Якщо є хороша музика, то рано чи пізно на неї з’явиться рок-кавер. Це майже аксіома. І для новорічно-різвяних мелодій це правило успішно працює із року в рік. Але ж є ще і чимало авторських святкових рок-композицій. Пропоную поділитись найбільш цікавими такими знахідками.
Для зручності музику я буду групувати по гуртам, оскільки якщо гурт вже почав робити такі пісеньки, то однією справа часто не обмежується. І так, будуть повтори пісень в різних аранжуваннях від різних гуртів. У кожного варіанта є свій власний шарм і завжди зручно коли є з чого обирати.
Against the Current
Почати мабуть варто з чогось легенького і попсовенького. Гарний варіант такого гурту, це Against the Current. Ці якраз обмежились одним святковим кавером, зате доволі вдалим. Основою стала "All I Want For Christmas Is You" від Мараї Кері. Доволі популярний матеріал для каверів, але ця версія виділяється особливо веселим настроєм і певною невимушенністю виконання.
Patty Gurdy і Fiddler’s Green
А тут вже колаборація кількох виконавців з авторською піснею:
Патті Гурді - ютуберша, екс-учасник кількох гуртів і частий гість різних колаборацій. Конкретно в цьому випадку автор пісні, вокалістка і виконавець на улюбленій колісній лірі. До речі, торік мала всі шанси представляти Німеччину на Євробаченні (була в фіналі місцевого відбору).
Fiddler’s Green - німецький фолк-рок гурт що зазвичай грає в ірландському стилі (не дарма ж зелений колір навіть в назві).
Бен Мецнер - вокаліст-мультиінструменталіст гуртів Feuerschwanz і dArtagnan. Конкретно в рамках цього запису приймав участь як бармен і розкидач снігу (за що і отримав згадку в титрах :) )
На відміну від більшості пісень що будуть в цій підбірці ця виконана в акустично-фолковому стилі.
Dropkick Murphys
Продовжуючи тему ірландського фолку, можна згадати ще отакий колоритний твір, що описує стереотипний Новий Рік в великій ірландській сім’ї. Весела колоритна пісня з цікавим гумористичним відео.
Ye Banished Privateers
Про цю шалену компанію я вже згадував в тексті про піратський рок. Чого я там не згадав, це про наявність цілого окремого альбому “A Pirate Stole my Christmas”, в якому різдвяні мотиви поєднуються з піратськими атрибутами.
Прикольна і весела сатира з подвійною стилізацією. Окрім бадьорого звучання, окреме задоволення це відео, як наприклад до “Ring The Bells”, яке без посмішки дивитись неможливо.
Grandma`s Smuzi
Цей гурт має бути знайомим кожному українському поціновувачу рок музики. Вони робили купу українських каверів на мастодонтів важкої сцени, але торік вони це розбавили кавером на старий-добрий український Щедрик.
Прикольна робота, і мабуть найкраща серед рок-версій Щедрика з вокалом.
Якщо ж брати саме аранжування, я особисто залишаюся прихильником епічної версії Щедрика/Carol of the Bells від Orion’s Reign, про який була мова в минулому тексті:
Було б реально цікаво почути колись квінтесенцію цих 2х варіацій, а поки є можливість отримувати задоволення від кожної окремо.
Majestica / Tommy Johansson
Говорячи про епічність, не можна не згадати гурт Majestica, які ще раз доводять що святкові пісні в Symphonic Metal обробці звучать особливо велично і масштабно.
Цей гурт зробив цілий альбом таких пісень: “A Christmas Carol”. І результат вийшов дійсно магічним, підтверджуючи що гурт не дарма носить таку назву.
Окрім робіт з гуртом, їх лідер, Томмі Йохансон, встигає ще і на власному каналі продукувати якісні кавери:
Theocracy
Гурт Theocracy є представнком доволі незвичної суміші стилів: християнського прогресивного пауер металу. Хоча, враховуючи що пауер ще назвають фентезі металом, а Біблію можна в певному сенсі вважати історично першим фентезі… це навіть логічно. Але мене явно тут понесло не туди, тож повертаємось до Нового Року :)
У цього гурту є власні різдвяні пісні. І це єдиний випадок в цьому огляді, де під назвою “All I Want for Christmas” не ховається кавер на Мараю Кері (ура!), а приховано власний цікавий матеріал.
Хоча кавери також є, наприклад такий:
Або отакий акустичний кавер:
Взагалі для музики цього гурту характерна певна неспішність і деталізованість. І можливо це не найлогічніший вибір для фону при наряжанні ялинки, але зате це прекрасний вибір коли хочеться спокійно насолодитись музикою звертаючи увагу на деталі.
Leo Morachioly / Frog Leap Studios
Свій новорічний рок-лист колись давно я почав збирати саме завдяки каверам цього гіперактивного і в хорошому сенсі скаженого норвежця-універсала (навіть не уявляю скільки він вже інструментів опанував).
Враховуючи що він роками випускав кавери в режимі “кавер кожну п’ятницю”, у нього їх вже кілька сотень. І цілком логічно, що при такій виборці є з чого обирати і в плані різдвяного матеріалу.
Наступний кавер у мене особисто викликає надсильну асоціацію з “Одним Вдома”. І справа не тільки в тому що оригінал пісні був в фільмі, а і в тому що Лео своїм безумством мені трошки нагадує Кевіна :)
Окремо в його продуктивності завжди дивувала його здатність придумувати колоритні відео до кожного каверу.
Звичайно є у нього і власна версія головного хіта цієї підбірки (цікаво буде потім порахувати скільки разів в різних варіаціях я її згадав, і головне всі ж версії по своєму унікальні):
Angelo Bisanti
Про цього виконавця я свого часу дізнався завдяки фрагменту що він записував для Лео. І якось так і вийшло, що він сприймається таким собі міні-Лео. І серед інших знахідок на його каналі була і отака цікава варіація відомої пісеньки:
Jonathan Joung
Я не припиняюсь дивуватись продуктивності Джонатана Янга. Його кавери можна знайти практично під будь яку підбірку. Він організував рід яскравих колаборацій ютуберів. Він вже почав випускати власні альбоми високої якості… Коротше справжній скарб.
Встиг він і каверів під нашу сьогоднішню тему настворювати.
Наприклад разом з RichardEB вони встигли зробити шикарний інструментальний кавер на Щедрика (так, ще один). Якби не версія Orion’s Reign, ця могла би стати топовою серед інструменталок. Але і так вона звучить шикарно і потужно. А тим хто однозначно віддає перевагу Heavy а не Symfonic Metal, ця має сподобатись навіть більше.
Але, все таки, найяскравіше він себе показує як вокаліст, і це добре помітно по його драйвовій метал версії найзгадуванішої пісні в цьому огляді:
А от кавер про сніговика Фрості в першу чергу варто відзначити неочікуваною як для новорічної пісні кінцівкою з екстрим вокалом.
Це ж поєднання виконавців ще раз попрацювало на пісенькою про червоно-носого оленя Рудольфа:
Caleb Hyles
Джонатан і Калеб так часто роблять різні колаборації (щоправда не новорічні), що для мене в асоціативному ряді пов’язані вже нерозривно і раз я згадав одного, маю і іншого. У цього новорічних каверів не густо, але зате з доволі цікавим звучанням.
From Ashes to New
Якщо серед читачів є прихильники репкору і/або альтернативи, то ви точно маєте зацінити кавер гурту From Ashes to New. Чи варто мені писати на яку пісню знову кавер? :)
Я особисто кайфую як вони змогли поєднати свою зазвичай достатньо агресивну стилстику з ніжним виконанням окремих частин пісні. Вийшло нестандартно і прикольно.
Lacuna Coil
На заході кожна дитина знає що до хороших дітей приходить Санта, а до поганих Крампус. Власне цьому персонажу і поганим діткам присвятили свою пісню гурт Lacuna Coil.
Feuerschwanz
Про цього ж персонажа написали пісню і німці з мого улюбленого гурту Feuerschwanz (щоправда у них замість поганих діток схоже тільки погані дівчатка).
Bloodywood
Індійський метал гурт Bloodywood вирішив поглянути на різдво з альтернативної точки зору і записали пісню розлюченого Санти якого задовбало абсолютно все (від некомпетентних помічників, до забрудненого довкілля).
Про сам гурт я вже раніше писав в огляді “східного металу”. Колоритні хлопаки з доволі цікавою творчістю.
Charlie Parra
Якщо хочеться послухати хороші металюжні новорічні інструменталки без слів, то творчість цього перуанця може стати прекрасним вибором.
До всього іншого, спостереження за ним може бути ще і непоганим посібником для юних падаванів-гітаристів (він ще й щонайменше в частині відео додає посилання на табулатури).
Доволі цікавий варіант вийшов коли він, зображаючи “двох гітаристів” з різних жанрів, поєднав різні новорічні мелодії в одну, і вийшов реально епічний святковий метал. Я б навіть сказав ультимативний святковий мікс:
Escape The Fate
З чим точно гурт Escape The Fate не заморочувався, так це з тим як назвати свою різдвяну пісню: “Christmas Song”. Але іноді і справді не треба нічого ускладнювати.
Shinedown
Як же шкода що “War is over” не можна сказати про ту війну яка тримає нас в лещатах вже 2 роки. Але будемо сподіватись що це тимчасово і вже наступне Різдво ми зустрінемо підспівуючи цій пісні з розумінням, що вона вже на 100% актуальна і для нас. Але поки можна трохи помріяти разом із Shinedown.
Skid Row
Пройдемось трошки і по рокерах старої школи. Почати пропоную зі Skid Row і їх версії “Jingle Bells”:
Lynyrd Skynyrd
Альбом “Christmas Time Again” (2000) гурту Lynyrd Skynyrd це по суті вже різдвяна класика.
Якщо хочеться атмосфери американського Різдва, то цей альбом найочевидніший вибір того, що можна поставити навіть не шукаючи якісь плейлисти.
Twisted Sister
В 2006му році Twisted Sister випустили цілий альбом “A Twisted Christmas”. В тому числі вони зробили доволі колоритну переробку традиційної “The Twelve Days Of Christmas” наповнивши її різними рокерськими відсилками і назвавши “Heavy Metal Christmas”.
Alice Cooper
Так, “король жаху і майстер епатажу” також встиг зробити дещо різдвяне в своєму характерному стилі:
Bon Jovi
Джона Бон Джові думаю знають всі (ну або принаймні “його життя”: “Bon Jovi - It’s my Life”). А от його святковий виступ з кавером на Чака Беррі, чули в десятки, якщо не в сотні разів менше.
“Солянка” зірок року
Цю ж пісню встигла закаверити ще одна дуже колоритна компанія. Колоритна іменами які в неї потрапили (Lemmy Kilmister, Dave Grohl & Billy F. Gibbons). Підозрюю що зірок року особливо тягне до цієї пісні через строку про “rock’n’roll electric guitar”.
Ця композиція взята із альбому-компіляції “We Wish you a Metal Xmas and a Headbanging New Year”, який в 2008 році було створено з залученням різноманітних топових рок-виконавців.
Сумарно в альбомі 12 основних і 4 бонусних треків.
Альбом дуже рекомендується для святкового прослуховування фанатами класичного важкого року.
Бонуси
Додам ще кілька речей які вибиваються так чи інакше з основного тексту і тому краще підходять в формі бонусів.
Бонус №1. Keb' Mo'
Блюз не зовсім по темі цього тексту, але ця пісня настільки стильна і класна, що я не можу її не згадати. Тож хай буде першим бонусом.
Бонус №2. Heavy Metal Heroes
Це пародійний гурт, який робить рок-кавери перебуваючи в костюмах персонажів різноманітної супергероїки. Конкретно в їх новорічному кавері гумор в буквальному сенсі місцями нижче поясу. Та і вцілому витвір вийшов… своєрідний, нішовий. Тож дамо йому місце в бонусній секції.
Ще одним їх безпардонним новорічним кавером стала “Auld Lang Syne”. Тут вже вони самі себе змушені запікувати, оскільки персонажі описують самі себе в пісні не надто обираючи лексику:
Бонус №3. “Звірячий”
Раз я вже вийшов в бонусах за жанрові рамки, згадаю ще один позажанровий формат каверів: голосами різних тваринок. Є такий скажений ютуб-канал “Insane Cherry”, де автор міксує відомі пісні використовуючи в якості “інструментів” фрагменти з відео з різними тваринами. Тож от вам для повноти порівняння ще одна версія “All I Want For Christmas Is You”:
Бонус №4 Суміші
Згадавши одне ютуб шаленство, варто згадати і інше: поєднання святкових мелодій (найчастіше Щедрика) з кіномелодіями (я особливо для себе відмітив кілька сумішей з Зоряними Війнами). Як приклад, Щедрик і Мандалорець:
Або все той же Щедрик і Імперський Марш (хто хоче заколядувати у Дарта Вейдера? :) )
Бонус №5. Nanowar of Steel
Чи можна записувати це безумство (дословно “пісня натхненна каталогом ІКЕА”) в новорічні пісні? Ну, враховуючи що в центрі подій відео саме святкування Нового Року/Різдва, чом би й ні. Тим паче, особисто я саме під неї зустрічав кілька останніх років.
Якщо хтось захоче поринути глибше в творчість цих фанів ІКЕЇ, то про них також вже був текстик.
Бонус №6. Sabaton
Раз я вже раніше згадав авторський проект Томмі Юхансона (Majestica), логічно буде згадати і роботу іншого гурта за його участю: шведів з Sabaton.
Це найнетиповіший представник цієї підбірки. Сумний, позбавлений типових різвяно-новорічних фарб і веселої безтурботності. Настільки, що я спеціально виношу це в кінець, бо важко буде перестроїтись після прослуховування назад на той настрій що дарують попередники.
Пісня “Christmas Truce” (“Різдвяне Перемир’я”) не є різдвяною в класичному сенсі. Вона присвячена реальній історії яка трапилась на Західному фронті Першої Світової Війни в 1914 році, коли німецькі, британські і французькі солдати стихійно припинили бойові дії, вийшли на нейтральну землю між своїми позиціями і на одну різдвяну добу відчули себе просто людьми, а не ворогами (станом на 1914й рік війна мала ще сприймалась скоріше як “забаганка еліт” і у людей не було особистих причин ненавидіти супротивника, але вже 1915 зі збільшенням жорстокості, масовості ураження і втрат все змінив назавжди).
Цей епізод увійшов в історію як феноменальний прояв людяності і мабуть останній спалах лицарства на полі бою, на фоні того як війна все більше і більше отримувала форму м’ясорубки, що перемелювала цілі народи.
Взагалі це цікаво особливість скандинавських гуртів розбавляти веселу і радісну святкову тематику серйозними і дещо похмурими піснями. Фіни з Raskasta Joulua, про яких я писав окремо, будучи саме різдвяним проектом взагалі всю творчість побудували в схожому настрої.
Отака от вийшла новорічно-різдвяна підбірочка. Наче нікого не забув, з тих кого хотів згадати (а декого початково і не хотів, але згадав в процесі).
Тож, перефразуючи назву одного зі згаданих альбомів, I Wish you a Metal Xmas and a Headbanging New Year!