцями, росіянами чи американцями? Хто б міг нас відрізнити? Хто залишиться, щоб відрізнити нас?”

Настав час змінити політику щодо України та зупинити ескалацію, поки не стало надто пізно. Швейцарська мирна конференція без участі Росії та Китаю не зробила нічого для досягнення цієї мети. Ні нещодавні зустрічі «Великої сімки» в Італії, ні заяви НАТО, ні, якщо вже на те пішло, грандіозні військові ігри, які проводять обидві сторони в Атлантичному та Тихому океанах.

Бразилія та Китай нещодавно опублікували спільну заяву, в якій заявили, що «діалог та переговори є єдиним життєздатним рішенням української кризи». Їхня пропозиція включає мирний план із шести пунктів, «без розширення поля бою, без ескалації бойових дій і без подальших провокацій». Китай заявляє, що наразі ця пропозиція отримала підтримку щонайменше 45 країн.

Це дійсно добрий початок, так само як і можливість проведення екстреної зустрічі світових лідерів, яку міг би організувати Генеральний секретар ООН Антоніо Гутерреш. Продовження гри у ядерну рулетку — неприйнятний шлях вперед.

Джерело — Responsible Statecraft

Друзі, допоможіть нам забезпечити подальшу роботу каналу!

Ваша підтримка надзвичайно важлива для нас. Будемо вдячні за ваші ДОНАТИ, які допоможуть нам розвиватися та надавати вам ще більше цікавого контенту.

Дякуємо за вашу підтримку!

Поділись своїми ідеями в новій публікації.
Ми чекаємо саме на твій довгочит!
Космос Політики
Космос Політики@politikosmos

Світова політика

74.5KПрочитань
4Автори
283Читачі
На Друкарні з 1 травня

Більше від автора

Вам також сподобається

Коментарі (0)

Підтримайте автора першим.
Напишіть коментар!

Вам також сподобається