Зіткнувшись із загрозою правого популізму на червневих євровиборах, Австрія пропонує уроки для прогресистів.

ультраправі, Австрія, правий популізм, євровибори, прогресисти
Андреас Баблер — гарний і доступний прогресивний лідер (SPÖ)

Хоча актуалізація ультраправих часто представляється як головний виклик сучасності для європейських демократій, в Австрії це не є чимось новим і вже не викликає здивування. Незважаючи на націоналістично-соціалістичне минуле країни та її роль у Третьому Рейху, що змусило більшість австрійських партій на самому початку виставити санітарний кордон проти Вільної австрійської партії (FPÖ), ультраправа партія, тим не менш, неодноразово входила до правлячих коаліцій з правоцентристами і фактично нормалізувалася протягом багатьох років.

І напередодні цьогорічних парламентських виборів FPÖ стрімко зростає в опитуваннях. Існує реальний шанс, що очолюваний FPÖ уряд на чолі з жорстко налаштованим Гербертом Кіклем продемонструє, наскільки ультраправі та їхні політичні позиції були інтегровані в австрійську публічну сферу та політичну систему.

Наступник нацистів

FPÖ є правонаступницею Союзу незалежних, заснованого колишніми нацистськими функціонерами та офіцерами СС у 1949 році, коли колишні нацисти відновили своє право голосу. У 1956 році, після відновлення незалежності Австрії, виникла FPÖ.

Незважаючи на нацистське коріння партії та її націоналістичні, антисемітські та ксенофобські погляди, протягом наступних десятиліть вона знову і знову користувалася великою популярністю. У 1983-87 роках FPÖ навіть була партнером по коаліції з лівоцентристською Соціал-демократичною партією Австрії (SPÖ), доки до влади не прийшов Йорг Гайдер, син колишнього нациста, і партія не набула поганої слави.

Однак Гайдер знову зробив радикальну праву політику соціально прийнятною. На виборах 1999 року СвДП перемогла правоцентристську Австрійську народну партію (ÖVP), і обидві партії увійшли до коаліції. Вперше з часів Другої світової війни західний демократичний уряд включив до свого складу відверто крайню праву партію (хоча Гайдер особисто вирішив не приєднуватися до неї), і таким чином у 2000 році Австрія створила прецедент. Це викликало міжнародний резонанс, санкції Європейського Союзу призвели до політичної ізоляції альпійської республіки.

Дипломатичний карантин Австрії у відповідь на її амбівалентний підхід до екстремістської політики не був безпрецедентним. У 1986 році, після обрання колишнього генерального секретаря Організації Об’єднаних Націй Курта Вальдгайма президентом Австрія опинилася в ізоляції через спроби Вальдгайма приховати своє членство в нацистській організації та причетність до воєнних злочинів. І хоча це призвело до того, що Австрія почала рахуватися зі своєю роллю колабораціоніста Третього Рейху, це не завадило відродженню ультраправих протягом наступних десятиліть.

Допомога консерваторів

Сьогодні така міжнародна реакція на включення ультраправої партії до складу уряду була б немислимою, зважаючи на успіх ультраправих не лише в Австрії, а й у Європі загалом. У 2017 році, коли ÖVP на чолі з Себастьяном Курцем увійшла до другої коаліції з FPÖ – її відмінності з більшості питань від FPÖ на сьогодні майже непомітні – мало хто навіть кліпнув оком.

Як пише Ян-Вернер Мюллер у своїй останній книзі “Правила демократії”, немає жодної західної демократії, де права, авторитарно-популістська партія прийшла б до влади без допомоги усталених консервативних еліт. Це особливо стосується Австрії, де ÖVP неодноразово піднімала FPÖ на керівні посади, переймаючи при цьому деякі з її ідей, зокрема щодо “імміграції”. Інші партії проводили політику виключення, намагаючись мінімізувати привабливість FPÖ, але з обмеженим успіхом – ультраправі ідеї та політичні позиції були “безсоромно нормалізовані”, як висловилася Рут Водак, особливо за часів Курца.

Зараз будь-яка спроба ÖVP демонізувати ультраправих виглядає досить нечесною. Як показує дослідження Райнхарда Гайніша і Фабіана Хаберсака, тенденції громадської думки зараз схиляються на користь ультраправих позицій, і обидві партії мають по суті однаковий електорат. Це ще більше мотивує ÖVP узгоджувати свої політичні позиції з позиціями FPÖ, рутинізуючи ультраправу політику і риторику.

Формування уряду

З кожним тижнем здається все більш і більш імовірним, що FPÖ посяде перше місце на парламентських виборах в Австрії. Якщо це станеться, то вперше в історії країни партія зможе назвати ім’я канцлера і отримати завдання сформувати уряд.

Це викликає занепокоєння не лише через зв’язки FPÖ з неонацистським середовищем, але й через її історію расизму, антисемітизму та ксенофобії, які подаються як “поодинокі випадки”. Перемога FPÖ на виборах 2024 року, найімовірніше, призведе до нової коаліції з ÖVP, хоча існує невелика ймовірність того, що ліві та мейнстримні партії спробують самі сформувати уряд з ÖVP, щоб не допустити в нього ультраправих.

Повторна коаліція FPÖ-ÖVP завдала б серйозної шкоди австрійській демократії. Як партія вже продемонструвала раніше, вона відкидає фундаментальні ліберальні цінності, такі як права меншин та ЛГБТ+, і прагне обмежити базові свободи. Нещодавно FPÖ погрожувала “навчити” ЗМІ, як себе поводити.

Ультраправі не залишають жодних сумнівів щодо того, в якому напрямку вони поведуть країну, якщо очолять уряд. FPÖ вже демонструє це в регіональних коаліціях – нещодавно з ÖVP в Нижній Австрії, де віце-губернатором є Удо Ландбауер, також член ультраправого братства “Німеччина”.

Регіональний уряд має на меті заборонити ґендерно інклюзивне використання німецької мови (наприклад, Lehrer*innen на позначення вчителів, як чоловіків, так і жінок), а також у справді націоналістичній манері заборонити використання інших мов, окрім німецької, на шкільних ігрових майданчиках. Він також сприяє наданню бонусів ресторанам, які пропонують “традиційну”, “національну” кухню.

Європейські вибори

З огляду на невпинне зростання ультраправих, перед демократичними партіями постає питання, як його зупинити. Це питання актуальне і на європейському рівні, оскільки в червні відбудуться вибори до Європейського парламенту, а дані соціологічних опитувань свідчать про різке зростання підтримки ультраправих.

Ще один праворадикальний, євроскептичний уряд в Австрії сам по собі ще більше послабить європейську єдність і силу, вже підірвану демагогами на кшталт угорського Віктора Орбана, який підриває ЄС за кожної нагоди і кидає виклик іміджу “геополітичного” блоку, здатного говорити єдиним голосом. Що ще важливіше, підйом ультраправих у Європі відбувається на тлі нагальних міжнародних викликів ззовні, які вимагають більшої єдності між державами, а не повернення до націоналізму і невігластва.

Панацеї не існує. Але є низка стратегій, які ліберальні ліві можуть застосувати, щоб мобілізувати свою базу і максимізувати свою частку голосів.

По-перше, як стверджують Леоні де Йонг та Анна-Софі Хайнце, необхідно зрозуміти, що є рушійною силою підтримки ультраправих. Причетність FPÖ до масштабної корупції за часів її колишнього лідера Гайнца-Крістіана Штрахе призвела до розпаду коаліції з ÖVP у 2019 році та різкого падіння її рейтингів на виборах. Відродження партії можна розглядати як результат серії криз останніх років: пандемії, інфляції та економічних труднощів, падіння “Вундеркінда Курца”, що підірвало довіру виборців до ÖVP, а також вторгнення Росії в Україну з супутніми економічними негараздами. У той час як громадяни ставали дедалі більш незадоволеними тим, як правляча коаліція ÖVP-Зелені справлялася з цими кризами, Кікл, наступник Штрахе, успішно зображував “іммігрантів” та “еліти” як цапів-відбувайлів за всі негаразди.

Не маючи змоги конкурувати з нестримною силою ультраправих, політичний мейнстрім зосередився на тому, щоб уникати їх. Звісно, потрібно чітко заявляти про загрозу, яку становлять ультраправі, і підкреслювати протиріччя між їхніми риторичними прийомами. Але якщо зосередитися на остракізмі ультраправих партій і, непрямим чином, їхніх виборців, зображуючи їх ірраціональними, вони відчуватимуть себе незрозумілими і зневаженими, що підживлює популістський наратив про політичні “еліти”, які ігнорують звичайних людей та їхні інтереси. Зважаючи на те, що підтримка FPÖ наразі становить близько 30%, не можна таким чином відкидати майже третину населення, що має право голосу.

Проте прогресистам слід також уникати привласнення питань ультраправих і спроб завоювати виборців, просуваючись ще правіше. Таким чином вони ризикують відштовхнути власних виборців – питання народного руху є тому прикладом. Як показали нещодавні вибори в Нідерландах, центр, який бере на себе такі праві теми, може посилити підтримку ультраправих, а не послабити її: виборці схильні обирати оригінал, а не копію, як любив казати колишній лідер французьких ультраправих Жан-Марі Ле Пен.

Ультраправі голосно скаржаться на статус-кво і викликають суспільне обурення. Але при цьому вони спрощують складні питання, для яких їхній популістський дискурс не пропонує життєздатних рішень. Прогресисти повинні використати цю специфічну слабкість. Вони повинні продемонструвати, що здатні давати ефективні відповіді на найгостріші суспільні проблеми, активно вирішувати питання, які в іншому випадку лежать в основі підтримки ультраправих, за допомогою переконливих аргументів.

Щиро зацікавлені

Ліберально-ліві партії також повинні представляти себе як доступні та щиро стурбовані проблемами людей. Новий лідер SPÖ Андреас Баблер є чудовим прикладом. Баблер здобув популярність завдяки своїй особистості та близькості до виборців. Завдяки своїй пристрасті та прогресивній програмі, що відповідає суспільним інтересам, він започаткував рух, який допоміг партії відновити частину своєї популярності серед тих, хто вже давно від неї відмовився, розчарувавшись у фракційності та відсутності керівництва.

Замість того, щоб зображати “іммігрантів” як цапів-відбувайлів за соціальні негаразди, він вказав на впливові економічні еліти і тих, хто збагатився за рахунок робітників. Таким чином, він відповів на занепокоєння виборців і продемонстрував, що розуміє їх – без занурення в ультраправий політичний інструментарій. Більше того, як мер Трайскірхена, невеликого австрійського містечка, відомого тим, що утримує найбільший в країні центр для біженців, він слугує парадигмою того, як можна успішно керувати переміщенням людей, зберігаючи популярність, демонструючи людяність і утримуючись від демонізації “іммігрантів”.

Ті, хто виступає проти ультраправих у червні по всій Європі, повинні зосередитися на підкресленні і захисті ліберально-демократичних цінностей, за які вони виступають, і представити переконливу програму для вирішення проблем, що хвилюють виборців. Зрештою, демонстрація пристрасті до політики і громадянства, а також компетентності і практичного підходу до викликів сьогодення буде більш успішним способом відновити підтримку, ніж копіювання і подальша нормалізація ультраправих ідей.

Прогресистам варто було б нагадати виборцям, що величезні глобальні виклики сьогодення не будуть вирішені політикою ультраправих з їхнім озлобленим внутрішнім поворотом до ізоляціонізму та націоналізму. Історія вчить нас, що це ніколи не було рішенням.

Джерело — Social Europe

Поділись своїми ідеями в новій публікації.
Ми чекаємо саме на твій довгочит!
Космос Політики
Космос Політики@politikosmos

Світова політика

73.7KПрочитань
4Автори
278Читачі
На Друкарні з 1 травня

Більше від автора

Вам також сподобається

Коментарі (0)

Підтримайте автора першим.
Напишіть коментар!

Вам також сподобається