Рецензія на книгу «Корчма на перехресті світів»

Дизайнерка: Софія Віннік

Що станеться, якщо об’єднати 11 авторів, фентезі різноманітних піджанрів і одну корчму, що стоїть на перетині часопросторів? Вийде «Корчма на перехресті світів» — роман, де кожне оповідання, як кіндер-сюрприз: непередбачуване, захопливе й поєднане спільним сюжетом.

Відьми, дракони, космічні далекобійники та випадковий бариста з Києва — це тільки початок! Як автори узгодили таку строкатість? Чому літкритикиня порівнює книгу з великим пледом? Дізнайся, як різні світи переплітаються у спільній історії, де фінал одного — це початок іншого. Зазирни у статтю від Ангеліни Іванченко та розкрий всі секрети Корчми!


Кіндер-сюрприз

Завжди, коли беру до рук збірку оповідань, то відчуваю себе малою дитиною, якій подарували шоколадне яйце із таємничою іграшкою всередині. Тільки замість шоколаду — анотація, а таємничими іграшками є самі оповідання, кожне з яких розважає у свій власний та неповторний спосіб, але водночас може принести як неймовірне задоволення, так і страшне розчарування. І ніколи не вгадаєш, що ж там усередині :)

Тож коли мені до рук потрапила міжавторська збірка «Корчма на перехресті світів» — я і згорала від нетерпіння, і була насторожена: а які ж іграшки ховає в собі це яйце?


Поле для експериментів


Міжавторська збірка — це завжди про виклик.

Виклик авторів перед ними самими, видавцем та читачами. Адже видання, що містять у собі твори різних авторів, об’єднані певною темою, жанром абощо, завжди постають перед проблемою неоднорідності. Кожен, хто створює світи, має свій погляд, стиль, рівень навичок, досвід — і це все неодмінно впадатиме в очі. І виклик у тім, аби узгодити цю строкатість і отримати цілісну книгу.

А це ще важче, коли автори збираються разом для того, аби проекспериментувати та створити щось унікальне: не просто збірку фентезійних оповідань, а об’єднати їх у справжній роман! Саме таку ціль обрали для себе письменники творчого об’єднання «ЛІТавиця» і створили книгу, де поєднали в одну історію 11 окремих оповідань, які належать до різних жанрів: класичне та міське фентезі, магічний реалізм, постапокаліпсис, кіберпанк і м’яка наукова фантастика.


Редакційна підготовка

Редакторська робота таких збірок вимагає високого рівня навичок, адже потрібно не лише збалансувати тексти між собою, а й створити ту червону нитку, яка прониже та об’єднає їх усіх. Інакше ж без узгодження оповідання залишилися б просто оповіданнями, ще й занадто різномастими для того, щоб гармонійно сприйматися читачами, себто про таке поняття як роман не йшлося б.

Це нелегке завдання взяла на себе письменниця Ксенія Томашева, якій вдалося перетворити різні маленькі клаптики на один великий плед завдяки історії, яка працює, як рамка: вона не просто поєднує історії, а проносить крізь них свій власний сюжет.


Історія у квадраті

Тож що ж за рамка така? От уявіть собі: стоїть така от хата, під стріхою якої розташована Корчма, двері якої відчинені для всіх. Буквально. Туди може ввалитися і прогресивна відьма, і новообернений вовкулака, і могутній дракон, і навіть космічний далекобійник, а все тому, що розташований цей заклад на перетині часопросторів. Та є в Корчми один недолік: без людини, яка триматиме цю місцину та обслуговуватиме гостів, вона неможлива. Тож на зміну старому Корчмареві приходить новий: у пошуках роботи бариста Юджин із нашого з вами Києва потрапляє за нову для нього барну стійку. Чи розуміє він, куди, чому та навіщо потрапив? Абсолютно ні. Чи готовий він зустрічати гостей, які так і сунуть невідомо звідки, обслуговувати їх та слухати історії кожного, аби розібратися, що тут відбувається? Безумовно так!


Нитка Аріадни

З огляду на те, що кожна історія це як шматочок пазла, тож говорити про кожну з них окремо дорівнює безбожно спойлерити, тому сфокусуємося на загальному. Бо дарма, що оповідання різні та про різне, адже їх об’єднали вкрай вдало: Корчма дійсно стоїть на перехресті світів, а це означає, що вони постійно торкаються, взаємодіють та змінюють одне одного. Фінал одного веде до початку іншого, події тут мають свої наслідки деінде, персонажі залучені водночас у мультивсесвітах та локальних світах. Цікаво споглядати за тим, як подекуди максимально різні, ледь не протилежні історії, поєднуються через Юджина, особливо коли він сам створював ситуації, у яких персонажі різних історій взаємодіяли, не втрачаючи свої характери та особливості, від чого подекуди кінцівка та початок були найцікавішими частинами текстів.


Поле для експериментів

Як і в будь-якій збірці, тут чимало дійсно захопливих і сильних оповідань. Проте траплялися і такі, що змушували мене переривати читання переважно через численні алюзії на сучасність. Для більшості читачів такий прийом, імовірно, здасться цікавим і близьким, але для мене він радше руйнував відчуття занурення у вигадані світи, ніж додавав їм глибини.

Попри це, книга стане чудовим вибором для тих, хто лише починає свій шлях у фентезі: кожна історія має чітку структуру та, хоч події часто змальовуються не найдобріші, обов’язково принаймні обнадійливий фінал, тож ви точно знайдете щось собі до душі.


Коректорка: Анна Ковбасенко

Дизайнерка: Софія Віннік


Маєш цікавий матеріал про сучасну українську літературу та хочеш, аби його опублікували? Надсилай на пошту bestseller.corporate@gmail.com.

Популяризуймо сучукрліт разом!


Ми у соцмережах: Instagram, Telegram, TikTok, YouTube

Поділись своїми ідеями в новій публікації.
Ми чекаємо саме на твій довгочит!
Bestseller
Bestseller@bestseller.media

Літературне медіа BestSeller

2.8KПрочитань
2Автори
38Читачі
Підтримати
На Друкарні з 15 жовтня

Більше від автора

Вам також сподобається

Коментарі (0)

Підтримайте автора першим.
Напишіть коментар!

Вам також сподобається