Чому Сі Цзіньпін хоче, щоб Трамп і Путін зустрілися на вшануванні пам’яті про війну - The Times

У той час як Китай переглядає своє ставлення до Другої світової війни, він також прагне налагодити відносини з президентом США та організувати саміт з Росією.

Illustration of Xi Jinping waving, with Trump and Putin in the background, military vehicles, and soldiers.

Серія торговельних угод між Вашингтоном і Китаєм змінила вороже ставлення президента Трампа до Пекіна і дала підстави припустити, що його запросять на зустріч з президентом Сі і президентом Путіним на саміті у вересні.

Візит Трампа до Пекіна стане разючим поворотом після місяців критики Китаю з приводу торгового дефіциту США та звинувачень у співучасті в наркотрафіку.

Китай оголосив про плани вшанувати 80-ту річницю закінчення Другої світової війни парадом на площі Тяньаньмень у вересні, і Путін уже прийняв запрошення взяти участь у ньому.

Китай і США тісно співпрацювали під час війни, коли обидві країни зазнали нападу Японії, і аналітики, а також деякі пересічні китайці закликали Сі скористатися нагодою та прийняти Трампа й Путіна на тристоронньому саміті.

«Чому б не приурочити візит Трампа до параду 3 вересня? – сказав Цзінь Цаньжун, один з найвідоміших націоналістичних коментаторів Китаю, в інтерв'ю шанхайському новинному веб-сайту Guancha. — З 1941 по 1945 рік Китай і США були союзниками проти японського мілітаризму. Якщо президент Трамп відвідає Китай і візьме участь у параді 3 вересня, це стане сильним позитивним сигналом для всього світу. Зображення лідерів Китаю, Росії та США, що стоять разом, може стати потужним символом миру та стабільності».

Китайська влада мовчазно підтримала спекуляції, відмовившись спростувати повідомлення японського інформаційного агентства Kyodo про те, що рішення запросити Трампа вже прийнято.

80-та річниця закінчення війни, відома в Китаї як Народна війна опору проти японської агресії, припадає на час безпрецедентної невизначеності у світовій політиці.

Трамп прийшов до влади, коли відносини США з Росією і Китаєм погіршилися через війну в Україні, звинувачення у шпигунстві та політичному втручанні, торговельні відносини та технологічне суперництво. Але Трамп заявив, що його агресивний підхід і нібито тісні особисті стосунки з Сі та Путіним можуть призвести до вирішення всіх невирішених питань на умовах США.

Результати були неоднозначними. Війна в Україні продовжується, і Трамп висловив своє розчарування непоступливістю Путіна.

Однак його введення мит у розмірі додаткових 145% на китайський імпорт було швидко скасовано і замінено більш вигідною угодою — взаємною додатковою ставкою 10% і додатковими 20% на китайський імпорт, поки не буде вирішено питання про наркотики. Америка заявляє, що Китай міг би зробити більше для боротьби з експортом хімікатів, що використовуються для виробництва фентанілу, опіоїду, який спустошив частину середньої Америки.

Останніми днями відносини ще більше потеплішали. Китай скасував обмеження на експорт рідкісних земель, що було особливим предметом занепокоєння Трампа — вони мають життєво важливе значення для нових технологічних продуктів, таких як акумулятори для електромобілів, і Китай домінує у їхній глобальній переробці.

Натомість США послабили обмеження на продаж Китаю деяких високотехнологічних комп'ютерних чіпів. Дженсен Хуан, генеральний директор Nvidia, провідного американського виробника передових чіпів, що використовуються в штучному інтелекті, цього тижня відвідав Китай у рамках святкового туру. Nvidia зараз є найдорожчою компанією у світі, ринкова вартість якої перевищує річний ВВП Великої Британії.

Хуан, громадянин США, який народився на Тайвані, з ентузіазмом висловлював свою думку про можливості технологічного співробітництва між США та Китаєм. «Китайський ринок є величезним, динамічним і надзвичайно інноваційним, а також є домівкою для багатьох дослідників у галузі штучного інтелекту», — сказав він в інтерв'ю державному телебаченню. «Тому для американських компаній дійсно важливо закріпитися на китайському ринку».

На запитання в іншому інтерв'ю, чи не суперечать його погляди поглядам президента США та лідерів Республіканської партії, які вважають Китай головною загрозою для Америки, він відповів, що перед поїздкою він поговорив з Трампом, який побажав йому успіху. «У будь-якому домі завжди є місце для двох людей», — сказав він про суперництво між Китаєм і Америкою.

Трамп і Сі запросили один одного з візитами, хоча дати ще не визначені. Саміт на полях урочистостей з нагоди річниці війни став би гарним приводом.

Китай втратив 20 мільйонів людей під час японської окупації в 1930-х і 1940-х роках, коли війська, лояльні до тодішнього уряду Гоміньдану, були витіснені з Пекіна, Шанхая і колишньої столиці Нанкіна в невелику державу на південному заході.

США доставляли допомогу через Гімалаї, і коли відносини між двома державами були кращими, ніж зараз, китайські державні ЗМІ регулярно віддавали шану американським пілотам «Летючих тигрів», як їх називали загони постачання.

Загалом війна є болючим спогадом для Китаю, і її роковини відзначаються на другому місці після перемоги комуністів у громадянській війні 1949 року.

Світова війна також створює політичні труднощі. Роль Комуністичної партії в боротьбі з японцями була незначною порівняно з роллю Гоміньдану (КМТ), який потім програв громадянську війну комуністам і втік на Тайвань, де протягом десятиліть був домінуючою партією.

Однак зараз відносини з КМТ як «проуніфікаційною» партією Тайваню покращилися, і Сі бачить війну як спосіб підкреслити солідарність з колишніми союзниками, зокрема з Росією, яка також зазнала величезних втрат. Конфлікт часто називають, в знак поваги до Москви, «Всесвітньою антифашистською війною».

Вен-Ті Сун, тайванський аналітик китайської політики, сказав, що вересневі урочистості також будуть корисним відволіканням від політичних проблем Сі, включаючи мляву економіку.

«Урочистості з нагоди річниці стали більш важливими, оскільки вони породжують націоналістичну гордість, яка може тимчасово приховати різні внутрішні розбіжності», — сказав він.

Візит до Китаю та зустріч з Путіним і Сі сподобаються Трампу, який віддає перевагу дуже особистому підходу до лідерства. Це також заспокоїло б і Сі, і Путіна, які бачили, як Трамп принижував лідерів інших країн, що відвідували Вашингтон, і розглядали б саміт у Пекіні як спосіб контролювати як порядок денний, так і політичні заяви.

Однак з цієї причини радники Трампа можуть закликати його не погоджуватися на те, що стало б політичним тріумфом для обох лідерів-суперників, особливо для Сі.

«Я думаю, що шанси на це невеликі, – сказав Сун. — Китай може запросити Трампа, але Трамп навряд чи прийме запрошення. Так, Трамп може хотіти відчути себе великою історичною постаттю і поділити сцену з двома іншими сильними лідерами великих держав, але Трамп захоче зустрітися з ними на території США. Я не бачу, щоб Трамп був зацікавлений у тому, щоб бути лише одним із трьох аміго на вечірці Сі Цзіньпіна.»

Джерело — The Times

Поділись своїми ідеями в новій публікації.
Ми чекаємо саме на твій довгочит!
Космос Політики
Космос Політики@politikosmos

Світова політика

80.4KПрочитань
5Автори
326Читачі
На Друкарні з 1 травня

Більше від автора

Вам також сподобається

Коментарі (0)

Підтримайте автора першим.
Напишіть коментар!

Вам також сподобається