#рандомфакти про Марусю Чурай

Як приблизно виглядала Маруся Чурай

Я тут вирішила відродити рубрику #рандомфакти , але це буде версія НМТ 2025 з української мови та літератури. Так, на Друкарні подібний допис я роблю вперше, але ця рубрика “жила” у мене в телеграм каналі. А тепер вирішила трансформувати її ось так. До речі, вона тепер і у відео-вигляді також існує - https://www.youtube.com/watch?v=T1i8hsbdatY . Суть рубрики – три рандомні факти про письменників та творців, що вказані у списку програми.  Сподіваюся, що це буде вам корисно та пізнавально.

Сьогодні в нас Маруся Чурай

Трошки біографії перед початком. За переказами, Маруся Чурай народилася приблизно в 1625 році в родині козацького сотника Гордія. Батько Гордій Чурай був полковим осавулом, запальним та відважним. Його стратили у Варшаві після битви проти поляків, коли Марусі ледь сповнилося 13 років. Гордія вважали народним героєм, а до вдови та доньки ставилися з великою шаною. Після смерті батька вона залишилася жити з матір’ю в Полтаві.

Факт 1

Ім’я Марії Чурай пов’язують з 23-ма піснями, які вона написала і які давно вже стали народними. Наприклад, “Засвіт встали козаченьки”, “Віють вітри, віють буйні…”, “Шумить-гуде дібровонька”,  “Ой, не ходи, Грицю, та й на вечорниці” тощо.  Всі ці пісні вже декілька століть  знає та співає вся Україна.   

Факт 2

Марусю без тями кохав Іван Іскра – син гетьмана Якова Остряниці, але він так і не зізнався їй у почуттях. Натомість, Чурай таємно заручилася з Грицею Бобренком, сином хорунжого Полтавського полку. Чи довго тривали їх стосунки? Ні. Гриць їй зрадив та одружився з  Галею Вишняківною – донькою заможного осавула. Після чого у Марусі була невдала спроба самогубства і смерть Гриця від якогось зілля. З приводу цього є дві версії (одна – вона навмисно отруїла чоловіка, друга – це була випадковість).  А на творчому фронті з’явилася на світ пісня “Ой, не ходи, Грицю, та й на вечорниці”.

Факт 3

Точно невідомо коли і як вона померла. Є дві версії. Перша - Маруся у в’язниці (куди її посадили за причетність до смерті Гриця) підхопила сухоти та після звільнення дуже хворіла, що й призвело до смерті в 1652 році. Начебто її поховали у Полтаві. Друга - Маруся для покути ходила на прощу (паломництво) до Києва, але, повернувшись у 1653 році до Полтави, померла у віці 28 років, не перенісши смерті коханого.

Тут можна вивести два життєвих уроки:

-          Говоріть про свої почуття.

-          Легко відпускайте мудаків зі свого життя, щоб вони вам не псували його, навіть, після власної смерті.

Поділись своїми ідеями в новій публікації.
Ми чекаємо саме на твій довгочит!
Katya Kion
Katya Kion@kion_ukrstoty

2.7KПрочитань
6Автори
14Читачі
Підтримати
На Друкарні з 28 квітня

Більше від автора

  • Огляд на творчість Антона Козлова

    Що ж… Це вже стало невеличкою традицією, писати огляди на авторів, чиї твори я озвучую. Тому так… Сьогодні в нас огляд  на творчість Антона Козлова.

    Теми цього довгочиту:

    Українська Література
  • Все що потрібно для святкового настрою в цю зиму

    Ну, що ж… Вже зовсім скоро Новий рік. Не знаю як у вас, а у мене, щось зовсім настрою потрібного немає… І тому вирішила щось з цим зробити. Текст буде поділений на категорії: «Що подивитися» (фільми), «Що послухати» (музика), «В що пограти» (ігри) та «Що почитати» (книги).

    Теми цього довгочиту:

    Новий Рік
  • Огляд на цикл «90 Мініатюр»

    Раз я вже взялася робити загальні огляди на творчість українських письменників (особливо, не професійних і невідомих загалу), то чого зупинятися?  Сьогодні ми подивимося на творчість Сергія Бараєва – цикл «90 Мініатюр».

    Теми цього довгочиту:

    Огляд Книг

Вам також сподобається

Коментарі (0)

Підтримайте автора першим.
Напишіть коментар!

Вам також сподобається