Що зробити, щоб про твою книгу почули?

Найдетальніших гайд, як популяризувати свою книгу.

Довгий шлях створення своєї книги - це тільки початок складного шляху, що чекає на вас після. Що потрібно зробити, щоб про тебе почули?

Написання своєї роботи може втамувати ваше внутрішнє “я“. Проте, якщо ви вирішили викладати свою роботу в інтернет, значить кінцева мета ще не завершена.

Вам потрібне визнання, можливо слава, або ви просто хочете поділитися своєю творчістю зі світом. Так і бути, я стану вашим екскурсоводом у цьому дивному світі творчості та уяви. Поїхали!

Почнем з бази: на початок 2024 року не має справді великої платформи з читачами. Сумно, але візьмемо за дійсне.

Де викладати книгу?

На даний момент існують тільки дві інді платформи для молодих письменників з + - сталим комюніті: Аркуш та Букнет.

Проте на цих ресурсах не перебуває більшість читацької спільноти, яка використовує інші соцмережі для обговорення книг.

Українським платформам все ще не вистачає пізнаваності серед масового читача, тому авторам потрібно всілякими методами популяризувати свою творчість самотужки.

Все дуже просто, скільки самі зможете заохотити перейти на вашу книгу, стільки ви й отримаєте читачів. Читачів з неба вам отримати не вийде, початкову базу потрібно буде набивати самотужки.

Аркуш ще не розправив крила, а Букнет - це клондайк жіночих романів. Кор фентезі аудиторії з десятками тисяч читачів не має. Але наголошую - поки що.

Тому все падає на ваші тендітні чи не дуже плечі. А саме - знайти та зацікавити читача, перейти на платформу, де зберігається ваша книга.

На все готове прийти не вийде, хоча можливо це й на краще, бо якщо або коли, попит буде, не факт, що з нуля вийде пробитися повз десятки вже популярних авторів з ім’ям.

Приємна обкладинка

Також не слід забувати про приємну обкладинку книги, яка б могла зацікавити. Якщо ви пишете фентезі чи фантастику, не полінуйтеся зайти на міджорні чи інші сервіси з генерації картинок. Брати просту фотку не комільфо, тай виглядає дивно.

Малювати власноруч круто, але у вас має це дійсно гарно виходити, експериментувати краще не треба.

Обкладинка це перше, що бачить читач, тому ви маєте максимально докласти зусиль, щоб вона була приємною.

Анотація

Постарайтеся не спойлерити половину книги у двох реченнях. Пишіть коротко і зрозуміло про що книга. Зробіть якусь інтригу та загадку, яка б змусила читача прочитати першу главу.

Як це зробити, то вже на колір та смак. Можете розповісти про основний конфлікт книги, можете взагалі написати якусь цитату і тд, головне більше таємниці. У читача має скластися певне враження від книги. Бажано позитивне.


Популяризація

І що ж тоді? Як після цього зробити так, щоб про твою книгу почули багато людей?

Є два шляхи: бути активним на самій платформі, де видаєтеся, або шукати читачів.

Вам доведеться власноруч розкручувати свій проект. Своє ім’я. Яким чином? Яким придумаєте. Можете писати на Друкарні, вести Тік Ток, Телеграм канал, випускати свою аудіо книгу на Ютубі і тд. Політ фантазії безкінечний. Але чи вийде вам перевести трафік на сайт, питання з двома зірочками.

Блоги на Аркуші та Букнеті

Можете почати викладати свій блог на сайті.

Теми для розмов обмежуються тільки вашою фантазією. Але срачів краще не розводити, бо одразу зачислитеся до неадеквата, якого краще обходити стороною.

Краще придумайте цікаву тему для обговорення, щоб залучити якомога більше людей для обговорення. Чим довше ваш блог буде висіти на головній сайту, тим краще.

З блогів до вас можуть перебігати читачі або автори, яких ви зацікавили. Але в цілому та таких платформах здебільшого підписники здобуваються методом взаємної підписки.

Можете також мелькати у інших блогах авторів, таким чином вас хоча б візуально будуть пам’ятати.

Підсосуватися до інших та лестити не вихід, просто будьте самі собою і буде вам щастя.

Внутрішня кухня

Стосовно аудиторії на Букнеті та Аркуші.

Здебільшого там сидять автори, які зацікавленні у просуванні, як не дивно своєї книги, а отже їм буде байдуже на вашу роботу. Більше, ніж взаємної підписки чи пару лайків ви не отримаєте. Про фідбек можете забути.

Переважно на таких сайтах вже сформована своя “тусовка”, яка так чи інакше буде просувати книги своїх друзів ( лайки, коменти, і тд ) Тому у вас може виникнути хибне враження, що цей автор дійсно популярний і пише круто. Насправді здебільшого коментарі залишають або друзі, або автори .які самопіаряться. Про останнє трішки докладніше.

Як робити не треба

Хоча були прецеденти, коли один клоун (себто персонаж) спамив про свою шедеврокнигу всім під чужими роботами, тим самим, клянчив лайки та актив. І на диво в нього вийшло. Забайчені автори, після вислуханих клоуном дифірамб почали нахвалювати його у відповідь, навалюючи коментарі під книгою, де від сили було пару справжніх читачів. В кінці-кінців клоуніч нафармив сотню коментарів, з яких, я більше, ніж на 99% впевнений були від таких самих авторів. Робити таке - крінж. Але перегляди ельхуліо трошки зросли, проте це лише цифри, цифри, на які можливо в майбутньому купиться вже справжній читач.

Але читача не проведеш. Він не буде продовжувати читати книгу, яка є відвертим висером, тому, в першу чергу, качайте свої письменницькі навички, а не навички самопіару під чужими роботами.


В ідеалі, у вас вже має бути готова аудиторія перед випуском книги. Звісно, не факт, що простою сторіс у інсті серед друзів вам вдасться когось зацікавити, проте кілька потенційних читачів ви можете отримати.

Якщо плануєте писати під псевдонімом, цей варіант одразу відпадає, максимум перешлете близьким друзям за для початкової підтримки книги і активу.

Але й не факт, що ваші знайомі з інсти і тд просто так захочуть поглянути, що ви там написали. У моєму випадку якась частина все таки перейшла, деяка навіть читала, проте це все ще меншість.

Основна проблема полягає в тому, що вам прийдеться самотужки піарити свою роботу. Просто залишити книгу і чекати не вийде.

Хочете ви цього чи ні. Вам прийдеться качати свою медійку, щоб ставати впізнаваним серед авторів. Потрібно бути публічним, розповідати про свою творчість, брати участь у конкурсах, робити всілякий контент.

Скажу на власному досвіді, що це дуже складна робота. І взагалі, щоб досягнути хоч чогось, потрібно дуже багато часу та терпіння. Не факт, що у вас вийде, не факт, що ви проб’єтеся. В дечому це просто рандом.

Візьмемо той самий Аркуш. Є кілька авторів, що мають справді багато переглядів.

Але ці люди:

А - були вже роки в творчості і пройшли не простий шлях. (вони пізнавані)

Б - змогли чимось зачепити читача

Проте з другим виникають проблеми.

Бо як я вже казав. Якій би ти не написав шедевр - якщо його ніхто не прочитає в цьому не має жодного сенсу.

На тому самому Аркуші всім відомо, що платформа більше для письменників, ніж для читачів. Поки що. Надіємось на зміни.

Тому доведеться говорити про себе, кричати, волати, щоб тебе помітили.

Конкурси

На таких платформах існують тематичні конкурси, які можуть популяризувати вашу персону. Але тут вже на смак і колір фломастери різні. Я в таких івентах не беру участь, бо не хочу витрачати свій час на не потрібні мені забави графоманства. Але якщо ви хочете спробувати свої сили та почути тону конструктивної та не дуже критики, можете взяти участь.

Але слід зазначити, що навіть якщо ваша конкурсна робота вистрілить, це не означає, що ваша мейн книга одразу стане популярною. Тому тільки вам вирішувати, чи варто витрачати сили на такі оповідання. Можливо краще сфокусуватися на вашому всесвіті. Особливо, якщо ви плануєте постійно його розширювати.

Аудіокниги

Як хороша альтернатива розповсюдження своєї творчості є Тік-ток та Ютюб. Завдяки ньому можна познайомити велику кількість людей зі своєю творчістю. Це може бути, як і блог, так і аудіокнига.

Аудіокнига - це чудова альтернатива. Завдяки ній можна залучити багато нових читачів до своєї книги. На сьогоднішній день є чимало блогерів, які озвучують чужі твори на свої ютуб канали. Аудиторія таких каналів варіюється між 100 до 1000, проте це не поганий буст на початку.

Як це виглядає на прикладі, можна побачити тут:

Звісно є і більші канали, але великі гравці укр озвучки книг дублюють, як не дивно переважно іноземні популярні книги, лише рідко дозволяючи собі співпрацювати з інді авторами.

Зрозуміло, що аудіо формат ніколи не зможе остаточно витіснити книжковий, адже залишаються багато саме людей, які беруть насолоду від самого прочитання, проте все ще велика доля потенційних слухачів/читачів можуть натрапити на вашу книгу саме через стороні платформи.

Але ж знову ж таки, все впирається у вашу прокачену удачу, бо якщо алгоритми не захочуть вас просунути, вони вас не просунуть.

Той самий тік ток зробить перші відео з охопленням 500-2000 переглядів і кінець. Якщо далі буде малий показник лайків та часу перегляду, ваш канал стане мертвий. Скільки б ви вже не викладали відео, вони будуть набирати 0. Тому тут треба ще вдало потрапити на свою аудиторію.

Інші соцмережі ( телеграм, інстаграм, Х )

Чи варто вести на початку телеграм канал?

Вважаю, що ні. Звісно, після десятку переглядів ви може й зможете себе уявити неймовірно популярного автора, але ніхто не буде переходити у ваш тг канал просто так.

Інстаграм та Х чи Фейсбук (прости Господи) це вже щось ближче до істини.

Для інсти бажано мати багато візуали власної книги. Це легко робиться через нейромережі. Проте, тут безкоштовною версією можна не обійтися.

Сказати однозначно чи змусить це когось перейти на вашу книгу важко. У деяких авторів інста ледь не мейн, деякі відзиваються негативно, тому як повезе.

Особисто у мене на платформі спочилого твіттера не вийшло залучити аудиторію, можливо тому, що ноунейм, а можливо тому, що там людей цікавлять лише срачі і інтриги.

Але знову ж таки, скільки закинете вудочок, стільки й отримаєте профіту, тому не соромтеся експериментувати. Як то кажуть, раз на раз не буває.

Ваша популярність залежить тільки від вас. Просто так нічого в житті не дається.

Тому успіху!

Поділись своїми ідеями в новій публікації.
Ми чекаємо саме на твій довгочит!
Storm
Storm@ratel

Письменник.

3.8KПрочитань
1Автори
27Читачі
На Друкарні з 28 червня

Більше від автора

Вам також сподобається

Коментарі (6)

А що мається на увазі під “жіночими романами”?

Вам також сподобається