АНОТАЦІЯ
Це — шоста та остання частина інтерв’ю-дослідження про волонтерський літературний проєкт “Гербера”, який підтримує молодих авторів і розвиває творчу спільноту в Україні. У роботі розглядається, як волонтерство допомагає створювати нові форми культурної співпраці. Основою дослідження стали інтерв’ю з засновницею, аналіз контенту та структура роботи команди. Робота показує, як “Гербера” працює всередині й чим вона корисна для інших культурних ініціатив.
1. Що для вас є найбільшою гордістю в межах "Гербери"?
Напевне, це сайт та аудиторія.
Ми пишаємося ним, оскільки вважаємо, телеграм-канал і акаунт у TikTok — це те, що вести може кожен і набрати там непогану аудиторію. Зробити сайт — зовсім інша справа. У всіх випадках ми робили його самотужки. Оскільки я програміст, то вивчаю розробку сайтів. І ріст дизайну та функціоналу сайтів — це також ріст і моїх умінь. Із сайтом мені допомагає адміністратор.
Друге – це аудиторія. Тобто люди, яким подобається те, що ми робимо, які готові рекомендувати “Герберу”, які знають про нас та звертаються за допомогою тощо. Неважливо, що б ми робили — якщо не буде людей, кому це робимо, то наші зусилля марні. Наша аудиторія дарує нам ту популярність і так зване місце у цій сфері.
2. Як ви уявляєте розвиток проєкту через 5 років?
Оскільки ми стали більше приділяти увагу нашому сайту, то майбутнє бачимо за соцмережею. Хочемо, щоб вона вміщувала все, що необхідно письменнику. Це статті про написання, імена, форум; можливість викладу вакансій, таких як бета-рідери, ілюстратори, перекладачі тощо; можливість викладу своїх книг; можливість викладу під свої історії мерчу як для авторів, так і для фанатів, безліч інструментів, які б допомогли створювати історії. Звучить грандіозно і навіть фантастично. Проте хотілося б бачити таке майбутнє. Зараз писати своє – це хобі, а не професія. Праця не оплачується на достатньому рівні. Багато авторів обмежені у використанні творів через контракти з видавництвами. А ми хочемо дати можливість авторам розвиватися без цього і мати змогу заробити. Щоб кожен зміг видати книгу, продати її та випускати мерч. Надати можливість і фанатам теж випускати мерч, робити арти тощо. Хочемо, щоб кожен читач зміг надіслати грошову подяку авторові. І щоб автори змогли робити свої історії як безоплатними, так і платними.
Дуже хочеться, аби сфера літератури стала тим, що дає людям крила, а не змушує шукати час, щоб написати для себе, чекати місяцями відповідей від видавництва, самостійно займатися розкруткою виданої книги по різних платформах і так далі.
3. Чи є у вас стратегія щодо розширення аудиторії?
Скажімо, так. Наша стратегія полягає в тому, щоб давати аудиторії те, що потрібно. Спочатку ми надавали статті та імена. Тепер додали ідеї для просування книг у соцмережах. Далі будемо намагатися запровадити форум. Та з кожним кроком додавати новий функціонал на сайт. Нам сподобалася фраза одного з адміністраторів: “Спочатку навчаємо, далі комунікуємо, а потім пожинаємо плоди”. Зараз ми готуємося перейти на “комунікуємо”, коли запровадимо коментарі та форум. А ось третій етап — “пожинаємо плоди” — стосується можливості публікувати книги.
Маленькими кроками ми намагаємося закрити потреби аудиторії. Це і є наша стратегія. Наскільки можливо, настільки розширюватися і вкорінюватися у цій ніші. Зараз про нас знає більше людей, радять одне одному і це неймовірно. Наша аудиторія зростатиме у міру того, скільки їхніх потреб ми зможемо задовольнити. Будьмо чесні, зараз на ринку мало є такого, що б могло скласти нам конкуренцію. Ми у процесі розвитку цієї сфери. І хочеться бути першими, хто зможе запропонувати розв'язання певних проблем.
4. Що, на вашу думку, найбільше відрізняє "Герберу" від інших проєктів?
Команда та сайт.
Коли ми почали вести “Герберу”, я тільки тоді познайомилася з каналом у Telegram “Комірчина письменника” Юлії Кубай. Потім випадкового натрапила на канал у ютубі Влада Сторітелера. До створення команди, мене не цікавили інші проєкти й ця сфера настільки, щоб я шукала подібне. А зайнявши нішу, почала натрапляти на ось таких людей. І вони роблять не менш захопливий контент. Але одна людина ніколи не зрівняється з групою людей. Нас більше і ми можемо покривати багато сфер. Ми активно ведемо TikTok, Telegram, сайт, телеграм-бот, чат для спілкування. Кожного дня щось виходить, усе швидко наповнюється. І ми встигаємо все.
Однак, навіть маючи це, ми б настільки далеко не стрибнули, якби не сайт. Це тепер настільки важлива частина команди, що його неможливо не згадати. На наш сайт кожного дня заходить від 40 до 70 людей. За місяць 700+ людей зайшло вперше. Нас в пошуку вибило близько 10 тисяч разів. І ці нові люди, точніше їх 60-65 відсотків — це люди з пошуку. Кожен заходить на сайт близько 1,7 раза. І коли заходить, то в середньому переглядає більше ніж 3 сторінок. Так, ми багато де рекламуємо сайт. Це і TikTok, і телеграм-канал.
Ще відіграє роль, що я програміст. Ми не платимо за розробку та дизайн. Усе, починаючи від дизайну, продовжуючи проєктуванням бази даних, написанням фронтенду (візуальної частини сайту) та бекенду (серверної частини сайту), та завершуючи просування в пошукових запитах (SEO-просування) – лежить на мені. Часто з фронтендом допомагає адміністратор. Плюс, раніше захоплювалася SMM. Це просування у соцмережах. І хоча залишила цю справу кілька років назад, багато знань використовую зараз.
Скажімо так, багато факторів відіграло роль. Я б ще віднесла до них час створення. Тому що ми утворилися 17 липня 2022 року, коли українці найактивніше просували такі проєкти. Вважаю, якби ми почали цим займатися зараз, то не змогли б зайняти таке місце, де вже є.
5. Як ви оцінюєте результати роботи проєкту за останній рік? (2024)
Я б поділила останній рік на дві частини. До серпня і після.
Те, що було до серпня, я б оцінила як низькі результати. Це був період, коли ми стояли на місці та викладали суто у Telegram і тільки тому, щоб про нас не забули й щоб утриматися. Не могла зробити інакше, тому що і для мене був складний період. У серпні спитала друга (адміністратора), чи не проти робити сайти на замовлення і найпершим нам у портфоліо додати “Герберу”. Ми випустили сайт, я видозмінила опісля вигляд оформлення для дописів, змінила оформлення відео у TikTok. І справи стрімко почали рости. У перший тиждень ми бачили, як на сайт заходить до 5-10 людей на день. Я тоді ще не знала за SEO-просування (просування у пошукових результатах) і коли налаштувала усе, то кількість відвідувачів зросла до 20 вдень. Це було також завдяки Telegram та TikTok, де анонсували усе викладене. Зараз ми оновили його, дали можливість реєструватися. І тому ці пів року мали найкращий результат з усіх попередніх.
Так, я могла б навести у приклад, що ми стрімко розвивалися у перші пів року, як створилися, але якраз ці останні пів року по-справжньому були найкращими та найуспішнішими. Ми змогли не тільки збільшити популярність, але і якість контенту. Статті стали вичерпними, оформлення кращим, сайт зручним, ми намагаємося уважніше чути аудиторію тощо.
6. Що вас найбільше надихає у роботі над "Герберою"?
Люди. Я можу зараз говорити тільки про себе, але бачу відповідне й по інших учасниках. Можливо, найбільше помічаю це за адміністраторами, бо вони все-таки найближчі до мене і ми кожного дня спілкуємося. Як тільки хтось залишить гарний коментар, як відео якесь набере популярності, як у чаті починають говорити на книжкові теми, як збільшується кількість людей на сайті — це не може не радувати.
Такі випадки ми завжди копіюємо у чат адміністраторів та радіємо нашим маленьким перемогам. Раніше, ми намагалися писати кожного дня досягнення і статистику у каналі команди. Але коли більшість людей стали менше проявляти активу, поки все не залишилося на мене та адміністраторів, то перестали цим займатися.
Можливо, у майбутньому, зможемо реанімувати команду. І не просто залучити, а мати можливість оплачувати працю, адже як-не-як кожен витрачає час та сили.
Хочу додати, що коли люди реагують на те, що ми робимо, це дуже приємно. У такі моменти розумієш, що недаремно все робиш і продовжуєш далі. Навіть якщо цього небагато, воно дуже сильно і на дуже довгий час гріє душу.
7. Чи є у вас плани залучити партнерів або спонсорів?
Кілька разів у команді підіймалося таке питання. Однак на теперішній час ми цим займатися не будемо. Спонсори та партнери — не так легко, як можна подумати. Потрібно працювати на результат, який ми очікуємо.
Зараз ми вільні у тому, що робимо. Самі ставимо рамки та цілі. І неважливо від результату досягнутих цілей, ми все одно будемо продовжувати у тому напрямку, який оберемо. Мені подобається такий хід подій.
Правда, у мене є ідея щодо співпраці з однією власницею крамниці, яка займається наліпками, листівками та пінами. Оскільки ми плануємо відкрити можливість продавати товари, то думала домовитися про те, щоб вона зробила нам мерч, а ми натомість дозволимо їй викладати не тільки наші товари, але і її, раніше створені. Тобто суть в тому, що вона продає, а ми надаємо майданчик для продажів та забираємо відсоток від заробленого. Але це поки як ідея.
8. Як ви визначаєте, що проєкт є успішним?
Всередині “Гербери” ми відкривали кілька різних проєктів свого роду, та не всі втрималися. Це була “Квіткова соната”, де ми викладали відео, фото та музику для монтажу. Ми прийшли до висновку, що це не наша ніша. Це те, що нам потрібно робити окремо, окремо залучати людей і витрачати на це час. Тому ми полишили цю справу. Другим таким проєктом був “Літературний помічник від “Гербери”, де публікували ідеї просування у соцмережах та різні генератори, які могли б допомогти у написанні. Однак ця ідея була закинута через те, що надто багато взяли й не впоралися.
До чого веду. Ми залишали проєкти, коли хотіли брати багато ніш одразу. Зараз ми зосереджені тільки на одній. Це статті та імена, які допомагають у написанні. І навіть якщо ростемо — завдяки сайту — то курс залишається одним і тим же.
Проєкт стає успішним тільки тоді, коли він займає одну нішу та рухається вперед. І звичайно, потрібно адаптуватися до змін і слухати та не слухати аудиторію одночасно. Самі собі суперечимо, чи не так? Маємо на увазі, потрібно слухати, що потрібно аудиторії та робити те, що закриває її потреби. А коли мова йде про не слухати, це означає, що керувати проєктом потрібно, виходячи з власного бачення.
То й же сайт. На початку це не була така вже й крута ідея, однак я наполягала і сама над цим працювала. Перший сайт був неякісним. З поганим дизайном і незручним. І ми його перестали вести, адже наші очікування не виправдовувалися. Здавалося, розвиток у Telegram був. А TikTok з таким форматом не дуже залітав. Однак я знову захотіла сайт, знову TikTok і нові оформлення усюди. Ми іноді не питаємо, чи дещо робити, а робимо і дивимося результат. І потім вирішуємо, як коригувати усе далі.
Я вважаю, що можливість покрити потреби людей і ріст охоплення це і є про успішність.
9. Які нові цілі або ідеї ви плануєте реалізувати в "Гербері"?
З появою сайту, а тепер і реєстрації користувачів, весь акцент змінився в бік саме сайту. Зараз ми інформаційний портал. Однак плануємо додати взаємодію користувачів (книги, форум, власні статті, вакансії тощо), що перетворить “Герберу” в соцмережу. Тепер нас цікавить переважно активність на сайті, а Telegram та TikTok стали інструментами збільшити охоплення і розповісти про себе.
Все це звучить чудово, однак на реалізацію піде безліч часу. Тому що працюють над сайтом дві людини. Друга людина — це адміністратор. Він вносить імена та допомагає писати код для візуальної частини. А ще двоє адміністраторів допомагають з матеріалами. Я займаюся серверною розробкою, тобто логікою додатка, дизайном, функціоналом та просуванням у пошукових результатах. Виклад статей та публікація імен, внесених адміністратором, теж на мені. Те, що ми придумали, буде реалізовано не швидко. Ось ця версія, де з’явився акаунт, теми, вподобайки та колекції, новий дизайн, інша архітектура сайту, можливість завантажити як додаток чи програму — усе це розроблялося два тижні. І цим ми можемо займатися у вільний час.
Наступне, над чим будемо працювати, це можливість коментувати та форум. Здавалося, слово форум у сучасних реаліях не часто почути та мало хто цим користується. Однак вважаємо, що це необхідний крок. Люди часто ставлять питання про написання у різних чатах, під відео та дописами. То чому б не дати можливість написати питання й отримати відповідь від інших користувачів? Коментування статей також потрібно. Дати можливість спілкуватися та обмінюватися досвідом.
Після цього вже будемо говорити про можливість публікувати свої твори. А далі інструменти написання та вакансії. Порядок може мінятися. Але всі ці ідеї будемо пробувати реалізувати.
10. Як ви бачите місце "Гербери" в розвитку літературної культури України?
Кожна справа чи хобі потребує досвіду та знань. Звідки черпати ці знання, людина обирає сама. І наша ціль стати тим місцем, де будь-хто зможе отримати щось нове, поділитися досвідом та творчістю. Тобто стати тією платформою, яка буде виховувати нові таланти, розвивати їх та показувати їм перспективи.
Будемо відверті, поки складно говорити про місце, адже не вважаємо, що достатньо відомі. Популярність у цьому плані важлива. Адже чим більше тебе знають, чим більше згадують, тим більший маєш вплив на розвиток.
Якщо судити зараз, то ми виступаємо тими, хто дає знання, аби покращити письмо (історії). Зараз наша роль у цьому. Можливо, у майбутньому зможемо бути тими, хто дає можливість творчості бути гідно оціненій.
