Тривожний спадок: як перехитрити мозок і вижити у світі страхів

А чи знали ви, що мозок не є винятком із дуальності?.. І найцікавіше те, що багато людей навіть не підозрюють, що їхній мозок може бути їхнім же ворогом.

Давайте почнемо з науки. Наш надважливий орган еволюційно сформувався так, щоб захищати нас. Але подивімося правді в очі: ще у прадавні часи люди були змушені тікати від пожеж, хижих тварин… Тобто мозок подавав імпульси для втечі: краще сто разів утекти й зберегти життя, ніж один раз не втекти — і втратити його. Це закони виживання.

Відповідно, мозок — тривожний орган, який дійсно відповідає за ті самі сигнали тривоги, що попереджають про небезпеку. І це є однією з фундаментальних функцій мозку — його основою. Саме так із покоління в покоління передавалися й продовжували розвиватися нейронні зв’язки, що містили в собі сигнали тривоги, тобто негативні сигнали. З такими негативними установками еволюціонував мозок і такі підтвердження сьогодні надають нам нейронауковці.

Звісно, ми маємо можливість впливати на ці процеси. Але давайте будемо відвертими: інтелектуальний розвиток, тобто набуття нових знань, не дорівнює формуванню позитивних нейронних зв’язків. Оскільки мозок «харчується» нашими емоціями, а, як ми вже зазначили, реакція мозку на негатив у рази активніша, то, відповідно, з упевненістю можна сказати: негативні емоції — це дуже природна та ресурсна їжа для мозку.

Крім того, згадаймо про дзеркальні нейрони, що містяться в лобових долях мозку. Саме вони допомагають нам відчувати біль ближнього, його сум та радість, тобто беруть на себе емпатичний удар. У нашій країні, де триває повномасштабна війна, наші дзеркальні нейрони буквально «напоюються» болючими відчуттями та емоціями смерті.

Отже, не потрібно довго пояснювати, чому депресія та психосоматичні прояви стали такою поширеною бідою українців.

Як бути? — запитаєте ви.

Передусім я раджу всім своїм клієнтам свідомо відмовитися від новин. Зверніть увагу: вони несуть виключно негативний потік інформації (що дуже вигідно для формування страху, а страх, як відомо, формує «повідці» для впливу та почуття жертви). Натомість дивіться передачі розважального характеру. І тут мова не про егоїзм чи пасивність національної позиції. Навпаки — про накопичення ресурсу, щоб нервова система змогла вижити в період війни та стати опорою для тих, хто цього потребує (діти, люди з інвалідністю та інші категорії).

І, звісно, обов’язково потрібно проходити гігієнічну «чистку»… не лише у майстра манікюру, а й у профільного психотерапевта. Ваша мета — бути ментально здоровим зсередини й не піддаватися впливу історичних «прошивок» мозку. А навпаки — створювати нові позитивні нейронні зв’язки, які стануть вашим безцінним ресурсом.


Джерело практики: Майстерня психологічного зцілення

Поділись своїми ідеями в новій публікації.
Ми чекаємо саме на твій довгочит!
Olena Novikova
Olena Novikova@onovikova

практикуюча психологиня

66Прочитань
0Автори
2Читачі
На Друкарні з 7 лютого

Більше від автора

Вам також сподобається

Коментарі (0)

Підтримайте автора першим.
Напишіть коментар!

Вам також сподобається