Чому відносини України та Казахстану «заморозилися». Інтерв'ю

Дипломатичні відносини між Казахстаном та Україною фактично заморожені. Вже близько півроку Дархан Калєтаєв, офіційно  не залишаючи посаду посла РК в Україні, перебуває в Астані. При цьому, після звільнення Петра Врублевського у столиці Казахстану немає українського посла. Чи означає це, що дві країни мають проблеми у взаєминах? 

cover

Сергій Нагорняк — людина відома як в Україні, так і Казахстані. Він очолює міжпарламентську групу «Україна — Казахстан» і неодноразово бував у Казахстані 2019-го, на відзначення Дня незалежності Казахстану, він приходив до українського парламенту в одязі із символікою РК. А 2023-го стараннями Нагорняка у Києві та інших містах  з'явилися традиційні казахські юрти, в яких люди могли зігрітися та підзарядити телефони. 

Orda.kz: З жовтня 2022 року в Казахстані немає посла України. Також є інформація, що Дархан Калєтаєв,  хоч і залишається послом, залишив Київ. На цьому фоні відносини Казахстану та України здаються прохолодними, а дипломатичні контакти зведені до мінімуму. На вашу думку, чому склалася така ситуація і який з неї може бути вихід? 

Сергій Нагорняк: Дипломатичні відносини між Казахстаном та Україною останній рік справді стали прохолодними. І від цього наші країни багато втратили. Вихід завжди є. Потрібна розмова між нашими президентами. І Касим-Жомарт Токаєв, і Володимир Зеленський є мудрими політиками, тому я впевнений, що вони зможуть знайти точки дотику для перезапуску дипломатичних відносин. 

Orda.kz: Кого, на вашу думку, варто було б призначити на посаду посла України в Казахстані? Можливо, ви когось хотіли б бачити у цій якості? 

С. М.: Для України важливо зробити правильний вибір із кандидатом на посаду посла в Казахстані. Важливо, щоб ця людина мала вже комунікацію як із владою в РК, так і з представниками бізнесу, громадськими організаціями. Наразі важливо сфокусуватися на взаєминах наших країн у сфері культури, освіти та економіки. Набагато менше політики! Ми маємо багато сфер спільних для розвитку, які наші взаємини зможуть лише зміцнити. Важливо не повторювати попередніх помилок. 

Фото: із особистого архіву Сергія Нагорняка.
Фото: із особистого архіву Сергія Нагорняка.

 Orda.kz: Як би ви взагалі оцінили нинішні відносини України та Казахстану? 

С. М.: Незважаючи на охолодження в дипломатичній сфері, ставлення українців до громадян Казахстану найтепліше. Я це впевнено можу стверджувати. І знаю, наскільки сердечно та тепло ставляться громадяни Казахстану до українців. Я сам 11 разів бував у Казахстані і завжди відзначав вашу гостинність, працьовитість, доброту людей. Часто приймаю гостей із РК та бачу, наскільки подобається їм приїжджати до Києва. Казахи закохуються з першого візиту до Києва, він часто нагадує їм Алмати.

Orda.kz: З самого початку повномасштабної війни керівництво Казахстану зайняло нейтральну позицію. Але при цьому ми надсилали гуманітарну допомогу. Велика підтримка йшла від громадян Казахстану. Чи відомо вам, чи надходить зараз така підтримка?

С. Н.: Ми високо цінуємо позицію президента Токаєва, який чітко та публічно дав зрозуміти, що Казахстан не визнає квазідержави ДНР та ЛНР. Для нас це важливе. Ми вдячні Казахстану за гуманітарну допомогу на початку війни, та окрема подяка бізнесу РК за генератори, юрти, відновлення медустанов в Україні. Ну і, звичайно, громадянам Казахстану, які з перших днів війни в Україні приїжджали до нашого посольства, волонтерів, і передавали допомогу нашим громадянам. Ми й зараз відчуваємо теплоту ваших сердець! 

Фото: із особистого архіву Сергія Нагорняка.
Фото: із особистого архіву Сергія Нагорняка.

Orda.kz: Торік, під час масованих бомбардувань Росією енергооб'єктів України, у деяких містах з'явилися юрти незламності , відкриті казахстанцями, які мешкають в Україні. Чи планується цього року встановити такі юрти, і якщо так, то де і хто виступає ініціатором?

С. Н.: Проект «Юрти незламності » дуже зблизив наші країни! Українці залишали тисячі слів подяки громадянам Казахстану у книгах для відгуків, які є у наших юртах і які ми обов'язково передамо вам. Ми побачили, як близькі ми ментально, наскільки сильні зв'язки між нашими народами. Лише київську юрту за рік відвідали понад 100 тисяч городян. І кожен мав свою історію зв'язків із Казахстаном. Іноді нам здавалося, що в Україні півкраїни казахів. 

Зараз цей проект продовжує працювати у Києві, Миколаєві, Одесі, у прифронтовому Слов'янську. І буквально кілька днів тому ми спільно з діаспорою, міністром культури України та мною як ініціатором цього проекту відкрили новий проект у Черкаській області, у місті Звенигородка, на батьківщині Тараса Шевченка — «Тарасову юрту». Цього року на державному рівні відзначаються 210-ті роковини від дня народження нашого генія, і ми хочемо, щоб українці, земляки нашого Шевченка, могли побачити та познайомитися з культурою Казахстану, де довгих 10 років був у засланні (на засланні — ред . ) наш Кобзар.

За ці роки Тарас Шевченко написав 450 картин, 120 поезій, близько 20 повістей. У своїх роботах Шевченко з великою симпатією описував побут та доброту казахів. І тому мав у них повагу. Цей проект викликав величезний інтерес, і зараз багато шкіл бронюють час на екскурсії та відкритий урок літератури, історії, малювання. У юрті є копії робіт Шевченка, які він написав у Казахстані. 

Orda.kz: Касим-Жомарт Токаєв та Володимир Зеленський не спілкувалися майже рік. Остання телефонна розмова між ними відбулася 16 лютого 2023 року. Це говорить про охолодження відносин або їм просто нема про що зустрічатися?

С. Н.: Така жива зустріч дуже потрібна! Нашим президентам є що обговорити. Це і питання відновлення дипломатичних відносин насамперед і перезапуск їх. І Казахстан міг би стати країною, яка взяла б на себе дуже важливу для нас місію зі звільнення цивільних і особливо дітей, які знаходяться зараз на території РФ. Нам у цьому питанні потрібен партнер, який зберігає взаємини з Росією та у дружніх стосунках з Україною. Тисячі наших дітей було незаконно вивезено з України до Росії військовими. Нам дуже важливо повернути їх додому! Я впевнений, що Казахстан міг би стати у цьому складному питанні нам партнером. 

Нам потрібно для двох країн використовувати наші сильні зв'язки української сторони зі США та країнами Європейського Союзу, де ми маємо гарну комунікацію, і з вашого боку — з Китаєм, країнами Центральної Азії. Комунікація та теплі відносини наших президентів із лідерами цих країн будуть корисні один одному. 

Дуже хочеться, щоб відбулася зустріч лідерів наших країн, в Україні чи Казахстані.

Джерело

Поділись своїми ідеями в новій публікації.
Ми чекаємо саме на твій довгочит!
Космос Політики
Космос Політики@politikosmos

Світова політика

75.2KПрочитань
4Автори
288Читачі
На Друкарні з 1 травня

Більше від автора

Вам також сподобається

Коментарі (0)

Підтримайте автора першим.
Напишіть коментар!

Вам також сподобається