Трамп про податки, мита, Джерома Пауелла та інше - Вloomberg

Зміст

Вже кінець червня, і Дональд Трамп готується до наступної президентської кампанії.

Опитування показують дуже вузьку гонку між ним і президентом Джо Байденом, але його збір коштів стрімко зростає. Є тривога щодо того, що може принести ще один президентський термін Трампа. Фірми Волл-стріт від Goldman Sachs до Morgan Stanley та Barclays почали попереджати клієнтів про очікуване збільшення інфляції, оскільки шанси Трампа на повернення до Білого дому та введення захисницьких торгових політик зростають. Великі гравці американської економіки, такі як Apple, Nvidia і Qualcomm, мають справу з тим, як можуть вплинути на них подальші конфлікти з Китаєм і чипами.

Демократії по всій Європі та Азії хвилюються через ізоляціоні імпульси Трампа, його нестійку підтримку заходів Заходу та його відносини з президентом Китаю Сі Цзіньпінем та президентом Росії Володимиром Путіним. І хоча опитування всюди показують, що американські виборці вище оцінюють управління економікою Трампа, ніж Байдена, багатьом не зовсім зрозуміло, що саме вони отримають, обравши знову його.

«Трампономіка», він каже, означає «низькі процентні ставки і податки». Це «величезний стимул для досягнень і для повернення бізнесу до нашої країни». Трамп був би настроєний на більше буріння і менш регулювань. Він закрив би південний кордон. Він би стискав ворогів і союзників однаково для отримання кращих торгових умов. Він би визволив індустрію криптовалют і обмежив балакання небезпечних великих технологічних компаній. Загалом, він зробив би економіку знову великою.

Це його реклама. Проста правда в тому, що ніхто справді не знає, чого чекати.

У широкому інтерв'ю щодо бізнесу та світової економіки він заявляє, що, якщо переможе, дозволить Джерому Пауеллу завершити свій термін як голова Федеральної резервної системи до травня 2026 року. Трамп хоче знизити корпоративний податковий розмір до максимуму 15% і більше не планує забороняти TikTok. Він розглядатиме кандидатуру Джеймі Даймона, голови та генерального директора JPMorgan Chase & Co., на посаду секретаря Казначейства. Трамп утримується від ідеї захищати Тайвань від китайської агресії та від зусиль США покарати Путіна за вторгнення в Україну. "Я не обожнюю санкції", - каже він. Він постійно повертається до Вільяма Мак-Кінлі, який, за його словами, зібрав достатньо доходів через мита під час свого президентства на зламі 20-го століття, щоб уникнути введення федерального податку на доходи, але так і не отримав належного визнання.

Тепер я знаю всіх. Тепер я справжньо досвідчений

Основні напрями Трампономіки можуть не відрізнятися від тих, які були під час його першого терміну. Нове в тому, що він намірений реалізувати їх швидше і ефективніше. Він вважає, що тепер краще розуміє важливість вибору правильних людей на правильні посади.

"У нас були великі люди, але були й такі, кого я б не вибрав вдруге", - каже він. "Тепер я знаю всіх. Тепер я справді досвідчений."

Трамп розглядає своє економічне повідомлення як найкращий шлях до перемоги над демократами у листопаді. Він ставить на те, що його неортодоксальна програма зниження податків, більше нафти, менше регулювань, вищі мита та менше зобов'язань перед іноземними фінансовими установами знайде відгук у достатній кількості виборців з критичних штатів, щоб дати йому перемогу. Це також ризик, що виборці проігнорують негативні риси, які відзначили його перший термін у Білому домі: конфлікти з персоналом, 180-градусні зміни політики, випадкові заяви у соціальних мережах об 6 ранку. І, звичайно ж, є справа з спробою військового перевороту 6 січня 2021 року.

Вже зараз опитування показують, що чорні та іспаномовні чоловіки переходять до Республіканської партії, оскільки вони втомлені від історично високих цін на їжу, житло і бензин. Тепер Трампа підтримують до 20% чорних чоловіків, хоча деякі експерти вважають, що ці цифри перебільшені. В будь-якому випадку, Байден має проблеми з переконанням ключових виборців у своєму економічному рекорді. Він також зіштовхується з панікою через свій вік. Трамп може перемогти у листопаді, і багато демократичних лідерів все більше турбуються, що він доставить Республіканській партії контроль над Палатою представників і Сенатом, а також Білим домом.

У такому випадку він матиме безпрецедентні можливості вплинути на економіку США, клімат для глобальних бізнесів і торгівлю з союзниками. Його перший термін показав, що він віддає перевагу роботі один на один, що дасть перевагу генеральним директорам і світовим лідерам, які мають найкращі відносини з ним, а його вороги залишаться відстаючими і, можливо, навіть побоюватимуться того, що він зробить.

У кінці квітня кілька неофіційних радників Трампа витекли до Wall Street Journal з вибуховим проектом пропозиції сильно обмежити незалежність Федерального резерву. Широко вважалося, що Трамп підтримав ідею, що вже не виглядало як перебільшення з урахуванням його попередніх нападів на Пауелла. Фактично, виборчий штаб Трампа наголошував, що він не підтримував ні пропозицію, ні витік і був розлючений через це. Проте цей епізод був наслідком все ще не сформованої політики Трампа, що залишає аналітиків з таких думкових центрів, як Фонд спадщини, боротися за заповнення деталей і боротьбу за вплив. Інші консервативні політичні підприємці виступають з пропозиціями про деномінацію долара або введення податку на прибуток.

В Мар-а-Лаго Трамп чітко дав зрозуміти, що він втомився від несанкціонованого фрілансингу. "Тут багато неправдивої інформації", - скаржиться він. Він прагне виправити ситуацію щодо кількох питань.

По-перше, щодо Пауелла. В лютому він заявив у Fox News, що не призначив би голову Федерального резерву на другий термін; зараз він чітко стверджує, що дозволить Пауеллу завершити його термін, який триватиме далеко в другому адмініструванні Трампа.

"Я дозволив би йому закінчити термін, особливо якщо я вважав би, що він робить правильну річ", - каже Трамп.

Проте, Трамп має свої думки щодо процентних ставок, принаймні на ближчий час. Він попереджає, що Фед має утриматися від зниження ставок до листопадових виборів і не давати економіці та Байдену збільшення. Уолл-стріт повністю очікує два зниження процентних ставок до кінця року, включаючи одне, яке критично важливе до виборів.

Ми маємо більше рідкісного золота, ніж будь-хто

Далі у його думках: інфляція. Трамп безкінечно критикує керівництво Байдена в економіці. Але він бачить можливість залучити виборців, які зазвичай не підтримують республіканців, таких як чорні та іспаномовні чоловіки. Трамп говорить, що знизить ціни, розширивши видобуток нафти та газу в США. "У нас є більше рідкісного золота, ніж у будь-кого", - каже він.

Третє питання - це імміграція. Він вважає, що суворі обмеження є ключем до підвищення внутрішніх зарплат і зайнятості. Він характеризує обмеження імміграції як "найбільший [фактор] усіх", які б він переконував економіку, з особливими вигодами для меншин, яких він намагається здобути на свій бік. "Для чорних людей зменшуються можливості через прихід багатьох мігрантів в країну", - пояснює він. "Вони вже це відчувають". Їхні зарплати значно знизилися. Їхня робота забирається мігрантами, що нелегально в'їжджають до країни" (згідно з Бюро трудової статистики США, більшість збільшення зайнятості з 2018 року припадає на натуралізованих громадян США та законних резидентів, а не на мігрантів).

Мова Трампа стає апокаліптичною. "Чорне населення у цій країні помере через те, що сталося, через те, що буде траплятися з їхніми роботами - їхні роботи, їхнє житло, все це", - продовжує він. "Я хочу зупинити це".

Однак поза видобутком нафти Трамп не деталізував план зниження цін. Його особисте переконання, що його рішучі мита, які він пропонує, призведуть до фінансового виграшу для США, не підтримується головними економістами, які попереджають, що вони спричинять подальшу інфляцію і стануть податковим навантаженням для американських домогосподарств. Звіт Петерсонового інституту міжнародної економіки оцінює, що його режим мит міг би призвести до додаткових щорічних витрат у розмірі 1700 доларів для середнього сімейного доходу середнього класу. І Оксфордська економіка, непартійна дослідницька група, оцінює, що комбінація мит, обмежень імміграції та подовжених податкових знижок Трампа також може призвести до збільшення інфляції та сповільнення економічного зростання. Основна ідея цих політик, каже Бернард Ярос, головний економіст США в Оксфордській економіці, - "збільшення очікувань інфляції".

І є бюджетний дефіцит. Бажання Трампа оновити його історичний Закон про податки і роботу 2017 року - оцінений розмір в 4,6 трильйона доларів - та подальше зниження корпоративних податків не підходить до балансованого бюджету. Разом із підвищенням процентних ставок, які економісти очікують від його протекціоністських політик, плани Трампа можуть загострити зростаюче боргове навантаження країни.

В кінці кінців, однак, інші позиції Трампа можуть бути достатніми, щоб переконати керівників бізнесу підтримати його. Гарольд Гамм, спонсор Трампа і виконавчий голова гігантської нафтової компанії Continental Resources Inc., пише у листі електронною поштою: "Здається, що до вільних ринків є пряма ворожнеча у адміністрації Байдена. Внаслідок чого? Через невизначеність регулювання і, у деяких випадках, пряму ворожнечу до певних секторів." Гамм посилається на паузу, яку Байден встановив на проекти з рідкісного природного газу у січні, як на один з прикладів. "Коли Трамп буде знову обраний", - передбачає він, - "цей капітал, який був припинений, знову буде визволений".

Про керівників бізнесу США

Корпоративна Америка все ще пристосовується до ймовірного повернення Трампа. Приватно багато керівників не в захваті. "Вони не можуть його стерпіти", - каже Джеффрі Сонненфельд, професор Школи управління Йель, який очолює інститут лідерства для керівників і регулярно спілкується з багатьма високими виконавцями. Тим не менш, вони розуміють, що може відбутися швидке примирення.

13 червня Трамп особисто зустрівся в Вашингтоні з найбільш відомих виконавчих директорів, серед яких були Даймон з JPMorgan, Тім Кук з Apple і Браян Мойніген з Bank of America. Це була "приватна розмова" від Business Roundtable, непартійної лобіювальної групи. Зібрання привело Трампа лицем до лиця з численними корпоративними лідерами, з якими він довго мав напружені стосунки. Багато хто був недовірливий до нього з самого початку його президентства; деякі висловлювалися публічно після нападу 6 січня на Капітолій США його прихильниками. Кук, Даймон і Мойніген осудили насильство, і Кук назвав його "сумною і соромною главою в історії нашої нації." Однак, всього через кілька тижнів після того, як мангеттенський суддя засудив Трампа до 34 злочинів, всі зібралися для спілкування з ним - недвозначний знак змінюючоїся динаміки сили.

Трамп дуже чутливий до свого ставлення до американських корпоративних лідерів, і він коливається між бажанням їхньої підтримки та сподіванням змусити їх слухатися його волі. В Мар-а-Лаго, коли йому показують липневий випуск Businessweek, з зображенням генерального директора LVMH Louis Vuitton Moët Hennessy SE Бернара Арно, одного з найбагатших людей світу, він звертається до Арно, як до "неймовірної людини, мого друга, я думаю", і запитує, чи стосувалася ця взаємодія його. (Не стосувалася.)

Трамп роздратований, коли йому зазначають, що жоден з керівників Fortune 100 не підтримує його кампанію публічно. (З тих пір Елон Маск обіцяв фінансову підтримку.) І він все ще ображений на те, як CNBC висвітлив зустріч Business Roundtable, яка містила цитати від анонімного керівника, який назвав Трампа "дивно маневруючим" і "повсюдно розсипаним".

Навпаки, нарада була "фестивалем любові", наполягає Трамп. "Я скажу вам, коли мене не люблять, бо відчуваю це краще за когось іншого", - каже він. "CNBC вибачилося передо мною, оскільки вони виявили, що у нас була велика зустріч" (представник CNBC пише: "Ми не вибачалися. Ми говорили з колишнім президентом про підтримку відкритості комунікацій").

Трамп каже, що нагадав зібраним виконавцям, що в 2017 році він знизив корпоративний податковий тариф "з 39% до 21%" (фактично з 35% до 21%) і пообіцяв ще більше знизити його, до 20%. "Вони це полюбили, вони були щасливі", - згадує він. Він додає, що хоче знизити ставку ще нижче: "Я хочу знизити її до 15%".

Але Трамп також усвідомлює, що будь-яке виражене "кохання" керівниками компаній в кінцевому підсумку було спрямоване на власні інтереси: вони можуть читати виборчі опитування, як і всі інші. "Той, хто веде, отримує всю підтримку, яку вони хочуть", - каже він. "Я можу мати характер креветки, і всі прийдуть".

Це не завжди було так. З Трампом упавшим і, здавалося, закінченим у політиці після його спроб скасувати президентські вибори 2020 року, республіканське бізнес-співтовариство прагнуло призначити нового лідера для партії. Воно почало тратити гроші і увагу на підйомному поколінні політиків, які сприяють бізнесу, очолюваних губернатором Флориди Роном ДеСантісом, колишнім губернатором Південної Кароліни Ніккі Хейлі та губернатором Вірджинії Гленном Янгкіном, який також працював спів-головою інвестиційної компанії Carlyle Group Inc. Але в 2024 році президентська кампанія ДеСантіса розпалася, кампанія Хейлі згасла, і кампанія Янгкіна ніколи не відбулася. Бізнес-лідери були шоковані і розчаровані, коли Трамп легко переміг у номінації.

"Кожен зрозумів це неправильно", - каже Ліам Донован, лобіст республіканського бізнесу. "Було основне припущення, що з Трампом все закінчено. Але ДеСантіс ніколи не був тим чоловіком, так само як і Хейлі. Люди бачили можливість перейти на нову сторінку, намагалися це зробити, і це не вдалося. База хотіла Трампа."

Трамп відомий своїми образами: на консервативній політичній конференції минулого року він обіцяв "відплату". Але запитаний в Мар-а-Лаго, чи буде він переслідувати CEO, яких не любить, він ухиляється. "Я не маю [планів на] помсту проти когось", - каже він.

Він, однак, відновлює давні суперечки з CEO Meta Platforms Inc. Марком Цукербергом і засновником Amazon і власником Washington Post Джеффом Безосом. Безос, чия газета вела підрахунок неправдивих заяв Трампа, сказаних ним у президентстві (їх було 30,573), особливо дратує Трампа. Трамп каже, що Безос "зробив великий шкідливий вчинок собі" і здобув "багато ворогів" завдяки володінню Post.

Незважаючи на всіх своїх корпоративних критиків і ворогів, Трамп не страждає від підтримки на Волл-стріт. "Економіка Трампа була дуже доброю", - каже Скотт Бессент, генеральний директор Key Square Capital Management LLC і один з найбільших донорів Трампа. "Вона працювала для людей зверху і знизу. Ринок був добрий. Реальні заробітні плати зросли. Це був дуже хороший час."

Інші визначні CEO, які не вважають себе прихильниками Трампа, також хвалять його президентство. "Будьте чесними", - сказав Джеймі Дімон на Всесвітньому економічному форумі в Давосі, Швейцарія, у січні. "Він був в деякому роді правий щодо НАТО, в деякому роді правий щодо імміграції. Він досить добре розвивав економіку. Податкова реформа працювала. Він був правий щодо деяких аспектів щодо Китаю... Він не був не правий у деяких критичних питаннях, і тому вони голосують за нього."

Трамп насолоджується компліментами. Він змінив свою думку про чоловіка, якого він критикував на Truth Social минулого року як "Високо переоцінений Глобаліст Джеймі Дімон", і тепер каже, що може уявити Дімона, який, за відомостями, розглядає можливість політичної кар'єри, як свого міністра фінансів. "Він - людина, яку я розглядав би", - каже Трамп.

Незважаючи на свій періодичний гнів до бізнес-лідерів, Трамп здається бажає мати їх у другому уряді. Губернатор Північної Дакоти Даг Бургум, колишній CEO технологічної компанії, потрапив до короткого списку Трампа і ймовірно потрапить до його кабінету. Бессент також є кандидатом на посаду міністра фінансів. Трамп навіть обіймає CEO, які ще недавно вважалися можливими суперниками. "Гленн Янгкін - Я б хотів мати його в своєму уряді." І кінцевим вибором Трампа як віце-президента був JD Ванс, який був венчурним капіталістом протягом років.

Багато генеральних директорів відчувають тривогу щодо можливого відродження Трампа. Кен Ченолт, колишній голова і CEO American Express Co., каже, що загрози Трампа сильно впливають на керівників корпорацій. "Люди залишаються осторонь", - каже він, - "тому що вони дуже бояться, що буде помста." Поточні CEO, за словами Ченолта, вже жахаються потрапити в крос-гармати Трампа: "Страх реальний".

У зовнішній політиці

Як президент, Трамп розбив довгострокову республіканську ортодоксію на користь вільної торгівлі. Він каже, що піде далі, якщо йому знову доведеться обрати. В Мар-а-Лаго він пристрасно виступає в захист американських мит — він вивчав Макінлі, називаючи його "Королем Мит". Це чітко показує, що він має намір підвищити ставки не лише на Китай, а й на Європейський Союз.

"Макінлі зробив цю країну багатою", - каже Трамп. "Він був найбільше недооціненим президентом." У Трамповому розумінні історії наступники Макінлі розтратили його спадщину на витратні урядові програми, такі як New Deal ("все це з парками та греблями"), і несправедливо зруйнували важливий інструмент економічної державної політики. "Я не можу повірити, скільки людей негативно ставляться до мит, які насправді розумні", - каже Трамп.

"Це дуже добре для переговорів. Я мав хлопців, мав країни, які потенційно були дуже ворожі, вони приходили до мене і казали: 'Пане, будь ласка, закрийте митне питання".

До розчарування багатьох бізнес-та споживчих груп, Байден зберіг тарифи Трампа на Китай, навіть ще збільшивши їх на сталеві, алюмінієві, напівпровідникові, електромобілі, батареї та інші товари. "Це призведе до інфляції цін у всіх сферах, усе це в ім'я політики 'твердого хлопця' у виборчий рік", - сказав в травні Яель Оссовскі, заступник директора Центру вибору споживача, безпартійної адвокаційної групи.

У Трамповому світі, однак, дії Байдена сприймаються як підтвердження того, що Трамп був правий — а його демократичні критики — неправі — щодо загрози, яку Китай становить для економіки і безпеки США. Трамп з нетерпінням очікує накладання тієї ж самої політики на європейських союзних партнерів. Окрім націлювання на Китай для нових тарифів від 60% до 100%, він каже, що введе загальний тариф в розмірі 10% на імпорт з інших країн, посилаючись на відому тези, що іноземні країни не купують достатньо товарів США.

"Європейський союз" звучить так прекрасно", - каже Трамп. "Ми любимо Шотландію і Німеччину. Ми любимо всі ці місця. Але як тільки ви виходите за межі цього, вони обходять нас насильно". Він згадує неприхильність в Європі до імпорту автомобілів і сільськогосподарської продукції з США як ключових причин більш ніж 200-мільярдного торгового дефіциту, статистику, яку він вважає критичним показником економічної справедливості.

Як і з багатьма іншими речами, Трамп розглядає торгівлю в особистих термінах. Він говорить про неї так, ніби це приватна переговорна між ним і непокірними зарубіжними лідерами, які добре розуміють, що вони експлуатують США і, отже, повинні бути обмежені. Він анімований, коли згадує розмову з Ангелою Меркель, тодішньою канцлеркою Німеччини. "Анжела, скільки Фордів або скільки Шевроле є в середині Мюнхена прямо зараз?", - він пам'ятає, що запитав.

Він наслідує акцент Меркель у німецькій мові у відповідь: "О, я не вважаю, що багато".

"А що кажете на рахунок жодного?" - він відповів.

Задоволений тим, що продемонстрував свою точку зору, Трамп звертається до журналістів Businessweek. "Вони дуже погано з нами поводяться", - каже він. "Але я змінював все це і ту культуру". Він пропонує повернутися до Білого дому і завершити роботу.

Транзакційний погляд Трампа на зовнішню політику та його бажання "вигравати" в кожній угоді можуть мати наслідки по всьому світу — і навіть розривати союзи США. Питаючи про зобов'язання Америки захищати Тайвань від Китаю, який вбачає азійську демократію як відокремлену провінцію, Трамп чітко демонструє, що, незважаючи на останню біпартійну підтримку Тайваню, він, в кращому випадку, холодний до протистояння китайській агресії. Частина його сумнівів базується на економічній злості. "Тайвань забрав у нас наш бізнес з чіпами", - каже він. "Я маю на увазі, наскільки ми тупі? Вони взяли усі наші чіпи. Вони надзвичайно багаті". Що він хоче, так це, щоб Тайвань платив США за захист. "Я не думаю, що ми відрізняємося від страхової компанії. Чому? Чому ми це робимо?" - запитує він.

Ще одним чинником, який підштовхує його до скептицизму, є те, що він вважає складним захист маленького острова на іншому кінці світу. "Тайвань віддалений на 9,500 миль", - каже він. "Він на відстані 68 миль від Китаю". Відмова від зобов'язання перед Тайванем означала б радикальну зміну в зовнішній політиці США — так само значущу, як припинення підтримки України. Проте Трамп готовий радикально змінити умови цих відносин.

У порівнянні з цим його погляди на Саудівську Аравію більш дружні. Він каже, що розмовляв з Королівським Принцем Мохаммедом бін Сальманом Аль Саудом упродовж останніх шести місяців, хоча відмовляється розголошувати деталі і частоту їхніх розмов. На запитання, чи турбує його те, що збільшення видобутку нафти й газу в США може розгнівати саудів, які прагнуть зберегти своє перевагу в енергетиці, Трамп відповідає, що не думає так, знову вказуючи на особисті стосунки. "Він мені подобається, я йому подобаюсь", - каже він про кронпринца. "Вони завжди будуть потребувати захисту... вони не захищені". Він додає: "Я завжди буду їх захищати".

Трамп звинувачує Байдена і колишнього президента Барака Обами в погіршенні відносин США з Саудівською Аравією, кажучи, що вони підтягли країну до ключового противника. "Вони більше не з нами", - каже він. "Вони з Китаєм. Але вони не хочуть бути з Китаєм. Вони хочуть бути з нами".

У нього є причини, окрім американської зовнішньої політики, для підтримки ближчих відносин зі Саудівською Аравією. Для нього стоять на кону сотні мільйонів доларів. На 1 липня Організація і DAR Global оголосили про плани побудувати в Жедде вежу Трампа і розкішний готель. Фонд, заснований його зятем Джаредом Кушнером, також вклав 2 мільярди доларів в інвестиції у фонд багатства саудівського уряду.

Західні союзники, вже знайомі з особистим та непередбачуваним підходом Трампа до зовнішньої політики, вживають значних заходів для підготовки до його можливого повернення до Білого дому. Це включає збільшення витрат на оборону, передачу контролю за військовою допомогою для України до НАТО, активізацію зусиль щодо покращення відносин з радниками Трампа та афілійованими думковими центрами, а також звернення до республіканських губернаторів і впливових аналітиків, щоб зрозуміти його наміри. На саміті НАТО в Вашингтоні президент України Володимир Зеленський закликав союзників діяти швидко, щоб допомогти його країні відбитися від Росії, а не чекати на результати виборів у листопаді для визначення подальших дій.

Ден Колдуелл, радник з політики у аналітичному центрі Defense Priorities, який відноситься до правих, каже, що "для Європи вигідно захищати свою оборону і почати працювати з припущенням, що Сполучені Штати мають інші, більш важливі національні безпекові пріоритети".

Щодо Кремнієвої долини

Під час свого президентства та після нього Трамп часто нападав на американську технологічну індустрію. Протягом багатьох років його обрана платформа для висловлення незадоволення була Twitter (тепер X), де він часто критикував такі компанії, як Facebook, Google і сам Twitter (до Елона Маска). У 2020 році він підписав указ про скорочення юридичних захистів для соціальних мереж згідно з Розділом 230 Закону про гідність комунікацій 1996 року. Його уряд розпочав антимонопольні розслідування проти Amazon, Apple, Facebook і Google — дії, які продовжились і розширилися під урядом Байдена.

Атаки Трампа на Big Tech ніколи не були чіткими заявами політики або принципів. Подібно до його пропозицій щодо мит, вони служили щонайменше як інструменти тиску — встановлення його позицій для перемовин, на які компанії та керівники повинні реагувати. Основна скарга, яку він і республіканці висловлювали, полягала в тому, що технологічні компанії були упереджені проти консерваторів — вони їх тіньово блокували, вилучали з платформи і (припускають) пригнічували правоорієнтовані джерела у результатах пошуку. Сьогодні увага Трампа зосереджена на більш широко апеляційному звинуваченні: що технологічні компанії шкодять дітям — до того ж, що це призводить до загальнонаціональної епідемії самогубств. "Вони стали занадто великими, занадто могутніми", — аргументує він. "Вони мають величезний негативний вплив, особливо на молодих людей".

У лютому, під час слухання в Сенаті з участю виконавчих директорів технологічних компаній, Цукерберг був ефективно змушений вибачитися перед сім'ями в аудиторії, які сказали, що зловживання соціальними мережами спричинило їхніх дітей до самогубств. Це був приголомшливий момент, і Трамп використовує ці обвинувачення для своєї кампанії. "Я не хочу, щоб вони знищували нашу молодь", — каже він про соціальні медіа компанії. "Ви бачите, що вони роблять — включаючи, навіть, самогубства".

"Якщо у вас немає TikTok, у вас є Facebook і Instagram — і ви знаєте, це Цукерберг"

Незабаром після цього він вже захищає ті самі платформи як важливі бастіони проти китайської технологічної переваги. Трамп хоче особисто контролювати американські компанії, але він не хоче, щоб замінювали їх іноземні конкуренти. "Я величезно поважаю їх", — наполягає він щодо компаній, яких щойно критикував. "Якщо ви дуже жорстко атакуєте їх, ви можете їх знищити. Я не хочу їх знищувати."

У Мар-а-Лаго виняток з його заявою про те, що він не хоче шкодити американським технологічним компаніям, і про перевагу внутрішніх перед іноземними, стосується TikTok. "Тепер я про це думаю, я за TikTok, тому що вам потрібна конкуренція", — каже він. "Якщо у вас немає TikTok, у вас є Facebook і Instagram — і це, ви знаєте, Цукерберг". Це наслідок, який він не буде терпіти. Він все ще обурений рішенням Facebook надовго заборонити його після атак 6 січня. "Зразу ж", скаржиться Трамп, "я опустився з першої позиції до нуля".

Його зворотний курс щодо криптовалют супроводжується схожим динамічним рішенням. Недавно він критикував Bitcoin як "шахрайство" та "катастрофу". Тепер він каже, що він і інші криптовалюти повинні бути "зроблені в США". Він рамкує цей поворот як практичну необхідність. "Якщо ми цього не зробимо, Китай зможе це зробити — або хтось інший", — каже він.

Не випадково криптовалютна індустрія — відкинута Демократичною партією, переповнена грошима і прагне знайти друзів у Вашингтоні — зараз знайшла свій шлях до Трампа. "Велика міра заходів Комісії з цінних паперів і бірж призвела до того, що адміністрація Байдена насправді стала анти-крипто", — каже Джастін Слоутер, директор з політики в інвестиційній фірмі Paradigm, спрямованій на криптовалюту. "Оскільки близько 20% демократів володіють криптовалютою, за опитуванням, і її володіння нахиляється до молодих і не-білих, це було політично нерозумно". Трамп пішов на заповнення порожнечі, оголошуючи у травні, що він "зупинить крестовий похід Джо Байдена на руйнування криптовалюти". У наступному місяці він скористався вигодами, збираючи гроші від майнерів Bitcoin на зборах в Мар-а-Лаго. Кампанія Трампа потім оголосила, що "створить криптоармію" і тепер приймає внески в криптовалюті.

Дехто в Кремнієвій долині зрозумів, що найкращий спосіб змусити Трампа змінити свою позицію щодо чогось – звернутися до нього безпосередньо. Це, безперечно, було у випадку Тіма Кука. У 2019 році Apple Inc. здавалося жертвою торговельної війни Трампа з Китаєм, на кону були мільярди доларів, оскільки президент оголосив 25% імпортних тарифів. Тоді він публічно відхилив прохання Apple про виключення. «Apple не буде звільнено від тарифів або полегшення для деталей Mac Pro, виготовлених у Китаї», — написав він у Twitter. «Виготовляйте їх у США, без тарифів!»

У Mar-a-Lago Трамп з любов’ю відгукується про Кука та розповідає, як генеральний директор Apple переконав його поступитися. Він пригадує, як Кук наодинці простягнув руку і запитав: «Чи можу я зайти й побачити вас?» Трамп оцінив жест поваги від керівника найдорожчої на той час компанії у світі. «Це вражає», — каже Трамп. «Я сказав: «Так, заходьте». Трамп згадує, що Кук був прямолінійним. «Він сказав мені: «Мені потрібна допомога, у вас є мита 25% і 50% [на продукти Apple, імпортовані з Китаю]», — згадує він. «Він сказав: «Це дійсно зашкодить нашому бізнесу». Це потенційно знищить наш бізнес».

Трамп не хотів цього робити — головним чином він хотів продемонструвати, що він може повернути робочі місця на виробництво в США, як він і обіцяв зробити. У своїй розповіді він переконував Кука розширити внутрішнє виробництво. «Я сказав: «Я зроблю щось для вас, — згадує Трамп, — «але ви повинні будувати в цій країні». Чотири місяці потому Apple оголосила про початок будівництва кампусу в Остіні. У прес-релізі процитовано слова Кука: «Створення Mac Pro, найпотужнішого пристрою Apple за всю історію, в Остіні є водночас предметом гордості та свідченням незмінної сили американської винахідливості». Потім Кук подарував Трампу Mac Pro за 5999 доларів, один із перших, виготовлених на фабриці в Техасі.

Чи примусив Трамп Кука? Сумнівно. Apple спочатку оголосила роком раніше, що інвестує 1 мільярд доларів у новий кампус в Остіні, а Mac Pro збиралися на існуючих заводах у Техасі з часів Обами. Тим не менш, цей епізод був визнаний позитивним для Трампа і поставив Кука на протилежний кінець від Цукерберга. Він також створив потенційну дорожню карту того, як керівники технологічних компаній можуть провести другий термін Трампа.

«Я знайшов його дуже хорошим бізнесменом», — каже він про Кука.

Про невизначене майбутнє

Те, що Трамп думає про американський бізнес і людей, які ним керують, раптово стало важливішим, ніж будь-коли. Так само, як і його погляди на ФРС, економіку та кожне важливе питання в усьому світі.

Шок від невдалого виступу Байдена на дебатах 27 червня посилив сумніви щодо когнітивного здоров’я президента та занурив Демократичну партію в екзистенціальну кризу. Це також дало Трампу відчутну перевагу в багатьох опитуваннях і, поряд із тим, що він ледве вижив після замаху, можливо, посилило його і без того сильне відчуття політичної недоторканності.

«Дебати, безумовно, мали великий вплив», — сказав він у наступній телефонній розмові 9 липня за чотири дні до стрілянини. «Багато штатів тільки зараз починають виходити, і це свідчить про дуже значний розмах». На запитання, чи повинен Байден вийти з перегонів, він відповів: «Це рішення він має прийняти. Але я справді вважаю, що наша країна знаходиться у великій небезпеці, незалежно від того, чи залишиться він, чи ні». Щодо віце-президента Камали Харріс, яку вважають ймовірною альтернативою у верхній частині списку Демократичної партії, Трамп каже: «Я не думаю, що це матиме велике значення. Я б описав її так само, як і його». Оскільки до дня виборів залишаються місяці, є достатньо часу, щоб динаміка перегонів змінилася.

Джерело

Поділись своїми ідеями в новій публікації.
Ми чекаємо саме на твій довгочит!
Космос Політики
Космос Політики@politikosmos

Світова політика

73.8KПрочитань
4Автори
278Читачі
На Друкарні з 1 травня

Більше від автора

Вам також сподобається

  • Міграційна бомба.

    У сьогоднішньому vatniksoup я розповім про стратегію гібридної війни, яку я називаю "Міграційна бомба". Це стратегія, в якій такі країни, як Росія та Білорусь, організовують імміграцію з відносно бідних регіонів до країн ЄС та Шенгенської зони.

    Теми цього довгочиту:

    Політика
  • Через три десятиліття після геноциду в Руанді минуле постійно відчувається

    Пол Кагаме вважає себе незамінним для все ще нестабільної країни. Успіхи Руанди одні порівнюють з Сингапуром, інші - з Північною Кореєю. Як авторитарному лідеру вдається втримати стабільність не тільки в своїй країні, але й на всьому африканському континенті?

    Теми цього довгочиту:

    Африка

Коментарі (0)

Підтримайте автора першим.
Напишіть коментар!

Вам також сподобається

  • Міграційна бомба.

    У сьогоднішньому vatniksoup я розповім про стратегію гібридної війни, яку я називаю "Міграційна бомба". Це стратегія, в якій такі країни, як Росія та Білорусь, організовують імміграцію з відносно бідних регіонів до країн ЄС та Шенгенської зони.

    Теми цього довгочиту:

    Політика
  • Через три десятиліття після геноциду в Руанді минуле постійно відчувається

    Пол Кагаме вважає себе незамінним для все ще нестабільної країни. Успіхи Руанди одні порівнюють з Сингапуром, інші - з Північною Кореєю. Як авторитарному лідеру вдається втримати стабільність не тільки в своїй країні, але й на всьому африканському континенті?

    Теми цього довгочиту:

    Африка