Привіт! Всі ці щоденні стреси, депресія, тривожність, втрати змусили мене задуматись про те, як же має виглядати здорова психіка. Які звички мають психологічно стійкі люди? Ось кілька з них, які можуть допомогти кожному з нас стати сильнішими психологічно:
1. Рефлексія і самоаналіз: Психологічно міцні люди регулярно виділяють час для власного осмислення, усвідомлення своїх дій, почуттів і мотивацій.
Я веду щоденник емоцій (хоч і не регулярно). Це дійсно допомагає освіжити голову.
2. Позитивне мислення: Стійкі люди навчилися знаходити позитивні аспекти у будь-якій ситуації, навіть у важких моментах.
Під час блокади і бомбардування мого міста я нарешті познайомилася з сусідами. Плюс!
3. Прийняття змін: Замість опору, вони вчаться приймати зміни як необхідну частину життя і шукають способи адаптуватися до них.
Втративши стабільну роботу через війну та вигорання, я вирішила надалі працювати у фриланс-режимі в зручний час, і навіть знайшла час для творчості.
4. Самоконтроль і витримка: Психологічно стійкі люди вміють керувати своїми емоціями і стресом у складних ситуаціях.
Тут мені складно сказати об’єктивно. З одного боку, депресія мені допомогла пережити бомбардування, бо не так чіпляєшся за життя, і це робить голову холодною (менше панічно метушишся). З іншого боку з’явилась відмороженість, надмірний пофігізм і відверта огида до показухи і всього зайвого в поведінці.
5. Цілеспрямованість і самодисципліна: Психологічно витривалі люди мають чіткі цілі та плани, і працюють над їх виконанням з великою самодисципліною.
Можу сказати, що це про мене. Але мені потрібно більше дисципліни. Нещодавно проходила курс графічного дизайну, і мені дуже допомогла чітка програма, цікаві задачі, а також спілкування і “взаємозвіряння” прогресу роботи з іншими учасницями.
6. Емпатія і вміння співпереживати: Психологічно міцні люди вміють відчувати і розуміти почуття інших, що допомагає їм будувати сильні відносини.
“Батя, я стараюсь”... Чесно. Хочеться підтримати рідних, бо війна і всім важко. Обійняти весь світ. Але часом немає сил собі навіть зробити чай. Тому інколи моє спілкування - це лише “так, ок, ага, вітаю, шкода, співчуваю, бережіть себе”.
7. Вміння просити допомоги: Міцні люди розуміють, коли їм потрібна допомога, і не соромляться просити про неї.
Цьому я досі вчуся. Цілий рік я допомагала чоловікові та його батальйону. А тепер просто хочу купити собі нові фарби, папір, олівці, вийти на природу з термосом кави і помалювати весну з натури. А ще створити пару красивих портретів людей, які мене надихають. Наприклад, співачка Пінк. 😊
Отже, ці звички не тільки допомагають психологічно міцним людям краще управляти своїм життям, але й сприяють їхньому особистому зростанню і внутрішньому спокою.
Дякую всім, хто мене читає. Якщо вам було корисно, буду рада коментарям, донатам чи лайкам. Бажаю залишатись психологічно стійкими у ці непрості часи. А я вас постараюсь радувати новими дописами і малюнками.