Цікавий і сумний приклад того, як один із небагатьох цікавих українських тін-поп проектів нульових не зміг взлетіти серед експансії російських медіамагнатних конкурентів.

Нота – Разом З Тобою (CD) - Discogs
Обкладинка альбому Ноти “Разом з тобою”

Тін-поп в Україні як явище

В Україні підліткової поп-музики було мало у 90-ті та 00-і. На мій, дилетантський, можна сказати, погляд у цьому сегменті, так сходу згадати всіх яскравих виконавців і виконавиць, мені не вдасться. Якщо не помиляюсь, найпершою “відомою” тін-поп виконавицею в новітній історії незалежної України була Ірина Блохіна (так-так, дочка відомого тренера Олега Блохіна). Правда, поява її в Території А у середині 90-их… не те, щоб прям аж викликала “вау-ефект”. Скоріш за все, людям був трохи незрозумілий феномен, коли достатньо посередні вокальні дані Ірини, перекривались спробою непоганих відеорядів на той час (на той час!) і роботою саундрежисера. На цьому, здається, все швидко заглохло.

В 00-і, звичайно, якщо трохи промотати плівку часу вперед, то найвідомішими українськими прикладами переходу з кід-поп музики до тін-попу, були всім відомі Ассоль та Аліна Гросу (і те, які батьки та зв’язки стояли і за першою, і за другою). Були і ще певні виконавці та виконавиці, які швидко з’являлись та зникали. На всьому цьому моменті, на якийсь короткий час засяяла зірочка Наталії Стадник — або якщо коротко, Ноти.

Спалах та попіл

Дівчина, як і багато її сверстниць, також починала з пісенних конкурсів. Не в останню чергу, думаю, зіграло й те, що Наталя сама з Новояворівська — як відомо, свого часу там починалась і кувалася кар’єра Скрябінів. Тому, скоріш за все, і знайомство з Володимиром Бебешком, культовим продюсером, відбулось там же.

Першими треками, які влучно вистрілили за допомогою тих же львівських радіостанцій та завдяки тому ж “сарафанному радіо”, були “Мерседес” та “Ідеальна половина”. До останньої, до речі, приклав свою руку і Кузьма.

Нота — Ідеальна половина

Старт був неймовірним! Для 16-тирічної дівчини, здавалось би, підліткові теми, вдалось розкрити настільки в непідлітковій манері, зі своїм гумором та хорошим, недалеко від фірмового, саундом. Як на мене, Нота — це шикарний приклад того, як можна бути українським варіантом Ванесси Карлтон (пам’ятаєте її єдиний хіт “A Thousand Miles”?) і навіть трохи Авріл Лавін часів її другого альбому.

Бебешко почав розкручувати виконавицю. Вийшов цілий альбом “Разом з тобою”, відомий львівський кліпмейкер Тарас Хіміч зняв цілих дві відеороботи на композиції “Money” та “Відлітаєш”.

Нота — Відлітаєш

Продюсер щедро розсипає компліментами і каже, що Наталя — майбутня українська суперзірка. Але… Одразу ж після першого альбому і пари відеокліпів, Нота так само швидко зникає з українського простору, як і з’являється в ньому.

Причина, на жаль, й досі очевидна

Що ж сталось? Адже матеріал альбому “Разом з тобою”, хоч і не революційний, але був достойний по-своєму. Це був дійсно український саунд з вкрапленнями британського поп-року того часу. Можливо, не вистачало місцями хітовості та більш фірмовості звуку, але для українського ринку, цей альбом був досить унікальним. І на фоні відсутності аналогів (ті ж Гросу та Ассоль взагалі були ще трохи далекі до тін-попу десь до року 2009-2010, та й потім відома Marietta ще зовсім писала не підліткові пісеньки), Нота могла стати хорошою конкуренткою хоча б на майбутні декілька років для всіх своїх колег в українському шоубізнесі.

Справа, скоріш за все, ось була в чому. По-перше, не дуже вдале промо альбому. Замість того, щоб все ж таки докрутити досить хітові, хоч і лише локально “Мерседес” та “Ідеальна половина”, на радіо відправились не досить сильні “Я вже не твоя”, “Смак любові” та “Весь день”. На пісню “Money” і загалом був знятий кліп, який намагались промоутити на українських музичних каналах. Невдало — зрозуміло, що пісня не вистрілила. Єдиною, більш-менш вдалою піснею на промо, виявилась “Відлітаєш” — вона і стала основним хітом виконавиці.

По-друге, Бебешко дуже швидко закинув проект на користь іншого, більш успішного у маргінальному сегменті, але дуже сумнівного в плані хоч якогось культурного розвитку проекту Пающіє труси (нехай він і задумувався в якості стьобу).

А по-третє, в часи, коли російська культурна експансія досягла неймовірного зросту і заполонила не тільки музичний, але й телепростір, то Ноту витіснив один відверто трешовий, але й дуже популярний проект запорєбрікової маскультури тих часів. Мова йде про ранєткі, звичайно.

І загалом, з тих часів та аж до повномасштабного вторгнення рф, боротьба за розуми українських дітей та підлітків точилась з неймовірно важким та перемінним успіхом серед українського та країни-терористичного медіапростору.

Поділись своїми ідеями в новій публікації.
Ми чекаємо саме на твій довгочит!
Eugene Bondarev
Eugene Bondarev@Vigilante1834

2.8KПрочитань
4Автори
28Читачі
На Друкарні з 14 квітня

Більше від автора

Вам також сподобається

Коментарі (2)

Цікаво! Дякую Вам за статтю! На мій подив взагалі вперше чую про цю виконавицю…

Вам також сподобається