«Гроші непогані, але в нас багато хто загинув». Мігранти із Центральної Азії розповіли, як їх завербували воювати з Україною - Азаттик

Вихідці зі Центральної Азії вирушають воювати в Україну на боці Росії через гроші. Їм пропонують заробітки, які вони навряд чи можуть одержати в іншій сфері. Але гроші — не завжди головний рушійний мотив. Деякі бояться опинитися у в'язниці у разі відмови вирушити на війну.

Трудовые мигранты у миграционного центра Сахарово в Подмосковье

Аман — етнічний казах, але народився в Росії, має громадянство цієї країни. Чоловік воює в Україні вже понад півроку, рішення піти на фронт називає «квитком в один кінець». За словами Амана, наразі контракти з Міноборони Росії підписують багато вихідців із Центральної Азії — переважно через гроші. Мігранти поділилися своїми історіями та порадили «подумати тисячу разів», перш ніж вирушати на фронт.

«Один із мільйона, якщо виживеш. Киргизстанці були, тувинці, негри, тут були різні, — розповідає Аман. — Але вони всі — хтось тут лежить, на передовій, а когось додому відправили».

Нині Аман на передовій за Донецьком. Контракт із Міноборони Росії підписав у лютому. Причин свого рішення не пояснює, але каже, що добре подумав. За його словами, гроші платять великі та вчасно. Але іншим їхати на війну не радить.

«Це не Чечня, це не війна у Сирії. Тут, мабуть, навіть автомат не потрібен, — каже він. — Тільки снаряди літають туди-сюди. У танкіста потрапляє — і все, там танк згоряє, люди. Тут космодром, літає все. Ти навіть не встигнеш дійти туди, до передової. Дуже страшно».

Аман - етнічний казах, який народився в Росії. На фронті, за його словами, багато мігрантів із Центральної Азії. Як розповідає чоловік, на війну вони йдуть через гроші, але назад повертаються одиниці.

«Назад його вже все не відпустять, — стверджує російський військовослужбовець. — Перш ніж сюди їхати, нехай тисячу разів подумає. Так, гроші непогані, щомісяця отримуватиме. Пацани, які з Москви прийшли, деякі ще живі, декого вже немає. З маленьких сел, наприклад, у нас багато хто загинув. Хтось безвісти зник. Потім ти його шукатимеш — і все одно вже не знайдеш. Тут багато хто лежить на "передці", їх ніяк не витягнуть».

Контракт на війну, укладений у Москві, - зараз один із найпривабливіших варіантів. Мер російської столиці нещодавно підписав документ, згідно з яким одноразово можна отримати майже два мільйони рублів. Оголошення рекрутерів посипалися в усі соцмережі, зокрема у групи мігрантів у месенджерах. Журналістам Киргизької редакції Азаттика вдалося дізнатися, що контракт із іноземцями також укладають.

«Дивіться, потрібен весь пакет документів: переклад на російську паспорта, патент, що ви реально офіційно в'їхали до РФ, — перераховує рекрутер на війну в Україну. — Ось це все, щоб було, щоб ви могли отримати громадянство. Далі із цим пакетом документів до Московської області. Московська область - 1 млн 700 тисяч. Два тижні перевірятиме ФСБ».

Після перевірки спецслужб мігранти підписують документи та їдуть на війну. Буквально нещодавно, як розповіла рекрутер, вона відправила на фронт таджикистанця та киргизстанця. Там, за її словами, «треба бути готовим до всього».

«Це СВО (так у Росії називають війну в Україні. — Ред. ), це війна. За два тижні його навчать, як автомат тримати, і вперед. Це все страшно та небезпечно. Ну самі розумієте, це війна, там вбивають. Ранять і дуже часто вбивають уламки від дронів, від артилерії», — каже рекрутер.

Втім і ці попередження нікого особливо не зупиняють. Гроші, які пропонують за службу на війні, для мігрантів є величезними. У чатах радять продатись дорожче, їдуть, щоб закрити кредити або накопичити на житло. Це підтверджує і Абдулла (так молодик представився журналістам) родом із Таджикистану.

«Так, хлопців багато: з Таджикистану, Узбекистану, Киргизстану, Казахстану, — розповідає Абдулла. — Я пішов на це заради дитини, якщо чесно. У мене одна дитина, і вона у мене хвора, скажімо так. В мене виходу не було. Але вийшло, скажімо, заради грошей. Зараз усі їдуть заради грошей».

Журналістам вдалося поговорити і з іншими мігрантами – учасниками війни. Від детальних розмов вони відмовилися, але наголосили, що не знають, що робити. Виїхати не можуть, де опиняться завтра – не знають. Усі чекають на закінчення війни.

Гроші - не єдина причина для контракту з Міноборони РФ. Вихідців із країн Центральної Азії — тих, хто одержав громадянство, лякають в'язницею. Так було і з чоловіком Айжаркін. За словами жінки, сім'я отримала паспорти Росії близько 10 років тому. Але нещодавно перед чоловіком поставили вибір або війна, або сім років в'язниці. Зараз Айжаркін та четверо дітей чекають на голову сім'ї з фронту.

«Прийшли, сказали, що він фахівець і забрали. Про "СВО" нічого не сказали, - стверджує Айжаркін. — Щодо грошей, Міноборони нічого не обіцяли. Нещодавно приїхала з Киргизстану, там кажуть, що когось поранили, когось вбили. Кажуть, що якщо за контрактом, то платять. Але я не цікавилась. Боюся навіть дізнатися, де він».

Першими відправляти на війну тих, хто нещодавно отримав російське громадянство, запропонував голова Слідчого комітету РФ. Олександр Бастрикін вважає, що потрібно об’єднати процедуру видачі паспорта Росії та постановки на військовий облік. Керівник Слідкому також заявив, що 30 тисяч мігрантів із російським громадянством уже вдалося «відловити», а 10 тисяч із них — відправити на фронт. Правозахисники зазначають, що російська влада використовує різні методи залучення людей на війну в Україну: від залякування до підкупу. За їхніми даними, щоразу, коли Міноборони підвищує виплати, попит на службу до армії РФ збільшується. А слідом йде хвиля запитів від родичів мігрантів, які не можуть знайти своїх рідних у Росії.
Джерело — Азаттик

Поділись своїми ідеями в новій публікації.
Ми чекаємо саме на твій довгочит!
Космос Політики
Космос Політики@politikosmos

Світова політика

74.6KПрочитань
4Автори
283Читачі
На Друкарні з 1 травня

Більше від автора

Вам також сподобається

Коментарі (0)

Підтримайте автора першим.
Напишіть коментар!

Вам також сподобається