Цього тижня китайський відкривається третій форум «Один пояс, один шлях», його майбутнє виглядає невизначеним. Незважаючи на те, що за перше десятиліття, проект залучив 1 трильйон доларів, за оцінками мозкового центру Green Finance & Development Center, в останні роки цей імпульс зменшився.
Члени BRI
BRI — країни, які підписали з Китаєм угоди «Один пояс, один шлях».
Загальна активність Китаю в країнах BRI, впала приблизно на 40% порівняно з піком 2018 року. Пекін звинувачують у тому, що він безвідповідальний кредитор, який доводить країни до дефолту. Порушені зв’язки зі США призвели до того, що зв’язок із улюбленим проектом Сі Цзіньпіна дедалі більше стає суперечливим. Італія, її єдиний член із Великої сімки, збирається вийти до кінця року.
Один китайський чиновник вважав BRI мертвим, згадавши подвійний удар Covid та економічні проблеми Китаю. Цей чиновник сказав, що уряд сподівається, що цей саміт, присвячений 10-річчю BRI, пожвавить проект.
За словами іншого високопоставленого американського чиновника, США вважають, що BRI переживає серйозні проблеми. Пекін має менше капіталу для позичання, і зростає тиск, щоб повернути непогашені гроші, які він позичив.
Сі матиме шанс відповісти своїм критикам, коли цього тижня прибуде безліч лідерів Глобального Півдня, щоб пообіцяти підтримку програми та перевірити здатність Пекіна для нових угод — головний серед яких президент Росії Володимир Путін. Також, присутні прем'єр-міністр Угорщини - Віктор Орбан, президент Індонезії - Джоко Відодо, президент Аргентини - Альберто Фернандес і прем'єр-міністр Таїланду - Сретта Тавісін .
«Сі запросив своїх найкращих друзів, і всі ці люди зберуться разом, щоб відсвяткувати цю подію», — сказав Альфред Ву, доцент Школи державної політики імені Лі Куан Ю Національного університету Сінгапуру. «Це чітке повідомлення про те, що Китай намагається мати власних союзників, кидаючи виклик світовому порядку під керівництвом США».
Відкат пандемії
Спалах Covid загальмував інфраструктуру та торговельну ініціативу Китаю, оскільки глобальне уповільнене зростання поставило під загрозу здатність боржників погасити свої кредити. Замбія — була першою африканською країною, яка оголосила дефолт, під час пандемії, наприкінці 2020 року, поставивши Китай, найбільшого кредитора країни, у центр уваги.
Оскільки інші країни, включаючи Ефіопію, Шрі-Ланку та Пакистан, потрапили в боргову кризу, річна участь у рамках BRI різко впала до 63,7 мільярдів доларів у перший рік глобальної кризи в галузі охорони здоров’я. Цей відкат підтримувався геополітичною напруженістю та внутрішніми проблемами, що колихають економіку Китаю, і які не мають ознак зменшення.
«Зовнішні потрясіння, такі як війна в Україні та, можливо, найближчими тижнями нова війна на Близькому Сході, поглиблюють тягар боргу та інфляції», — сказав Майкл Кугельман , директор Інституту Південної Азії Центру Вільсона.
Китай відповів переходом на так звані «маленькі, але красиві» проекти, які приносять користь людям. Цього місяця, державна газета People's Daily навела, як приклад, завод у Ботсвані, модернізований китайською фірмою, і технологічне партнерство з насіннєвою компанією в Коста-Ріці. Згідно зі звітом Fudan, середня інвестиційна угода BRI знизилася на 48% порівняно з піком 2018 року до приблизно 392 мільйонів доларів у першій половині цього року. У звіті відстежується як вартість будівельних проектів, які фінансуються Китаєм, так і тих, у яких китайські компанії мають частки в капіталі.
Приватні компанії Китаю, також стають більш активними в просторі, де колись домінували банки та державні компанії, сказав Крістоф Недопіл Ван, директор Азійського інституту Гріффіта. Це призвело до великих інвестицій, зосереджених більше на глобальних ринках, ніж на розбудові інфраструктури. Китайська компанія Contemporary Amperex Technology Co. і Mercedes-Benz Group AG, наприклад, планують інвестувати понад 7 мільярдів доларів у завод в Угорщині, що є найбільшим окремим проектом у країні BRI, з моменту його запуску в 2013 році.
Проте, ініціатива «Один пояс, один шлях» завжди мала вільне визначення, і цей ярлик часто застосовували до будь-яких проектів у країнах, які мають дружні зв’язки з Китаєм. Географічний фокус стратегії також змінювався, відповідно до зовнішньої політики Сі. Згідно з дослідженням Fudan, Саудівська Аравія увійшла до трійки найбільших одержувачів позик BRI цього року, оскільки китайський лідер прагне розширити свій вплив на Близькому Сході.
Політичні проблеми
Тим не менш, Італія сумнівається, чи провідна ініціатива Сі взагалі приносить економічні вигоди.
«Ми експортували велику кількість апельсинів до Китаю, вони потроїли свій експорт до Італії, за три роки», — заявив у липні міністр оборони Італії Гвідо Крозетто. «А Париж, не підписуючи жодних договорів, продав у ті часи літаки Пекіну на десятки мільярдів».
Після того, як Італія підписала угоду про співпрацю в BRI в 2019 році, її імпорт з Китаю прискорився, але цей різкий удар не був взаємним. Торік, італійський експорт до Китаю зріс лише на 5%, відстаючи від Німеччини та Франції — двох країн, які не входять до BRI.
Після зустрічі з прем'єр-міністром Угорщини, Лі Цяном, у понеділок, Орбан заявив, що його країна прагне посилити співпрацю з Китаєм. «Замість блоків і закриття, метою Угорщини — є розвиток економічного співробітництва», — сказав Орбан, додавши, що Китай — є найбільшим джерелом прямих іноземних інвестицій цього року.
Міністерство закордонних справ Китаю не оголосило про плани проведення круглого столу для лідерів, який Сі організував на двох попередніх заходах, оскільки саміт, схоже, залучить меншу кількість світових лідерів.
Спонукання до витрат
Для країн Глобального Півдня, зусилля Сі, з позиції своєї країни, як лідера, були життєво важливим джерелом фінансування. Згідно з дослідженням Бостонського університету — з 2013 по 2021 рік лише Африці, Китай виділив 114 мільярдів доларів на розвиток фінансування.
Ці витрати спонукали уряди США та Європи розширити співпрацю з деякими країнами, що розвиваються, щоб протистояти впливу Китаю. Але в той час, як західні суперники пообіцяли виділити мільярди доларів, багато їхніх проектів стартували повільно.
Кредитні лінії Китаю будуть перевірені цього тижня, коли очікується, що лідер Кенії, Вільям Руто, попросить 1 мільярд доларів на фінансування загальмованих інфраструктурних проектів. Представник міністерства закордонних справ Китаю - Ву Пен, директор департаменту у справах Африки, заявив, що цього місяця незабаром буде оголошено про «велику позику» для нового залізничного проекту в Африці.
Цього буде недостатньо, щоб змінити загальну тенденцію скорочення BRI, але це може свідчити про постійну прихильність Сі Цзіньпіна до програми, як центра його зовнішньої політики.
За словами Рафаелло Пантуччі, старшого наукового співробітника Школи міжнародних досліджень імені С. Раджаратнама в Сінгапурі, навіть з повільними темпами інвестицій, вплив Сі означає, що BRI не зникне.
«Те, що Сі настільки тісно пов’язаний із цим, означає, що це буде важливо та актуально, доки він перебуватиме при владі», — сказав Пантуччі. - «Темп, ймовірно, був “занадто швидким на початку”».
Джерело - Bloomberg