АНОТАЦІЯ
Це — п’ята частина інтерв’ю-дослідження про волонтерський літературний проєкт “Гербера”, який підтримує молодих авторів і розвиває творчу спільноту в Україні. У роботі розглядається, як волонтерство допомагає створювати нові форми культурної співпраці. Основою дослідження стали інтерв’ю з засновницею, аналіз контенту та структура роботи команди. Робота показує, як “Гербера” працює всередині й чим вона корисна для інших культурних ініціатив.
Всього частин шість.
1. Які основні цілі популяризації літератури ви ставите перед собою?
Якщо раніше робили акцент на тому, аби нести цінність, як команда, яка поширює наш досвід і багатьох користувачів інтернету, то тепер нашою ціллю є можливість стати місцем, де кожен, хто починає писати, отримує хороший старт, підтримку та інструменти. А опісля всього ще й можливість показати творчість та бути побаченим.
Я вважаю, що такий підхід допоможе розвивати молоду українську літературу. Wattpad, Букнет та Аркуш. Ще додамо платформу для фанфіків. Кожен знає ці платформи, а хтось є зареєстрованим на одній чи на кількох. Такі платформи мають популярність, як серед авторів, так і читачів. За безкоштовно можна прочитати те, що душа бажає. Хочеш з відомими персонажами? Є фанфіки та відповідні платформи. Хочеш просто щось прочитати? Обирай платформу та жанр і шукай. Іноді саме такі платформи викликають у людей бажання володіти паперовими копіями та збирати власні бібліотеки. І такі платформи часто мотивують та дають натхнення розпочати писати.
Тому створення таких платформ відіграє важливу роль у популяризації літератури. І ми ставимо ціль зіграти таку ж роль, проте стати не просто місцем показу творчості, а чимось більшим. Зараз ми блог, де є багато корисних матеріалів, далі додамо форум, аби ділитися досвідом, і потім можливість публікації книг та монетизації власних робіт.
Ціль — стати місцем творчості для багатьох людей.
2. Як ви обираєте інструменти для просування?
На основі власного досвіду.
Оскільки я відповідаю за команду і часто віддаю конкретні рішення, що робити кожному, то вибирати інструменти потрібно такі, якими зможу ефективно керувати.
TikTok і Telegram обрала, адже раніше я мала справу з цими соцмережами, тобто найбільше проводила у них часу і бачила, як свої канали ведуть інші. Сайт обрала виходячи зі спеціальності. Телеграм-бот теж, адже раніше хотіла писати їх, але в цьому випадку був використаний конструктор.
3. Які формати контенту найкраще працюють для залучення аудиторії?
Залежно де. У Telegram найкраще себе показують підбірки та статті. У TikTok імена. І сайт включає весь матеріал.
Формат відео дає швидку віддачу, гарні переходи на сайт, але часто люди заходять один раз і не повертаються. Багато відео зберігають і за статистикою, але навряд чи переглянуть їх знову. Можуть ставити вподобайки та коментувати. Але це одноразово. Аби реально звернули на нас увагу потрібно багато часу. Цей тип контенту підходить задля залучання людей стежити за нами ще десь. Наприклад, сайт чи телеграм-канал. TikTok чудово показує себе в ознайомленні.
Наприклад, є певні значення імен, які цікавлять багатьох (темрява, зло, смерть, вогонь, стихії й так далі). Відео про них збирають десятки тисяч переглядів. І завдяки цьому багато людей у той день заходять на сайт і шукають у ньому імена. Можна спостерігати іноді рекордну кількість користувачів. А якщо хтось зайшов шукаючи імена, він все одно побачив наявність статей, покористувався сайтом та тепер буде знати про наше існування. Але таким не варто зловживати, оскільки імена не наша основна ціль.
Telegram дає користувачів, які багато разів заходять на сайт. Тут коментарі та вподобайки відчуваються по-іншому. Адже ті, хто прокоментував раз чи поставив вподобайку, ймовірно поставить її ще раз, перейде за посиланням на сайт та затримається там. Тому для анонсування контенту, який робимо, це хороше рішення.
Отже, кожен формат має свою мету і відіграє свою роль.
4. Чи співпрацюєте ви з авторами-початківцями? Як це відбувається?
Ми не співпрацюємо з авторами.
У перші місяці команди читали рукописи та давали поради. Бета-вичитування і те, чим ми займаємося, — це різне. Таке роз'єднання на ці напрями не вплине позитивно на команду. Так, можливо аудиторії сподобається. Проте ще більший поділ обов'язків всередині ускладнює управління. Також вважаємо, що недостатньо кваліфіковані для цього. “Гербера” як-не-як має свою репутацію, і не хочеться бути тими, хто дає неякісну критику.
Зараз ми суто поширюємо наш контент. Можемо порадити під запит статті чи дати поради за відповідним запитом в телеграм-боті (можливість поставити анонімне запитання). У нас були випадки, коли люди писали та часто запитували, як краще прописати чи як взагалі вчинити. У такий спосіб ми готові допомагати авторам.
5. Який вплив "Гербери" на читацьку культуру ви спостерігаєте?
Відповісти про вплив на авторів легше, оскільки найбільш наближені до цього.
Вагомий вплив створюють видавництва, книжкові блогери та багато іншого.
Чим більше людей буде писати, тим більше українська література розвиватиметься, тим більше ми зможемо запропонувати українським читачам. Зараз ми читаємо багато іноземної літератури. Віримо, що настане час, коли українські автори зможуть зайняти більшу частку, ніж зараз, на українському ринку. Якщо так буде, і “Гербера” відіграє в цьому роль, як джерело знань, інструментів та натхнення у написанні, ми будемо надзвичайно раді.
Думаю, про такий вплив ми зможемо сказати, коли дамо змогу публікувати власні твори.
6. Чи маєте ви плани для розвитку офлайн-заходів, таких як зустрічі або літературні читання?
Організація офлайн-заходів непросте заняття. Поки що ми не розглядали таку можливість. Не буду категорично говорити ні. Всяке може статися у майбутньому, однак про таке ми ще не задумувалися. Наразі ми зосереджені на просуванні себе. І не просто як команди, яка буде допомагати з написанням, а як щось більше, що дасть можливість кожному показати свою творчість та монетизувати її. Для цього офлайн непотрібний. Ера технологій забезпечила нас можливими ресурсами для втілення мрій онлайн.
7. Як "Гербера" підтримує авторів своєю діяльністю?
Найбільше сказати про підтримку авторів можемо, беручи до уваги створений книжковий чат. Адже ті, що хто зберігає наші матеріали, це люди по той бік екрана. Так, якщо вони зберігають та шукають, це свідчить, що ми допомагаємо у написанні, даємо поради та свого роду старт.
Повернемося до чату “Книжкова Оранжерея”. Одного разу до нас зайшов хлопець, який не знав, з чого почати. І багато людей поділилися досвідом. Було приємно, що тут можуть допомогти та дати пораду. Також були випадки, що питали як дещо прописати чи ділилися творчістю. І це круто для людини, яка починає писати та потрапляє у спільноту таких самих людей, хто теж це обожнює. Поруч з людьми, що пишуть, ти уже не відчуваєш, що просто пишеш у шухляду, а те, що пишеш, можеш показати однодумцям, і вони допоможуть. Хтось в чаті має досвід друку, хтось пише уже не першу і не другу книгу. І це мотивує.
Створити чат було хорошою ідеєю. Так, полазити по наших матеріалах добре, можна багато чого дізнатися і почати писати. Але інша справа, коли тебе оточують люди, які пишуть. Це відчувається по-різному.
Відповідаючи на питання, хочемо сказати, що “Гербера” створює контент, який дає підказки, допомагає підтримувати ось це натхнення писати далі й дає можливість бути в колі людей, які теж пишуть. Можливість відчути себе частиною літературної спільноти.
8. Який відгук ви отримуєте від читачів про роботу проєкту?
Позитивний. Зазвичай люди дякують за те, що ми робимо. Це одна частина, найбільша. Інша частина — це коментарі задля обговорення теми чи дискутування стосовно певного питання.
Негативних відгуків не пам'ятаю. Бувало кілька разів, що вказували, де ми помилилися щодо написаного (1-2 рази було за ці 2+ роки). А так, щоб негативних, то ні.
Деякі скриншоти відгуків:













9. Наскільки важко використовувати соціальні мережі для популяризації проєкту?
Коли одна соцмережа, то не дуже й складно. За місяць ведення ти будеш знати, як і що робити, аби гарно просуватися. Але реальність така, що часто однієї мережі недостатньо.
Ми почали вести TikTok. І проблема в тому, що те, що викладаємо в одну соцмережу не підходить для іншої. Всюди різні формати. І контент потрібно підлаштовувати окремо до всього також. Не всі рубрики були й в Telegram і в TikTok. Деякі були створені виключно для однієї соцмережі.
Далі ми готувалися відкрити Instagram. У каналі команди вибирали оформлення. Але тут ще інший тип контенту. І це реально складно. Приходить розуміння, що не достатньо творити статті та думати, що ось поширимо всюди й буде щастя. Тобі потрібно підлаштовуватися під формати подачі контенту та алгоритми.
Ще грає роль популярність. У Telegram стати популярними з нуля важко. Створити спочатку TikTok було вдалим рішенням. Він давав перегляди й ми змогли набрати аудиторію у Telegram.
Ще є Twitter (зараз вже Х), Facebook та штука від Instagram, забула назву. І YouTube. Можна вести всюди. Але потрібно мати на увазі, що стаття для кожної соцмережі буде мати геть різний формат та оформлення. Будуть загальні рубрики на всі соцмережі, і такі, що підходять виключно одній. Кожна соцмережа має свої алгоритми просування, які варто враховувати. У кожній соцмережі можуть бути коментарі та іншого роду реакції. І потрібно приділяти час на спілкування з аудиторією.
Також врахуємо, що потрібно створювати контент-плани. У нас є загальний для Telegram. Тут доведеться для кожної соцмережі підлаштовувати інший контент-план та шукати ідеї.
Якщо вас багато, і до кожної соцмережі долучити одну-дві людини, то ще більш-менш можна з цим впоратися. Але коли це все веде одна чи дві людини — дуже важко.
10. Чи плануєте ви впроваджувати нові інтерактивні формати, наприклад, подкасти чи відео?
На початку створення команди ми часто порушували це питання. Були розмови за YouTube, де б випускали відео на цю тему. Пізніше ми познайомилися з дівчиною, яка один раз озвучила нашу статтю. Думали, можливо такий формат непогано підійде. За подкаст теж була мова.
В усіх випадках ми відмовлялися від цього. Це час і праця. І на той момент ми не могли таке собі дозволити.
Зараз ці питання не підіймаємо, адже хочемо чимшвидше просунути та розвинути сайт. Однак, у наших маленьких планах є місце бути каналу на YouTube, з відео та можливостями до кожної статті на сайті додавати аудіоверсію, створену не тільки нами, але й користувачами. Щодо подкастів, то ні. Поки у планах їх немає.