Міф про створення світу в фентезійних релігіях

Ян Брейгель молодший, «Бог створює Сонце, Місяць і зірки»
Вітаю, я сироманка! Я працюю над власною книгою в жанрі фентезі, і хотіла б поділитись деякими своїми напрацюваннями на тему сторітелінгу, ворлдбілдінгу та побудови персонажів. Якщо вас цікавить створення історій, то можете підписатись, я буду продовжувати писати довгочити на подібні теми.

Вагомим елементом занурення читача у вигаданий світ є внутрішній лор. Згадаймо навіть того ж Гаррі Поттера! Хоч внутрішній світ там і не мав великої логіки, якщо подумати довше п’яти хвилин, ВТІМ він був перенасичений такими різноманітними побутовими деталями, що вони робили світ правдоподібним — не реалістичним, втім правдоподібним.

Is Diagon Alley A Real Place? How to Visit the Inspiration for 'Harry  Potter's Best Marketplace
Алея Діаґон — перше занурення читача разом з головним героєм у світ магії.

Для деяких авторів цей рівень вважається достатнім, хтось ж прагне більшого реалізму, аби жоден CinemaSins не зміг причепитись. Так виникають ельфійські мови, плани креслення космічних кораблів та історія всього світу, продумана ледь не до формування Землі. Втім сьогодні я би хотіла обговорити такий аспект лору як релігію, а ще точніше — космогонічний міф та чому його продумання може вам дуже сильно допомогти у насиченні свого світу ось цими маленькими побутовими деталями.

(ні, я не буду називати міф мітом, так як я не звикла до такої транслітерації і потім гублю це слово при перечитці матеріалу. Так що вам доведеться потерпіти цю стару старперку, deal with it)

Отож, що таке космогонічний міф? Це частина міфології, яка зосереджена довкола пояснення походження Всесвіту та космосу (власне, звідси й “космо-” у назві). Це обов’язковий аспект будь-якої релігії, без якого та не може повноцінно вважатись як релігія. Ну і привід для маминих атеїстів як я потім єхидно хіхікати і тицяти пальцем у те, що, бачте, міф про створення світу не збігається з науковим баченням. Навіть в даосизмі (здавалося би, більше філософії, аніж релігії) є свій космогонічний міф, а отже все таки без цього нікуди.

Люди здавна намагались пояснити існування природніх явищ через міфологію — це не секрет ні для кого. Космогонічні міфи були відрадою для тих людей, що дивилися в небо і намагалися зрозуміти природу буття. Що це за палаюча куля поміж хмарами і чому вона пече мені очі? Чому з хмар ллється вода? Чому небо голубе? Чому існують гори та долини? Запитання, які, здавалося б, належать розуму трьохрічної дитини, колись віками мучили наших предків. Людина по сутності своїй прагне пізнавати, тож такі фундаментальні питання мусили мати хоч якусь відповідь, мінімальну, аби задовольнити більшість таких ж допитливих чомучок.

Взагалі, це не єдина причина існування космогонічних міфів (вони ще й демонстрували всесильність божественних сутностей, яким поклонялись люди), проте нам важливо ухопитись за те, ЯК давалась відповідь на всі ці запитання. Саме особливості місцевої культури, географічного розташування, місцевих устоїв та традицій по факту творять унікальні космогонічні міфи, в яких відображено менталітет самого народу, що сповідує цей міф. Порівняйте те, як створення світу бачили древні скандинави, греки, китайці, індійці, слов’яни, племена Африки — всі вони базуються на ЇХНЬОМУ внутрішньому контексті, на ЇХНІЙ філософії. Зараз, в XXI столітті космогонічні міфи не несуть наукову цінність як валідні джерела про те, як був створений світ. Космогонічні міфи несуть наукову цінність як символічні наративи, як плід культури, з якого можна дуже багато дізнатись про те, як сприймають світ різні народи та культури.

Існує декілька повторюваних тем, які вважаються універсальними та до яких звертається переважна більшість відомих нам культур. Міфологи ділили їх на різні класифікації, я ж візьму найбазовішу типологію за Elliade-Long, раптом знайдете там своє натхнення: [1]

Тип космогонічного міфу:

Пояснення:

Приклади з відомих релігій та культур:

🕳Створення ex nihilo (з нічого)

Створення відбувається через думку, слово, сон або тілесні виділення божественної істоти. Потенціал і суть творіння випливає зсередини творця. Такий творець може існувати або не існувати у фізичному оточенні, такому як темрява чи вода, але не створює світ з них.

Юдаїзм, християнство, іслам.

Міфологія Стародавнього Єгипту, Рігведи, окремі анімістичні культури Африки, Азії, Океанії та Північної Америки.

💥Створення шляхом розщеплення або впорядкування первісної єдності

(створення з хаосу)

Хаос асоціюється зі злом та забуттям, на відміну від космосу, який є “порядком”. Світ створюється з матеріалів, що вже існують в хаосі. Гугліть “the motif of Chaoskampf”, цей мотив зустрічається в багатьох культурах

Розповідь про створення Книги Буття (перший розділ Книги Буття), грецько-римська міфологія, гавайський фольклор.

🕊Створення через земного водолаза

Верховна істота посилає тварину (зазвичай птаха) на дно первинних вод шукати горстки піску/землі/бруду, аби з цього збудувати придатну для життя землю.

Колядка “Ой як же було ізпрежди віка” — поширено в слов’янській міфологічній традиції. Також серед корінних народів Північної Америки, татар, юкагірів, фінів, бурятів, румунів, ромів.

👶Створення через появу

Предки проходять через серію світів і метаморфоз, поки не досягнуть теперішнього світу. Людство виходить з іншого світу в той, у якому воно живе зараз. Попередній світ часто вважають лоном матері-землі, а процес появи порівнюють з актом народження. Роль повитухи зазвичай виконує жіноче божество.

Культури корінних народів Північної Америки.

👌Створення шляхом розчленування першосутності (міф про Всесвітніх батьків)

Первісна форма Всесвіту — вічний союз двох батьків, і створення світу відбувається тоді, коли вони розлучаються. Батьки зазвичай ідентифікуються як Небо (зазвичай чоловік) і Земля (зазвичай жінка).

В іншій формі цього міфу світ створюється з розчленованих частин тіла первісної істоти.

Форма 1: Міфологія маорі

Форма 2: Скандинавська міфологія.

В 70% випадків скоріш за все ви скіпнете табличку вище, і я не можу засуджувати: допоки воно само мені не стало потрібне, я теж скіпала цей епізод в 6 класі на світовій літературі, бо нікому не цікаво з якого там яйця вилупився Будда, скільки рук в Сварога, як Крішну метав блискавки і як Зевс зліпив людей (на всі ці запитання wrong answers only). Поговоримо конкретно про те, що дасть вам пропрацювання космогонічного міфу вашої фентезійної релігії:

  • Ідеї для обрядів та традицій.

  • Ідеї для прислів’їв, приказок, забобонів.

  • Зосередження на центральній глибинній цінності народу, що сповідує цей міф.

  • Краще розуміння контексту, в якому розвивався ваш народ.

    Географічне місцезнаходження, наявність/відсутність природних ресурсів, клімат та осілий/кочівний спосіб життя усі разом впливають на сприйняття світу. Подумайте, з якими природними явищами, труднощами могли зіткнутись ці люди та до яких міфів це могло призвести.

Допустимо, я для свого Всесвіту вирішила взяти за основу міф про створення з хаосу (тому що моя релігія була сформована в Давньому Римі, а в давньоримській міфології поширений саме такий тип історій). Нижче ви можете прочитати сам міф, якщо бажаєте краще вникнути в контекст прикладів, які я буду наводити.

Міф про створення Всесвіту в моїй вигаданій фентезійній релігії - статератизмі.

Отож, люди здобули розум завдяки зорі — краплі поту, що впала з чола божества на землю. Виходячи з цього міфу, можна припустити, що тоді б метеоритні дощі — “падаючі зірки” по-народному — були би надзвичайно важливим явищем. З цим могли бути пов’язані обряди пошуків упалої зорі, де, за легендою, хто знайде таку зорю, той стане ще розумнішим та більш наближеним до бога. А що стосується квітів, схожих на зірки? Вони цілком могли би стати національним символом та священною рослиною, яка би використовувалась в окремих обрядах. А сам символ зірок? Чому б не мазати його на чоло наречених під час шлюбного ритуалу, аби побажати їм розуму та мудрості у подальшому шлюбі та веденні сімейства?

А що на рахунок двох божественних дарів — священного розуму та серця, де друге мало замінити серце тваринне? Виходячи з цього, ми можемо зробити висновок, що в тогочасному суспільстві мораль була на дуже високому місці та мала ставитись вище за власні потреби та бажання. Це настільки наративно непомітно вписалось в життя народу, що навіть гвардійці віддають честь, вдаряючи себе двічі у груди та прикладаючи руку до скроні.

Окремо, для додаткових тортур, можна взагалі засісти за філософські течії того часу (якщо ви пишете про фентезійний світ, що базований на нашому реальному світі). Я так дізналась про поширення дуалістичних поглядів у ІІ столітті н.е., які вплинули на християнство і, відповідно, могли б вплинути й на мою релігію (наприклад, отих двох синів Альбу і Неро люди могли ділити на добро та зло, ангела й демона, хоча в оригіналі таких сенсів не закладалось). Взагалі, дізнавайтесь більше про філософські течії загалом — з них можна почерпнути багато цікавого про спосіб мислення тих чи інших каст населення. Жодна філософія не виникала на пустому місці, а Імануїл Кант не досліджував би обмеження людського розуму, якби до цього не було сотень інших філософів, впливу масових відкриттів Нового часу, християнства та навіть давньогрецьких мислителів.


Особисто мені було складно створити космогонічний міф для своєї релігії, так як я довгий час сприймала це як потребу в РЕАЛЬНОМУ поясненні того, як був створений Всесвіт, і моє нутро науковиці трішечки кринжувало з того, що я маю сидіти писати дезінформацію і казочки. Втім, як тільки вдалося забити на це, я зрозуміла, наскільки ж крутою виявилась ця затія. Ви буквально створюєте першоджерело для усіх культурних приколів, що ви захочете вряди-годи впихнути у свою історію. Це безкінечне джерело ідей, куди ви просто можете завжди глянути і подумати “а до чого б могло людство додуматись від таких переконань?”.

На мою нескромну думку, якщо ви знаходитесь на етапі продумування ЛОРУ РЕЛІГІЇ в лорі вашої історії — ви вже знаєте достатньо багато про ваш світ, чого ви від нього хочете, яку мету має нести цей лор і в яких сценах відображатись. Не бійтесь експериментувати, шукати те, що відгукується з вашим баченням цієї історії. Нехай ваша релігія буде про те, звідки пішли суперздібності у ваших персонажів! Або звідки пішла раса ельфів! Або як з’явилися країни! Або чому богообраний королівський рід має правити народом і ніхто ще! Придумуйте ось ці “чому?”, які б могли запитувати прості люди у вашій історії — і не бійтесь придумувати найфантастичніші відповіді!

А я б’ю себе двічі в груди, прикладаю руку до скроні та піду далі мемити меми про чаї Ловаре. Дякую за увагу!❤

Поділись своїми ідеями в новій публікації.
Ми чекаємо саме на твій довгочит!
сироманка🧀
сироманка🧀@syromanka

Перетин мистецтва й психології

2.1KПрочитань
67Автори
150Читачі
Підтримати
На Друкарні з 14 квітня

Більше від автора

  • Чому світогляд - це найважливіша частина історії?

    Розглядаємо, що таке світогляд з психологічної точки зору, чому світогляд автора має значення і, що головне, - чому боротьба між світоглядами персонажів посідає центральне ядро в історії.

    Теми цього довгочиту:

    Сторітелінг
  • Історії, що лікують: казкотерапія для чайників

    Кому б не хотілося писати історії, які допоможуть загоїти душевну рану?.. Розглядаємо суть казкотерапії, чим казки відрізняються від звичайних історій, чому письменники можуть навчитись з цього напряму, а також - чому ж саме казка?

    Теми цього довгочиту:

    Казкотерапія

Вам також сподобається

Коментарі (4)

Дуже цікавий допис

Вам також сподобається